Gönderen Konu: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 112058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #580 : 29 Nisan 2023, 00:13:37 »
1 mayista  TF-X ucacaktir   benim dahminim

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #581 : 29 Nisan 2023, 00:47:38 »
Mokap ile prototipler hep farklı oluyor. MMU'yu hatırlayın mokapla alakası yok uçağın. Hatta düşük çözünürlüklü fotoğraflar 1,5 ay önce servis edilmişti ve herkes bu ne böyle çirkin falan demişti. Sonra yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolar gelince herkes bayıldı.

Elbette seçimin de etkisi var proje takviminde lakin bu helikopter hazır demek değil. ATAK II ilk defa 2017'de duyuruldu. 6 yıl geçmiş.

İran hazır olmadan tanıtım yapıyor ifadesine gelirsek. İran bir şey tanıtmıyor. Ortada kendi ürettiği bir şey yok. F-5 uçağını allayıp pullayıp kendi uçağımız diye pazarlıyor. Rus tankını allayıp pullayıp kendi tankımız diye pazarlıyor. Amerikan helikopterini allayıp pullayıp biz ürettik milli helikopterimiz diyor.

Bizim T929 olsun, MMU olsun, Gökbey olsun tamamı milli tasarımlar. SİHA'larımız aynı şekilde öyle. İran hazır olmadan sunuyor diye bir şey yok çünkü İran'ın sunduğu bir şey yok. İran tamamen elin şeyiyle gerdeğe giriyor hepsi bu.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #582 : 29 Nisan 2023, 01:01:18 »
iran  bizi bir tutmak icimizdeki  hainlikden baska bir sey degil

« Son Düzenleme: 29 Nisan 2023, 01:09:15 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #583 : 29 Nisan 2023, 03:42:23 »
Şu seçim muhabbetine de ayrı parantez açmak istiyorum. Hangi iktidar olursa olsun yaptığı projelerin reklamını yapar. Bunda ne var anlamıyorum. Bir belediye başkanı seçime giderken yaptığı projeleri, kaç km metro, yol, hizmetleri vs. anlatıp oy istemiyor mu? İktidarın savunma sanayi noktasında attığı adımları gösterip bundan oy istemesi kadar doğal bir şey yok. Belediye başkanı şu kadar metro yaptık bize oy verin derken kimse onu babanın parasıyla yapmadın, görevindi bunun reklamını yapma diyor mu? İktidar olunca herkes başlıyor seçimde seçim.

Bu devlet projesi falan deniyor da söylemek lazım devleti yöneten iktidardır. İktidarlar ön açmazsa, dirayet göstermezse hiç bir şey olmaz. Devlet yapay zeka değil ki her şeyi kendisi otomatik yapsın. Devleti yöneten de insan nihayetinde. Burada savunma sanayi konusu seçim üzerinden eleştiriliyor ama emin olun desteklediğiniz parti iktidar olsa onlarda bu tür şeylerin reklamını seçim öncesi bol bol yapar hiç öyle olmaz falan demeyin. Türkiye'de yaşıyoruz kim en çok neyi eleştiriyorsa en çok kendisi de onu yapıyor.

Adam destek vermiş yaptırmış sonra kalkıp diyorsun ki bunun reklamını yapma. Adam ne yapsın yaptıklarını göstermesin mi?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #584 : 29 Nisan 2023, 04:21:32 »
Seçim zamanı vatandaş nazlıdır karşısında mahcup hesap veren siyasi görmek istiyor ama maşallah bizde tarihte görülmemiş bir öz güven var beyaz peynir 200 tl oldu ama uçak yaptık sen yine bize ver oyu denmesine bozuluyo vatandaş. Tamam uçak yaptın ama peynirin kıymanın da bir hesabını ver aradan.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2023, 04:22:30 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #585 : 29 Nisan 2023, 08:29:59 »
Bir çok kişi tasarımın kötü olmasından bahsetmiş ama çoğu uzmanın ortak görüşü motor ve bazı alt sistemlere bir demir kuş takmışlar ve ilk uçuş için hazırlamışlar yani aslında bu görülen bir tasarım değil sadece alt sistemlerin üstünü örten bir demir yığını gibi bir şey onunda sebebi hepimizin bildiği gibi seçimler

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #586 : 29 Nisan 2023, 10:47:22 »
Şu seçim muhabbetine de ayrı parantez açmak istiyorum. Hangi iktidar olursa olsun yaptığı projelerin reklamını yapar. Bunda ne var anlamıyorum. Bir belediye başkanı seçime giderken yaptığı projeleri, kaç km metro, yol, hizmetleri vs. anlatıp oy istemiyor mu? İktidarın savunma sanayi noktasında attığı adımları gösterip bundan oy istemesi kadar doğal bir şey yok. Belediye başkanı şu kadar metro yaptık bize oy verin derken kimse onu babanın parasıyla yapmadın, görevindi bunun reklamını yapma diyor mu? İktidar olunca herkes başlıyor seçimde seçim.

Bu devlet projesi falan deniyor da söylemek lazım devleti yöneten iktidardır. İktidarlar ön açmazsa, dirayet göstermezse hiç bir şey olmaz. Devlet yapay zeka değil ki her şeyi kendisi otomatik yapsın. Devleti yöneten de insan nihayetinde. Burada savunma sanayi konusu seçim üzerinden eleştiriliyor ama emin olun desteklediğiniz parti iktidar olsa onlarda bu tür şeylerin reklamını seçim öncesi bol bol yapar hiç öyle olmaz falan demeyin. Türkiye'de yaşıyoruz kim en çok neyi eleştiriyorsa en çok kendisi de onu yapıyor.

Adam destek vermiş yaptırmış sonra kalkıp diyorsun ki bunun reklamını yapma. Adam ne yapsın yaptıklarını göstermesin mi?

Gelişmiş ülkelerde böyle bir durum yok! Hatta muhtemelen dünyada en fazla bizde var.  ;D ;D
Şaka bir yana, gerçekten çirkin.
Çirkin Kral adı verilebilir.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #587 : 29 Nisan 2023, 11:33:11 »
İktidarlar tabiki dönemlerinde ürettikleri sistemleri gösterip oy toplamak isterler bu onların en doğal hakları...

Ama kimse de bize " Bu sistemler takvimi geldiği için tanıtılıyor seçimle alakası yok  , bu sistemler tamamen hazır tabiki tanıtacağız" masalını da anlatmasın...

Bu sistemler ne hazır ne de takvim doğru...

Hükümetin savunma sanayinde atılım yapması harika ve takdir edilecek bir durum. İnşallah kazasız-belasız tanıtım/seçim süreci sona erer...

Timuçin hocam İran ile bizi bir yutmak hainliktir lafınizdaki bana söylediğiniz "hain" ifadesini size 10 misli iade ediyorum...
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2023, 11:35:48 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #588 : 29 Nisan 2023, 13:03:33 »

Seçimlerden sonra tabiatınca herşey olması gerektiği gibi olur ben buna inanıyorum.Kamu kuruluşlarının vatandaşın vergisiyle ne yaptığı hakkında hesap vermesi ve vergi mükelleflerini bilgilendirmesi doğru olan şey.Ancak geçmişte kendi içine kapanık olan savunma sanayi sektörünün bugünkü gibi bu kadar halka inmesi de doğru değil.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #589 : 29 Nisan 2023, 13:22:00 »

Gelişmiş ülkelerde böyle bir durum yok! Hatta muhtemelen dünyada en fazla bizde var.  ;D ;D
Şaka bir yana, gerçekten çirkin.
Çirkin Kral adı verilebilir.  ;D

Arkadaşlar helinin yarısı yok siz çirkin diyorsunuz.Şu an atlet ve donla duruyor.Ama bordobere kamuflajlarını giydi mi çakı gibi asker olacak.Acemi birliğine gelen ilk günki askerler gibi.ilk görünümleri gülünç olurdu.Ama usta birliğinde harbi asker oluyorlar.
Bu süreç çok benzer.Hele bir sabredin 1 sene.