Gönderen Konu: 10 TON SINIFI GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 22870 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
Ynt: 10 TON SINIFI GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #100 : 18 Haziran 2023, 13:51:54 »
Tusaş’ın sadece mühendis almaması lazım, kadrosunda heykeltaş , mimar , vs  sanatlardan insan çalıştırması lazım hatta müzisyen bile gerekli bence, bazı şeyler sadece mühendislere bırakılmamalı. O uçağın tasarımda , yıllarca uçup uçtuğu alete hergün küfür etmiş bir kişinin çizgileri olmalı

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 18 Haziran 2023, 14:28:07 »

TUSAŞ  ATAK-2'de yaptığını T-925'de de yaptı . Mock-up'lar ile görsellerin alakaları yok...

Ben beğendim zaten hep beğeniyorum hayırlı olsun... Yerli Skorsky'miz asıl bu T-925 olacak...
Alt sistemler ATAK-2 ile ortak... Bunu sattığımız ATAK-2'yi de rahatlıkla alır kullanır....
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2023, 14:32:47 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
« Yanıtla #102 : 18 Haziran 2023, 14:40:22 »
Üzgünüm aynı fikirde değilim,
Karaşahinin yerini tutamaz bu alet, şişman balina gibi bir helikopter ile sıcak çatışma bölgesine intikal ettirmez bizimkiler , uçan dart tahtası gibi.

Allah ukrayna motorunu da kahretsin bu arada, bu şeylerin formsuzluğunu o zırıltının getirdiği sorunlara bağlıyorum ben. Bu adamların motorlarından kurtulmalıyız,hepsinden, ne yapıp ne edip.  Sene 2023 kızılelmanın 31 bin feet testinde gerisinde kömür sobası bacasından çıkan izin benzeri vardı, sanırsınız ki f104 ilk testine çıkmış, herhalde Baykar ucuz olsun diye 10 numara yağ kullandı yakıt olarak. !

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 18 Haziran 2023, 15:00:59 »

Admiral Kuznetsov tüttüre tüttüre geliyor...

2400HP  TV3-117VMA dışında kimse bize motor vermez...Bu motora şimdilik mecburuz gibi...

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
« Yanıtla #104 : 18 Haziran 2023, 15:05:47 »
O yüzden ne yapıp ne edip motor ailesini Akşit bize sunmalı, 3 vardiya mı çalışıyorlar, beş vardiya çalışmalılar, beş vardiya mı, o zaman başka çözüm bulmalıyız. Artık elalemden motor dilenemeyiz, çünkü Rubico'nu geçtik elimizi açık ettik artık başarmaya mecburuz, yoksa geçmişten çok daha kötü pozisyonda kalırız

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #105 : 18 Haziran 2023, 15:06:50 »
Ben dış görünüşünü beğendim. Sikosrky derken? Bir sürü modeli var!
S-70'den çok S-92 ile benzer sınıf bir helikopter'e benziyor. NH-90, AW-101 gibi...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 18 Haziran 2023, 15:13:39 »

TUSAŞ  ATAK-2'de yaptığını T-925'de de yaptı . Mock-up'lar ile görsellerin alakaları yok...

Ben beğendim zaten hep beğeniyorum hayırlı olsun... Yerli Skorsky'miz asıl bu T-925 olacak...
Alt sistemler ATAK-2 ile ortak... Bunu sattığımız ATAK-2'yi de rahatlıkla alır kullanır....

Helikopterin görünüşü güzel. Arka rampası da var. Sahada taktik, komando harekatı için S-70'in yerini tutacak başka bir helikopter yok zaten.  İki tekerin önde olması, zor arazi koşullarında gerektiğinde tek teker koyması bakımından büyük avantaj sağlıyor. Ama düşük yoğunluklu çatışmalar haricinde artık helikopter harekatı da zor gibi gözüküyor. Bu bakımdan elimizdeki Skorsky sayısı gerektiğinde bir Tugay askeri   indirebilecek sayıda.

T-925 ise daha bir nakliye, VİP, ulaştırma, hacim amaçlı gibi. Bu gerektiğinde onun da taktik muharebe sahasında kullanılmayacağı anlamına gelmiyor. Mı-17 veya Cougar'dan  daha iyisini yapacağına inanıyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 18 Haziran 2023, 15:50:11 »
Sosyal medyada dolaşıyorum herkes " Ukrayna motorundan dolayı motor nozullarının pozisyonu-şekli böyle olamaz" diyor...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 18 Haziran 2023, 18:39:22 »
Arkadaşlar bence güneydoğu da kullanılmaz deyip erken konuşmayalım

İrtifa değerleri

6000 m maksimum uçuş yükseksikliği

4500 metrede havada asılı kalma yada hover denilen pozisyonda kalabiliyorsa

Gayet  G.doğuda ve yüksek rakımlı alanlarda kullanılır..

Hatta arkadaki rampa sayesinde daha sert ve sarp olan kayalık arazilere asker bırakabilir.chinookların Afganistan'da yaptığı gibi

Lütfen envanterimizdeki As532 cougar ile karıştırmayın.yada .G.doğudaki başarısızlığını emsal olarak görmeyin T925'in motorları daha güçlü ve yüksek irtifa değerlerine sahip olacaktır..

Kısaca G.doğu görevleri için önyargılı konuşmayalım lütfen...

Bizim teknik özelliklerini bilmeye ihtiyacımız var...

Ve rampa sayesinde sarp noktalara asker indirme açısından skorsky S70 den avantajlı

Tek dez avantajı var... skorsky'ye göre

Daha büyük silüete sahip olduğu için daha kolay hedef dochka vesair ateşli silahlar için... dağlık arazideki vadilerden geçişlerde...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #109 : 18 Haziran 2023, 19:52:15 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com