Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 79840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #460 : 10 Ocak 2024, 22:39:41 »
Bir beyin göçü hikayesi. Gitmiş geri gelmiş neler yapıyor. 100 kişi gitse bir tanesi böyle dönse kardayızdır

https://www.youtube.com/watch?v=TfSBxg2G4IA
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2024, 22:40:46 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #461 : 13 Ocak 2024, 21:33:31 »
Türkiye 2023 yılında 1.1 trilyon dolarla rekor GDPye ulaştı, bundan önceki rekor 2014 yılındaki 960 milyar dolardı. Unuttuğumuz bir şey var ama doların kendi içinde enflasyonu, daha doğru olsun diye altınla bir hesaplama yaptım.

2014 yılında Türkiye GDPsi 24bin ton altın büyüklüğünde(ozamanki kurla 960 milyar dolar).
2023 yılında Türkiye GDPsi 17bin don altın değerinde(bugünki altın kuruyla 1.1trilyon dolar). yuvarlak hesap yazdım.

Yani 2014teki seviyeyi yakalayabilmek için yaklaşık olarak 1.5 trilyon dolarlık bir GDPye ulaşmak gerek. Nasıl bir ekonomik kriz geçirildiyse 10 yıldır toparlanmamış, 2 yıl daha lazım en az

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #462 : 13 Ocak 2024, 21:53:31 »
Türkiye 2023 yılında 1.1 trilyon dolarla rekor GDPye ulaştı, bundan önceki rekor 2014 yılındaki 960 milyar dolardı. Unuttuğumuz bir şey var ama doların kendi içinde enflasyonu, daha doğru olsun diye altınla bir hesaplama yaptım.

2014 yılında Türkiye GDPsi 24bin ton altın büyüklüğünde(ozamanki kurla 960 milyar dolar).
2023 yılında Türkiye GDPsi 17bin don altın değerinde(bugünki altın kuruyla 1.1trilyon dolar). yuvarlak hesap yazdım.

Yani 2014teki seviyeyi yakalayabilmek için yaklaşık olarak 1.5 trilyon dolarlık bir GDPye ulaşmak gerek. Nasıl bir ekonomik kriz geçirildiyse 10 yıldır toparlanmamış, 2 yıl daha lazım en az

Oncelikle, dolardaki deger kaybini amerika'nin acikladigi enflasyon miktari ile olcmek gerek (asagidaki linkte son 10 yilin rakamlari var). Altin fiyatlari savas ve uluslararasi fiyatlardan cok etkilendigi icin cok mantikli bir enflasyon gostergesi degildir. Ikincisi de 2013'deki alim gucundeki zirve 2002-2009 yillari arasinda ali babacan onderliginde ulkenin sicak paraya bogulmasinin getirdigi balon bir zirvedir. Zaten 2010 yilinda sanayi uretimi dip yapmistir (sanayinin gsmh payi), 2013 sonrasinda gelen sicak para evine donusuyle balon refah ortadan kalkmistir. Uretimle gelmeyen hic bir refah kalici olmaz zaten.

https://www.usinflationcalculator.com/inflation/current-inflation-rates/
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2024, 21:54:30 Gönderen: Prof. Dogu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #463 : 14 Ocak 2024, 01:40:13 »
Gençler bu sene giyim kuşamları ile çok bariz şekilde fakirleşmişler bunu görebiliyorum. 5 sene önce giyim kuşam para değildi şimdi çorap bile olmuş 150 tl.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #464 : 14 Ocak 2024, 01:42:10 »

Oncelikle, dolardaki deger kaybini amerika'nin acikladigi enflasyon miktari ile olcmek gerek (asagidaki linkte son 10 yilin rakamlari var). Altin fiyatlari savas ve uluslararasi fiyatlardan cok etkilendigi icin cok mantikli bir enflasyon gostergesi degildir. Ikincisi de 2013'deki alim gucundeki zirve 2002-2009 yillari arasinda ali babacan onderliginde ulkenin sicak paraya bogulmasinin getirdigi balon bir zirvedir. Zaten 2010 yilinda sanayi uretimi dip yapmistir (sanayinin gsmh payi), 2013 sonrasinda gelen sicak para evine donusuyle balon refah ortadan kalkmistir. Uretimle gelmeyen hic bir refah kalici olmaz zaten.

https://www.usinflationcalculator.com/inflation/current-inflation-rates/

Linkteki resmi rakamlara göre hesaplayınca totalde %31 enflasyon çıkıyor
960 milyar dolara %31 katacak olursak totalde 1.3 trilyon dolar çıkıyor, ABDnin enflasyon verilerine göre de hâlâ 2014 seviyesine ulaşılmamış durumda, 2 yıl demiştim, en az 1 yıl olarak güncelleyelim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #465 : 14 Ocak 2024, 10:47:52 »
Gençler bu sene giyim kuşamları ile çok bariz şekilde fakirleşmişler bunu görebiliyorum. 5 sene önce giyim kuşam para değildi şimdi çorap bile olmuş 150 tl.

Bunlar siyonistlerin dedikoduları aslında ülkede enflasyon yok , algı oyunları bunlar...
Baksanıza AVM'ler dolup taşıyor...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #466 : 14 Ocak 2024, 11:25:04 »

Bunlar siyonistlerin dedikoduları aslında ülkede enflasyon yok , algı oyunları bunlar...

Lütfen bilir kişilerin aralarına girme.

Üstatlar ne güzel tartışıyorlar ama mutlaka bir şeyi sabote edecek olan biri var.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #467 : 14 Ocak 2024, 11:36:23 »

Lütfen bilir kişilerin aralarına girme.

Üstatlar ne güzel tartışıyorlar ama mutlaka bir şeyi sabote edecek olan biri var.

Tamam...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #468 : 14 Ocak 2024, 15:41:57 »
Bu ülkenin en güzel zamanı 2002 sonrası ;

yani 2002 ile 2009 arası zamanı...Bunda belki özelleştirmelerinde etkisi olabilir aynı şekil uygulanan sıkı mali politikaların yani kemal derviş politikalarında etkisi olabilir Ama yiğidi öldür ve hakkını vermek Adına Bu yıllar Akp hükümetini Altın yılları idi Kendilerine teşekkür etmeyi ve Allah razı olsun demeyi borç bilirim muhalif bile olsam..

Bunuda kısmen 2013-2014 yıllarına kadar sürdürdüler..

Şimdi benim hatırladığım o yıllarda

Kafelere gitmek ,çay bahçeleri vesaire gibi yerlerde takılmak ailenizin size verdiği harçlıkla bile mümkündü.

Yada aynı Ailenizden aldığınız harçlıkla bar pub meyhane disko gibi yerlerde ayda bir garanti belki bu sayı haftada bire kadar çıkabiliyordu Aynı şekil asgari ücretli ve aileniz yani Annenizin ,babanızın yanında yaşıyorsanız zaten Ayda 4-5 kez bu saydığım mekanlarda takılabiliyordunuz.

Şimdi burda vurgulamak istediğim değişen sosyal olgular

Kısaca daha dışarıda dolaşan ve mekanlarda takılabilen genç ve dinamik nüfus var iken yani sosyallaşabilen,aktif bir nüfus var iken...

Şimdi ise evinde tablet ve bilgisayar ile hayatını ve ömrünü geçiren bir nüfus var özellikle ekonomik yetersizliğin nedeniyle yani bir dönüşüm söz konusu

Aynı şekil döviz kurunun yani 1,5 TL bir dolara eşitti sanıyorsam yada yanlış hatırlamıyorsam bununda etkisi alım gücümüzü etkiliyordu olumlu anlamda

Bilgisayar yada laptop alım konusunu yanlış hatırlıyor olabilirim yanlışım varsa düzeltirsiniz

Örnek

Bir laptop 1000 dolar ise bugün kü kurla yaklaşık 30000 TL yani asgeri ücreti aşıyor

O zamanlar yani döviz kuru 1 dolar1,5 TL iken,bir laptop 500-600 dolar idi. yani 700-800 lira asgeri ücreti gene aşabiliyordu fakat bu zamanki gibi uçurum yoktu....

Konuyu bağlamak gerekirse,Kısaca ve işin özeti biz nerde ve nasıl hatalar yaptık ki yada bu refah bolluk zamanında neleri yapmaktan kendimizi imtina ettik ki bu duruma geldik üstadlardan dinlemek isterim yada forumdaşlardan...

-Yolsuzluk diyebilirsiniz
-Ekonomiyi betona yatırdık diyebilirsiniz
-Üretime ve üretim için gerekli kaynağı kullanmadık diyebilirsiniz
-Bolluk zamanı gereksiz harcama çılgınlığına girmemiz mi?
-Teknoloji devi olmak yada markalaşamamak mı?
-Devlet yetkililerin lüks merakı mı?
-Alım garantili ihaleler diyebilirsiniz?

Kısaca biz nerde yanlış yaptık.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #469 : 14 Ocak 2024, 17:04:18 »
Bu ülkenin en güzel zamanı 2002 sonrası ;

yani 2002 ile 2009 arası zamanı...Bunda belki özelleştirmelerinde etkisi olabilir aynı şekil uygulanan sıkı mali politikaların yani kemal derviş politikalarında etkisi olabilir Ama yiğidi öldür ve hakkını vermek Adına Bu yıllar Akp hükümetini Altın yılları idi Kendilerine teşekkür etmeyi ve Allah razı olsun demeyi borç bilirim muhalif bile olsam..

Bunuda kısmen 2013-2014 yıllarına kadar sürdürdüler..

Şimdi benim hatırladığım o yıllarda

Kafelere gitmek ,çay bahçeleri vesaire gibi yerlerde takılmak ailenizin size verdiği harçlıkla bile mümkündü.

Yada aynı Ailenizden aldığınız harçlıkla bar pub meyhane disko gibi yerlerde ayda bir garanti belki bu sayı haftada bire kadar çıkabiliyordu Aynı şekil asgari ücretli ve aileniz yani Annenizin ,babanızın yanında yaşıyorsanız zaten Ayda 4-5 kez bu saydığım mekanlarda takılabiliyordunuz.

Şimdi burda vurgulamak istediğim değişen sosyal olgular

Kısaca daha dışarıda dolaşan ve mekanlarda takılabilen genç ve dinamik nüfus var iken yani sosyallaşabilen,aktif bir nüfus var iken...

Şimdi ise evinde tablet ve bilgisayar ile hayatını ve ömrünü geçiren bir nüfus var özellikle ekonomik yetersizliğin nedeniyle yani bir dönüşüm söz konusu

Aynı şekil döviz kurunun yani 1,5 TL bir dolara eşitti sanıyorsam yada yanlış hatırlamıyorsam bununda etkisi alım gücümüzü etkiliyordu olumlu anlamda

Bilgisayar yada laptop alım konusunu yanlış hatırlıyor olabilirim yanlışım varsa düzeltirsiniz

Örnek

Bir laptop 1000 dolar ise bugün kü kurla yaklaşık 30000 TL yani asgeri ücreti aşıyor

O zamanlar yani döviz kuru 1 dolar1,5 TL iken,bir laptop 500-600 dolar idi. yani 700-800 lira asgeri ücreti gene aşabiliyordu fakat bu zamanki gibi uçurum yoktu....

Konuyu bağlamak gerekirse,Kısaca ve işin özeti biz nerde ve nasıl hatalar yaptık ki yada bu refah bolluk zamanında neleri yapmaktan kendimizi imtina ettik ki bu duruma geldik üstadlardan dinlemek isterim yada forumdaşlardan...

-Yolsuzluk diyebilirsiniz
-Ekonomiyi betona yatırdık diyebilirsiniz
-Üretime ve üretim için gerekli kaynağı kullanmadık diyebilirsiniz
-Bolluk zamanı gereksiz harcama çılgınlığına girmemiz mi?
-Teknoloji devi olmak yada markalaşamamak mı?
-Devlet yetkililerin lüks merakı mı?
-Alım garantili ihaleler diyebilirsiniz?

Kısaca biz nerde yanlış yaptık.

Nerede yanlış yaptık, ülkeye akan sıcak paraya güvenip yatırımı, istihdamı, üretimi boş verdik tüketim çılgını bir ülke haline geldik. Ülkeden 2013'ten sonra sıcak para çıkışı başlayınca ne olduğunu anlayamadık kriz üzerine kriz yaşamaya başladık. Gezi olayları, hendek terörü, darbe girişimi, pandemi ve depremlerde üst üste gelip ekonomiye darbe üzerine darbe vurunca ülke maalesef bu hale geldi. En kısa açıklamayı yapmaya çalıştım daha yazılacak çok şey var ama işte.