Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 79835 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #550 : 05 Nisan 2024, 22:25:33 »
Arkadaşlar mesela biz neden sağlık truzimi üzerinde durmuyoruz,çalışmıyoruz ve plan,program başlatmıyoruz ..

Mesela Almanya da kalp kapakçığı değisiki için 6 ay sonrasına randevu alıyorsun yada 3000 Euro, Türkiye de ise 2 hafta sonrasına randevu alabiliyorsun maliyeti 1500 Euro

Bu işkembe-i kübra dan bir örnekti...

Ama bize bazı alanlarda pahalı olmaları ve kuyrukların olması söz konusu

Bunlardan biri mesela saç ekimi...

Kısaca biz yurtdışına doktor  kaybetmek yerine dışardan gelip sağlık almak isteyene hizmet verebiliriz.

Hem burda otellere de faydası olacak hem esnafa..

Bizim niye kafamız çalışmıyor.....?
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2024, 22:33:33 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #551 : 06 Nisan 2024, 02:04:11 »
Arkadaşlar mesela biz neden sağlık truzimi üzerinde durmuyoruz,çalışmıyoruz ve plan,program başlatmıyoruz ..

Mesela Almanya da kalp kapakçığı değisiki için 6 ay sonrasına randevu alıyorsun yada 3000 Euro, Türkiye de ise 2 hafta sonrasına randevu alabiliyorsun maliyeti 1500 Euro

Kısaca biz yurtdışına doktor  kaybetmek yerine dışardan gelip sağlık almak isteyene hizmet verebiliriz.

Saglik turizminin yapilmadigini veya uzerinde durulmadigini nerden cikardin? Senelik 4 milyar dolar civarinda gelirimiz var bundan (link asagida). Benim siradan bir disci arkadasim vardi istanbulda, o bile gelirinin cogunu avrupali va arap turistlerden kazandigini soylemisti.

https://www.capital.com.tr/haberler/tum-haberler/saglik-turizmi-4-milyar-dolar-ile-rekor-kirdi

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #552 : 06 Nisan 2024, 02:10:49 »
Dolar düşerse ithalat artar, cari açık artar, yerli üretici hem üretmez, uretende ithalat yapamaz onun için devalüasyon yapmak lazım tantanasi baydı artık...

40 yaşındayım kendimi bildim bileli aynı hikaye...hedef Vietnam, Endonezya, Kambocya, Bangladeş ile yarışmak yani....

Ihtal mala vergi koyarsin, yerli ureticiye, hammede ve urune destek verirsin, markalasir yüksek katma değerli mal uretirsin, hem çalışan hem çalıştıran kalitesini arttırırsin bal gibi ihracat yaparsın...ihracat sırf ürün ile de yapılmaz servis sektörü ihracatı da yapılır (danışmanlık, sağlık örneğin) yeter ki sunduğun şey kaliteli olsun...

Çalışanı karın tokluğuna çalıştirayim, sadece fiyat da rekabet edeyim,yenilik,  ar-ge falan yapmadan aynı mali 20 sene fason-montaj ureteyim, oturduğum yerden para kazanayım, devlet destek versin banka kredi versin aman dolar çok değerli satamiyorum...geçiniz...

Kullandığında daha fazla enerji üreten güvenli bir nükleer füzyon rektörü üret de bak bakalım kimse sana diyor mu TL çok değerli almam diye..

Doların değerine kafa yoracagina TL yi nasıl dolar gibi kuvvetli para yaparsın ona kafa yor...Sonra elalem düşünsün kendi para biriminin bizimkine karşı devalüasyonunu...

Dolar düşük, bu kurla ihracat yapamam diyen katma değeri düşük ürün üretiyordur. Ağlayanların alayı tekstilci.

Türkiye'de asgari ücret 500 doların üstünde. Ama Mısır'da 113 dolar. Bangladeş, Pakistan falan hepsi benzer seviyede. Tekstilci ağlıyorsa ağlasın hatta defolup gitsin. Sen marka yaratamamışsın, hamallık yapıyorsun sonra kur düşük 40 lira olsun diyorsun.

Euro dolardan daha değerli ama Almanya deli gibi ihracat yapıyor çünkü katma değeri var. Rekabet gücü çok yüksek. Avrupa'da tekstil üretimi bitti çünkü maliyeti uçurur. Almanya'da üretilen bir tekstil ürünü Mısır'da üretilene göre kat be kat pahalı gelir. Ama adam tekstil değil makine, otomobil, kimya ürünü ihraç ediyor. Çin aynı şekilde TV, Telefon, Bilgisayar, otomobil, makine ihraç ediyor.

Türkiye'nin kurtuluşu emek yoğun değil sermaye yoğun teknoloji üretip ihraç etmektir. Bir TV ihraç ediyorsun atıyorum 500 dolar. 10 KG gelse kilosu 50 dolar Bir TV'ye karşılık 500 dolarlık tişört karşılığı en az 100 adet tişört demek.

Katma değer üretmeyen herkes kur yükselsin diye ağlar. 5 yıl önce dolar 5,5 liraydı. 6 kat arttı. İhracat 6 kat arttı mı? Böyle bir şey yok. Kur yükselsin diyen emek yoğun üretim yapar, 300 dolar asgari ücret verir çalışanına kalanı cebine atar. Sermaye yoğun üretip yapıp teknoloji satan ağlamaz, emek yoğun üretim yapan ağlar. 40 yıldır bitmedi ağlamaları bu tekstilci çakalların.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #553 : 06 Nisan 2024, 02:15:17 »

Saglik turizminin yapilmadigini veya uzerinde durulmadigini nerden cikardin? Senelik 4 milyar dolar civarinda gelirimiz var bundan (link asagida). Benim siradan bir disci arkadasim vardi istanbulda, o bile gelirinin cogunu avrupali va arap turistlerden kazandigini soylemisti.

https://www.capital.com.tr/haberler/tum-haberler/saglik-turizmi-4-milyar-dolar-ile-rekor-kirdi

Bunu Turlar şeklinde mı? Yapıyoruz...

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #554 : 06 Nisan 2024, 02:29:04 »
Bunu Turlar şeklinde mı? Yapıyoruz...
Hepsi nasildir bilmiyorum ama bu biraz saglik turizmini yapan sirketin buyuklugu ile ilgili. Buyuk kurumlar paket halinde (ucak+otel dahil) satarlar, kucuk olanlar (veya daha dusuk kalite olanlar) da daha cok turist kendi ayarliyor ucak otel falan.

Sac ekimi ve dis konusunda ozellikle cok iyiyiz, plastik/genel cerrahi o kadar degil. Doktorlar avrupa'ya gocuyo diye cok haber cikar ama disciler gocuyo diye pek haber olmaz, biraz bundan.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2024, 02:46:05 Gönderen: Prof. Dogu »

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #555 : 06 Nisan 2024, 02:38:15 »

Dolar düşük, bu kurla ihracat yapamam diyen katma değeri düşük ürün üretiyordur. Ağlayanların alayı tekstilci.

Türkiye'de asgari ücret 500 doların üstünde. Ama Mısır'da 113 dolar. Bangladeş, Pakistan falan hepsi benzer seviyede. Tekstilci ağlıyorsa ağlasın hatta defolup gitsin. Sen marka yaratamamışsın, hamallık yapıyorsun sonra kur düşük 40 lira olsun diyorsun.

Euro dolardan daha değerli ama Almanya deli gibi ihracat yapıyor çünkü katma değeri var. Rekabet gücü çok yüksek. Avrupa'da tekstil üretimi bitti çünkü maliyeti uçurur. Almanya'da üretilen bir tekstil ürünü Mısır'da üretilene göre kat be kat pahalı gelir. Ama adam tekstil değil makine, otomobil, kimya ürünü ihraç ediyor. Çin aynı şekilde TV, Telefon, Bilgisayar, otomobil, makine ihraç ediyor.

Türkiye'nin kurtuluşu emek yoğun değil sermaye yoğun teknoloji üretip ihraç etmektir. Bir TV ihraç ediyorsun atıyorum 500 dolar. 10 KG gelse kilosu 50 dolar Bir TV'ye karşılık 500 dolarlık tişört karşılığı en az 100 adet tişört demek.

Katma değer üretmeyen herkes kur yükselsin diye ağlar. 5 yıl önce dolar 5,5 liraydı. 6 kat arttı. İhracat 6 kat arttı mı? Böyle bir şey yok. Kur yükselsin diyen emek yoğun üretim yapar, 300 dolar asgari ücret verir çalışanına kalanı cebine atar. Sermaye yoğun üretip yapıp teknoloji satan ağlamaz, emek yoğun üretim yapan ağlar. 40 yıldır bitmedi ağlamaları bu tekstilci çakalların.

+1. Tum gelismis ulkeler bu sureclerden gecti. Teknolojik sektorlere yoneldikce, teknolojisi dusuk olan sektorler ulkenizden ayrilir. Makineyle gomlek dikmeyi icat eden ingilizler ama bir tane gomlek/corap diken firma
bulamazsiniz orada simdilerde, bilmediklerinden degil Banglades ile rekabet edemeyeceklerinden.

Maalesef ozellikle dogudaki organize sanayi bolgeleri hala fason tekstil ureticileriyle dolu.

« Son Düzenleme: 06 Nisan 2024, 02:39:03 Gönderen: Prof. Dogu »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #556 : 06 Nisan 2024, 03:11:16 »

+1. Tum gelismis ulkeler bu sureclerden gecti. Teknolojik sektorlere yoneldikce, teknolojisi dusuk olan sektorler ulkenizden ayrilir. Makineyle gomlek dikmeyi icat eden ingilizler ama bir tane gomlek/corap diken firma
bulamazsiniz orada simdilerde, bilmediklerinden degil Banglades ile rekabet edemeyeceklerinden.

Maalesef ozellikle dogudaki organize sanayi bolgeleri hala fason tekstil ureticileriyle dolu.

Karşılaştırmalı üstünlük teorisi. Türkiye'de artık fakir, az gelişmiş hatta hiç gelişememiş ülkelerle tekstil konusunda rekabet edemez çünkü adamlardan en az 5-6 kat fazla asgari ücret veriyorsun. Emek yoğun üretim fakir ülkelere kayacak, sermaye yoğun üretime yoğunlaşacaksın. Bugün savunma sanayi at başı olur ama bu sektör sivile de dönüşür ve giderek sermaye yoğun üretimi arttırırsın.

Markan olur rekabet edersin. Bugün Türkiye üretilen bir deri ceket İtalya'ya ya da Fransa'ya 200 dolara ihraç ediliyor, adamlar buna markasını basıyor oluyor 1000 dolar. Sen marka yaratırsan 1000 dolara sen satarsın. Cebine fazladan 800 dolar girer. O zaman kur düşük diye ağlamazsın. Bugün beyaz eşya ya da elektronik sektöründe kur düşük diyen yok, savunma sanayinde kur düşük diyen yok. Makine sektöründe kur düşük diyen yok. Çünkü sermaye ve teknoloji yoğun üretim yapılıyor.

Tekstilciye kalsa asgari ücret 200 dolar olmalı ki daha da zenginleşsin. Bugün Türkiye'de tekstil üretimi giderek düşecek ki düşmeli de. 100 dolara 1 ay çalışacak gelişmemiş çok ülke vatandaşı var. Bugün sen 100 dolara 1 hafta bile çalışamazsın artık. Ama Bangladeşli birisi bu paraya 1 ay çalışır, Vietnamlı çalışır, Pakistanlı çalışır. Mısırlı çalışır, Afrikalı çalışır.

Türkiye yapısal reformları yapıp teknoloji yoğun üretimini %5'lerden 15'lere çıkarmalı ki ihracatı 10 yıl sonra 600-700 milyar dolar olsun. Tekstil üreterek bir yere varamazsın. Marka bile yaratsan bir yere kadar idare eder.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2024, 03:13:31 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #557 : 06 Nisan 2024, 07:23:17 »
Archangel  sana bir beğeni ateşleyeceğim dedikleri doğru şeyler ama bir uyarıda bulunmak istiyorum. Dünya artık yetmişler seksenler doksanlar değil artık sınıf atlayıp İtalya olmakta ülkeleri kurtarmıyor olabilir. Almanya Fransa panikte biz o sınıfa yükselince huzur bulmayacağız artık maalesef. Üretim çeşitliliğini kaybetmemek gerek devir tekstili bırakalım gemi üretimini bırakalım yüksek teknoloji üretelim devri değil maalesef. Ama bir önerim de yok yani dönüp dolanıp yine senin dediklerine geliriz kafa patlatsak. Çare olsa zaten Almanya yapar adamlar uçuruma gidiyor koşar adım. Kore yi zamanında kurtaran değişim bizi kurtarmayabilir onu demek istiyorum. İşçiyi zenginleştirmek için gerçekten hiç uygun zaman değil. Batıda ücretlerin alım gücü aşağı düşüyor dünya bir revizyon dönemi yaşıyor ilk maaşla araba alınan zaman bitmek üzere batıdada.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #558 : 06 Nisan 2024, 23:09:29 »

Karşılaştırmalı üstünlük teorisi. Türkiye'de artık fakir, az gelişmiş hatta hiç gelişememiş ülkelerle tekstil konusunda rekabet edemez çünkü adamlardan en az 5-6 kat fazla asgari ücret veriyorsun. Emek yoğun üretim fakir ülkelere kayacak, sermaye yoğun üretime yoğunlaşacaksın. Bugün savunma sanayi at başı olur ama bu sektör sivile de dönüşür ve giderek sermaye yoğun üretimi arttırırsın.

Markan olur rekabet edersin. Bugün Türkiye üretilen bir deri ceket İtalya'ya ya da Fransa'ya 200 dolara ihraç ediliyor, adamlar buna markasını basıyor oluyor 1000 dolar. Sen marka yaratırsan 1000 dolara sen satarsın. Cebine fazladan 800 dolar girer. O zaman kur düşük diye ağlamazsın. Bugün beyaz eşya ya da elektronik sektöründe kur düşük diyen yok, savunma sanayinde kur düşük diyen yok. Makine sektöründe kur düşük diyen yok. Çünkü sermaye ve teknoloji yoğun üretim yapılıyor.

Tekstilciye kalsa asgari ücret 200 dolar olmalı ki daha da zenginleşsin. Bugün Türkiye'de tekstil üretimi giderek düşecek ki düşmeli de. 100 dolara 1 ay çalışacak gelişmemiş çok ülke vatandaşı var. Bugün sen 100 dolara 1 hafta bile çalışamazsın artık. Ama Bangladeşli birisi bu paraya 1 ay çalışır, Vietnamlı çalışır, Pakistanlı çalışır. Mısırlı çalışır, Afrikalı çalışır.

Türkiye yapısal reformları yapıp teknoloji yoğun üretimini %5'lerden 15'lere çıkarmalı ki ihracatı 10 yıl sonra 600-700 milyar dolar olsun. Tekstil üreterek bir yere varamazsın. Marka bile yaratsan bir yere kadar idare eder.
Bizfe  godaman marka olmaz mı? Bak orada çok yanılıyorsun.

Geçen sene Kığlı’dan 1600 TL’ye tek renk tişörtü aldım

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #559 : 08 Nisan 2024, 02:31:13 »
THY ve Airbus, Türkiye’de üretim yapacak! 30 Türk şirket katılacak!

THY ve Airbus yeni bir anlaşmaya vardı. Bu kapsamda 350 uçağın 20 milyar dolarlık üretimi Türkiye'de yapılacak.

Türk Hava Yolları (THY), Rolls Royce ve Airbus ile iş birliğini büyütmeye karar verdi. Bu kapsamda THY, geçtiğimiz yıl 70 milyar dolar karşılığında verdiği 350 uçaklık siparişin bir kısmını Türkiye’de ürettirmek istiyor. Rolls Royce ve Airbus ile anlaşma sağlayan şirket, 20 milyar dolarlık üretimi ülkemizde gerçekleştirecek.

350 uçağın 20 milyar dolarlık üretimi Türkiye’de
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat; 28 Nisan’da gerçekleştirilecek imza törenine Türkiye ve İngiltere’nin önde gelen isimlerinin katılacağını açıkladı. Bakanlıkların yanı sıra sivil havacılık sektöründe üretim yapan 30 kadar Türk firmasının da davet edildiğini bildirildi.

Ahmet Bolat, bu anlaşmayla birlikte Türkiye merkezli markalara 20 milyar dolarlık sanayi kapısı açılacağını vurguladı. “TAİ, TUSAŞ ve HAVELSAN gibi kamu şirketlerinin de aralarında bulunduğu şirketler; Airbus’a ve Rolls Royce’a uçak parçası üretecek” dedi.

Üretim sürecinin takibi için THY, Airbus ve Rolls Royce arasında üçlü bir komite kurulacak ve THY bu komitenin koordinatörlüğünü üstlenecek. Bolat, bu anlaşmayla Türk şirketlerin daha fazla parça üreteceğini ve küresel havacılık sanayiinde rekabet edebileceğini söyledi.

“İmzalayacağımız 20 milyar dolarlık anlaşmanın ülkemiz ekonomisine katkısı artırarak devam ettirme hedefimiz var” ifadelerini kullandı.

Şirket, küresel havacılık sektöründeki tedarik sorunlarına ve üretim sorunlarına rağmen hızla büyüdüğünü ifade etti. Geçen yıl filosuna 46 uçak eklediğini belirtti. Ayrıca 2033 yılına kadar 800 uçağı aşan bir filoya sahip olmayı hedefliyor.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2024, 02:32:25 Gönderen: Archangel99 »