Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 265470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #1130 : 29 Ağustos 2020, 22:49:13 »
Fransızlar'ın böyle olması normal arkadaşlar. Halihazırda rumların lisansladığı alanda 2 blokta fransız ve İtalyanların 2 şirketi ile çakışıyoruz. Muhtemelen almayı umdukları bir kaç blok daha var. Onuda geçtim, meisle bizden çalacakları alanları da muhtemelen bunlara vermeye söz verdiler. Unutmadan söyleyim ayrıca amerikan exoon mobile ile de çakışıyoruz. Bunla kalmıyor tabi, Fransa yunanlara bir sürü rafale, belharra, mühimmat satmaya çalışıyorlar.

Adamlar çok kurnaz, yunana teklif yapıyor ver son model 16 mirage 2000'i ver 12 ikinci el rafaleyi al tabi 4'ü eğitime gitse 8 rafale ile ne yapacak yunan, mecbur alacak bir iki filo. Ne oldu şimdi ? Belkide normalde bir ihale açıp ef, f-35, gripen alacakken kitledi yunana rafaleyi. Adamlar gidiyor 500 km'de anca yolcu uçağı görecek radara 500 km'e kadar menzilli yazıp Türk uçaklarını 500 km'de yakalayacaksınız diye gaza getirip vasat hızdaki, sınırlı silah kabiliyetindeki kıyı gemisi olan belharrayı freem-er maliyetine kitlemeye çalışıyorlar.

Tabi italyan da hem bizi kırmak istemiyor ama onunda eni üzerinden çıkarları var. Amerika'nın zaten bize karşı farklı duygu ve meseleleri var. Almanda kendi enerji ihtiyacını sömürgesi olmuş bir devlet üzerinden karşılamak istiyor. Tabi israil çok farklı bir oyun peşinde. Muhtemelen seneler önce daha önce orayı araştıran abd gemisinden gaz olduğunu duydular. Eğer Türkiye oradaki ciddi miktardaki gazı çıkartırsa d.akdenizdeki muhtemel bir rezervden daha ucuza avrupaya çıkarabileceğinden İsrail gazının kimse yüzüne bakmaz.  Amaçları Türkiye Mısır-Yunan anlaşması sonucu köşeye sıkışıp bize gelsin bizim gazı tanap üzerinden yollayalım. Hem daha ucuz olsun hemde Türkiye'nin Karadeniz gazı ile ortak pazar bulsun.

Valla Doğu Akdenizi, Fransızla, İtalyana, Karadenizi Amerikana lisanslasak bizden iyisi olmaz. Belki Avrupa Birliğine bile alırlar. F-35'ler de gelir. Fransa Türkiye sen yorulma Asterleri ben kendi ellerimle kurarım der. Macron Erdoğanın elini öpmeye gelir. Bu şirketlerin Türkiyedeki  distribütörü şirketler arap şeyhi gibi para yerler. Magazin olur. Ama işin sonunda senelik 80 milyarlık bir enerji pastan varsa sana 10-15 birşey kalır. Emperyalistlerin enerji sömürgesi olursun. Onlardan izinsiz yönetim bile değişemez seni stabil tutmak için herşeye müdahale ederler. Günün birinde bir lider çıkar ben bunları millileştiricem der, ya suikast yada sonu işgale giden bir sürece gidilir.

Aman suyun başını baştan vermeyelim. Yoksa çok başımız ağrır.

« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2020, 22:50:19 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1131 : 29 Ağustos 2020, 22:56:59 »

...Benim aklıma yattı ve boykot için en ince alışverişi bile yerli ile yapmanın yolunu arayacağım...

Aklının yatmasına üzüldüm doğrusu. Halbuki sen akıllı bir arkadaşımızsın... Şimdi sen gâvur malları boykot edeceğim diyorsun, doğdu mu? İyi de bu mallar bi' kere gümrükten geçmiş, parası zaten ödenmiş. Şimdi sen parasını ödemiş olduğun malı boykot mu edeceksin yani (!?)

Ben de diyorum ki; olan olmuş ölen ölmüş, paracıklar yurtdışına zaten gitmiş. Bari bundan sonrakiler gitmesin. Peki nasıl olacak; DEVLET POLİTİKASIYLA. Siyaseten diğer devletleri boykot etmek sıkıyorsa; gümrük vergilerini artırırsın, kota koyabileceğin ülkelere kota koyarsın, yerli üretimi teşvik edersin ... falan. Özellikler tarım ürünlerinde yurtdışına bağımlı olmak kabul edilebilir şey değildir. Ne demek ya... sen yurtdışından nasıl olur da buğday ithal edersin? Tarım arazileri boş yatıyor. Versene çiftçiye, köylüye... Köyde adam kalmadıysa, senin Tarım Mahsulleri Ofisin yok mu! Onu da beceremedin diyelim, ver hazine arazilerini belediyeler işletsin. Üstelik sen Ankara' lı hemşehrimizin... Versinler Mansur başkana, bak bakalım iki sene sonra buğday rekoltesi nereleri varıyor!

Sen devletsin... çalıştırsana kardeşim devlet kurumlarını. Hiçbir şey bilmiyorsan, şu kadar milyon işsiz vatandaşımız var. Arazide çalıştırmak üzere işe alırsın veya hazine arazilerini kiralarsın; tohum benden, gübre benden, yağmur Allah' tan... nasipsinsen hadi yağmur da benden! mahsül yetiştirmek için çalışıyorsun madem.... hem Allah' da çalışanı sever.  Ondan sonra ver Allah' ım ver..! Bi' de bakmışsın tarım rekoltesi kırmışız; ithalat sıfır. Paralar cepte, karınlar tok, yüzler güleç... Peki bunları yapıyorlar mı? Yok..! anca Coca Cola şişesine pıçak batırırlar.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2020, 23:00:04 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1132 : 29 Ağustos 2020, 23:38:17 »
Fransız arabasına binmeyelim , Merkel de Yunanistan 'ın arkasındayız demişti Bosch da kullanmayalım.

Bütün şer cephesi bu iki çıbanın başının altından çıkıyor Avrupa'da...

ABD desen zaten büyük şeytan...Windows,F-16,Burger King,Coca cola,I phone da olmaz...

Allah'ım,  bir deli kuyuya taş attı 40 Alpars çıkaramadı😎😎😎

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1133 : 29 Ağustos 2020, 23:40:38 »

Peki ne yapacağız?

bana öyle geliyor ki, bu işin sonunda saflar netleşecektir. Türkiye batı ittifakından kopmak zorunda kalacakmış gibi geliyor. Türkiye kendine yeni ortaklar, alternatifler veya imkanlar yaratacaktır.

/quote]

Sn Partikul Hocam,

Sayet saf degistireceksek katilmayi hedefledigimiz safa girisimizi garantilemeden bir oncekinden cikmayalim ne olur yeterince ugrasacak sorunumuz mevcut  zaten.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1134 : 30 Ağustos 2020, 00:12:40 »

Sn Partikul Hocam,

Sayet saf degistireceksek katilmayi hedefledigimiz safa girisimizi garantilemeden bir oncekinden cikmayalim ne olur yeterince ugrasacak sorunumuz mevcut  zaten.

Sayın hocam, dünya düzeni değişti, dünya jeopolitik kırılmanın eşiğinde. Her ülke kendi safını belirlemek durumunda kalacaktır. Biz istiyoruz diye değil, dünyanın gidişatı böyledir. Dünya üzerinde fay hatları vardır... Bazı stratejistler buna medeniyetler çatışması demiş. Bizimki de çıktı bu teze karşılık MEDENİYETLER İTTİFAKI tezini ileri sürdü. Peki ne zaman; BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİNİN şekillendirildiği 2004 senesinde. Peki bu projenin eski adı neydi; DİNLER ARASI DİYALOG! Kelime yabancı gelmiyor değil mi; EVET O PROJE FETÖCÜLERİN PROJESİ. Gittiler Medeniyetler ittifakı Ayağına Kuzey Afrika ve Orta doğuyu hallaç pamuğu gibi dağıttılar. Peki, orta doğuda medeniyet namına bir şey kaldı mı? YOK..! Bırakın medeniyeti; taş üstünde taş gövde üstünde baş kalmadı.

Şimdi anlaşıldı mı MEDENİYETLER İTTİFAKI diye bir kavramın olamayacağı?

Halbuki, Medeniyetler İttifakını savunanlar; Mehmet Akif Ersoy' un İstiklal Marşını; Arapça okumak yerine Türkçe okusalardı; Medeniyet denilen şeyin tek dişi kalmış canavar olduğunu öğrenmiş olacaklardı. İşte batı medeniyeti budur hocam, tek dişi kalmış canavardır. Peki niye canavardır? Çünkü teorisi  o şekilde... Vahşi kapitalizm dedikleri ekonomik düzen nedeniyle canavardır. Vampir gibi, başka milletlerin kanını emerek beslendiği için canavardır. Peki Türk milleti tarih boyunca başka milletleri sömürmüş mü? Hayır sömürmemiş, hatta boyuna kendinden vermiş. Batı bunu biliyor, sen vampir olamazsın. Olmanı da istemiyorum, senin kanını emeceğim diyor. Benim gözüme, aynen savana da koşturan ceylanlar gibi görünüyorsun. Ben seni yiyeceğim diyor.

Yine Mehmet Akif, Çanakkale şiirinde ne güzel söylemiş:

Ne hayâsızca tehaşşüd ki ufuklar kapalı!
Nerde -gösterdiği vahşetle- "bu: bir Avrupalı!"
Dedirir -yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi,
Varsa gelmiş, açılıp mahbesi, yâhud kafesi!

Görüldüğü üzere... işte Avrupalı bu. Biz ceylan onlar sırtlan, biz av onlar avcı. Bizi böyle görüyorlar hocam... Boyuna bizden parça kopartmaya çalışıyorlar. Çakal gibi, tilki gibi, sırtlan gibi. Bizi Akdeniz' de boğmaya çalışıyorlar.

Peki ne yapacağız?  Bizi parçalamak isteyenlere çiçek verecek halimiz yok herhalde! Bizim gibi olanlarla ittifaklar kuracağız. Her gün güneşin yaptığı gibi; doğudan bir güneş gibi doğacağız.
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2020, 00:16:57 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1135 : 30 Ağustos 2020, 07:38:36 »
Kafir malı değil ama bize her yerde takoz olmaya çalışan, yunan ın abisi alman malı almasak da, yerli arçelik, beko, vestel alsak vatana ihanet mi olur, yoksa fayda mı olur? Fransız tefal yerine, arçelik, beko, vestel alsak kötü mü olur.

Mal parası verilmiş ülkeye girmiş, peki satılmazsa, arkasından yenisi gelir mi, yoksa mal akışı durur mu?

Biz, gümrük vergisini yükseltince karşı taraf da otomatik yükseltecek. Sen yükseltirsen ben de aynını yaparım diyor adam.

Savunma sanayiinde yerli olsun diyoruz da neden her sektörde yerli olsun, kullanılsın istemiyoruz ki? Neden manisalı mehmet daha refah içinde yaşamasın. İlla hans mı zengin olsun.

Muasır medeniyete giden yolu neden kısaltmayalım.

Bence her sahada türk malı kullanmak bir vatan borcu olarak kabul edilmeli.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1136 : 30 Ağustos 2020, 07:49:34 »
Evet, battlestar hocam, yunan savunma medyasında rafale çığlıkları atılıyor.
18 rafale uçağından bahsediliyor. 8 tanesi hibe 2. El, 10 tanesi yeni üretim olacak deniyor defencepointgr sitesinde.

Bu yunan akıllanmayacak. Odun u yiyo, gaz veriyolar dönüp geri geliyo. Şu an yunan bas git modundayız. Bakalım ne olacak.

Evet, amaç, oralardan pay almak. Enerji güvenliğini sağlamak. Tabi yunan halkı farkında değil, hükümetleri çıkacak gazın yüzde kaçını bu yamyamlara söz verdi kimbilir. Abd, fransız, ingiliz, italyan hatta katar da vardı galiba aralarında, en götü ihtimal çıkan enerjinin yüzde 50 sine çökerler bence.
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2020, 07:50:27 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1137 : 30 Ağustos 2020, 07:56:10 »
Sisi yi pohpohlayıp, mısırla anlaşmayı biz yapmalıydık. Mavi vatan ın mimarı gidince oyunu devam ettiremedik. Değermiydi siyaset için milli menfaati baltalamaya. Ne olacak şimdi, kim düzeltecek.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1138 : 30 Ağustos 2020, 08:12:17 »
Peki yunan rafale alırsa nasıl dengeleyeceğiz, bizde su 27 mi alacağız mecburen. Yada f 15.

Birde şu husus var, diyelim ki yunan rafale aldı, bu uçağı harbe hazır, pilotu yer ekibi yetiştirip uçurana kadar 2 yıl geçer. Değer mi bu alımı yapmaya akdeniz için bence değmez.

Peki, bu fransızlar acaba 1. Dünya savaşında almanın bize yaptığını mı yapacak acaba. Uçakları yunan a sattım diyecek ama, uçakları fransız pilotlar uçuracak. Bunlarda bizim gemi, tesis v.s ye saldırıp bi savaş çıkarmak için oyun yapmasınlar. Yaparlar mı, bence çıkar için yaparlar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1139 : 30 Ağustos 2020, 08:33:26 »
Kafir malı değil ama bize her yerde takoz olmaya çalışan, yunan ın abisi alman malı almasak da, yerli arçelik, beko, vestel alsak vatana ihanet mi olur, yoksa fayda mı olur? Fransız tefal yerine, arçelik, beko, vestel alsak kötü mü olur.

Mal parası verilmiş ülkeye girmiş, peki satılmazsa, arkasından yenisi gelir mi, yoksa mal akışı durur mu?

Biz, gümrük vergisini yükseltince karşı taraf da otomatik yükseltecek. Sen yükseltirsen ben de aynını yaparım diyor adam.

Savunma sanayiinde yerli olsun diyoruz da neden her sektörde yerli olsun, kullanılsın istemiyoruz ki? Neden manisalı mehmet daha refah içinde yaşamasın. İlla hans mı zengin olsun.

Muasır medeniyete giden yolu neden kısaltmayalım.

Bence her sahada türk malı kullanmak bir vatan borcu olarak kabul edilmeli.

Bazılarına göre Arçelik,Beko Yunan malından bile daha tehlikeli...
Bunların yerli ve milli düsturu kendilerine koşulsuz biat ölçütünde makbul...
Bunların politikasını benimsemiyor şurada burada Gezi'yorsan ne kadar yerli de olsan  da mimlisin.
Örnek Altay,Milgem ihaleleri...

Skywolf hocam batı olmayan , yeni nesil uçak alımı öneriyor.
Hangi uçak bu? Yukarıda önerdiği uçağı göremedim...