Gönderen Konu: TEİ MOTOR PROJELERİ  (Okunma sayısı 170000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: TEİ MOTOR PROJELERİ
« Yanıtla #940 : 15 Aralık 2023, 18:17:05 »
Sn. Yaşar HP mı yoksa Lp fan bıçakları mı Mahmut Akşit'i konuşturmadılar,zamanımız yok malzeme kısmına girelim dediler elindeki numuneleri tanıttılar işte o esnada üretilen katmanlı imalat teknolojisinin hareketli bölümlerde kullanıdığını söyledi statik bölümler değil anlayacağınız ve üsteledi ilkbaşlar %95 olan oran ki kendisi bu orana onay vermiş biri olarak şu an ise dökme ve dövülmüş malzemden %20-30 daha mukavemetli malzeme ürettiğimizi söyledi.

Ve herkezin 3 d yazıcı ile gerekli malzemeyi üretemiyeceğini aksi takdirde kıralacağını söyledi önemli olanın metalürji olduğunu söyledi katmanlı üretim teknoloji ile alakalı ve 3 d yazıcılar ićin 500-600 bin dolar bandında yazıcıların gerekli üretim için kafi geleceğinden bahsetti.

Dediğiniz gibi önemli kısmı konuşturmadılar HP mı yoksa Lp mı bilmiyoruz.

Fakat yüksek ısı ve mukavemet gereken bir yer ve hareketli bir parça olduğundan bahsetti.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2023, 18:45:33 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 23
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #941 : 15 Aralık 2023, 18:55:47 »

Peki seri imalat nasıl olacak, eklemeli imalat ile üretmek uzun sürer kanaatimce acaba pres kullanılmayacak mı?

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #942 : 15 Aralık 2023, 19:43:00 »
Sn. Yaşar HP mı yoksa Lp fan bıçakları mı Mahmut Akşit'i konuşturmadılar,zamanımız yok malzeme kısmına girelim dediler elindeki numuneleri tanıttılar işte o esnada üretilen katmanlı imalat teknolojisinin hareketli bölümlerde kullanıdığını söyledi statik bölümler değil anlayacağınız ve üsteledi ilkbaşlar %95 olan oran ki kendisi bu orana onay vermiş biri olarak şu an ise dökme ve dövülmüş malzemden %20-30 daha mukavemetli malzeme ürettiğimizi söyledi.

Ve herkezin 3 d yazıcı ile gerekli malzemeyi üretemiyeceğini aksi takdirde kıralacağını söyledi önemli olanın metalürji olduğunu söyledi katmanlı üretim teknoloji ile alakalı ve 3 d yazıcılar ićin 500-600 bin dolar bandında yazıcıların gerekli üretim için kafi geleceğinden bahsetti.

Dediğiniz gibi önemli kısmı konuşturmadılar HP mı yoksa Lp mı bilmiyoruz.

Fakat yüksek ısı ve mukavemet gereken bir yer ve hareketli bir parça olduğundan bahsetti.
Sn Akşit, türbin bıçağını eklemeli teknolojilerle ürettik ve şu anda da dövme alaşımlardan yapılmış bıçaklardan daha mukavim dedi. Hatta ithal bıçaklara oranla %20-30 arası daha mukavim diye de ekledi.
LP bıçaklarıda statik değil. Dönüyor ve TF6000’de öndeki fanla LP kompresörlerini sürüyor. Bu bıçakları eklemeli yaptık diyor Sn Akşit.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #943 : 15 Aralık 2023, 19:46:57 »
İşte madem HP değil diyorsunuz peki biz bunu dövmemiz için kaç tonluk prese ihtiyacımız var
HP tribün kanadı için diyorum

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #944 : 15 Aralık 2023, 19:51:00 »

Peki seri imalat nasıl olacak, eklemeli imalat ile üretmek uzun sürer kanaatimce acaba pres kullanılmayacak mı?
Tabii daha uzun sürer. Ama bunun için önlemlerini de almışlardır.
dövme ile yapılabilir.
Aslında blisk teknolojisi olduğuna göre TEİ’de , LP türbin bıçaklarını Linear-Friction-Welding metoduyla diske kaynatarak blisk yapabilirler. Bu daha uygun olur seri üretime.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2023, 19:52:49 Gönderen: Yasar »

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #945 : 15 Aralık 2023, 20:11:00 »
İşte madem HP değil diyorsunuz peki biz bunu dövmemiz için kaç tonluk prese ihtiyacımız var
Bu presler soğuk veya sıcak presler değil. 15-20bin tonluk Hot-Isostatic-Press bunlar. Hazırlanmış sıcak döküm parçayı alıp çok yüksek ısıda (süper alaşımın ergime derecesinin hemen altında) argon gazıyla sıkıştırarak, parçanın original şeklini bozmadan presleyen aletler. Bu presler, 10 mega pascal’dan 210 mega pascal’a kadar basıncı, yüksek ısıdaki Argon gazıyla uygulayan presler.
Bize bunlar lazım. Sn Akşit Denizli’de sanayicilerden bu işe girmelerini istiyordu. Eldeki pres adedi ile üretim çok yavaş olduğundan bu aletlerden daha çok üretmemiz lazım diyordu.

Türbin bıçağı üretildiğinde içinde sünger gibi boşluklar olur. Bunlar bir kaç yüz mikron ebadındadır ve bıçağın direncini azaltır Creep dediğimiz olaya yol açar. Onun için sıcak-Isostatic-pres’leme yapılması gerekir. Bir çeşit ütüyle kırışıklıkların giderilerek bıçaklara uzun ömür ve direnç kazandırma yani.

Bu işlem tüm bıçaklara uygulanır. Kompresör + türbin
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2023, 20:33:04 Gönderen: Yasar »

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #946 : 15 Aralık 2023, 20:29:09 »
Öncelikle şunu anlatayım:
Türbin kanatları nikel süper alaşımlar eritilerek belli kalıplara dökülerek üretilir. “Directionally Solidified blades” dediğimiz bıçaklar belli bir yöne doğru çekilerek kontrollü olarak katılaştırılır. Bu döküm, çekim ve katılaşma sırasında süper alaşım katmer katmer kristalleşir. Bu halleriyle bıçaklar, belli işlemlerden geçtikten ve soğutma kanalları ve seramik kaplandıktan sonra, kullanılabilirler. (Sovyet motorlarında olduğu gibi. Ayrıca bunlar LP türbin bıçağı olarak ta kullanılabilirler)
Bu işleme ek olarak sistemi gizli olan bir şekilde bu katılaştırma sırasında bıçaklar katmer katmer değil tek bir parça olarak kristalleştirilirse, size tek kristal bıçak çıkar.

Hem bunlar, hem fan palleri, hem de kompresör bıçaklarının Hot-Isostatic-Press’lemeye tabi olmaları gerekir.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2023, 20:30:30 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #947 : 15 Aralık 2023, 20:42:21 »
Teşekkürler sn.yaşar

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #948 : 15 Aralık 2023, 20:45:21 »
Bir beğeni ateşledim Yaşar
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #949 : 15 Aralık 2023, 20:53:43 »
İnternete şöyle bir araştırma yaptım, Türkiyedeki en büyük hot isostatic pressleme diye yazıp arattım

Hasmak diye bir kurumdan bahsediyordu

Quentis Technology yazan bir makina

2000 derecede parçaları 15-30 bin psi (bar ) basınç gucunde işleyebildiğinden bahsediyordu.

Bu işimizi görür mü?

Hıp yani hot isostatic press diye bahsediyordu

Dokuz Eylül üniversitesinde mevcutmuş galiba toz halindeki malzemeleri işleyebiliyor.
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2023, 20:57:10 Gönderen: Denizci16 »