Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 988661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3510 : 13 Kasım 2022, 19:17:24 »
orta da fabrika yok tank yapacak personel yok, la bu tankı nasıl yapacaksınız ?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3511 : 13 Kasım 2022, 19:28:16 »

Eyyyyy mavi1991 ; sen bizim vakti zamanı gelince ne kudretli işler yapacağımızın farkında değil misin?

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3512 : 13 Kasım 2022, 19:31:23 »

Eyyyyy mavi1991 ; sen bizim vakti zamanı gelince ne kudretli işler yapacağımızın farkında değil misin?

inş.

Çevrimdışı Topgun

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3513 : 19 Kasım 2022, 20:42:15 »
Aslında bu konunun bu kadar uzamasında en büyük hata karar vericilerin kararsızlığı ve geç alınan kararlardır. İşin aslı, asker Leo2A6/7 aynısını istedi, bu sebeple bu tankın olabildiğince yerli ve millileştirilmişini yapmış olan G.Kore'den know-how satın alındı. Aynen K-1'de kullanıldığı üzere, bizim yerli ve milli ALTAY'ımızda Alman MTU güç grubu üzerine inşa edildi. Almanya ile başta iyi olan ilişkiler, sonradan bozularak ambargoya dönüşünce, cıscıplak ortada kalınıverdi. Burada ilk başta ilişkiler iyi iken prototipler ortaya çıkmış, beğenilmiş iken hemen bu ilk 250 tankın güç grubu anlaşması imzalanmış olsa idi, bağlanmış sözleşmeyi yiyemeyeceklerinden dolayı seri üretime geçilebilirdi. Lakin bu işin yaş olduğu belli olduktan sonra üzerinden geçen bu kadar süre zarfında, bir yandan alternatif motor seçenekleri üzerinde çalışılırken bir yandanda eldeki Leo2A4 tanklarının ALTAY kuleleri ile donatılması suretiyle seri üretime geçilebilirdi. Çok ağır kalındı, bir türlü üzerinden ölü toprağı atılamadı ve iş buralara kadar kaldı maalesef.

Şu an artık zararın neresinden dönersek kardır hesabı yapılması gereken hemen Leo2A4'lerin ALTAY kuleli olarak seri üretime sokulması ve diğer yandan G.Kore güç grubu ilede üretime geçilmesidir. Bu arada bu devirde artık ana muharebe tankları için 360 derece aktif öz savunma sistemi bir zaruriyettir, muhakkak seçilecek en iyi alternatif sistem ile donatılarak üretilmeleri şarttır.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3514 : 19 Kasım 2022, 21:45:41 »
eğer yerli motor ve aktarma organları  projesi yolunda gidiyorsa,  şu noktada Kore ve hatta Alman motoruyla tank üretmek bile zarardır.
Türkiye'nin  sorunu karıştırılmaktadır.
Türkiye'nin sorunu,  2016'da üretime başlayacak 250 tankın üretilip  üretilmemiş olması değildir.
özellikle Suriye operasyonlarında güdümlü füze  ile vurulan tanklar,   ülkede ACİL  modern bir tank ihtiyacı  olduğu  yönünde  bir kanaat oluşturmuştur;  ama bu kanaat  kanımca gayet tartışmalıdır.
özellikle yeni nesil füzelerin delici patlayıcı başlıkları karşısında modern bir tankın ve zırhın  ne derece koruma sağlayabileceği  şüphelidir,  bu  şüpheden dolayı,  askeri sanayi firmaları aktif koruma sistemleri  geliştirme yoluna girmiştir.
bizim ilk aktif koruma sistemi sözleşme tarihimize baktığımızda, Suriye operasyonları tarihlerine baktığımızda,   2016'da  üretilmeye başlanacak olan modern tankların,     istenilen korumayı sağlayıp sağlamayacağı  konusu herkesin kendi yorumudur.
 kendi yorumumu belirtmeyeceğim;  ama gerçekçi  olmaktan da vaz geçmem.

bu kadar şeyi  üşenmeden yazmamın nedeni de tank veya motor değil.
şu aktif koruma sistemleri konusundaki  yorumumu yazmak istiyorum.
gezegendeki genel  kanı,  aktif koruma sistemlerinin  tanklar için   artık mazot kadar şart olduğu  yönündedir.
doğrudur,  tabiki  gayet faydalıdır;  ama  orada  öncelik tanklarda mıdır?
şöyle bir sorum var.
atıyorum,  örneğin elinizde 500 adet aktif koruma sistemi var,  bu 500  sistemin  kaç tanesini tanklara,  kaç tanesini  personel taşıyıcılara takarsınız?
açıkçası bence,  aktif koruma sistemlerinin  öncelikle yaygınlaşması gereken  araçlar personel taşıyıcılar  olmalıdır.
ben kafadan 350 tanesini  personel taşıyıcılara takardım.
belki 400 de olur;  ama  çoğunu kesinlikle personel taşıyıcılara verirdim.
geriye kalan 150 veya 200 sistemiyse,  her tanka değil,  öncü gidecek olan  tanklara  verirdim.
1000 tankın hepsine de aktif koruma takmak  öncelikli değildir;  ama bence 1000 personel taşıyıcının en az 600  tanesine bu sistemler öncelikli ve  şarttır.
bizim  üç haneli rakamlarda  Fırat modernizasyonu geçirmiş tankımız var,  bu kadar daha  aynı yetenekte  ileri derece muharip tank  ilk aşamada  sıfırdan yeni bir modern tank ihtiyacını  oldukça düşürebilir.
bu size ilk okuduğunuzda zırva gibi görünebilir;  ama  ciddiyetle düşünürseniz,  modern bir tank üretimi konusunda  neden bu kadar rahat  olduğumuzu   çözersiniz.
geriye kalan  zamanda ise,  artık  insansız  mini tanklar  filan yaygınlaşacaktır tabi.
bu kısımda  elimiz  rahat.

fakat diğer kısım çok önemli,  personel taşıyıcılara aktif koruma sağlamak  öncelikli  olmalı bence.

« Son Düzenleme: 19 Kasım 2022, 21:47:52 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3515 : 19 Kasım 2022, 23:15:36 »
Çok meraklıysanız bindirelim sizi bir homojen zırhlı m-48'e veya m-60'a. Suriye çöllerinde veya Kıbrıs mesarya ovasında ilerleyin .

Tank dediğiniz şey zaten önden gider.  Personel taşıyıcı dediğiniz şey arkadan gider. tanksavar menziline girildiğinde ve hatta makineli tüfek menziline girildiğinde piyade araçtan iner ve yaya devam eder. Çünkü bu araçlar aliminyum kabukludur. Belli bir menzilde 12,7 mm de bunları deler.

Tankı yapabilseydik yapardık. Hem de acilen yapardık. Yanan M-48 ve m-60'larin içinde DNA alacak hücre bulamazken yeni tank almayalım diyen ya cahildir ya gözü kör.  Alabilecekler almayan da başka bir şeydir.

Bugüne kadar Çöldeki tanksavar pazarında imha olan modern tank sayısı belli ;  modernize edilecek leo-2 sayısı 331 olduğuna göre 339-331= 8 adet leopard-2a4 eksilmiş ki bunlardan 2'sini ışid'in eline geçmesin diye biz uçakla vurmustuk. Keza Fırat modernizasyonuna giren m-60t sayısı 163 olarak açıklanmıştı ki 170-163=7 tank demek ki geri dönülmez şekilde eksilmiş.  Çukur/hendek , ırak sınır üs bölgeleri ve harekatlarda en ufak darbede bile yanan alev alan m-48 ve m-60 sayısı ise hayli daha fazla..

Bunlar ortadayken, kibristaki Mehmetçik hala m-48 kullanıyorken,  hala 1500'e yakin m-48 ve m-60 envanterdeyken, Trakyada leo-2a6'larin karşısında leo-1a3 ve leo-1t varken, tank lazım değil demek gaflettir. Abdülmecit donanması gibi limandan çıkamadan vururlar bizim tankları. Ortalık tanksavar kaynıyor .. hele Ukrayna'ya veriyoruz diye depolardan çıkan javelinler ve benzerleri nereden çıkacak kim bilir.

Velhasıl modern tanklar hele aktif koruyucuları da varsa imha yüzdesi oldukça düşük olarak iş görür/görüyor. En kısa sürede oyalanmadan, bahane bulmadan, ne kadar alabiliyorsak almalı, ne kadar leo2 modernize edebiliyorsun etmeliyiz. Evet Tanklar eskisi kadar yaldır yaldır ortalıkta gitmiyor artık;  veya tank tanka muharebe kısıtlı ama; belli bir sayıda gene de lazım. Eskisi gibi 2200 orta halli tank yerine belki de iyi seviyede 1000 tank yetecek.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2022, 09:28:24 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3516 : 20 Kasım 2022, 00:04:35 »
konuyu bile anlamamışsınız siz.
neyse,  çoğu kişinin bu dediğimi anlamayacağını zaten biliyordum,  anlaşılmayacağını  yazımda da belirttim.
modern olarak saydığınız tanklara atılan   füzelerin çoğu 1955  model füzeler,  ben  özellikle  yeni nesil  füzelerle ilgili  cümleler kurdum.

hiç  uzatmayacağım,   sadece  bir soruyla  bu konuyu  bitiriyorum.
ATGM  kaynayan bir ortamda ailenizden en sevdiğiniz  10 kişi  personel  taşıyıcıya binip gidiyor,  arkasından da ailenizden eşit derecede  en sevdiğiniz 4 kişi bir tanka binip gidiyor.
elinizde bir tane  aktif koruma sistemi var,  o sistemi  hangi araca takarsınız?

akıl da,   vicdan da,  matematik de aynı tercihe çıkar.

ayrıca,  bizim  kullanım konseptlerimiz de,  sizin sandığınız gibi klasik değil.
tanklar önde gider  diye bir Allah emri yok.
video paylaşım kanallarını  açıp bakın,  bizim personel taşıyıcılarımızın  üzerindeki uzaktan kumandalı silah sistemiyle  ne kadar  önde gittiğini gözünüzle görün,  ben ne yapayım yani?

« Son Düzenleme: 20 Kasım 2022, 00:09:01 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3517 : 20 Kasım 2022, 09:31:21 »
Zpt'ye binip ön harekatta çatışmaya giden katılan yok . En fazla mrap'a binip görev bölgesine intikal eden var. Farkında değilseniz eğer biz operasyonlarimizi komando harekatı şeklinde yürüyerek yapıyoruz. Tanklar ise ateş desteği ve gözetleme maksatlı komando ile beraber en önde.. özellikle Suriye'de.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
ALTAY Yeni Nesil Tank.
« Yanıtla #3518 : 24 Kasım 2022, 22:06:42 »
Alıntı
100"den fazla Ana Muharebe Tankı ALTAY AMT üzerinde yer alacak altsistemler ve kabiliyetlerle donatılan tanklar KKK hizmetine girdi.

ALTAY Tankı Projesi'nde ASELSAN elektroniklerinin kabul faaliyeti geçen ay gerçekleştirildi. ALTAY T2 versiyonuna yönelik çalışmalar devam ediyor.

https://mobile.twitter.com/Defence_Turk

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3519 : 24 Kasım 2022, 22:34:59 »
Akkor da teslim edilmiş mi?