Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 247293 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1170 : 18 Nisan 2022, 11:43:18 »
Selamlar,
Rus gemilerinde her sistemin ayrı radarı olduğunu ve bunların sık arıza yaptığını da unutmamak gerekir. Oluşan arızalarda, en kısa zamanda onarımı yerine, Sovyet doktrini gereği geminin liman görmesi gerçeği var. 

Orko8 Radarının arızalı olmasına rağmen, ateş destek avantajını sağlamak için (kuyruğu dik tutmak da olabilir.) kendilerince güvenli gördükleri mesafede tutmuş olabilirler.

Füze, Karadeniz'in kuzeybatısındaki NATO üyesi başkaca bir kıyıdan da ateşlenmiş olabilir!

Savaşın uzaması durumunda, NATO'nun bu işin içine gireceği veya Rusya tarafından çekileceğini düşünüyorum. Rusya'nın böyle bir hamlesi olursa da bunun Litvanya üzerinden Kaliningrand'da başlaması gerekir ki NATO'nun Baltık kanadıyla kara irtibatını baştan kesebilsin. Böylece ABD'nin gerekli destek ve teçhizatını/lojistiğini getirmesi için gerekli olan süreden önce stratejik hamlesini tamamlamış olacaktır. Diğer türlü Rusya, NATO ile gireceği bir konvansiyonel savaşı kazanamayacağının farkında.

Hocam Orko_8 radarın adı değil öyle bir radar yok, Orko_8, savunma sanayii alanındaki fikirlerine, görüşlerine güvendiğimiz sitemizde de üyeliği bulunan sevdiğimiz bir zattır.

Bilgi için teşekkürler, Ana tespit veya AKR radarı olarak da cümleyi tamamlayabiliriz. Düzeltmeyle;

Rus gemilerinde her sistemin ayrı radarı olduğunu ve bunların sık arıza yaptığını da unutmamak gerekir. Oluşan arızalarda, en kısa zamanda onarımı yerine, Sovyet doktrini gereği geminin liman görmesi gerçeği var.

Radarının arızalı olmasına rağmen, ateş destek avantajını sağlamak için (kuyruğu dik tutmak da olabilir.) kendilerince güvenli gördükleri mesafede tutmuş olabilirler.

Füze, Karadeniz'in kuzeybatısındaki NATO üyesi başkaca bir kıyıdan da ateşlenmiş olabilir!

Savaşın uzaması durumunda, NATO'nun bu işin içine gireceği veya Rusya tarafından çekileceğini düşünüyorum. Rusya'nın böyle bir hamlesi olursa da bunun Litvanya üzerinden Kaliningrand'da başlaması gerekir ki NATO'nun Baltık kanadıyla kara irtibatını baştan kesebilsin. Böylece ABD'nin gerekli destek ve teçhizatını/lojistiğini getirmesi için gerekli olan süreden önce stratejik hamlesini tamamlamış olacaktır. Diğer türlü Rusya, NATO ile gireceği bir konvansiyonel savaşı kazanamayacağının farkında.

Bu hamlesi ise sondan bir önceki hamlesi olur, son hamlesinde Nükleer kullanmaktan çekinmeyeceği görülüyor ki bu da herkes için felaket olur. İşte bu sebeple, savaşın uzattırılmadan/uzatmadan sonlandırılması tüm tarafların hayrına olacaktır.
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2022, 11:55:20 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1171 : 18 Nisan 2022, 13:25:08 »
Selamlar,

Orko8 Radarının arızalı olmasına rağmen, ateş destek avantajını sağlamak için (kuyruğu dik tutmak da olabilir.) kendilerince güvenli gördükleri mesafede tutmuş olabilirler.

Savaşın uzaması durumunda, NATO'nun bu işin içine gireceği veya Rusya tarafından çekileceğini düşünüyorum. Rusya'nın böyle bir hamlesi olursa da bunun Litvanya üzerinden Kaliningrand'da başlaması gerekir ki NATO'nun Baltık kanadıyla kara irtibatını kesebilsin. Böylece ABD'nin gerekli destek ve teçhizatını/lojistiğini getirmesi için gerekli olan süreden önce stratejik hamlesini tamamlamış olacaktır. Diğer türlü Rusya, NATO ile gireceği bir konvansiyonel savaşı kazanamayacağının farkında.

Hocam Orko_8 radarın adı değil öyle bir radar yok, Orko_8, savunma sanayii alanındaki fikirlerine, görüşlerine güvendiğimiz sitemizde de üyeliği bulunan sevdiğimiz bir zattır.
@tcg Dumlupınar,
Orko_8 den sonra bir virgül olacak. Unutulmuş. Biz virgüllü olarak okuyup ne demek istediğini anladık. Genede sağolun izahat için.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1172 : 18 Nisan 2022, 13:45:57 »
Ne ile vurulduğunu tespit etmek bu kadar zor mu? Kaç gün geçti...

Çevrimiçi Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #1173 : 18 Nisan 2022, 14:31:19 »
Ne ile vurulduğunu tespit etmek bu kadar zor mu? Kaç gün geçti...

Harpoon ile vur suçu Neptün’e at.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1174 : 19 Nisan 2022, 08:36:20 »
Tekrar gündeme getiriyorum. İlginç durumlar söz konusu:

• En büyük geminin savaşın ortasında radarlarının kapalı olması ihtimali. Arızalanmış vs olabilir.
  • Gelen füzeyi bölgedeki diğer gemi, uçak, helikopter vs radarların tespit edip etmediği!
  • Ukrayna'nın gemideki radarların arızalı olduğunu öğrenmiş olma olasılığı!
  • Sadece en büyük geminin vurulması!

Acaba gemiyi vuran bir Neptün değil mi? Yoksa işin içine giren başkaları mı var?

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1175 : 19 Nisan 2022, 09:20:12 »
Ben de onu demiştim. Bu gemi tek başına dolaşıyordu mutlaka çevrede diğer gemiler de bulunuyordur. Onların da mı radarları arızalı?

Kırım'da Rusların dev gözetleme radarları Türkiye'ye kadar izleme yapıyor , onların bir müdahalesi de olmamış gibi bu füzeleri algılamaya...

Enkazdan çıkarılacak füze parçaları bu işin hangi mühimmat ile yapıldığını ortaya koyar... Komplo teorilerine de son verilir... Tabiki Ruslar açıklarsa...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1176 : 19 Nisan 2022, 10:23:00 »
Moskova gemisinin batisina sebep olan seyin ne F-35 den atilmis bir fuze ne de mayin kaynakli olmadigini dusunuyorum. Bolgemizdeki F-35 kullanicilari belli ulkeler bunlarin arasindan en profesyonel EH kabiliyeti ve ucagin kabiliyetlerini etkili kullanabilecek hava kuvvetleri  USAF,RAF,ISRAF . ISRAF  boyle bir operasyona kalkisacagina muhtemel vermiyorum "Rusya ve Ukraynada Isr kokenli vatandaslarinin olmasi nedeni ile Rusya ile olan iliskisini bir duzeyde tutmak ister.  RAF en yakin F-35 konuslu ussu kibris Agrotur her ne kadar da bu ucak teknolojik harika olsa da mutlak surette karadenize  ulasana kadar bir yerden Rus veya baska ulke radarlarina takilmasi muhtemeldir ,bu ucagin oralara kadar ucabilmesi icin havada yakit ikmali veya dost bir alanda ikmal yapmasi gerekir. ABD nin kendi F-35 kullanarak boyle bir aksiyon alacak kadar cilgin olacagini sanmiyorum. " Boyle bir operasyon basarili olmama hali de mevcut oldugu gibi sonrasinda saldiriyi yapan ucaklarin USAF oldugu ortaya cikmasi halinde bu durumun telefisinin guc oldugu kadar baska boyutlara tasinmasi da soz konusu oldugundan ABD nin yapmadigi kanisindayim"  peki nasil oldu derseniz ister Rus Moskava gemisinin radarlari arizali oluvermis olsun ve cevresinde de baska gemiler olmasin olmus .Rus  denizcilerinin egitim eksikligi olsun yine de bu olayin gerceklesmesinde batili ulkelerden Ukraynaya saglanan geminin konumu hakkindaki uydu istihbarati , geminin  elktronik sistemlerini Korertme hatta operasyonel komuta destegi yaninda muhtemelen fuze destegi dahi Ukraynaya saglanmistir.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2022, 11:08:42 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1177 : 19 Nisan 2022, 10:26:47 »
Ukraynalıların yakın zamana kadar Neptün kullanmamış olması, bu füzenin saldırıda kullanılmış olup olmadığı konusunda biraz soru işaretleri uyandırsa da Neptün de ihracatı da yapılmış, operatif bir füze.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1178 : 19 Nisan 2022, 10:59:56 »
bence en gerçekçi ihtimal kendi gemilerini vurdular veya gerçekten gemide bir yangın çıktı.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1179 : 19 Nisan 2022, 11:24:38 »
ruslar aptalmı f 35 ile vurulduktan sonra atılan bombanın parçalarını araştırmayıp olayı kapatsın. direkt dahda kaşır olayı büyütür ve daha da tehlikeli kaosların çıkması için çabalarlar.o gemide gemiyi vuran füzenin parçaları çoktan toplanmıştır.ve büyük ihtimalle neptün olduğu kesinleştiği için abd lilere gıklarını çıkaramadılar.
asıl sıkıntı ruslardaki büyük kibirin ve tedbirsizliğin ayyuka çıkmasıdır. görülüyor ki bozuksa bile tamire gitmeye bile tenezzül etmeyecek kadar kendilerine güveniyorlar ( dı) .şimdi acı bir tecrübe edindiler. ama ders çıkarırlar mı derseniz hiç sanmıyorum. kibirleri gözlerini kör etmiş ne yaptıklarını fark edemiyorlar bile