TÜRK SAVUNMA SANAYİ > Yerli Elektronik Sistemler ile İlgili Gelişmeler

Milli AESA uçak üstü radar projesi

(1/58) > >>

AVCI:
Evet arkadaşlar TFX projesine paralel olarak başlatıldığını düşündüğüm uçak üstü radar projesi Aselsan 2013 faaliyet raporundaki bilgi ile netleşti.Bakalım Aselsan Rehis'in yeni merkezinden nasıl bir radar çıkacak.Şimdiden hayırlı olsun diyelim.

--- Alıntı ---Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi kapsamında Çok Fonksiyonlu Uçak Radarı’nın kavramsal tasarım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
--- Alıntı sonu ---

TAHRIBAT:
süper haber.

Destinyy:
Duyumlar vardı dile getiriyoduk olabiliceğini mükemmel haber gerçekten.. Keşke ilk olarak hemde bir ön deneme mahiyetinde F-16 platformuna yönelik tasarım çıksa sınıf atlarlar hemde olası pazara hitap edebilirler.

AVCI:
Ben bunun yapıldığını veya üzerinde çalışıldığını düşünüyorum aslında.Özgür projesi var biliyorsunuz,oradaki milli işletim sistemi ve merkezi kontrol bilgisayarının yanında muhtemelen bir radar olacak.Bir ara İtalyan Grifo radarı ile testler yapıldığı söylenmişti ne kadar doğru bilmiyorum;Aselsan elindeki radar teknolojisi ile eninde sonunda buraya girmesi gerekecekti,ve sanırım zamanı gelmiş.

Burada önemli olan yerli radar yapıyorum diyerek çağın gerisinde kalan ve hava kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak bir ürünün ortaya çıkmaması.Gerçi böyle bir durumda bizimkiler kabule yanaşmıyorlar orası da ayrı.Radarın FX'in temel komponentlerinden biri olacağını düşünürsek üzerinde epey kafa yorulması gerekecek.

Bir AESA radar için önemli bir gösterge olan TR modül sayısı ve Korelasyon miktarının uçağın burnundaki o dar mevki içine ne yoğunlukta yerleştirilebileceği.Bunu yanında yeni nesil radarlarda ECM kabiliyetleri ile ağ destekli çalışmaya uyumluluk gibi özellikler mevcut.Buraları iyi okuyup geleceğin ihtiyaçlarına göre bir tasarım geliştirmek gerekecek.Zor iş hakikaten zor iş.Uçağın bütün savaşabilme kabiliyetini yönetecek bu radar,umarım kaliteli bir radar çıkar ortaya.

TAHRIBAT:
Yorumlara beğen butonu koysanızda bu güzel paylaşımlarınızı beğensek  :) Gerçekten zor iş benim güvenim tam bununda altından kalkıcaktır aselsan.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git