Anket

Işidin Bölücü Terör Örgütü ile savaşması TÜRKİYE nin çıkarları açısından olumlu olmadımı?

OLUMLU
22 (55%)
OLUMLU DEĞİL
18 (45%)

Toplam Oy Verenler: 40

Gönderen Konu: IŞİD  (Okunma sayısı 221776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: IŞİD
« Yanıtla #570 : 30 Ocak 2016, 10:35:21 »
Hollanda Suriye'de IŞİD'i vuracak
Yusuf Özkan - BBC Türkçe30 Ocak 2016 - 09:59:00
Hollanda Suriye'de IŞİD'i vuracak

Hollanda hükümeti, hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurmasını kabul etti.

Hollanda, 2014 yılında ABD'nin çağrısı üzerine, Irak'ta IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonları gerçekleştiren uluslararası güce katılmış ve hava kuvvetlerine ait 4 adet F-16 uçağı, Ürdün'deki bir üsse konuşlandırılmıştı.

Ancak koalisyon ortağı İşçi Partisi'nin (PvdA) karşı çıkması nedeniyle hükümet Suriye'deki hava harekatına katılma kararı alamıyordu.

ABD ve Fransa, geçtiğimiz günlerde Hollanda'ya bu konuda yeniden çağrı yapmıştı.
Sosyal Demokratlar da geçen Salı günü, Suriye'de hava harekatı kararına daha fazla direnmeyeceklerini açıkladı.

Bunun üzerine kabinenin cuma günü yaptığı haftalık toplantıda Hollanda savaş uçaklarının, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'de IŞİD'e yönelik hava operasyonlarına katılması kararlaştırıldı.

IŞİD ile daha etkin mücadele amacıyla hava harekatına katılma kararı aldıklarını açıklayan Başbakan Mark Rutte, IŞİD'in ilerlemesinin, operasyonların Suriye'nin doğusuna doğru genişletilmesi ile durdurulabileceğini söyledi.

Hollanda uçakları, Suriye'nin doğusunda IŞİD'e ait cephanelikler ile eğitim ve lojistik merkezlerini hedef alacak.

Hollanda Bakanlar Kurulu, Suriye'ye yönelik insanı yardım miktarını da 25 milyon euro daha arttırma kararı aldı. Böylelikle toplam insani yardım miktarı 75 milyon euroya çıktı.

Iraklı Kürt gruplara da yardım edecek

IŞİD terörüne karşı hava bombardımanının yeterli olmadığını belirten hükümet, Irak'taki Kürt peşmerge güçlerine eğitim ve silah desteği vermeyi de planlıyor.

Hollanda hükümeti Hükümet, Kürt grupların nasıl IŞİD'le daha etkin biçimde mücadele edebileceğini araştırıyor.

Savunma Bakanı Jeanine Hennis - Plasscheart'in de gündeminde Kürt grupların cepheye yakın bölgelerde Hollandalı askerler tarafından nasıl eğitilebileceği konusu yer alıyor.

Irak'ta hali hazırda 130 Hollandalı asker, peşmerge güçlerine eğitim veriyor.

Hükümetin aldığı kararlar önümüzdeki hafta parlamentoda tartışılacak. Muhalefetin de büyük bölümü, Suriye'deki hava harekatına katılmayı destekliyor.

Parlamento oturumunun ardından Hollanda savaş uçaklarının Suriye üzerinde IŞİD hedeflerine yönelik bombardımana başlaması bekleniyor.

Güvenlik ve Adalet Bakanı Aard van der Steur, bu karardan sonra Hollanda'ya yönelik saldırı tehdidinin artacağı uyarısında bulundu.

http://www.hurriyet.com.tr/hollanda-suriyede-isidi-vuracak-40047178
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #571 : 02 Şubat 2016, 18:11:50 »

Ukrayna DAEŞ’e karşı Suriye’ye asker göndermeyi tartışıyor!

Ukrayna hükümeti, DAEŞ terör örgütüne karşı ABD önderliğinde oluşturulan uluslararası koalisyona katılmayı tartışıyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan planın, bu hafta ABD Savunma Bakanı Ash Carter’ın ziyaretinde görüşülmesi bekleniyor. Planda, Suriye’deki Rus güçleriyle karşılaşma ihtimali de değerlendiriliyor.

Suriye’ye asker gönderilmesi için Ukrayna parlamentosunda karar alınması gerekiyor. Bazı Ukraynalı vekillerin ülke dışında bir askeri faaliyet yerine Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü sağlamak için Donbass’a sonra da Kırım’a odaklanılması gerektiğini savunuyor.

Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com

Abd rusya ya karsi bi hamle olarak. Ukraynayi da oraya cekmeye calisiyor gibi...

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #572 : 02 Şubat 2016, 18:29:08 »
Bunu ABD'nin mi yoksa bizim mi daha çok isteyeceğimiz konusunda tereddütlerim var.Belki de biz Ukraynayla bu konuda anlaşmış olabiliriz diye bir komplo teorisi atıyorum ortaya..

Bu arada Rusça konuşma becerileri ve Rus savaş taktikleri konusunda bilgisiyle Ukrayna'nın dünya lideri olduğunu belirtmiş independent gazetesi...

Alıntı
In terms of Russian language skills and combating Russian tactics, Ukrainians are world leaders. However, any troop deployment into Syria would be controversial in Kiev, and require a parliamentary vote, with some arguing that Ukraine needs to focus on the rebels who pose a continuing threat in its east, despite the current military deadlock. It might also prove controversial in Europe.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #573 : 09 Şubat 2016, 12:06:20 »
Kanada'nın Savaş Uçakları 22 Şubat'ta Koalisyondan Çekiliyor
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, IŞİD'e karşı kurulan koalisyondaki 6 adet CF-18 savaş uçağının görevinin 22 Şubat'ta sona ereceğini duyurdu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, IŞİDe karşı kurulan koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekeceklerini bildirdi. Başkent Ottawa'da basın toplantısı düzenleyen Başbakan Trudeau, koalisyonda hava bombardımanına katılan 6 CF-18 savaş uçağının bu görevinin 22 Şubat'ta sona ereceğini söyledi.

PEŞMERGE VE IRAK ASKERLERİNE ETİĞİM VEREN ASKER PERSONELİN SAYISI ARTIRILACAK

Hava yakıt ikmal ve gözetim uçaklarının bölgede koalisyon birliklerine yardımda bulunmaya devam edeceğini, halen Kuzey Irak'taki Peşmerge ve Irak askerlerine eğitim veren 69 Kanadalı askeri personelin sayısının da 230'a çıkarılacağını belirten Trudeau, bölgeye insani yardımlara ağırlık vereceklerini ifade etti.

3 YIL BOYUNCA 840 MİLYON DOLAR İNSANİ YARDIM YAPILACAK

Önümüzdeki 3 yıl boyunca bölgeye toplam 840 milyon dolar tutarında insani yardımda bulunacaklarını vurgulayan Kanada Başbakanı Trudeau, Ürdün ve Lübnan'da sayıları artan mülteciler için yerel kapasiteyi artırmak üzere 3 yıllık dönemde 270 milyon dolarlık inşaat desteği vereceklerini bildirdi. Ülkesinin bölgedeki diplomatik varlığını artıracaklarını anlatan Justin Trudeau, şunları söyledi:

"BİZ SEÇMENİMİZE SÖZ VERDİK, SÖZÜMÜZÜ TUTACAĞIZ"

"Biz seçmenimize bir söz verdik. Bu sözümüzü tutmak durumundayız. Bölgede IŞİD tarafından terörize edilmiş insanların bizim intikamımıza değil, yardımımıza ihtiyacı var. Bizim koalisyondaki her işi yapmamız beklenemez. Biz, bölgede doğru şeyleri yapmak ve doğru şeylerin yapılmasına yardım etmek istiyoruz. Düşmanlarımız bize ne yapmak istiyor? Onlar bizi kinle şımartıp, korkuya teslim olmamızı ve nefreti yükseltmemizi istiyorlar. Biz bunu yapmayacağız."

"Kanada, cani katiller sürüsü tarafından yönetilen terörist gruptan çok ama çok daha güçlüdür" diyen Başbakan Trudeau, bunun kendileri için en doğru yaklaşım olduğunu vurguladı.

Trudeau'nun basın toplantısına, Dışişleri Bakanı Stephen Dion, Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Marie-Claude Bibeau da katıldı.

Kanada, Harper Başbakanlığındaki Muhafazakar Parti Hükümeti zamanında, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona 6 CF-18 savaş jeti, bir CC-150 Polaris hava yakıt ikmal uçağı, 2 CP-140 Aurora hava gözlem uçağı, 69 askeri eğitmen, 600 askeri personel ile katılmış ve 2015 yılı Nisan ayından itibaren de IŞİD hedeflerini bombalamaya başlamıştı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-kanada-savas-ucaklarini-daes-e-karsi-koalisyondan-8140694/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #574 : 09 Şubat 2016, 17:41:14 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #575 : 12 Şubat 2016, 09:33:09 »
IŞİD'e Kara Harekatı İçin Tarih Belli Oldu
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Müsteşarı, IŞİD'e yönelik yapılacak muhtemel kara operasyonuna ilişkin, "Koalisyon mart, nisan aylarında operasyonel olacak" dedi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed Asiri, uluslararası koalisyon ile beraber IŞİD'e yönelik yapılacak muhtemel kara operasyonuna ilişkin, "Koalisyon mart, nisan aylarında operasyonel olacak" dedi.

KOALİSYONDA 38 ÜLKE

IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona üye ülkelerin savunma bakanları, ABD öncülüğünde NATO Karargahında bir araya geldi. Toplantı devam ederken gazetecilere bir açıklama yapan Suudi Arabistan Savunma Bakanı Müsteşarı Asiri, 38 ülkenin koalisyonda yer almak istediğini belirterek,"Bir koordinasyon merkezi kuracağız. Koalisyonun içeriği, genelkurmay başkanları düzeyinde yapılacak bir toplantıda belirlenecek ve nihai ayrıntılar da savunma bakanları toplantısında kararlaştırılacak. Koalisyon mart, nisan aylarında operasyonel olacak" dedi.

Asker gönderilmesini şimdi stratejik düzeyde konuştuklarını kaydeden Asiri, "Detaylar, sayılar, tür ve süresi ayrıca ele alınacak. Bugün içeriği görüşüyoruz. Detaylar sonraki toplantılarda belli olacak" ifadesini kulandı.

"ASKER GÖNDERME KONUSUNDA BİZİM POZİSYONUMUZ ÇOK NET"

Asker gönderme konusunda Suudi Arabistan'ın pozisyonunun çok net olduğunu belirten Asiri, "Koalisyon üyeleri, Suriye'ye asker göndermede fikir birliğine varırsa, Suudi Arabistan'ın destek vermeye hazır olduğunu zirveden önce açıklamıştık. Nasıl, ne zaman ve sayı gibi detaylar askeri planlamayla ilgili. Genelkurmay başkanları toplantısında bu konulara dair cevap bulacaksınız" diye konuştu.

İRAN KATILACAK MI?

İran'ın koalisyona katılıp katılmaması ile ilgili bir soru üzerine ise Asiri, "Eğer İranlılar, koalisyona katılmak istiyorlarsa, öncelikle Suriye ve Irak'ta terörist gruplar ve militanlara verdikleri desteği kesmeliler" dedi.

http://www.sondakika.com/haber/haber-suriye-ye-kara-operasyonu-tartismalari-8150439/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #576 : 14 Şubat 2016, 12:53:33 »
İncirlik'te Suudi uçağı muamması
Uğur ERGAN/ ANKARA
14 Şubat 2016 - 12:05:00
İncirlik'te Suudi uçağı muamması

Suudi Arabistan’a ait savaş uçaklarının İncirlik’e gelip gelmediği tam bir belirsizliğe dönüştü.

A.A. gece Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Ahmet el-Asiri’nin, DAEŞ’e (IŞİD) karşı mücadele kapsamında Adana’daki İncirlik üssüne gönderileceği açıklanan jetlerin üsse vardığını söylediğine dair haber geçti. Ancak kısa süre önce Hürriyet’e bilgi veren Türk askeri kaynaklar, Suudi Arabistan’a ait savaş uçaklarının İncirlik’e gelmediklerini, geliş sürelerinin 2-3 haftayı bulabileceğini öne sürdüler.

http://www.hurriyet.com.tr/incirlikte-suudi-ucagi-muammasi-40054363

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #577 : 14 Şubat 2016, 19:58:24 »
IŞİD'e Rakka'da Esad güçlerinden darbe
hurriyet.com.tr
14 Şubat 2016 - 18:09:00
IŞİD'e Rakka'da Esad güçlerinden darbe

Rus Sputnik haber ajansına konuşan askeri bir kaynak, Suriye'de rejim güçlerinin IŞİD'in kalesi niteliğindeki Rakka'da stratejik öneme sahip tepeleri ele geçirdiğini söyledi.

Rusya'nın hava desteğiyle Halep'te büyük ilerleme kaydeden rejim güçleri, IŞİD'in kalesi Rakka'ya yöneliyor.

Söz konusu kaynak, "Suriye ordusu, Rakka vilayetinin batısından ilerliyor. Daeş (IŞİD) teröristlerine karşı yoğun hava bombardımanının ardından stratejik tepeler kontrol altına alındı" dedi.

Independent'ın askeri bir kaynağa dayandırdığı haberde de, ordu güçlerinin son birkaç gün içerisinde Hama ve Rakka arasındaki sınırda bazı mevkileri ele geçirdiği belirtildi.

Rakka, 2013 yılında IŞİD'in eline geçmiş ve terör örgütünün fiili 'başkenti' olmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/iside-rakkada-esad-guclerinden-darbe-40054487

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #578 : 16 Şubat 2016, 11:42:51 »
IŞİD Başika Kampına Saldırdı: 18 Militan Öldürüldü
Musul yakınlarındaki Başika kampına saldıran IŞİD militanları Peşmerge ve kampta bulunan Türk askerleri tarafından püskürtüldü. Çıkan çatışmada 18 IŞİD militanı öldürüldü.

Terör örgütü IŞİD'in Musul yakınlarındaki Başika kampına saldırı düzenlediği bildirildi.
 Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Duhok sözcüsü Said Memuzini, IŞİD'in Başika kampına düzenlediği saldırının püskürtüldüğünü ve örgüt mensubu 18 militanın etkisiz hale getirildiği ifade etti.

TÜRK ASKERİ VE PEŞMERGELER PÜSKÜRTTÜ

Memuzini, IŞİD saldırısının Peşmerge ve kampta bulunan Türk askerleri tarafından püskürtüldüğünü belirtti. Memuzini, "IŞİD'in Başika kampına saldırı düzenleyeceği yönde bilgi edindik. Terör örgütü mevzileri Peşmerge ve kampta bulunan Türk askerleri tarafından bombalandı. 18 IŞİD militanı öldürüldü ve IŞİD'in bomba yüklü 3 aracı ise imha edildi." dedi.

YARALI VE ŞEHİT YOK

Memuzini, Peşmerge ve Türk askerleri arasında yaralı veya şehit bulunmadığını da aktardı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-isid-basika-kampina-saldirdi-18-militan-olduruldu-8162584/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #579 : 19 Şubat 2016, 16:19:10 »
ABD Libya'da IŞİD'i vurdu
BBC Türkçe19 Şubat 2016 - 13:59:00
ABD Libya'da IŞİD'i vurdu

Amerikan basını, ABD hava kuvvetlerinin Libya'da IŞİD'e yönelik hava saldırısında en az 30 kişinin öldüğünü duyurdu.

New York Times'ta yer alan haberde, ABD’li bir yetkiliye atfen saldırının Amerikan savaş uçaklarınca gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Libya'nın Sabratha kentinin belediye başkanı Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Trablus'un batısında, Tunus sınırı yakınındaki kentte bir binanın bombalandığını söyledi.

ABD Savunma Bakani Ash Carter, geçen hafta BBC'nin sorularını yanıtlarken, ülkesinin Libya'daki militanları hedef almaya devam edeceğini belirterek, ''Bazı şeyleri kendi başımıza yapma seçeneğimiz her zaman açıktır'' demişti.

Son dönemde IŞİD'in Suriye ve Irak'tan kaçan üst düzey isimlerinin Libya'ya yerleştikleri haberleri geliyordu.

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, Amerikan Savunma ve Dışişleri bakanlıklarının tahminlerine göre, Libya'daki IŞİD militanı sayısının 5 ila 6 bin arasında olduğunu söylüyor.

IŞİD militanlarının ağırlıklı olarak Akdeniz kıyısındaki Sirte kentinde yoğunlaştıkları bildiriliyor.

BBC'ye ulaşan bilgiler, operasyonda İngiliz hava üslerinin de kullanıldığına işaret ediyor. Ancak operasyonda İngiliz hava kuvvetlerinin yer almadığı anlaşılıyor.

IŞİD, geçen yıl Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin memleketi olan Sirte'yi ele geçirmişti.
http://www.hurriyet.com.tr/abd-libyada-isidi-vurdu-40057543