Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 868504 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3740 : 31 Mayıs 2023, 21:04:38 »
Sayın Yaşar kinaye yaptım  :D :D :D Ciddiye almayın... Tek tuşla ABD'nin uçağını düşüreceğine inananlara gelsin bu kinaye...

Şimdi F-35'i kötüleyen arkadaşlar bu uçağı  Japonya veya G.Kore yapsaydı ne diyeceklerdi acaba?

F-35 iyi bir uçak ama ABD istekleri Demokles'in kılıcı gibi tepemizde durduğu için bence de artık bizim için faydalı bir uçak o-la-maz...

Biz önümüze bakalım bence mutlaka ileri bir tarihte verilmesi gereken iyi bir karar verdik ve yerli savaş uçağımız KAAN'ı ürettik...Artık 18 yaşına girdik mutlaka ABD-Avrupa yuvasından uçacaktık yumuşak bir ayrılık olması iyi olurdu ama kısmet bu zamanaymış...

Şimdi tüm gücümüzü - paramızı KAAN'ı gerçekten millileştirmek(yerli motor) için kullanalım...

+1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3741 : 31 Mayıs 2023, 23:00:43 »
100 f 35 in ömürlük idame masrafı 44 milyar dolardı biz ondanda kurtulduk extra motor maliyeti ve arıza sorunlarindan da kurtulduk. Yani yaklaşık 55-60 milyar dolarlık yükten

Sayın koçak yaklaşık kaç yıllık işletim maliyeti 44 milyar dolar diye sorsam yanlış anlaşılır mı?

Biz F16 ları 86 dan beri en eski olmak üzere yaklaşık 37 yıldır kullanıyoruz...

Bir 10-15 sene daha kullancaz yaklaşık 45-55 sene tahminim f35 lerde bu kadar zaman kullanılcaktı...

Sadece motor ve arıza değil diğer modernizasyon yada güncelleme paketleri ile bence dediğiniz rakamların üstüne bir rakam denk gelebilir...

Kısaca dediğiniz gibi baya masraftan kurtulduk.

Yalnız uçaklar bedava'ya gelecekti harcadığımız kadar işpayı-offset alacaktık böylede durum söz konusu...

Ama bağımsız kullanamıyacağımız uçağa her zaman hayır demekte fayda var....

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3742 : 31 Mayıs 2023, 23:39:31 »
f 35 ler yeni bir uçak ve yüksek teknolojisinin getirdiği bir hassasiyete sahip bana kalırsa 20 yıl bu uçak için çok iyi bir tahmin olurdu.
44 milyar ömür maliyeti, 12 milyar alım maliyeti, 4-5 milyar mühimmat maliyeti, 3-4 milyarda motor sorunlarının maliyet desek 65 milyar dolar/ 20 yıl : senelik maliyeti 100 uçak için 3.25 milyar dolar.
bizim şu an ki savunma sanayii cirosu 4 milyar dolar

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3743 : 31 Mayıs 2023, 23:47:23 »
abd günahını bile bedavaya vermez. biz ofsetle iş payı karşılığı alıyorduk ki ofset miktarıda %12-15 arası bir rakamdı.
bu rakamları kaana uygulasak idame masrafı en az 1/10
mühimmat maliyeti en az    1/4
uçak maliyeti 100 uçak için tahmini 6 milyar dolar. üretim maliyeti 60 milyon dolar satış fiyatı 80-100 milyon olacağını varsayıyoruz.
motor sorunu olacağını varsaymıyorum çünkü kendi ürettiğimiz motor ile uçacak ve tüm mühendislik bilgisi bizde olan bir motorla istediğimiz gibi oynarız
genel olarak 20 yıl işletsek
4.4 milyar dolar ömür bakım maliyeti
6 milyar dolar 100 uçağın devlete maliyeti
1 milyar dolar mühimmat maliyeti
toplamda 11-12 milyar dolarlık bir paradan bahsediyoruz. ama ssb bu projeye 18 milyar dolar para ayırdığına göre uçak adedi 200 civarında olacak belliki

Çevrimdışı th3

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3744 : 31 Mayıs 2023, 23:53:34 »
Sayın Yaşar kinaye yaptım  :D :D :D Ciddiye almayın... Tek tuşla ABD'nin uçağını düşüreceğine inananlara gelsin bu kinaye...

Şimdi F-35'i kötüleyen arkadaşlar bu uçağı  Japonya veya G.Kore yapsaydı ne diyeceklerdi acaba?

F-35 iyi bir uçak ama ABD istekleri Demokles'in kılıcı gibi tepemizde durduğu için bence de artık bizim için faydalı bir uçak o-la-maz...

Biz önümüze bakalım bence mutlaka ileri bir tarihte verilmesi gereken iyi bir karar verdik ve yerli savaş uçağımız KAAN'ı ürettik...Artık 18 yaşına girdik mutlaka ABD-Avrupa yuvasından uçacaktık yumuşak bir ayrılık olması iyi olurdu ama kısmet bu zamanaymış...

Şimdi tüm gücümüzü - paramızı KAAN'ı gerçekten millileştirmek(yerli motor) için kullanalım...

Tek tuşla düşüremiyorsa hiç de teknolojik değil bu alet  :) f-16 zamanlarının geyiğiydi bu artık pek esprisi kalmadı

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3745 : 01 Haziran 2023, 01:34:47 »
Hayır düşürebiliyor ise ne değişecek...

Alanda biliyor satanın neler yapıp yapamayacağını.

Satanda biliyor alanın nelere dokunup dokunamıyacağını istemediği durumlarda nasıl engelleyeceğini yada bloke edeceğini o yüzden sıkıntı yok...

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3746 : 01 Haziran 2023, 11:11:05 »
Ben Amerika olsam, Ukrayna savaşında kendi uçaklarına karşı savaşmak zorunda kalan Rusya'yı gördükten sonra, şu "efsanevi tek tuş'u" bugüne kadar F-35'lere koymadıysam bile bundan sonra koyardım. :D

sonuçta bu uçak uzaktan erişimi olan uçan bir bilgisayar en nihayetinde... örneğin milyonlarca satırlık yazılımın arasında bir yerlere birkaç küçük kod girsem... örneğin istem dışı pitch trim veren küçük bir kod uçağı stall'a sokup düşürse... veya roll trim veren bir kod önce uçağı yan yatırıp sonra kendi etrafında döne döne düşürse kim farkına varabilir ki kazanın nedeninin... mekanik arıza derim, pilot hatası derim, meteorolojik koşullar derim, türbülans derim, yan rüzgar derim atarım kafadan... ara ki bulasın kaza kırımın gerçek nedenini... nasılsa tüm dünyayı Iraktaki nükleer silahlara inandırıp, Irak'ı yerle bir edip, yüzbinlerce insan öldürüp sonunda "aaa yokmuş, yanılmışım" demiş bir ülkeyim en nihayetinde...

Gerçi benim tanıdığım Amerika milyonlarca satır yazılımın arasında bir yerlere çoktaaannn ufak bir şeyler iliştirmiştir...  hem de "uçaklarınızı güncelleyeceğim, hadi yine iyisiniz" ayağına yatarak  ;D

« Son Düzenleme: 01 Haziran 2023, 11:12:28 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3747 : 01 Haziran 2023, 14:10:58 »
Ben Amerika olsam, Ukrayna savaşında kendi uçaklarına karşı savaşmak zorunda kalan Rusya'yı gördükten sonra, şu "efsanevi tek tuş'u" bugüne kadar F-35'lere koymadıysam bile bundan sonra koyardım. :D

sonuçta bu uçak uzaktan erişimi olan uçan bir bilgisayar en nihayetinde... örneğin milyonlarca satırlık yazılımın arasında bir yerlere birkaç küçük kod girsem... örneğin istem dışı pitch trim veren küçük bir kod uçağı stall'a sokup düşürse... veya roll trim veren bir kod önce uçağı yan yatırıp sonra kendi etrafında döne döne düşürse kim farkına varabilir ki kazanın nedeninin... mekanik arıza derim, pilot hatası derim, meteorolojik koşullar derim, türbülans derim, yan rüzgar derim atarım kafadan... ara ki bulasın kaza kırımın gerçek nedenini... nasılsa tüm dünyayı Iraktaki nükleer silahlara inandırıp, Irak'ı yerle bir edip, yüzbinlerce insan öldürüp sonunda "aaa yokmuş, yanılmışım" demiş bir ülkeyim en nihayetinde...

Gerçi benim tanıdığım Amerika milyonlarca satır yazılımın arasında bir yerlere çoktaaannn ufak bir şeyler iliştirmiştir...  hem de "uçaklarınızı güncelleyeceğim, hadi yine iyisiniz" ayağına yatarak  ;D

+1 😁

Hayır bunlar ticari ürün senede iki üç uçak düşürsem ilgili ülke ve hava kuvvetleri ek sipariş vermesi için bile yaparım😁 Sonuçta bu işte para var..
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2023, 14:28:55 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3748 : 01 Haziran 2023, 19:09:59 »
F-35 işi bitti , artık önümüze bakalım... Ne fiyatı ne idame masrafı ne de ABD bağımlılığı bizi ilgilendirmiyor...

Ancak F-35'in orta gövdesini üretmeseydik KAAN'ı bu kadar pürüzsüz yapabilir miydik acaba....ABD-Batı herşeyi kötü anlayışı doğru değil...Batı'nın sömürdüğü çoğu ülkenin durumuna bakın bir de Türkiye'ye ... Demek ki Batı ilişkileri doğru pozisyonda ayarlarsak çok şey kazanabiliriz..

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 187
  • DefenceTurk.com
F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3749 : 04 Haziran 2023, 19:26:11 »
Alıntı
HÜRKUŞ Test Pilotu Murat ÖZPALA.

Üst düzey ABD’li yetkiliden dikkat çekici açıklama: “6. nesil savaş uçağında F-35’teki hatalara düşmeyeceğiz” https://savunmasanayist.com/6-nesil-savas-ucaginda-f-35teki-hatalara-dusmeyecegiz/