Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 988641 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3470 : 07 Eylül 2022, 16:27:33 »
Altay konusunda G. Kore Güç Paketinin fos çıktığına dair kaynak kişiye güvenmediğim için teyit etmediğim bir dedikodu vardı ya; hah, işte onu İbrahim Sünnetçi teyit etti bugün.

Elde artık sadece ve sadece Batu ve onun yerli mekanik aktarması kaldı. Ya onunla olacak olacaksa, ya da alay konusu olan Arjun'dan daha destansı bir çuvallama olacak. SSB Başkanı İsmail Demir, Batu motoru için 2025 yılı sonrasına tarih vermişti, kendisiyle geçenlerde yapılan bir röportajda.

Benim için çok can sıkıcı değil gerçi. @BATTLESTAR tasalansın! ;D Ağır tankların miadının çoktaaan dolduğunu düşünüyorum. Hem elde hala seri hibrit güç paketi opsiyonu var. Mekanik aktarma şart değildur.

Eyvah eyvah !!! Biraz daha ayrıntı verir misiniz Merzifonlu hocam?
Kore aktarma organı mı başarısızlığın kesin nedeni?

Ayrıntı vermesine gerek yok birkaç site geriye takip et cevabını alırsın

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3471 : 07 Eylül 2022, 16:37:14 »
Bu tankın tek çıkar yolu seri hibrit güç paketi. Kuvvetli bir dizel jeneratör, ve en az 900HP gücü besleyecek batarya sistemi. Toplam 1600-1800HP güç çıkışı olan ve en az 12-14000 Nm torque değeri olan bir güç paketi. Fırtına obüste denenen sisteme benzer bir sistemi tanka adapte ederek bu handikaptan sıyrılınabilir. Böyle bir sistem 70 tonluk tankı çok rahat sürer.
Tabii illa da Altay tankını yapacağız diye israr ediyorsak!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3472 : 07 Eylül 2022, 17:30:20 »
Altay konusunda G. Kore Güç Paketinin fos çıktığına dair kaynak kişiye güvenmediğim için teyit etmediğim bir dedikodu vardı ya; hah, işte onu İbrahim Sünnetçi teyit etti bugün.

Elde artık sadece ve sadece Batu ve onun yerli mekanik aktarması kaldı. Ya onunla olacak olacaksa, ya da alay konusu olan Arjun'dan daha destansı bir çuvallama olacak. SSB Başkanı İsmail Demir, Batu motoru için 2025 yılı sonrasına tarih vermişti, kendisiyle geçenlerde yapılan bir röportajda.

Benim için çok can sıkıcı değil gerçi. @BATTLESTAR tasalansın! ;D Ağır tankların miadının çoktaaan dolduğunu düşünüyorum. Hem elde hala seri hibrit güç paketi opsiyonu var. Mekanik aktarma şart değildur.

Eyvah eyvah !!! Biraz daha ayrıntı verir misiniz Merzifonlu hocam?
Kore aktarma organı mı başarısızlığın kesin nedeni?

Ayrıntı vermesine gerek yok birkaç site geriye takip et cevabını alırsın

Savunma Sanayii Dergilik @SSDergilik   6 Eylül 2022

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar:

- “İlk yerli üretim tankımız, seri üretim için sözleşme aşamasında!”
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2022, 17:31:05 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
SSB Başkanı İsmail Demir'den Altay tankı hakkında açıklama
« Yanıtla #3473 : 22 Eylül 2022, 15:07:25 »
 Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Altay tankında kullanılacak Koreli motorun entegrasyon çalışmaları hakkında son durumu açıkladı. Seri üretim için gelecek yılı işaret etti.

Güney Afrika'nın başkenti Pretorya'daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022’ye katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Altay tankı hakkında son durumu açıkladı.

BMC tarafından geliştirilen Altay Ana Muharebe Tankı’nda kullanılması için Kore'den Türkiye’ye güç grubu teslim edilmiş ve testlere başlanmıştı. İsmail Demir, testlerin ardından motorda bazı düzeltmeler yapılması gerektiği ve bu çalışmaların yapıldığını söyledi. Tedarik anlaşmasının yapılmasıyla birlikte önümüzdeki yıl Altay tankının seri üretimine başlanması planlanıyor.

İsmail Demir, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Malum bahsettiğimiz bir ülke vardı, oradan gelen güç paketini entegre ettik. Çok geniş ölçüde testler yaptık, testlerden geri bildirimler aldık. Belirli düzeltmeler olması gereken yerlerde faaliyetler başladı, o mesele iyi gidiyor. Seri üretimle ilgili belirli anlaşmalar yapıldığı aşamada üretime geçebilecek durumda olacağız. Yani bunun ilk aşaması güç paketinin ilk prototiplerinin alınması, entegre ve test edilmesiydi. Bu adımlar başarıyla devam etti hatta sonuçlanmaya çok yakın diyebiliriz. Ondan sonra siparişin belli bir miktara bağlanıp, getirilip, seri üretimin başlaması var. O da önümüzdeki yıl olacak bir işlem."

2024'te yerli motorun entegrasyon çalışmaları başlayacak

Altay tankının ilk seri üretim versiyonlarında Doosan ve S&T Dynamics tarafından geliştirilen motor ve şanzımanlar kullanılacak. BMCPower’ın yerli ve milli olarak üreteceği 1500 beygirlik Batu güç grubunun Altay tankına entegrasyon çalışmalarının 2024’te başlaması planlanıyor.

https://www.donanimhaber.com/ssb-baskani-ismail-demir-den-altay-tanki-hakkinda-aciklama--153960

Arkadaşlardan bazıları Kore motoru fos çıktı diyorlardı hani testler devam ediyormuş ve olumlu gidiyormuş hatta bitmek üzereymiş?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3474 : 22 Eylül 2022, 15:11:21 »
Motor değil Transmisyonunda problem var denilmişti.
İsmail Demir de " iyileştirmeler yapılıyor " dedi , farklı anlamlara gelebilecek bir cümle...
Yakında kokusu çıkar...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3475 : 22 Eylül 2022, 15:14:23 »
Motor değil Transmisyonunda problem var denilmişti.
İsmail Demir de " iyileştirmeler yapılıyor " dedi , farklı anlamlara gelebilecek bir cümle...
Yakında kokusu çıkar...

İyi hatırlıyorum motorda fos çıktı denilmişti neyse uzatmaya gerek yok iyileştirmeler yapılıyor derken o konu iyi gidiyor demiş yani olumsuz konuşmamış yoksa seri üretime Kore motoruyla devam edeceğiz demezdi İsmail Demir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3476 : 22 Eylül 2022, 15:28:34 »
İsmail Demir Altay projesinde işler iyi gidiyor lafını en son dediğinde yıl 1865'ti...Onun dedikleri olsaydı şimdi kara kuvvetlerinde 200 Altay olmalıydı...
Şaka şaka...
İsmail Demir bir bürokrat  o da bir bürokrat nasıl konuşması gerekiyorsa öyle konuşmuş...-çek,-cak
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2022, 15:47:13 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: SSB Başkanı İsmail Demir'den Altay tankı hakkında açıklama
« Yanıtla #3477 : 22 Eylül 2022, 15:51:06 »
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Altay tankında kullanılacak Koreli motorun entegrasyon çalışmaları hakkında son durumu açıkladı. Seri üretim için gelecek yılı işaret etti.

Güney Afrika'nın başkenti Pretorya'daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022’ye katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Altay tankı hakkında son durumu açıkladı.

BMC tarafından geliştirilen Altay Ana Muharebe Tankı’nda kullanılması için Kore'den Türkiye’ye güç grubu teslim edilmiş ve testlere başlanmıştı. İsmail Demir, testlerin ardından motorda bazı düzeltmeler yapılması gerektiği ve bu çalışmaların yapıldığını söyledi. Tedarik anlaşmasının yapılmasıyla birlikte önümüzdeki yıl Altay tankının seri üretimine başlanması planlanıyor.

İsmail Demir, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Malum bahsettiğimiz bir ülke vardı, oradan gelen güç paketini entegre ettik. Çok geniş ölçüde testler yaptık, testlerden geri bildirimler aldık. Belirli düzeltmeler olması gereken yerlerde faaliyetler başladı, o mesele iyi gidiyor. Seri üretimle ilgili belirli anlaşmalar yapıldığı aşamada üretime geçebilecek durumda olacağız. Yani bunun ilk aşaması güç paketinin ilk prototiplerinin alınması, entegre ve test edilmesiydi. Bu adımlar başarıyla devam etti hatta sonuçlanmaya çok yakın diyebiliriz. Ondan sonra siparişin belli bir miktara bağlanıp, getirilip, seri üretimin başlaması var. O da önümüzdeki yıl olacak bir işlem."

2024'te yerli motorun entegrasyon çalışmaları başlayacak

Altay tankının ilk seri üretim versiyonlarında Doosan ve S&T Dynamics tarafından geliştirilen motor ve şanzımanlar kullanılacak. BMCPower’ın yerli ve milli olarak üreteceği 1500 beygirlik Batu güç grubunun Altay tankına entegrasyon çalışmalarının 2024’te başlaması planlanıyor.

https://www.donanimhaber.com/ssb-baskani-ismail-demir-den-altay-tanki-hakkinda-aciklama--153960

Arkadaşlardan bazıları Kore motoru fos çıktı diyorlardı hani testler devam ediyormuş ve olumlu gidiyormuş hatta bitmek üzereymiş?

Geçmiş açıklamalarla anladığım, Kore transmisyon işi yaş da olsa, ilk başta üretim böyle başlayacak, 2024 sonrasında yerli motor, transmisyon Allah Kerim

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3478 : 22 Eylül 2022, 16:00:36 »
İsmail Demir Altay projesinde işler iyi gidiyor lafını en son dediğinde yıl 1865'ti...Onun dedikleri olsaydı şimdi kara kuvvetlerinde 200 Altay olmalıydı...
Şaka şaka...
İsmail Demir bir bürokrat  o da bir bürokrat nasıl konuşması gerekiyorsa öyle konuşmuş...-çek,-cak
Ben de bunu diyecektim, bizim bürokrasimizde ve siyasi literatürümüzde istifa etmek, özür dilemek, olmadı, yapamadık, iptal ediyoruz v.b. yok.

Konjonktür değişti, Altay'ı iptal ettik. Yeni bir tank konsepti ile devam edeceğiz deyip geçeceksin.

Düzeltme = Bu arada Altay tankı için Bmc'ye verdiğimiz teşvikler ile 1000 tane K-2 tankı alabilirdik diye hesaplaydım bir ara. Birde motor ve transmisyonda yoktu işin içinde, sırf tankın kabuğunu yapacak diye

Şimdi tekrar otobüs, kamyon işi için bmc deniliyor, garip işler.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2022, 16:58:31 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: SSB Başkanı İsmail Demir'den Altay tankı hakkında açıklama
« Yanıtla #3479 : 22 Eylül 2022, 16:15:56 »

İbrahim Sünnetçi "G. Kore güç grubunda sıkıntı var, öyle duyum aldım" demişti twitter hesabında. Günümüzdeki siyasi iklim haberi onaylatmaya pek müsait değil malum. Neyse, inşallah işler düzgün ilerler de nihayet sıfır tank kullanır TSK.