Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 79849 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #530 : 04 Nisan 2024, 17:29:36 »
Bir beğeni ateşledim
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #531 : 04 Nisan 2024, 17:55:00 »
Türkiye'nin ya enerji problemini çözmesi yada katma değeri yüksek kalemler üretim ve ihracatına başlaması lazım, kur değeri etkisi artık çok anlamlı olmuyor.

TOG konusuna da değinmek gerekirse bu araç bir nevi prestij meselesi olarak görülüyor. Ama ben araçların ömürleri, batarya problemi, ikinci el piyasası durumu karşısında vergi vs bu kadar pahalı bir araca yatırımı kendi adıma anlamlı bulmuyorum. Kendi ihtiyacım, A-B sınıfı arasında, otoyolda da gidecek kadar güvenilir. 120 km hıza çıkabilen 150-200 km menzilli, günlük işe gidiş dönüş yapabileceğim evimin önünde şehir şebekesi ile, belki çatıdan güneş enerjisi ile şarj edebileceğim bir araç. Bu aracın fiyatı da yukarıdaki kaygılarla en fazla 500-600 bin olmalı. Bir Eskişehir firması bu özelliklere yakın bir araç üzerinde çalışıyor bildiğim kadarıyla.

Çevrimiçi fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #532 : 04 Nisan 2024, 19:51:36 »
İthalat daha çok azalmış ama
Neyse Nisan da 25 olur inşallah
Putty, dis ticaret acigi(ithalat ihracat farki) ocakta gecen yilin ayni ayina gore 8 milyar dolar azaldi, subatta 5 milyar dolar azaldi, ama martta sadece 0.8 milyar dolar azalmis. Yani ticaret dengesinde baya iyilesme vardi ocak'ta ama kurun sabitlenmesinden (baska deyisle merkez bankasinin 30 milyar dolar harcamasindan) dolayi mart'ta cok az dusus oldu.

Onumuzdeki surecte merkez bankasi rezervleri arttiracaktir dolar alarak piyasadan, bu da $/tl paritesini arttiracak ve ticaret dengesi iyilestirecektir. Su anki $/tl paritesi kesinlikle surdurulebilir degil.

Sayın Prof. Doğu şu anki dolar kuru ihracatçı kazanacak diye artınca enflasyonu körüklemeyecekmi? İhracatçı kazanırken doların yükselmesi halka kaybettiriyor maalesef. Sizin dediğiniz gibi doların 40 - 45 TL'lere çıkması maalesef halkı daha da fakirleştirecek çünkü dolar artıyor diye iğneden ipliğe her şeye zam geliyor.

Zaten alım gücü yerlerde gezerken birde doların bu kadar artması milleti perişan edecek ve enflasyonu içinden çıkılması zor yerlere götürecek o zaman ihracat rakamlarının halka ne faydası olacak biri açıklarsa sevinirim.
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2024, 22:25:42 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #533 : 04 Nisan 2024, 19:54:25 »
TOGG ortaya çıkarken de çok tartistik...

Savundugum tez:

Ilk modelin elektrikli olması yanlış...

Bu kadar lüks segmentde olması yanlış...

Düşük motor hacminde, dizel ya da petrol motorlu, Türkiye'de sıradan insanların ulasabilecegi bir model ile baslanmaliydi...

Bütün uzak dogulu markalar, şu an Land Rover, Jaguar gibi markalarını sahibi olan hintliler böyle başladı...

Satislar gelip oturunca segment segment modelleri çıkartıp,  mümküse oturmuş bati markaları alarak buyunebilirdi...

Neyse dileriz başarılı olur...
2 milyona Togg satarsan olmaz bu iş, işçilik bedava, fabrika bedava, vergi yok ama 2 milyon? Çinli 1 milyona elektrikli getiriyor. Komedi...

İçten yanmalı işine girmeliler acil. B ve C sınıfı içten yanmalı. Clio ve İ20 1 milyona satılıyor. Yap B sınıfı, sat 800-900 bine, peynir ekmek gibi gitmezse tüm zararı ben karşılayacağım. ;D :P

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #534 : 04 Nisan 2024, 19:59:05 »
Putty, dis ticaret acigi(ithalat ihracat farki) ocakta gecen yilin ayni ayina gore 8 milyar dolar azaldi, subatta 5 milyar dolar azaldi, ama martta sadece 0.8 milyar dolar azalmis. Yani ticaret dengesinde baya iyilesme vardi ocak'ta ama kurun sabitlenmesinden (baska deyisle merkez bankasinin 30 milyar dolar harcamasindan) dolayi mart'ta cok az dusus oldu.

Onumuzdeki surecte merkez bankasi rezervleri arttiracaktir dolar alarak piyasadan, bu da $/tl paritesini arttiracak ve ticaret dengesi iyilestirecektir. Su anki $/tl paritesi kesinlikle surdurulebilir degil.

Sayın Prof. Doğu şu anki dolar kuru ithalatçı kazanacak diye artınca enflasyonu körüklemeyecekmi? İhracatçı kazanırken doların yükselmesi halka kaybettiriyor maalesef. Sizin dediğiniz gibi doların 40 - 45 TL'lere çıkması maalesef halkı daha da fakirleştirecek çünkü dolar artıyor diye iğneden ipliğe her şeye zam geliyor.

Zaten alım gücü yerlerde gezerken birde doların bu kadar artması milleti perişan edecek ve enflasyonu içinden çıkılması zor yerlere götürecek o zaman ihracat rakamlarının halka ne faydası olacak biri açıklarsa sevinirim.
+1

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #535 : 04 Nisan 2024, 20:20:26 »
*İngiz yemekleri,
*Alman fıkraları,
*İtalyan iş ahlakı,
*Yunan disiplini,
*Fransız kahramanlığı,
*İspanyol mühendisliği,
*Amerikan tarihi

Ve de

*Türk ekonomisi..

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #536 : 04 Nisan 2024, 21:13:59 »

Sayın Prof. Doğu şu anki dolar kuru ithalatçı kazanacak diye artınca enflasyonu körüklemeyecekmi? İhracatçı kazanırken doların yükselmesi halka kaybettiriyor maalesef. Sizin dediğiniz gibi doların 40 - 45 TL'lere çıkması maalesef halkı daha da fakirleştirecek çünkü dolar artıyor diye iğneden ipliğe her şeye zam geliyor.

Yapılması gerekenler belli...yeter ki istensin...

Ithal ikameci sanayilesme
Katma değeri yüksek üretim
Markalasma
Enerji cesitliligi
Yerli üretim
Hammede ve ara urunde millilesme
Tarım ve hayvancilikta gercek anlamda sanayilesme ve ureticiye destek
Vergi sistemini yeniden yapilandirmak, küçük büyük farketmeden uygulamak ve toplamak
Dolaylı vergilerin payini indirmek
Çağın gereklerine uygun bilimsel ve milli eğitim sistemi
Mültecileri büyük çoğunluğunu göndermek, kalanlari asimile etmek...
Tuketime değil taasarufa yönelmek
Belki daha az buyumek ama istikrarli ve surdurebilir buyumek

Dis borç ağırlıklı büyümeyi bırakmamız lazim...

En zengin firmalara ve kişilere deprem nedeniyle 5 sene süresince varlık vergisi gelmesi lazim

Savunma sanayiinde istendi ne kadar yol ilerledik, ekonomik olarak ilerletmek isteniyorsa orada da yapılır....Ha bedelleri olur ödemeye razimiyiz esas sorun o...
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2024, 21:29:25 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimiçi fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #537 : 04 Nisan 2024, 21:27:52 »

Yapılması gerekenler belli...yeter ki istensin...

Ithal ikameci sanayilesme
Katma değeri yüksek üretim
Markalasma
Enerji cesitliligi
Yerli üretim
Hammede ve ara urunde millilesme
Tarım ve hayvancilikta gercek anlamda sanayilesme ve ureticiye destek
Vergi sistemini yeniden yapilandirmak, küçük büyük farketmeden uygulamak ve toplamak
Dolaylı vergilerin payini indirmek
Çağın gereklerine uygun bilimsel ve milli eğitim sistemi
Mültecileri büyük çoğunluğunu göndermek, kalanlari asimile etmek...
Tuketime değil taasarufa yönelmek
Belki daha az buyumek ama istikrarli ve surdurebilir buyumek

Savunma sanayiinde istendi ne kadar yol ilerledik, ekonomik olarak ilerletmek isteniyorsa orada da yapılır....Ha bedelleri olur ödemeye razimiyiz esas sorun o...

Mecburlar ekonomiyi düzeltmeye millet ilk sarı kartı gösterdi yerel seçimlerde eğer şu seçimsiz 4 seneyi değerlendiremezlerse sonraki ilk seçimde ikinci sarı karttan kırmızı kartı görecekler.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #538 : 04 Nisan 2024, 21:34:12 »
Togg konusunda burada da yazmışımdır daha önce. Bizim gibi bir ülkenin üretmesi gereken öncelikli araç halkın tabanına hitap etmeliydi. İçten yanmalı pistonlu motordan elektrikliye geçmek otomotiv devleri için bile hala soru işaretleri barındıran ertelenen bir girişim. Bu halk tofaş şahin ve renault torostan geçiş yapacağı bir araç bulamadı. Doblo biraz yaralara merhem olacak gibi oldu :)))

Dünyaya bakınca Hindistanın Tata’sı İranın Hodrosu, Çin’in markaları, İspanyanın Seatı, Çekoslavakyanın Skodası… hepsi halkın tabanına dönük üretimdi. Çinlilerin Volvo’yu alması kaçırdığımız bir başka şanstı belki. Ama biz özgün üretimden deli gibi kaçıyoruz. Onun bunun montajcısı olmakla yetiniyoruz.

Ayrıca Gökbörünün listesi de gayet sade net bir liste ama başımızdakilerin aklında 40 tilki…

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #539 : 04 Nisan 2024, 22:28:51 »
İşte bu togg olayıda tıpkı seçim sonuçları gibi...

İktidarın ülkeye ne kadar kopuk ve yabancı kaldığını gösteririr

Halkın ihtiyaç duyduğu otomobil başka senin ürettiğin araba başka(lüks, pahalı vs.)

Bu iktidar halka otomobili lüks sayıyor ki vergisi üretiminden daha fazlaya geliyor.

Ben herkezten istediğim cevabı aldım,kimse açık olarak bize otomobili çok gördüler demesede dolaylı yoldan onay verdiler.

Halbuki biz halk devleti iken hatırlıyorum tofaş şahin'de kredi kolaylıkları vermiştik kapış kapış gitmiştmişti (Not:Mesele kaliteli üretim değil halk tarafından benimsenmesi)

Ve togg'da olay şuna geliyor madem satamıyacaksın madem bu kadar talep görmüyeceksin kim senin danışmanı kim senin akıl verenin ki Mercedes gibi üs sınıfa hitap eden araba yapmaya çalışıyorsun,onuda eline yüzüne bulaştırıyorsun ,işte halkdan bu kadar köpük olursan kurduğun fabrikanın işçileri haftada iki gün çalışır ,talep olmayan üretim nedeniyle ...

İnşallah tekrar söylüyorum togg'da ,Uzel traktör gibi olmaz ...

Yoksa bu bir psikolojik çöküntüdür.

Buda şu anlama gelir piyasayı Renault Fiat gibi yabancı ortaklı ürünlerin domine etmesine izin vermektir...

Ondan sonra ithalat artıyor artar tabi...
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2024, 02:24:32 Gönderen: Denizci16 »