Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 303913 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı keenan

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1570 : 13 Şubat 2023, 16:36:21 »
Hepimize geçmiş olsun. Depremde kaybettiğimiz tüm herkesin ışıklar içinde uyumasını kalanlara baş sağlığı diliyorum.

Deprem sonrası AFAD'a ait olan eAFAD ve AFAD Acil Arama uygulamalarını indirdim. eAFAD uygulaması hata verip açılmadı. AFAD Acil arama uygulaması ise açıldı ve anlık konumumu tespit etti. Kendimiz ve yakınlarımız için ihbar hattı da bulunuyor. Takdir edersiniz ki bu seçenekleri denemedim. Ayrıca uygulamada konumunuza en yakın toplanma alanlarını da gösteriyor. Ancak bana deprem sonrasında kişilerin kolayca organize olabilmesi için biraz eksikmiş gibi geldi.
Depremden zarar gören bölgedeki hastane alanları, yeni kurulan sahra hastaneleri, yemek ve yardım dağıtım, seyyar tuvalet noktaları gibi birçok lokasyon paylaşılabilir. Ayrıca bu uygulamanın dağıtık mimari ile tasarlanması olası felaket senaryolarında yetersiz kalması ya da kitlenmesini önler diye düşünüyorum. Buna ek olarak eğer bu uygulamanın koordinasyon ve yönetim yazılımları eğer varsa TSK personeli ile ortaklaşa kullanılabilir. Böylece deprem anında TSK'nın vereceği katkı da maksimuma yaklaştırılmış olur.

Yazılımcı arkadaşlar bahsettiğim eksikliği yaptıkları websitesi üzerinden gidermişler. BU tarz uygulamalar çok güzel. Umarım kapasitesi ve yetenekleri geliştirilerek afet yardım operasyonlarına devlet tarafından eklemlendirilir.

https://twitter.com/Yemregundogmus/status/1624899298310725633?s=20

https://afetharita.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1571 : 13 Şubat 2023, 18:20:25 »
İskenderun’da asker 24 saat devriye gezmeye başlamış sokaklarda. Yalnız bizim sokakta 10 silahlı asker devriye geziyormuş.
Umarım her şehirde benzer önlemler alınmıştır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1572 : 13 Şubat 2023, 20:22:23 »
ADIYAMAN/İSİAS Otel...  Onlarca öğrenci , sporcu ile 30 rehber öldü....

İki eski apartman dış cephe kaplamasıyla birleştirildi, iki kaçak kat çıkıldı. Lobi için kolonlar kolon ve kirişler kesildi.

Kolonlar ve plakaların içine beton yemesin diye briketler kondu.

Ve otel aslında yapı denetiminden geçmediği için mühürlendi... Ama ne olduysa nasıl olduysa hep o mühür kalktı!

Defalarca mühürlenmiş otele kim/kimler onay verdi de yeniden açıldı?

TUREB Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada ise "Adıyaman Isias Otel'den TMMOB'nin Adıyaman temsilcisi tarafından tanıklar nezdinde yapı örnekleri alındı, otel hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Sahiplerinin kim olduğu , siyasi destekleri kim belli...Tartışma olmasın diye buraya yazmıyorum...
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2023, 20:23:36 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1573 : 13 Şubat 2023, 20:44:27 »
Bu KKTC'li lise voleybol takımının kaldığı otel mi acaba?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1574 : 13 Şubat 2023, 20:49:01 »
ADIYAMAN/İSİAS Otel...  Onlarca öğrenci , sporcu ile 30 rehber öldü....

Belirtilen Otelde KKTC den Voleybol turnuvasi icin anavatana giden Magosa Namik kemal lise takimi Mudur yardimcisi antroner ve sporculari hayatlarini kaybettiler. Adiyamana KKTC sivil savunma ekibi bu oteldekileri kurtarmak ve Adiyamandaki sair noktalara mudahale icin gitmisti halen oradalar. Dun de belirtildigi gibi KKTC resmi organlari Bu Otel hakkinda Anavantanda hukuki sureci baslatti. Su ana kadar KKTC anavatanda depremden dolayi 42 vatandasini kaybetmis bulunuyor." Bu Kibris Turku icin 1974 baris harekati sonrasinda olusan en buyuk kayiptir"

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1575 : 13 Şubat 2023, 21:28:27 »
Şimdi otelin resimlerine baktım, belki o otele yaptığı masrafın %20'si ile kaba inşaatı sağlıklı yapıp çok sağlıklı, güzel bir otel de dikebilirdi sahibi. Belki işi 1 yıl uzardı . Ama o pis ahlaksız yolu seçmiş. Yaktı 42 aileyi, evlat acısı ömrün kalanını zehir eder.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1576 : 13 Şubat 2023, 21:45:23 »
Şimdi otelin resimlerine baktım, belki o otele yaptığı masrafın %20'si ile kaba inşaatı sağlıklı yapıp çok sağlıklı, güzel bir otel de dikebilirdi sahibi. Belki işi 1 yıl uzardı . Ama o pis ahlaksız yolu seçmiş. Yaktı 42 aileyi, evlat acısı ömrün kalanını zehir eder.

Bu otelin malum partiye yakın sahipleri nerede , neden tutuklanmıyor?...Mütahhitler gözaltına alınıp tutuklanıyor...Savcılar uyumayın bu otelin sahipleri de yurtdışına kaçacak...
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2023, 21:45:54 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1577 : 13 Şubat 2023, 21:59:31 »
Bugün Adana’dan eski bir arkadaşımla konuştum. Halasının oğlunu ve karısını yıkık altında kaybetmişler. 112 kişinin mevcut olduğu çok katlı apartman binasının altındaki mağaza yer açmak için kolon kesmiş. 107 kişi ölmüş 5 kişi kurtulmuş.
Bu kafa nasıl bir kafadır anlamak zor. Haydi o aptal adam kesti. Hiç mi bunu görüpte şikayet edecek biri çıkmadı?
Bu neme lazımcılık kültüründen sıyrılmamız gerekiyor artık.
Avrupa’da Covid hastası adam yolun karşısına park ettiği arabasından birşeyler almaya gitti diye komşuları polisi arıyorlar. Karantina şartlarına uymuyor diye.
Biz de mühendis adam biliyor apartmanların hangisi tehlikeli ve yıkılmaya eğilimli. Ama apartman sakini tanıdıklarıyla papaz olmamak için rapor etmiyor. Etse kentsel dönüşümden evlerini terketmiş ve yaşıyor olacaklardı şimdi. (Not: Bu bir faraziye değil. Gerçek. Bizim yan bloklarla alakalı)

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #1578 : 13 Şubat 2023, 22:31:24 »
Evlerde de tadilatta kaldırılmış kirişler kolonlar olabiliyor. Balkonu odaya eklerken mesela genelde kocaman bir kiriş oturma odasının ortasında çok abes şekilde kalır bunu yok etmek isteyen illa çıkacaktır. Balkonu olanlar oturma odası camının üstüne bakın o kiriş balkonu odaya eklemek isteseniz ne kötü durur odanın ortasında. Ben krişe kolona çivi bile çakmıyorum klimacı perde kolonu delmek istedi deldirmedim mesela
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2023, 22:33:37 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #1579 : 13 Şubat 2023, 22:41:24 »
Depremzedeler için konut yapmak yerine hemen kira yardımına yada sigortalı ise evlerin paraları verilmeli ve fabrikalara iş yerlerine yeni işlerine yerleştirilmeli. Özal Bulgaristan dan gelenleri böyle yaptı sana 30 göçmen sana 50 göçmen diye fabrikalara paylaştırdı. Bu vatandaşlar bir kaç hafta içinde evlerine ve yeni işlerine kavuşmalı. iş konut yapılarak çözülecek boyutta bir iş değil bütün şehir yıkılıp yeniden yapılacak nerdeyse. İnsanları çok fazla çadırda prefabrikte tutmanın boşuna prefabrik yatırımı yapmaya gerek yok ülkeye dağıtılsın bu halk. Sonra zamanla konutlar yapılacaksa yapılır şehir yeniden canlanır. Devlet evi olana 5000 olmayana 2000 tl yardım yapacakmış kiralar zaten 7000 olmuş ne komik
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.