HOBİLERİNİZ, TASARIM VE DİĞER KONULAR > Genel Konular

Türkiye Ekonomisi

<< < (3/118) > >>

SKYWOLF:

--- Alıntı yapılan: Yabgu - 06 Nisan 2018, 22:56:08 ---
--- Alıntı yapılan: SKYWOLF - 06 Nisan 2018, 22:18:17 ---
--- Alıntı yapılan: Yabgu - 06 Nisan 2018, 20:30:17 ---Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.

--- Alıntı sonu ---

Var.

--- Alıntı sonu ---
SKYWOLFten bekliyordum zaten bir tepki... Kim var abi ? Gerçi haklısın unutmuşum Yimpaşın sahibi Almanyadakileri dolandırmış ellerinde ne varsa kapıp gelmişti onu mu kastetin ?

--- Alıntı sonu ---

Hayır. Patronum Almanya'dan gelme. Orada edindiği bilgiyle ülkesinde iş yapıyor. Türkiye'nin sektöründe öncü olan bir firmanın sahibi!

mavi1991:
figes'in sahibide alaman göçmeni

Yabgu:

--- Alıntı yapılan: SKYWOLF - 06 Nisan 2018, 23:31:27 ---
--- Alıntı yapılan: Yabgu - 06 Nisan 2018, 22:56:08 ---
--- Alıntı yapılan: SKYWOLF - 06 Nisan 2018, 22:18:17 ---
--- Alıntı yapılan: Yabgu - 06 Nisan 2018, 20:30:17 ---Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.

--- Alıntı sonu ---

Var.

--- Alıntı sonu ---
SKYWOLFten bekliyordum zaten bir tepki... Kim var abi ? Gerçi haklısın unutmuşum Yimpaşın sahibi Almanyadakileri dolandırmış ellerinde ne varsa kapıp gelmişti onu mu kastetin ?

--- Alıntı sonu ---

Hayır. Patronum Almanya'dan gelme. Orada edindiği bilgiyle ülkesinde iş yapıyor. Türkiye'nin sektöründe öncü olan bir firmanın sahibi!

--- Alıntı sonu ---
Abi ben Almanın arabasının , endüstri makinasının falanının filanının teknolojisini , metalurji bilgisini alıp gelmekten bahsediyorum. Patronuna saygılar ne iş yapar bilmiyorum aslında ne demek istediğimi çok iyi anlıyorsun kanımca , ben Türkiyeye gelip kaz çiftliği veya salça fabrikası kuran adamlardan bahsetmiyorum. Bunlar lazım değil mi ? İllaki lazım ama bu işleri bırakın Türkiyedeki yapsın. Almanların birçok teknoloji şirketinde Türkler var , en basitinden yahu vida yapmayı öğreninde gelin şu ülkede vida yapın vida. O basit vidayı kaliteli yapmaktan aciziz. CNC Punch hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilirler. Onların böyle 20-30 cm uzunlugunda takımları vardır ve çok pahalılardır.Bunu yapamıyorsun Türkiyede O kıytırık metal parçasını yurt dışından getirtiyoruz ki aylarca bekliyorsun.Ben bu sanayiinin endüstrinin içindeki biriyim. Bana kimse ekonomimiz düzeliyor , Türkiyede şu üretiliyor bu üretiliyor demesin. Ben Türkiyede ne yapılabilir ne yapılamaz iyi bilirim. Devlet yerli makinaya teşvik verir ama yerli makinanın içindeki tüm teknolojik aletler ithaldir. Biz daha paslanmaz çelik yapamıyoruz. Yerli ve milli otomobil diyoruz. Okey. nesi yerli olacak ? o arabayı yapacagın fabrikadaki makinalar ithal olacak.otomobildeki tüm teknolojik ürünler ithal olacak. Otomobilin koltugu bile ithal olacak çünki biz otomobil koltugu yapabilen bir millette değiliz. Almanlar bile Japonlardan alıyor koltukları mersedesti sanırım. Herşeyi ithal olan arabayıda bize ucuza vermeyecekler. Ben burdaki herkesten cok istiyorum yerli arabayı ama içi ithal ürün dolu yerli araba istemiyorum. hele hele bana milli diye dayatılmasını hiç istemem. Bize bu bilgiler lazım. O kıytırık vidayı yapacak adam lazım bize yahu bunları alıp geleceksin Almanyadan.

Yabgu:

--- Alıntı yapılan: mavi1991 - 07 Nisan 2018, 00:11:23 ---figes'in sahibide alaman göçmeni

--- Alıntı sonu ---
sen diyince baktımda e varmış neden kullanamıyoruz bu tür şirketleri o halde...Buda aynı sorunun bir parçası değil mi zaten...

Canik:

--- Alıntı yapılan: Yabgu - 06 Nisan 2018, 20:30:17 ---Çok iyi hatırlıyorum 2017 yılıydı dolar 3.37 altına inmişti , Cumhurbaşkanının ekonomiden sorumlu başdanışmanı  "dolar düşüyor tüccar zarar ediyor merkez bankası buna önlem almalı" dedi ve o gün bugündür dolar yükseliyor. Bana inanmayan arkadaşlar internetten araştırabilir.Kesinlikle bulacaklar.

Diğer konu ben bazı arkadaşları anlamıyorum. Türkiyede doların 4- 4,5 seviyelerinde olması anormal bir durum değilki , anormal olan 1 doların 1 tl , 2 tl hatta ve hatta 3 tl oldugu zamanlardı. Sizin aklınız alabiliyor mu 1 doların 1 tl olabilmesini ? Diyelimki  yolcu uçağı alacaksın.. Satacak dogru düzgün birşeyimiz olmadıgı için bugday satacaz. Yüzbinlerce insanın 1 yıl boyunca emek verdiği bugdayın hepsi amerikada 1 ay çalışan 1000 kişinin yaptıgı bir uçağa bedel. Kaldıki bugdayıda Rusyadan alıyoruz.

Aslında şans insanın eline geçiyorda biz başaramıyoruz.Kafamızı kullanmış olsaydık şuan G-20de 7-8. sıralarda olabilirdik.  2. dünya savaşından sonra Amerikalılar ülkelerinde çalıştırmak üzere Japon işci götürüyolar. Japonlar ülkedeki okumuş zeki insanları yolluyor Amerikaya veya diğer gelişmiş ülkelere... O zeki Japonlar gittikleri yerde öğrendiklerini en kısa sürede Japonyaya getiriyor. Biz Almanyaya kimleri gönderdik ve ne geldi ? Nerde okuma yazma bilmeyen , köyünden bir adım dışarı atmamış varsa yolladık. benim akrabalarımda var. Almanyadan birşeyler kapıp gelen bir Türk iş adamı var mı bizde yok.Almanyada bu kadar nüfusu olupta Almanyadan birşey getirememek salaklıktır yahu.Aklım almıyor :((

--- Alıntı sonu ---
Dolar 3 tl değildi  2 tl altındaydı ve ihracatçı firmalar ihracatı bırakıp müteahitlige başlamıştı.Ayrica Japonya eğitime gönderdiği öğrencileri denetliyor cezalandırıyor sanayi devrimi için herşeyi yapiyor , Osmanlıdan sanayi devrimi için gidenlerse mason olup gelip ülkelerinde darbe yapıyorlar.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git