Gönderen Konu: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi  (Okunma sayısı 26709 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi
« Yanıtla #90 : 10 Aralık 2022, 23:33:29 »
fakat,  her şeye rağmen,  Tayfun videosundan önceki ağızlarıyla,  Tayfun sonrası ağızları aynı değil.

şu haberdeki 30cm  vurgusu enteresan,  hakikaten de eski kaynaklarda böyle bir  ebat bilgisi vardı.
demek haber kaynakları çok da kalitesiz değil.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2022, 23:35:35 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 10 Aralık 2022, 23:43:02 »
Vurguluyoruz: Peki bu Türkler, bilinmeyen bir bilgi birikimi ve yardımla, nasıl oldu da birdenbire ihtiyaç duydukları sistemler için, kendi karşılık gelen sistemlerini üretmeye başladı?

Twitter'da Hint'in biri Aksungur gönderisine "Türkler Pakistan vasıtasıyla Çin'den teknoloji çalıyor" diyordu. Ulan Çin'den teknoloji çalmak sıfırdan Aksungur tasarlamaktan daha zor ne çalması? Hezeyana bak :d

Devamlı hezimet, ilk etapta hayrete sebep olur; daha sonra onu hayranlık takip eder, hayranlığın peşinden ise taklit veya teslimiyet gelir. MMU gibi zor başarılar sonucu gelen hayreti böyle hezeyanlarıyla gidermeye çalışıyorlar. Başarının sürekliliği sonucu bu tipler, önce "adamlar yapmış" kıvamına gelir; ardından da "onlar hızla ilerliyor biz daha AMCA'ya bütçe bulamadık" sözü ile kabulleniş ya da Yunanistan'daki gibi (bkz. Yunanların İHA projeleri) sahte milli savunma sanayi ürünleri ile taklit gelir.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2022, 23:44:02 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #92 : 14 Aralık 2022, 09:52:59 »
Bu sistemlerden füzenin ayrılışı, füzenin kendi yakıtıyla mı gerçekleşiyor?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 14 Aralık 2022, 10:22:48 »
Evet. Bunlar sıcak atım. Yani füze kanisterden alev topunun içerisinden süzülerek çıkıyor. Mıdlas füze kanisterinin dış kısmı egzos gazı ve alevleri füzeye değmeden yukarı doğru dışarı atıyor. Füze kendi gücü ve yakıtıyla kanisteri terkediyor.

Soğuk atımda (Rus sistemi) , füze kanisterin dibindeki bir gaz pompasıyla yukarı fırlatılıyor. Füze atış rampasından emniyetli yüksekliğe ulaştığında motorunu ateşliyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #94 : 14 Aralık 2022, 11:28:00 »
Evet. Bunlar sıcak atım. Yani füze kanisterden alev topunun içerisinden süzülerek çıkıyor. Mıdlas füze kanisterinin dış kısmı egzos gazı ve alevleri füzeye değmeden yukarı doğru dışarı atıyor. Füze kendi gücü ve yakıtıyla kanisteri terkediyor.

Soğuk atımda (Rus sistemi) , füze kanisterin dibindeki bir gaz pompasıyla yukarı fırlatılıyor. Füze atış rampasından emniyetli yüksekliğe ulaştığında motorunu ateşliyor.

Bu konuda benim bir fikrim var. Elektro manyetik atım!
Elektromanyetik top çalışmaları yapıyoruz ve oldukça hızlı bir şekilde mermiyi fırlatıyor. Bunun için enerji gerekli tabi. Ancak füzelerin dikey atımı için geliştirebilirsek Kullanılan füzelerin menzilleri artarken boyutları da küçülebilir. Sistemin bakımı, temizliği vs daha kolay!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 14 Aralık 2022, 11:34:33 »
Sıcak atim soğuk atim göre daha mı kolay?

Yoksa tersi mi?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #96 : 14 Aralık 2022, 12:27:39 »
Sıcak atim soğuk atim göre daha mı kolay?

Yoksa tersi mi?
Kolaylıktan çok tercih gibi, yoksa Rusya'da sıcak atım vls yapabilecek kapasitede yani, bugün istese yapar.

Gerçi, çoğunluğun tercihinin tersini yapması da tuhaf, bilmedikleri bir şeyi bilecekte değil günümüz teknolojisinde.

Alışkanlık deyip geçmek kolaya kaçmak gibi ama mantıklı açıklamasını yapacak varsa buyursun, ben de merak ediyorum ;D
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2022, 12:28:29 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 14 Aralık 2022, 12:54:55 »
Hangisi kolay bilmem de soğuk atım'ın daha havalı-güzel olduğu kesin...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 14 Aralık 2022, 13:17:12 »
Soğuk atım, bakıldığında daha emniyetli. Sıcak alevler arasından bir füze kanisterden yükselmiyor.
Aşağıdaki resimde Alman Sachsen fırkateynindeki sıcak atım kazası gibi bir kaza olabilir.

https://youtu.be/l8TaIP-TgRw

Ama bunun yanında soğuk atım ile fırlatılan S300 füzesi ateşleme hatası oluşunca bataryanın tepesine düşebiliyor.

https://www.military.com/video/guided-missiles/surface-to-air/russian-s300-missile-fails-to-launch/4187044289001

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #99 : 14 Aralık 2022, 13:44:48 »
Bu iki hata da füzedeki hatadan mı , VLS'deki hatadan mı kaynaklanıyor?