Gönderen Konu: Zeytin Dalı Harekatı (AFRİN OPERASYONU)  (Okunma sayısı 143353 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Reuters duyurdu... Esad'dan tehdit gibi hamle
« Yanıtla #330 : 06 Şubat 2018, 12:27:13 »
Reuters duyurdu... Esad'dan tehdit gibi hamle

Reuters06.02.2018 - 09:24 | Son Güncelleme: 06.02.2018 - 11:51
Reuters'ın haberine göre, Esad rejimine bağlı bir Suriyeli komutan, Suriye ordusunun Halep ve İdlib bölgelerinde cepheye yeni hava savunma unsurları ve uçaksavar füzeleri konuşlandırdığını söyledi. Esad rejimi, Türkiye'nin sınırdaki terör gruplarına karşı yürüttüğü askeri harekâtın başlamasından hemen önce Suriye hava sahasına giren Türk uçaklarını düşürmekle tehdit etmişti.

REUTERS'a açıklama yapan Esad rejimine bağlı askeri kaynak, konuşlandırmayı "herkese verilen bir mesaj" olarak niteleyerek " (Hava savunması) Suriye'nin kuzeyindeki hava sahasını kapsıyorlar" dedi.

Türkiye geçen ay sınırında bulunan terör örgütlerini bölgeden temizlemek için Zeytin Dalı harekâtını başlatmıştı. Afrin, Halep vilayetinin bir parçasını oluşturuyor.

Afrin harekâtının başlamasından hemen önce Suriyeli bir yetkili, Suriye hava sahasına giren Türk uçaklarını vurmakla tehdit etmişti.

Afrin harekâtı öncesi Suriye devlet televizyonu'na konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Miktad, "Suriye hava savunma sistemleri ülkeye saldırmayı hedefleyen Türk uçaklarını yok etmeye hazırdır" tehdidinde bulunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/esaddan-tehdit-gibi-hamle-40732579
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Zeytin Dalı Harekatı (AFRİN OPERASYONU)
« Yanıtla #331 : 06 Şubat 2018, 16:09:00 »

Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinin gergin olduğu şu günlerde, bunu fırsata dönüştürmesi gereken İran, büyük bir salaklık yaparak düşmanlık peşinde koşuyor. İran destekli grupların gözlem noktası için hareket eden askerlerimize saldırması, abuk sabuk söylemleri vs.

İran' la Suriye' nin bu şekilde yanlış işler yapmasının nedeni bizimkilerin süreci adam akıllı yönetememesinden kaynaklanıyor. Söylemleri ve tavırlarıyla dosta güven veremiyorlar. Oysaki henüz bir kaç ay öncesine kadar İran' la birlikte Barzanin' nin heveslerini kursağında bırakmıştık. Ayrıca İranlı yetkililer sürekli açıklama yapıyorlar. Evelsi gün bir İranlı yetkili çıktı ve dedi ki; ya ABD tası tarağı toplar gider ya da Fırat' ın doğusundan zorla çıkartırız ! Düşünebiliyor musunuz, daha birkaç gün öncesine kadar bunları söyleyen İran, şimdi kalkmış operasyona karşı çıkıyor. Bunun gerekçesi hükumetin anlamsız söylemleridir. Suriye' nin topraklarında gözümüz varmış gibi algı yarattılar. Halen Esad' a katil terörist falan diyorlar. İran' da bu söylemlerden sonra tavır değiştirmek durumunda kaldı. Çünkü iktidar güven vermiyor. Halbuki ABD oyunlarını bozmak için elimizde büyük fırsatlar var. Korkarım ki bu işi de berbat edecekler.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #332 : 06 Şubat 2018, 16:16:59 »

Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinin gergin olduğu şu günlerde, bunu fırsata dönüştürmesi gereken İran, büyük bir salaklık yaparak düşmanlık peşinde koşuyor. İran destekli grupların gözlem noktası için hareket eden askerlerimize saldırması, abuk sabuk söylemleri vs.

İran' la Suriye' nin bu şekilde yanlış işler yapmasının nedeni bizimkilerin süreci adam akıllı yönetememesinden kaynaklanıyor. Söylemleri ve tavırlarıyla dosta güven veremiyorlar. Oysaki henüz bir kaç ay öncesine kadar İran' la birlikte Barzanin' nin heveslerini kursağında bırakmıştık. Ayrıca İranlı yetkililer sürekli açıklama yapıyorlar. Evelsi gün bir İranlı yetkili çıktı ve dedi ki; ya ABD tası tarağı toplar gider ya da Fırat' ın doğusundan zorla çıkartırız ! Düşünebiliyor musunuz, daha birkaç gün öncesine kadar bunları söyleyen İran, şimdi kalkmış operasyona karşı çıkıyor. Bunun gerekçesi hükumetin anlamsız söylemleridir. Suriye' nin topraklarında gözümüz varmış gibi algı yarattılar. Halen Esad' a katil terörist falan diyorlar. İran' da bu söylemlerden sonra tavır değiştirmek durumunda kaldı. Çünkü iktidar güven vermiyor. Halbuki ABD oyunlarını bozmak için elimizde büyük fırsatlar var. Korkarım ki bu işi de berbat edecekler.

yahu İran'nın Irak ile birlikte Suriye'de derdi ortada zeytin dalı sadece pkk ve müzahir gurupları değil iranı da baltalıyor...adamın bağırması ondan diyorki: ... Amerika gitsin Türkiye'de gitsin ırak Suriye benim ve Rusya'nın nüfuz alanı olsun Hükümete güven meselesi falan değil konu acemin niyet belli...

Biz çıkarımız gerektikçe gerektiği kadar gerekenler ile işbirliği yapacaz ama asıl olan Türkiye'nin karı ne ise ona bakaz bu İran olur Rusya olur ABD olur Avrupa olur.. duygu ile değil akıl ile hareket etmek lazım....

Bölgede ABD nin oyunu var ama Aceminde var Rus'un da var ...ve hiç biri de bizim çıkarımıza uygun değil

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #333 : 06 Şubat 2018, 16:18:58 »
İran artık anlamalı ki bu kadar cinayetten sonra Suriye'de Esad'ın bir geleceği yok! Esad varken artık Suriye'de kanın durması mümkün değil. Bunu herhalde anlamayan sadece İran! Rusya bile Esad'a değer vermiyor. Türkiye ısrarla işgal amacında olmadığını, hedeflerinin terörü yok etmek olduğunu söylüyor.

İran operasyona şimdi değil, başından beri karşı!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Musty

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #334 : 06 Şubat 2018, 17:58:21 »
Afrin'de yaralanan komando konuştu: Yaralı halde 7 KM yürüdüm

Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nda yaralanan Piyade Komando Uzman Çavuş Emrah Bulut, "Vücudumda ufak tefek toz şeklinde hala şarapnel parçası var. İnşallah en kısa zamanda tekrar görevime başlayacağım." dedi.

Suriye'nin Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı Harekatı'nda yaralanan Piyade Komando Uzman Çavuş Emrah Bulut, yaşadıklarını anlattı.

Türk Silahlı Kuvvetlerince ( TSK) hudut güvenliği ve bölgede istikrarı sağlamak, bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak maksadıyla Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ mensuplarına yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Burdurlu Piyade Komando Uzman Çavuş Bulut (24), teröristlerin saldırısında yaralandı.

Tedavisinin ardından memleketi Burdur'a getirilen Bulut, gazetecilere, Anten Tepe'sinin alınması sırasında yaralandığını söyledi.

İçeriye girdikten sonra sıcak temaslar yaşandığını aktaran Bulut, bir esir aldıktan sonra ilerlemeye devam ettiklerini belirtti.

AA'nın haberine göre; yaralanan bölük komutanlarını emniyetli şekilde aşağıya indirdiklerini dile getiren Bulut, hava şartlarının yağmur, çamur, kar ve fırtına nedeniyle çok zor olduğunu anlattı.

Bulut, kendilerine verilen hedef doğrultusunda ilerlediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Tepeye vardıktan sonra arama yapmaya başladık. Arama yaparken tekrar sıcak temasa girdik. Orada kol komutanımız şehit oldu. Sonra ben yaralandım. Yaralı şekilde 7 kilometre yürüyerek ambulansların olduğu yere geldim. Ankara'da 15 günlük tedavimin ardından Burdur'a geldim. Vücudumda ufak tefek toz şeklinde hala şarapnel parçası var. İnşallah en kısa zamanda tekrar görevime başlayacağım. Hastaneye götürüldüğümde tekrar arkadaşlarımın yanına gitmek istedim. Bu mesleği seçtiğim için aldığım her nefese, yaşadığım her ana şükrediyorum. Her şey yolunda. Allah arkadaşlarıma kolaylık versin."

Anne Hatice Bulut ise oğlunun yaralandığını eve geldiğinde öğrendiğini söyledi.

http://www.ehamedya.com/afrinde-yaralanan-komando-konustu-yarali-halde-7-km-yurudum_8643.html

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #335 : 06 Şubat 2018, 19:20:03 »
Ordunun helikopteri yok muydu yaralı adamı 7 km yürütmüşler.
beğen

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #336 : 06 Şubat 2018, 20:51:20 »
Afrin harekatına zırhlı birlikler olarak ne kadar hazırlanabildik?
Sizlerin de bildiği üzere Zırhlı birliklerimiz ağırlıklı olarak pek modern sayılamayacak muhtelif tanklardan ve ACV300 den olusmakta.  Bu olumsuzluğu gidermek amacı ile yıllardan beri yeni yerli bir tank üretmek için kolları sıvandı ve bu yolda epeyi yol  kat edilip sonunda Altay prototip tankını ürettik ve testlerini tamamlayalı Yaklasık  1.5 yıl oldu . Ancak o gün bu gün halen Altayın üretime gecemedik.
Sorun Altay tankının motoru veya tankın kalitesinden ibaret ise o zaman alternatiflere bakmamız gerekiyordu. Sorun Altayın fiyatı ise o zaman örneğin üretim paketini iki faza bölüp acil üretime başlanabilinirdi. Neticede tank üretim sayısı senede sayılı olacağından eldeki mevcut malzemenin bir kısmının bir miktar daha modernize edilmesinin şart olduğu bilinmekte idi.
En son Firat kalkanında zırhlı birliklerimizin ATGM ve Roketlere karsı gerek zırh ve sensör yetersizliği net olarak görüldü.  Geçen süre dahilinde mevcut iyi durumda olan tanklarımıza niye reaktif zırh eklenmesine aciliyet verilmedi? Akkor projesinin tamalanması için niye aciliyet verilmedi? .Akkor projesinin zamana ihtiyacı var iseydi benzer hazır  teknolojilere bakılıp acil tedarik niye yapılmadı ?.’’ Almanya bize örtülü ambargo uygulayabilir ama bizim de bakabilecegimiz alternatifler olmalı’’
Zeytin dalı veya baska operasyonlarda zırhlı birliklerimizin kullanılacagı aşikar. Yani eldeki tanklarımız  bir kısmını modifiye /upgrade  yapmamız ve mevcut ile en az 5 yıl daha idare etmemiz  aşikarken neyi bekliyoruz?
Elbette bir tankı ATGM den 100% koruma imkanı ve teknolojisi malesef halen yok ama zırhlı birliklerimizin  harekatlara kolayca kevgire donebilen teknoloji ile operasyona göndermek vicdansızlık değilmi?

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #337 : 06 Şubat 2018, 20:57:13 »
İran artık anlamalı ki bu kadar cinayetten sonra Suriye'de Esad'ın bir geleceği yok! Esad varken artık Suriye'de kanın durması mümkün değil. Bunu herhalde anlamayan sadece İran! Rusya bile Esad'a değer vermiyor. Türkiye ısrarla işgal amacında olmadığını, hedeflerinin terörü yok etmek olduğunu söylüyor.

Size katılıyorum hocam İran'ın mezhepçilik ten gözü dönmüş sırf bu sebepten ötürü Esad'a sahip çıkıyor bizim uçağımızı düşüren Esat aynı zamanda binlerce çocuğun katilidir Tabii ki teröristtir mezhepçilik de mahir olan iki devlet var birisi Suudi Arabistan diğer de İran ama bakıyorum da bu konuda tarafsız olan ülkemiz mezhepçilik yapmayan ülkemiz bazı çevreler tarafından mezhepçi olarak gösterilmeye çalışılıyor.
Türkiye ile İran savaşırsa İran'ı tutarım diyebileceklerin bulunduğu bir Turkiyede yaşıyoruz...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #338 : 06 Şubat 2018, 21:55:09 »

Hocam bunca yıldır arkadaşız, ilk defa fikrine katılmıyorum. O kadarcık fikir farkı da olsun artık :)

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #339 : 06 Şubat 2018, 22:20:01 »
Asker neye ihtiyacı varsa talepte bulunur. Siyasi yönetim bu taleplerin karşılanması için ödenek sağlar!  Bu nedenle burada siyasilerin hiç suçu yok demek, sadece siyasi fanatizmdir! Gerçeği örtbas etme çabasıdır.

Örneğin Asker yeni nesil bir tank talep etti! Hem de çoook uzun zaman önce. Önce hazır alımı denediler. Bir sürü tankı test ettiler. Kimseyle anlaşamadılar. İptal ettiler. Sonra yine başladılar. Teknoloji trasnferi vs dediler. Yine olmadı. Yine dön başa. Bu arada idareten M60 tanklarını modernize ettiler. Sonra kendimiz yapalım dediler. Fırtına obüsüyle aynı yolu izlediler. O zaman da demiştik, tankı yapacaksak mutlaka motorunu dayapalım. Bunu derken ülkemizin defalarca karşılaştığı askeri techizat engellemelerini bilerek demiştik. Ama siyasi irade buna gerek görmedi. Tankın testleri bitti, üretime hazır. Bu satten sonra motor geliştirmeye mecbur kaldılar. Bütün dinyanın bzim gelişmemize karşı olduğunu iddia eden siyasiler motoru nedense zamanında yapmayı unutuverdi. Hiç suçları yok!!!  Sütten çıkmış ak kaşıklar. Her şeyin iyisini bilirler. Bütün bunlar olurken kaynayan bölgemize sıranın yakında bize geleceğini de defalarca dile getirmiştik. Ve artık bizde. Halen hazır olmayan pek çok sistemlerimizle ateş çemberinin ortasındayız.

Bu operasyondan önce birilerinin medyası avaz avaz haberlerde söylüyordu. Fırat Kalkanı operasyonundan alınan dersler neticesinde bu operasyona katılavak bütün tanklara yerli ve milli akkor sistemi takıldı vs. Ama biz nedense göremedik hiç birinde. İnsanlara yalan söylemek artık gayet normal zaten. Siyasilerin hiç suçu yok! Hepsi askerin suçu! Parayı da asker veriyor zaten!

Savaşın neredeyse ortasınagelmek üzereyiz. Halen tankı kimin üreteceği belli değil. En büyük olasılık daha üretim tesisi olmayan iktidara yakın firma. Bir de onu bekleriz senelerce fabrikayı bitirsin diye. Mehmetçik şehit oluyormuş kimin umrunda! Nasıl olsa çok var. İki gün yas olur üçüngü gün gimse hatırlamaz bile! Çıkar birileri gaz verir gündemi değiştirir. Unutulur.

Siyasilerin suçu yok, hepsi askerin suçu tabi! Asker düşünmez zaten çağın gerekleri neyi gerektiriyor. Aklına gelmez eskiyen sistemlerini gelişmiş olanlarıyla değiştirmesini. Süngüyle tanka füzeye kafa tutar. 10 kaplan gücündeler zaten her biri.

Gerçekleri görmezden gelmek, başkalarının da görmemesine çaba sarf etmek, o gerçeği ortadan kaldırmıyor. O gerçek eninde sonunda gelip seni buluyor! O nedenle her zaman dürüst olmak gerekiyor.

Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin.  Anaların göz yaşı dökmelerine sebep olanları da kahreylesin!
Hocam ben sadece kafes zirhtan bahsettim ve bu tur basit sistemlerden burada siyasetin tabiki  etkisi yoktur...