Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 506367 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1140 : 18 Eylül 2016, 16:50:02 »
Suriye'de rejime ait savaş uçağı düşürüldü

AA
18 Eylül 2016 - 15:42Son Güncelleme : 18 Eylül 2016 - 16:01
Suriye'de rejime ait savaş uçağı düşürüldü

Suriye'nin Deyr ez-Zur kentinde rejime ait savaş uçağının vurularak düşürüldüğü bildirildi. IŞİD'e yakın kaynaklar uçağı IŞİD'in düşürdüğünü yazsa da ABD uçaklarının dün gece Suriye Ordusu'nu bombalaması olayı ABD güçlerinin yapmış olma ihtimalini ortaya koyuyor.

Suriye devlet televizyonunun haberine göre, Deyr ez-Zur kentinde terör örgütü IŞİD'e karşı hava operasyonu gerçekleştiren savaş uçağı düştü.

Haberde pilotun hayatını kaybettiği belirtilirken uçağın kim tarafından düşürüldüğüne ilişkin bilgi verilmedi.  Öte yandan, IŞİD'e yakınlığıyla bilinen Amak haber ajansı, Deyr ez-Zur kentinde Suriye rejimine ait savaş uçağının örgüt tarafından düşürüldüğünü duyurdu.

http://www.hurriyet.com.tr/suriyede-rejime-ait-savas-ucagi-dusuruldu-40225997
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1141 : 19 Eylül 2016, 08:42:12 »
BMGK’da gerginlik

Hürriyet Haber18 Eylül 2016 - 23:06Son Güncelleme : 18 Eylül 2016 - 23:08
BMGK’da gerginlik

ABD öncülüğündeki koalisyon savaş uçaklarının önceki gün en az 62 Suriye askerini öldürmesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında Washington ile Moskova arasında sözlü atışma ve gerilime yol açtı.

SURİYE’nin doğusunda IŞİD’in kuşatması altındaki Deyr Ez Zor çevresinde ABD öncülüğündeki dört koalisyon savaş uçağının Esad rejimine bağlı birlikleri bombalayarak en az 62 Suriye askerini öldürmesinin yankıları sürüyor. Amerikan CNN’e konuşan adını açıklamayan üst düzey bir Amerikalı yetkili, “DAEŞ’e (IŞİD) karşı savaşan Suriyeli güçlerin kasıtsız yaşamlarını yitirmeleri ile ilgili ABD, Rusya Federasyonu yoluyla pişmanlığını iletmiştir. DAEŞ ve El Kaide’ye karşı askeri operasyonları sürdürürken, ABD olarak ateşkese desteğe devam edeceğiz” dedi. Avustralya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Avustralya savaş uçaklarının Deyr Ez Zor operasyonunda yer aldığını ve bir süredir izledikleri ve IŞİD pozisyonu olduğuna inandıkları pozisyonların hedef alındığını bildirdi. Bakanlık, Rus yetkililerin koalisyonun Birleşik Hava Operasyonları Merkezi’ni vurulan yerlerin rejim güçlerine ait olabileceğine dair açıklaması sonrası bombalamanın derhal durdurulduğunu da belirtti.

Öte yandan olayın ardından Rusya’nın çağrısıyla olağanüstü toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde ABD ve Rusya temsilcileri arasında gerginlik yaşandı. Konsey’de yaklaşık 1 saat süreyle kapalı gerçekleşen toplantının ardından ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, ABD’nin Suriye rejimi askerlerini vurduğu iddialarının incelendiğini belirterek, “Bu teyit edilirse bilinmesini isteriz ki niyetimiz rejim askerlerini vurmak değildi. Tabii ki can kayıpları dolayısıyla üzgünüz” dedi. Rusya’nın BMGK’yı acil toplantıya çağırmasını eleştiren Power, “Rusya, BMGK’yı toplayarak ahlakçılıkla dolu bir oyun sergiliyor. Bu oyun Rusya’nın standartlarına göre bile eşsiz derecede şüpheci ve ikiyüzlü” değerlendirmesinde bulundu. Power, “Rusya, çatışmaların durdurulması anlaşmasında kendi üzerine düşeni yerine getirmedi. Esad rejimi saldırılarına devam ediyor. Anlaşmaya göre bunu durduracaktı” ifadelerini kullandı. Power, Rusya’nın “akrobasi” taktiği de uyguladığını savunarak, Rusya’nın dikkati başka yöne çekerek rejimin suçlarını gözden kaçırdığını söyledi.

BİRBİRLERİNİ DİNLEMEDİLER

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise Power’ın BM Genel Kurulu’ndaki toplantıya geç geldiğini ve kendisini dinlemediğini söyledi. Churkin, bu nedenle Power konuşurken de kendisinin salonu terk ettiğini söyledi. Rus temsilci, Power’ı demogoji yaparak puan toplamaya çalışmakla da suçladı. Vitaly Churkin, ABD’yi Suriye’de çatışmaların durmasını öngören anlaşmayı ihlal ederek Suriye yönetimi rejimi unsurlarına saldırıp IŞİD’in hedeflerine destek vermekle itham etti.

PENTAGON: TÜM OLGULARI SAPTAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Koalisyonun Suriye birliklerini bombalaması ülkede 12 Eylül’de başlayan ve uzatılması için çabaların yoğunlaştığı bir döneme denk geldi. Bu saldırının neden meydana geldiği ile ilgili incelemeler de sürüyor. İngiliz Reuters ajansının haberine göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook e-posta ile yaptığı açıklamada, “Tüm olguları saptamak için halen çalışmalarımızı sürdürürken, eğer bir Suriye askeri pozisyonunu yanlışlıkla vurduysak, bunu yaptığımız için, özellikle de can kayıpları için pişmanız” dedi. Cook aynı zamanda ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının saldırı bölgesindeki faaliyeti bildirildiğinde Rus yetkililerin daha öncesinde endişelerini dile getirmediğini söyledi.

IŞİD O BÖLGEDE SURİYE SAVAŞ UÇAĞINI DÜŞÜRDÜ

Suriye askerlerinin vurulması sonrası Deyr Ez Zor çevresinde Esad rejimi güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmalar da şiddetlendi. Deyr Ez Zor kentinde rejime ait bir savaş uçağı dün vurularak düşürüldü. Suriye devlet televizyonunun haberine göre pilot hayatını kaybetti. Uçağın kim tarafından düşürüldüğüne ilişkin bilgi verilmedi. Öte yandan, IŞİD’e yakınlığıyla bilinen Amak haber ajansı, Deyr Ez Zor kentinde Suriye rejimine ait savaş uçağının örgüt tarafından düşürüldüğünü duyurdu. Öte yandan Deyr Ez Zor’da rejim güçleri, IŞİD’in havaalanı çevresinde ele geçirdiği yerlerin büyük bölümünün geri alındığını açıkladı.

http://www.hurriyet.com.tr/bmgkda-gerginlik-40226205
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1142 : 19 Eylül 2016, 13:03:45 »
Suriye Ordusu ABD'ye Ait İHA Düşürdü!

Suriye ordusu, Deir ez Zor'un doğusundaki Jabal Therdeh bölgesinde bulunan dağların çevresinde tespit edilen bir ABD'ye İHA'yı düşürdü.

ABD'nin Suriye Ordusu'nu Deir ez Zor bölgesinde 'yanlışlıkla' bombalamasının ardından bu sabah aynı bölgede ABD'ye ait İHA düşürüldü.

ABD'YE AİT İHA DÜŞÜRÜLDÜ

Sputnik Türkiye'nin İran televizyon kanalı Press TV'den aktardığı habere göre, Suriye ordusu, Deir ez Zor'un doğusundaki Jabal Therdeh bölgesinde bulunan dağların çevresinde tespit edilen bir İHA'yı düşürdü.

"İHA SURİYE HAVA SAHASINI TERK ETTİ"

AMN haber ajansı ise 'Arap dünyasına yakın' bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Suriye ordusunun 137. Topçu Tugayı'na bağlı 17. Tank Birliği tarafından ateş edilen İHA'nın Suriye hava sahasını terk etmeyi başardığını kaydetti.

ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları Deir ez Zor'daki Suriye ordusuna ait mevzileri vurmuştu.

ABD, 62 Suriye askerinin hayatını kaybettiği saldırının 'yanlışlıkla' yapıldığını açıklamış ve pişman olduklarını belirtmişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-suriye-de-abd-ye-ait-iha-dusuruldu-8784666/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1143 : 19 Eylül 2016, 13:07:38 »
'Pardon' Diyen ABD'den Rusya'ya Bu Kez Sert Uyarı: Gösteriş Yapmayı Bırakın

Suriye ordusunu vurduktan sonra 'pardon' diyen ABD, bu kez alttan almaktan vazgeçerek Rusya'ya sert uyarıda bulundu: Gösteriş yapmayı bırakıp insani yardımları yerlerine ulaştırın.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de ateşkesin etkin şekilde uygulanamaması ve insani yardımların yerlerine ulaştırılamaması konusunda Esed rejimini sorumlu tuttu ve rejime ateşkes konusunda "yeterli baskıyı yapmadığı" gerekçesiyle de Rusya'yı eleştirdi. Washington yönetimi, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye'nin Deyrizor kentinin güneyindeki bir hava saldırısı sonucu 62 Suriye rejimi askerinin ölmesinin ardından 'özür' açıklaması yapmıştı.

"GÖSTERİŞ YAPMAYI BIRAKIN"

Kerry, CNN kanalında katıldığı bir programda, Suriye'deki ateşkes ve Rusya'nın bu konudaki tavrına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya'nın ateşkesle ilgili özellikle insani yardımların yerlerine ulaştırılmasını engelleyen Esed rejimine baskı yapmadığını belirten Kerry, Moskova'ya seslenerek, "Sahneye oynamayı ve gösteriş yapmayı bırakıp insani yardımların yerine ulaştırılmasını sağlayın. Eğer Rusya ateşkes konusunda ciddiyse Esed'in uçaklarının uçmasını engellesin ve ateşkese saygı gösterdiğini kanıtlasın." dedi. İnsani yardımları Esed rejiminin bir kez daha engellediğinin altını çizen Kerry, Rusya'nın desteklediği Esed rejiminin ülkede "ileri bir adım atılmasını önleyen en büyük unsur" olduğunu kaydetti. Mevcut ateşkes anlaşmasının güven üzerinde değil tarafların söz verdikleri başlıklarda somut adımlar atmaları üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Kerry, somut anlamda insani yardımların yerlerine ulaştırılamamasının çok önemli bir sorun oluşturduğunu söyledi.

"KOORDİNASYON SAĞLANMALI"

Kerry, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Esed rejimi askerlerini "yanlışlıkla" vurmasıyla ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

"Şunu açıkça söyleyeyim: Rusya ateşkes anlaşmasını imzaladı. Esed bu anlaşmaya uyacağını söyledi. Dolayısıyla Esed'in durması ve ortak uygulama merkezinin uygulamaya geçmesi lazım ki ABD ile Rusya dün meydana gelen ve bizim kabul edip üzüntümüzü ifade ettiğimiz türden kötü şeylerden sakınabilmek için koordinasyon kurabilsinler."

IŞİD SANARAK VURMUŞLARDI

Washington yönetimi, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye'nin Deyrizor kentinin güneyindeki bir hava saldırısı sonucu 62 Suriye rejimi askerinin hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduklarını açıklamıştı. Pentagon, hedeflerin terör örgütü IŞİD mevzileri olduğu sanılarak vurulduğunu bildirmişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-den-rusya-ya-sert-uyari-gosteris-yapmayi-8784337/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1144 : 20 Eylül 2016, 08:32:18 »
Esad, İnsani Yardım Kafilesini Bombaladı

Suriye rejimine bağlı helikopterlerin, Halep'te batı kırsalına giden insani yardım kafilesine varil bombasıyla düzenlediği saldırıda, 2 kişi hayatını kaybetti, 20 kamyon yandı.

Suriyeli aktivist Ahmed Nebhan, rejimin kontrolü altında bulunan Batı Halep'teki mahallelerden, kentin batısında muhaliflerin kontrolündeki kırsal bölgelere doğru yola çıkan Suriye Kızılayı'na ait 36 kamyonluk insani yardım kafilesine, rejim helikopterleri tarafından 2 varil bombası atıldığını söyledi.

2 ŞOFÖR ÖLDÜ, YARDIM KAMYONLARI YANDI

Nebhan, Urum el-Kubra bölgesinde olduğu sırada bombalanan yardım kamyonlarından ilk belirlemelere göre 20'sinin yandığını, 2 şoförün de hayatını kaybettiğini ifade etti.

Rejim tarafından konuya ilişkin açıklama yapılmazken, saldırının, Suriye ordusunun ateşkesin sona erdiğini açıklamasının ardından gelmesi dikkati çekti.

KURBAN BAYRAMINDA ATEŞKES İLAN EDİLMİŞTİ

Suriye ordusu tarafından bu akşam yapılan açıklamada, geçen hafta pazartesi günü yürürlüğe giren ateşkesin sona erdiği belirtilmişti.

İsviçre'nin Cenevre kentinde varılan anlaşmaya göre, Suriye'de Kurban Bayramı'nda çatışmaların durması konusunda ABD ile Rusya arasında varılan ateşkesin 12 Eylül Pazartesi yerel saat ile 19.00'da yürürlüğe girdiği duyurulmuştu. Ateşkes anlaşmasının daha sonra ABD ile Rusya arasındaki görüşmeler sonucu 2 gün daha uzatıldığı açıklanmıştı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-suriye-rejimi-insani-yardim-kafilesini-bombaladi-8787063/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1145 : 20 Eylül 2016, 08:33:07 »
El Nusra, Suriye Ordusuna Karşı Büyük Bir Saldırı Başlattı

Rusya'nın Suriye'deki ateşkes izleme merkezi, El Nusra'nın Halep'in güneybatısında Suriye ordusu birliklerine yönelik büyük bir saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

El Nusra'nın Halep'in güneybatısında Suriye ordusuna büyük bir saldırı başlattı.

Rusya'nın Suriye'deki ateşkes izleme merkezinden yapılan açıklamada, "Halep'in güneybatısında, Nusra militanları, Han Tuman yönünden Suriye ordusunun Esad Akademisi ve 1070 mahallesindeki mevzilerine kapsamlı saldırıya geçti" dendi.

YOĞUN SALDIRI

Militanların, saldırı öncesinde, tank, çok namlulu roketatar ve havan toplarıyla yoğun hazırlık ateşi gerçekleştirdiğini aktaran merkez, "Halep'in güneybatısındaki hükümet ordusu mevzileri ile yerleşim mahalleleri ateşe tutuldu. Hayatını kaybeden ya da yaralanan Suriyeli askerler ile siviller olduğuna dair bilgiler inceleniyor" ifadelerini kullandı.

SURİYE ORDUSU PÜSKÜRTMEYE ÇALIŞIYOR

Açıklamada, Suriye ordusunun teröristlerin saldırılarını püskürtmek için büyük çaba harcadığı kaydedildi.

http://www.sondakika.com/haber/haber-el-nusra-suriye-ordusuna-karsi-buyuk-bir-saldiri-8787131/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1146 : 20 Eylül 2016, 16:37:38 »
Rusya: BM'ye ait konvoyu biz vurmadık

Hürriyet Haber20 Eylül 2016 - 15:05Son Güncelleme : 20 Eylül 2016 - 15:47
Rusya: BM'ye ait konvoyu biz vurmadık

Suriye'de yardım konvoyları vurulduSuriye'de yardım konvoyları vurulduSuriye'de yardım konvoyları vurulduSuriye'de yardım konvoyları vuruldu
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya ve Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının BM'ye ait insani yardım konvoyuna ateş açmadığı belirtildi.

Reuters'ın haberine göre, Halep'e giden insani yardım konvoyunun Rus jetleri tarafından vurulduğuna dair iddialara yanıt veren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Rusya ve Suriye uçakları, Halep'in güneybatısında BM'ye ait insani yardım konvoyuna ateş açmadı. Konvoyun güzergahı, militanların kontrolündeki bölgelerden geçtiği için Rus gözlem merkezi, konvoyun geçişini insansız hava araçları aracılığıyla izledi" ifadelerini kullandı.

REJİM DE YALANLADI

Rusya'dan sonra Suriye devlet televizyonuna konuşan bir askeri yetkili de konvoyun Suriye ordusu tarafından vurulmadığını belirtti.

Suriye'nin Halep kentindeki Urum el Kubra bölgesine yardım götüren konvoya dün saldırı düzenlenmişti. Yaklaşık 20 kişinin öldüğü belirtilen saldırıda, BM ve Suriye Kızılayı'nın gönderdiği konvoydaki 18 araç da kullanılamaz hale gelmişti.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kuşatma altındaki Halep'e insani yardım götürmek üzere yola çıkan yardım konvoyunun, Suriye veya Rusya savaş uçakları tarafından vurulduğunu bildirmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/rusya-bmye-ait-konvoyu-biz-vurmadik-40227750

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1147 : 21 Eylül 2016, 15:52:23 »
İki saat kadar önce Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir Mig-23 Işid tarafından düşürülmüş.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1148 : 22 Eylül 2016, 08:28:37 »
ABD Dışişleri Bakanı Kerry’den 'uçuşa yasak bölge' çağrısı

Hürriyet Haber22 Eylül 2016 - 07:37Son Güncelleme : 22 Eylül 2016 - 07:53
ABD Dışişleri Bakanı Kerry’den 'uçuşa yasak bölge' çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada Suriye’de kilit noktalarda tüm uçakların uçuşunun yasaklanması gerektiğini söyledi. Suriye'de uçuşa yasak 'güvenli bölge' kurulması fikri, Türkiye tarafından Mayıs 2013'ten bu yana öneriliyordu.

Türkiye’nin Suriye’deki güvenli bölge talebindeki en önemli unsurlardan birisi olan “uçuşa yasak bölge” oluşturulması fikrini ABD de benimsedi.

Suriye’de insani yardım konvoyunun vurulmasıyla ve ateşkes süreciyle ilgili konuşan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Bize ayrım (muhaliflerin terör gruplarından ayrımı) yapabilme şansı verilmesi için Suriye savaş uçaklarının meşru muhalefetin ve El Nusra’nın olduğu bölgelerde uçuş yapması yasaklanmalı... Uçuşlara sınırlama getirmeliyiz arkadaşlar. Bu Suriye rejiminin geçmişte sıklıkla yaptığı gibi, ‘El Nusra ile mücadele ediyorum’ bahanesiyle sivil hedeflere saldırmasını engeller.” dedi.

Kerry, bu sözlerinin ardından “gerilimi azaltmak ve insani yardımların engelsiz ulaşımına şans vermek için bazı kilit bölgelerde tüm hava araçlarının yere inmesini sağlanması gerektiğini” de söyledi.

"OYUNBOZAN ESAD"

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, konuşmasında ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için de “oyunbozan” ifadesini kullandı.

Kerry, kendisinden önce yaptığı konuşmada yardım konvoyunu Rusya ya da Suriye’ye ait uçakların vurmadığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ilgili “Rus Dışişleri Bakanı’nı dinlerken kendimi paralel evrende gibi hissettim” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/abd-disisleri-bakani-kerryden-ucusa-yasak-bolge-cagrisi-40228838

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1149 : 22 Eylül 2016, 08:37:56 »
SURİYE'DE İNSANİ YARDIM KONVOYUNA SALDIRI

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir insansız hava aracının (İHA) Halep'e bağlı Urum el-Kubra bölgesinde BM ve Suriye Kızılayına ait insani yardım konvoyuna saldırı düzenlendiği anda bölgede uçtuğunu iddia etti.

Konaşenkov, koalisyona ait hava aracının İncirlik Üssü'nden havalandığını öne sürerek "Predator 19 Eylül akşamı konvoyun bulunduğu bölgede 3 bin 600 metre yükseklikte ve yaklaşık 200 km hızla seyir ediyordu. İHA olay yaşanmadan birkaç dakika önce bölgeye girdi ve yaklaşık yarım saat sonra çıktı" ifadelerini kullandı.

Halep'e bağlı Urum el-Kubra'da Suriye Kızılayına ait insani yardım taşıyan konvoya düzenlenen hava saldırısında 12 kişi ölmüş, 18 kişi yaralanmıştı. Urum el-Kubra beldesi sivil savunma yetkilisi Hüseyin Bedu, "Urum el- Kubra'daki insani yardım konvoyu Rus ve rejim uçaklarınca bombalandı." açıklamasını yapmıştı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rusya-akdeniz-e-ucak-gemisi-gondermeyi-planliyor-8792588/