Gönderen Konu: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 112076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: ATAK II AĞIR SINIF TAARRUZ HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #570 : 28 Nisan 2023, 20:24:00 »
İran kepazeliğini geçti bu mock-up olayı...

Hadi T-929 ortaya çıkmadan önce mock-up sergiliyorsunuz onu anladık yahu artık T-929 ortaya çıktı-motor çalıştırıldı hâlâ T-929 ile hiçbir benzerliği olmadığı ortaya çıkan bir maketi sergilemenin ne anlamı var?

Bitse de kurtulsak şu seçimler....

Hocam anladık helikopter biraz çirkin ve aceleye getirilmiş fakat bunu İran'la kıyaslamanıza ben anlam veremedim. Biz sıfırdan bir şeyler üretme peşindeyken İran'ın elindeki hurdaları makyajlayıp yeni gibi sunması başka bir olay lütfen öfkeyle üzümü yerken bağcıyı dövmeyelim.

<a href="http://youtu.be/eqGOOp20FHQ" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/eqGOOp20FHQ</a>
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2023, 20:30:29 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #571 : 28 Nisan 2023, 20:41:48 »
İran kepazeliğini geçti bu mock-up olayı...

Hadi T-929 ortaya çıkmadan önce mock-up sergiliyorsunuz onu anladık yahu artık T-929 ortaya çıktı-motor çalıştırıldı hâlâ T-929 ile hiçbir benzerliği olmadığı ortaya çıkan bir maketi sergilemenin ne anlamı var?

Bitse de kurtulsak şu seçimler....

Hocam anladık helikopter biraz çirkin ve aceleye getirilmiş fakat bunu İran'la kıyaslamanıza ben anlam veremedim. Biz sıfırdan bir şeyler üretme peşindeyken İran'ın elindeki hurdaları makyajlayıp yeni gibi sunması başka bir olay lütfen öfkeyle üzümü yerken bağcıyı dövmeyelim.

http://youtu.be/eqGOOp20FHQ

Katılıyorum. İran ile kıyas abesle iştigal olmuş. İran elindeki Amerikan sistemlerini yahut Sovyet/Rus sistemlerini makyajlayıp allayıp pullayıp kendi üretmiş gibi ortaya koyuyor. T929 ise sıfırdan tasarlanıp üretilen bir helikopter. Bu helikopter daha çok değişecektir. Sistemleri test etmesi için bile prototip yeterli. 2-3 yıl içinde tasarımsal anlamda ciddi değişiklikler görürsek şaşırmamak lazım.

Çevrimdışı th3

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #572 : 28 Nisan 2023, 21:07:13 »
Rooivalk kadar da çirkin değil bence. Birkaç küçük değişikle estetik bile olabilir

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #574 : 28 Nisan 2023, 21:45:31 »
Tasarımı çok eleştirilmişti ama videoda bana gayet güzel görünmeye başladı. Elbette değişecek yerleri vardır ama düşük çözünürlüklü, ters, yanlış açıdan çekilen fotoğraflara göre videoda doğru açıdan gayet normal görünüyor. O kötü fotoğraflar sızdırılmasaydı hiç tepki çekmezdi tasarım.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #575 : 28 Nisan 2023, 22:19:05 »
Error 404 (Not Found)!!1

evet videoyu seyredince o kadar da gerip gelmesi. Bir de giydirilip silahları yüklenince çok daha iyi olacaktır. Ama şu burun/termal kamera/30 mm top ve ön teker kısmında gövde altı biraz dışa değil de içe bombe yapsa görünüş çok daha düzelir. Tabi o bembeye iç yük hacmi olarak mutlaka ihtiyaç var mıdır bilmem.

Diğer taraftan motor testi dedikleri de, helikopterin yere bağlanarak zorlandığı gir test. Muhtemelen yere bağlı olarak motor çalıştırılıp manevraların güç uygulamaları da test ediliyor. Bu sebeple test uçuşu bana çok garip de gelmedi. Artık test ve simülasyon imkanları çok gelişti.   
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2023, 22:20:22 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #576 : 28 Nisan 2023, 22:26:52 »
İran derken tam olmadan sürekli birşeyler tanıtmasını kastettim yoksa alt sistemler , tasarım tabiki kıyaslanamaz...

Yukarıda dediğim gibi çok daha güzel olurdu tanıtım ama seçim telaşından acelacele birşeyler tanıtın talimatı gelmiş...

TUSAŞ artık bu kadar büyüdükten sonra mutlaka estetik tasarım için de bir bölüm kurulmalı...Milyarlarca dolarlık ihalelere girilecek sakın bana önemli olan işlevi demeyin YF-23 geliyor aklıma... Uluslararası ihalelerde Tasarım-estetik de çok önemli satılacak kamuoyunun da beğenisini elde etmeli...

Bir de her hava aracını , aynı tür hava araçlarından ayırt eden formu olması lazım...ŞU AŞAMADA T-929'da bu tasarım izi-özgünlüğü yok...Paller,Rotor,Tandem kokpit,kuyruk,silah kanatları,tekerlekler,gövde  mutlaka bunlarda diğer helikopterlerden farklı ayırt edici tasarım özellikleri olmalı...

Şu haliyle sadece gerekli parçaları birleştirilmiş ham helikopter gibi...
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2023, 22:37:21 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #577 : 28 Nisan 2023, 22:36:37 »
Tigre helikopterinden daha güzel gözüküyor bence veya Mangusta halinden.

Diğer taraftan Gökbey'de bile hala experimental yazıyor.

Motor olarak şunu söyleyebilirim. Bakım ve yetişmiş personel önemli. Jandarma 25 seneyi aşan süredir MI-17 kullanıyor. Orman Genel Müdürlüğü uzun süredir bu motorlu helikopterleri istihdam ediyor.

Ancak bu motorun götürüsü, fazladan yakıt ve bunun için alan gereksinimi ile motor için ekstra hacim olarak sayılabilir. Umarım en kısa zamanda +3000 BG yerli motor gelir.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2023, 23:26:10 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #578 : 28 Nisan 2023, 23:28:10 »
Hayırlı olsun. FLIR, burun bombesinin olduğu yere,  T129'daki gibi bağlanırsa, işlevsellik açısından 30 mm'lik topun bir derdi kalmayacaktır.

Motor yuvaları henüz giydirilmediği için çirkin gözüküyor.

Süsleme püsleme faslı bir bitsin, güzellik kraliçesi olmasa da Jean Paul Belmondo misali ekranda karizmatik durur; çok dert etmeyiniz.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2023, 02:13:40 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #579 : 28 Nisan 2023, 23:52:24 »
Bu arada 1 Mayıs'ta MMU uçarsa hiç şaşırmam.