Gönderen Konu: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 112081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #660 : 05 Mayıs 2023, 08:14:25 »
buna atak 2 diyeceğimize kara kurt desek daha güzel olurdu sanki. çünkü atakla felan pek alakası kalmadı tasarım olarakta fiziksel özellikler olarakta

Hocam ismini sosyal medya koydu zaten hatta geçen gün prototipi uçuran pilotlar da beğendiler bu ismi ... "ÇİRKİN KRAL"

Hey, sosyal medya değil, ben koydum o ismi.  8)
Emin misin? ;D ;)

Evet

Gelişmiş ülkelerde böyle bir durum yok! Hatta muhtemelen dünyada en fazla bizde var.  ;D ;D
Şaka bir yana, gerçekten çirkin.
Çirkin Kral adı verilebilir.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #661 : 05 Mayıs 2023, 12:40:07 »
Alıntı
TUSAS_TR ATAK-2 (T929), uzun menzilli @MeteksanSavunma MILDAR atış kontrol radarı ve uzun menzilli "Döngüde İnsan (MITL)" kabiliyetli
@roketsan UMTAS-GM füzeleri ile; düşman etki alanına girmeden, görüş ötesi (BLOS) mesafelerden hedeflerini hassas vuruşlar ile yok edebilecek.

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/1654410291474563072?cxt=HHwWgIC8gaHZ0vUtAAAA

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #662 : 05 Mayıs 2023, 18:56:54 »
buna atak 2 diyeceğimize kara kurt desek daha güzel olurdu sanki. çünkü atakla felan pek alakası kalmadı tasarım olarakta fiziksel özellikler olarakta

Hocam ismini sosyal medya koydu zaten hatta geçen gün prototipi uçuran pilotlar da beğendiler bu ismi ... "ÇİRKİN KRAL"

Hey, sosyal medya değil, ben koydum o ismi.  8)
Emin misin? ;D ;)

Evet

Gelişmiş ülkelerde böyle bir durum yok! Hatta muhtemelen dünyada en fazla bizde var.  ;D ;D
Şaka bir yana, gerçekten çirkin.
Çirkin Kral adı verilebilir.  ;D

Ondan önceki sayfalara bir göz at :P ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #663 : 06 Mayıs 2023, 14:26:43 »
Forum çok büyüdü ve eskisi kadar bütün iletileri okumaya zamanım yok malesef. Önceki sayfalara göz atamıyorum o nedenle. Helikopterin çirkinliğne ve heybetine Çirkin Kral lakabını yakıştırdım. Benden önce yakıştıran olmuşsa da ben görmedim, gönlümüz birmiş diyebilirim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #664 : 24 Mayıs 2023, 04:11:04 »
Arkadaşlar özellikle Atak 2 gibi proje yapıyorsanız bence günümüz muharebe ortamında özellikle manpads docka zsu23 gibi görünümü zor ve gizlem ağı ile tuzağına düşmeniz mümkün olan bir muharebe ortamında (ki alçak ve orta irtifa hava savunlarına girmiyorum)

Bence burun topuna gerek yok Atak1 veya geliştirilmesi beklenen t629 6 ton sınıfı yerli ts1400 motoru ile uçması planlanan yeni orta hafif sınıf saldırı helikopteri için aynı şeyi demiyorum topa ihtiyacı var diyorum...

Fakat Atak2 nın topa ihtiyacı yok
İhtiyacı olan sistemler(Hayatı olan)
-Geniş açılı uzun menzilli flır
-Drcım
-Eh podu (electronic jammer)
-ır değil ıır(imagine ır)ile 360 derece durumsal farkındalık eodas misali
-çekilebilen halatlı ve fırlatabilen sahte decoylar
-500-600 tr modüllü 100-200 km menzili ya burun kısmına yada 30 mm topun yerine mildar benzeri bir radar.

Evet bu helikopterin görevi yakın hava desteği değil tonajından ötürü tank avlamak..

yakın hava desteğini t129 vesaire sağlasın

Hayatta kalması için gerekli sistemler

Eodas
Ehpod veya elektronik karıştırma kabiliyeti
Drıcm
Decoylar
Chafe/flare söylememe gerek yok

Hedefi seçimi için
Geniş görüş açılı uzun menzilli flır
Gelişmiş 500-600 tr modüllü aesa bir radar..

Mühimmat ailesi

En yakın menzilden başlayarak;
28 km planan omtas er
40 km menzilli kuzgun katıyakıt
Kuzgun turbojet
Çakır füzesi

Kısaca bu kuş yakın boğuşmamalı

Belki kanopi kısmı hariç 12.7 yada 14.5 mm dochka mermilerine dayanması gövdesi yeter ama pilot kısmı 20-30 mm ile manpadslere dayanmalı

Motoru 2500 değil 3000 beygir olmalı ki mtow değeri artsın...

Ben bu projeye deniz kuvvetlerini dahil ederdim.

Hem hücumbotlar yerine yada onlara göre daha fazla fayda kazanmak için.sonucta bir olay olunca bir hücumbotun olay yerine varma süresine göre daha hızlı hareket eden bir biriminiz olur deniz havacılığınız gelişir..

Aynı şekil Anadolu lhd için

Hayır Anadolu lhd'ye tb3 indirip kaldırmaktan daha mantıklı yukardaki özellikteki helikopter Anadolu gemisinin asansör kısmı ve boşluk yüzünden özellikle kötü hava koşullarında kaçtane tb3 kaybedilcek kendiniz şahit olun...

« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2023, 04:13:28 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #665 : 24 Mayıs 2023, 11:27:29 »
Burun topu saldiri helikopterinin namusudur o olmazsa saldiri helikopteri olmaz. Bunun yerine zirhlandirilmis bir UH 60 türevi bir helikopter üretmek daha mantıklı.
30 mm burun topunuda küçümsemeyin HE ve AA muhimmatlari ile zpt zma korugan demeden içinden geçer.
Ayrıca tank avına çıkmış bir helikopter diğer görevlere göre daha çok piyade atışına maruz kalabiliyor piyadeye etki etmek içinde tanka top şart.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
ATAK II AĞIR SINIF.
« Yanıtla #666 : 26 Mayıs 2023, 12:54:09 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #667 : 20 Haziran 2023, 08:25:53 »

Paris Air Show 2023
Üreteceğimiz helikopter bu değilse neden fuarlarda sergiliyoruz.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #668 : 20 Haziran 2023, 11:05:15 »
Allahtan ümit kesilmez  :)

Ceterum censeo “Ukrayna motorlarından kurtulmalıyız “

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk