Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 79837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #410 : 30 Aralık 2023, 00:01:12 »
Hırsızlar çöker diye altınlarını çıkarmıyor millet... Türkiye artık Anayasa mahkemesi kararlarının bile iplenmediği "  kimin gücü kime yeterse " ülkesine döndü... Kimse çıkarın altınlarınızı ekonomiye can katsın masallarını dinlemez...

Hâlâ ülkenin ne halde döndürüldüğünü anlayamadınız maalesef...

3 yıldır HDP'yi kapatmayan, ama nerede bir devlet düşmanı nerede bir vatan haini varsa olağanüstü toplanıp hak ihlali veren, devleti tazminata mahkum eden AYM önce işini doğru düzgün yapsın, adaletli olsun sonra kararları iplenir.

Mecliste sürekli Öcalan sloganları atan, her fırsatta PKK'ya yardım ve yataklık ettiklerini, siyasi uzantısı olduklarını açıkça dile getiren bu parti neredeyse 3 yıldır kapatılmıyor. Defalarca ek iddianame yazılmasına rağmen AYM 3 yıldır HDP'yi kapatma davasını gündemine almadı.

Öte yandan anayasada Yargıtay kararını AYM bozar diye bir şey yok. AYM süper temyiz mahkemesi değil. Açıkçası son dönemde AYM'nin kendisi anayasayı çiğnemekte.
Sendeki bu özgüven nereden geliyor onu anlamadım. 3 yıldır bunu AYM gündemine getirtmeyenin hükümet olmadığını nereden biliyorsun? Hatırlarsan AYM Akp'yi de kapatmadı. Akp'nin demokratik, laik ve hukuk devletine saygılı bir parti olduğu sebebiyle.

Sen şimdi Akp'nin parti kapatmayı zorlaştıran yasalar çıkarttığından da bir habersindir. Belki bu yasalar yüzünden bile Hdp/DEM partisi kapatılamayacak. Zaten kapatsa ne olur. Yeni isimle geri geliyorlar. Komedi bir döngü...

Özgüvenim kendimden geliyor bir sorun mu var? Rahatsız mı oldun?

Hükümet ve ortakları daha yakın zamanda AYM'yi bu konuda uyardı takip ettiysen bilirsin. Tabii HDP'nin siyasi ortağı CHP daha 1 hafta önce mecliste ortak bildiriye imza atmazken, sınır ötesi operasyon tezkerelerine hayır oyu verirken maşallah sesiniz çıkmıyor. Kafalar devekuşu misali toprağın altında. Biz bir şey söyledik mi özellikle sen başlıyorsun bir sancılanmaya. Ne iş?

Burada ne yazacağımı, ne fikir belirteceğimi sana mı soracağım? Sen kimsin?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #411 : 30 Aralık 2023, 00:10:19 »
Hırsızlar çöker diye altınlarını çıkarmıyor millet... Türkiye artık Anayasa mahkemesi kararlarının bile iplenmediği "  kimin gücü kime yeterse " ülkesine döndü... Kimse çıkarın altınlarınızı ekonomiye can katsın masallarını dinlemez...

3 yıldır HDP'yi kapatmayan, ama nerede bir devlet düşmanı nerede bir vatan haini varsa olağanüstü toplanıp hak ihlali veren, devleti tazminata mahkum eden AYM önce işini doğru düzgün yapsın, adaletli olsun sonra kararları iplenir.

Mecliste sürekli Öcalan sloganları atan, her fırsatta PKK'ya yardım ve yataklık ettiklerini, siyasi uzantısı olduklarını açıkça dile getiren bu parti neredeyse 3 yıldır kapatılmıyor. Defalarca ek iddianame yazılmasına rağmen AYM 3 yıldır HDP'yi kapatma davasını gündemine almadı.

Öte yandan anayasada Yargıtay kararını AYM bozar diye bir şey yok. AYM süper temyiz mahkemesi değil. Açıkçası son dönemde AYM'nin kendisi anayasayı çiğnemekte.
Sendeki bu özgüven nereden geliyor onu anlamadım. 3 yıldır bunu AYM gündemine getirtmeyenin hükümet olmadığını nereden biliyorsun? Hatırlarsan AYM Akp'yi de kapatmadı. Akp'nin demokratik, laik ve hukuk devletine saygılı bir parti olduğu sebebiyle.

Sen şimdi Akp'nin parti kapatmayı zorlaştıran yasalar çıkarttığından da bir habersindir. Belki bu yasalar yüzünden bile Hdp/DEM partisi kapatılamayacak. Zaten kapatsa ne olur. Yeni isimle geri geliyorlar. Komedi bir döngü...

Hükümet ve ortakları daha yakın zamanda AYM'yi bu konuda uyardı takip ettiysen bilirsin. Tabii HDP'nin siyasi ortağı CHP daha 1 hafta önce mecliste ortak bildiriye imza atmazken, sınır ötesi operasyon tezkerelerine hayır oyu verirken maşallah sesiniz çıkmıyor. Kafalar devekuşu misali toprağın altında. Biz bir şey söyledik mi özellikle sen başlıyorsun bir sancılanmaya. Ne iş?

Cahil cühela yorumlar yapıyorsun. Meclisteki tüm partiler boş ve iş yapmaz. Hiç olmasalar ülke için daha iyi. Bana kalsa tüm partiler kapatılmalı, yeni bir anlayış ile siyaset kurumu yenilenmeli

Sen geçen de Kemalizm, Kemalistler falan diye laga luga ettin. Kemalist kime denir biliyor musun? Bunu ilk kullanan kimler?

Bunu İlk Kurtuluş Savaşı dönemi düşman kuvvetleri İngilizler, Fransızca, Yunanlılar v.b. kullandı. Ülkenin kurtuluşu için ayaklanan, savaşan ve can verenler için kullanılıyordu.

Bir kimse Kemalist değilse, nedir sence?

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #412 : 30 Aralık 2023, 00:23:13 »

Cahil cühela yorumlar yapıyorsun. Meclisteki tüm partiler boş ve iş yapmaz. Hiç olmasalar ülke için daha iyi. Bana kalsa tüm partiler kapatılmalı, yeni bir anlayış ile siyaset kurumu yenilenmeli

Sen geçen de Kemalizm, Kemalistler falan diye laga luga ettin. Kemalist kime denir biliyor musun? Bunu ilk kullanan kimler?

Bunu İlk Kurtuluş Savaşı dönemi düşman kuvvetleri İngilizler, Fransızca, Yunanlılar v.b. kullandı. Ülkenin kurtuluşu için ayaklanan, savaşan ve can verenler için kullanılıyordu.

Bir kimse Kemalist değilse, nedir sence?

Ne demişim ben kemalizme? @Putty dedi ki bu uçakları yapan TUSAŞ'ta, Baykar'da çalışanların hepsi kemalist iktidara oy veren mühendis yok burada dedi.

Ben de emin ol çoğu kemalist değildir dedim.

Ne var bunda? Burada kemalizme nerede laf atmışım nerede ''laga luga'' yapmışım?

İddiamın arkasındayım. Çoğu mühendis kemalist değildir orada çalışan. Hele Baykar'da çalışanların büyük çoğunluğu hükümete yakındır.

Buluttan nem kapıyorsun. Dünya ve ülke senin hayallerindeki gibi yer değil. İster kabul edersin ister etmezsin. Beni de zerre enterese etmez.

Daha okuduğunu anlamaktan acizsiz bir de bana cahil diyorsun.

Senin insanların ne fikrine, ne düşüncesine ne de söylemlerine saygın var. Kendin gibi düşünmeyen herkesi trollükle, cahillikle itham eden gereksizin tekisin.

Hep üst perdeden bakıp karşıt görüşte olan herkesin senden daha eğitimsiz, daha düşük zekalı sanıyorsun. Asıl cahillik ve trollük budur.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2023, 00:42:46 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #413 : 30 Aralık 2023, 00:58:45 »
Yazık ya bu millet daha çok oyuna gelir.

2007 falan gibi, Remzi GÜR'ün Kıbrıs'ta Şeyh Nazım Kıbrısi ile bir videosu  vardı. Şeyh Nazım yakında Cumhuriyet yıkılacak falan diyor. ABD vs konuşuyorlar. Nazım Kıbrisi coşuyor, başlıyor İngiliz'i övmeye, İngiliz'in toprağında yine güneş hiç batmayacak vs diyor.

10 sene sonra bu video ve diğer Nazım Kıbrisi videoları güya Osmanlıcı hesaplarca paylaşılmaya başlanmış, tescilli İngiliz Ajanı Nazım Kıbrısi üzerinden Osmanlıcılık yapıyorlar güya, ama videoyu editlemişler, Nazım Kıbrısi'nin İngiliz'i övdüğü, aslında İngiliz adamı olduğunu ortaya koyduğu kısımları kesmişler, böyle adamlar üzerinden propaganda yapanın aslında İngiliz İstihbaratı olmasından daha doğal ne vardır ?

1 yıl civarı falan bazı milliyetçi görünümlü hesaplar, birden Şehit Binbaşı Esat Oktay Yıldıran propagandaları kısa videoları yapıp, ama kendisini "işkenceci olarak parlatıyor", sonradan öğreniyoruz ki, "o dönemlerle eş zamanlı olarak birileri de işkenceci olarak kötüleyen" film projesine başlamış, daha sonra filmin vizyona girmesine eş zamanlı olarak bir bakıyoruz, İzmir'de bir okula " Şehit Binbaşı Esat Oktay Yıldıran" ismi veriliyor, bir iki gün sonra valilik ismi iptal ediyor.  Burada da kimse baya bu işlerin tesadüf olduğunu söyleyemez açıkça birileri, birdenbire bu konuda iki taraflı eş zamanlı işlemeye başlamış, okula da isim verip kaldırarak iyice soslamasını yapmış, ancak PKK'nın (muhtemelen İsrail talimatı ile)  12 askerimizi şehit etmesi ile etkisiz kalacak bu propaganda planlaması şimdilik askıya alınmış gibi gözüküyor. Sadece benim hüsnü kuruntum mu, bana hiç öyle gelmiyor.

Demem o ki, propagandaya, lafa söze bakmayın, öze , yaptığı etkiye bakın. Elin gavuru, istihbaratı zaafı olan, kullanacak adam arar zaten. İyi kullanacağını iyice parlatır, yemler ki iyice kendisine bağımlı eder. Kendisine bağlayamadığını, koz, açık vermeyeni de sevmez. Bir çarka da, birileri muhtemelen fark etmeden, maddi, manevi faydacı kaygılarla girer.  İş yaptığını zanneden bir de bakar sadece halt etmiş, zarar vermiş, kullanılmış olur.   

« Son Düzenleme: 30 Aralık 2023, 01:05:30 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #414 : 30 Aralık 2023, 01:02:58 »
Bana kalsa tüm partiler kapatılmalı, yeni bir anlayış ile siyaset kurumu yenilenmeli

Bak bu konuda sana kesinlikle katılıyorum. Mevcut siyasi yapı ile bu mümkün değil. İnsaların birbirii yemesi ile prim yapan anlayışı ortadan kaldırmak imkansız derecesinde zor. Özellikle birbirini yiyen insanlar düştükleri tuzağın farkına varıp fanatizmi bir kenara bırakmadıkça...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #415 : 30 Aralık 2023, 01:32:01 »
Bu arada Anayasa mahkemesi, insanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gitmesin diye bir çeşit üst mahkeme haline bizatihi bu iktidar tarafından getirilmiştir(2012), o zaman  ki amaç sürekli Türkiye aleyhine çıkan AİHM kararlarını törpülemekti.
 Yani 2010 anasaya değişikliği ile yapılan adalet reformu ! sonucunda AYM’ne yargıtay kararlarını bir nevi temiz hakkı tanınmıştır, ve de Yargıtay’ın ben Anayasa Mahkemesini takmam o benim üstüm değildir diye bir keyfiyeti yoktur, mahkemeler arasında hiyeraşi vardır, bu nedenle AYM'nin bireysel başvuruda verdiği ihlal kararlarına Yargıtay'ın direnmesi mümkün değildir. AYM kararlarına uyulmaması anayasal suçtur, bu suç da öyle basit bir suç değildir arzu eden açıp anayasal suçların karşılığına bakabilirler. Bunun hesabı bugün olmasa bile yarın fena halde sorulur ,birçokları cevap veremez hale gelirler
Bunun yanı sıra ben şu mahkeme  kararını beğenmedim uygulamam bu benim çıkarıma göre uygularım herhangi bir hukuk devletinde görülebilecek birşey de değildir .

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #416 : 30 Aralık 2023, 01:44:16 »
Bu arada Anayasa mahkemesi, insanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gitmesin diye bir çeşit üst mahkeme haline bizatihi bu iktidar tarafından getirilmiştir(2012), o zaman  ki amaç sürekli Türkiye aleyhine çıkan AİHM kararlarını törpülemekti.
 Yani 2010 anasaya değişikliği ile yapılan adalet reformu ! sonucunda AYM’ne yargıtay kararlarını bir nevi temiz hakkı tanınmıştır, ve de Yargıtay’ın ben Anayasa Mahkemesini takmam o benim üstüm değildir diye bir keyfiyeti yoktur, mahkemeler arasında hiyeraşi vardır, bu nedenle AYM'nin bireysel başvuruda verdiği ihlal kararlarına Yargıtay'ın direnmesi mümkün değildir. AYM kararlarına uyulmaması anayasal suçtur, bu suç da öyle basit bir suç değildir arzu eden açıp anayasal suçların karşılığına bakabilirler. Bunun hesabı bugün olmasa bile yarın fena halde sorulur ,birçokları cevap veremez hale gelirler
Bunun yanı sıra ben şu mahkeme  kararını beğenmedim uygulamam bu benim çıkarıma göre uygularım herhangi bir hukuk devletinde görülebilecek birşey de değildir .

Benim eleştirim burada şudur: AYM toplum için bazı hassas konularda sürekli ayak direrken, sürekli gündemine almazken bazı konularda ise süper temyiz mahkemesi görevini üstlenmiş gibi hızlıca gündeme alıp hak ihlali kararları vermesi.

Örnek vereyim. Can Atalay konusu. Mahkeme kararına göre bu şahıs seçilmiş hükümeti ortadan kaldırma ve anayasayı askıya alma suçlarından ceza alıyor. Cezası Yargıtay'a gidiyor ama henüz onanmıyor. AYM hemen devreye girip hak ihlali kararı verip kişinin serbest bırakılmasını hükmediyor. Yargıtay bunun üzerine Anayasa'ya göre yargı yollarının henüz kapanmadığını, cezanın onanmadığını söylüyor.

Yargıtay'ın açıklaması şu: Anayasa'nın 148. maddesi uyarınca ben henüz cezayı onamadan sen hak ihlali kararı veremezsin. Hak ihlali kararının verilebilmesi için olağan kanun yollarının tüketilmesi gerekir. Ayrıca Anayasanın 154. maddesinin 1. fıkrasına göre adli yargıda son karar mercii Yargıtay. Kanunun başka bir adli yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme merciidir.”  Anayasa'ya göre AYM'nin yaptığı açık şekilde suç. Resmen Anayasanın 148. maddesi çiğnenmekte. Peki neden Yargıtay dışında bir kurum çıkıp AYM anayasayı çiğnemekte, kanun yolları tüketilmeden, Yargıtay kararı onamadan AYM nasıl yetkisini aşıp hatta yetki gaspı yapıp bir kararı nasıl verebilir demiyor?

Madem her şeye AYM karar verecek Yargıtay, Danıştay, YSK neden var? Bu üst mahkemeler ne görev yapacak her konuda AYM kararı olacaksa? Anayasaya göre YSK kararları kesindir. Verdiği kararı AYM'ye götüremezsin. Yahut AYM YSK'nın verdiği kararı bozamaz. Şimdi AYM kalkıp dese ki ''Ben üst mahkemeyim. O nedenle YSK kararını anayasaya aykırı bularak bozuyorum.'' Ne olacak?

Öte yandan yüksek mahkemeler arasında bir üstünlük sıralaması söz konusu değildir. Anayasa hiç bir üst mahkemeye sen 1. sıradasın, sen 4. sıradasın gibi bir belirtmeye gitmemiştir. Aksi durumda her mahkeme yetki gaspı yapmaya kalkar ki mevcut durumda AYM bunu sürekli yapıyor.

Bu arada bana göre anayasa değişirse yapılacak ilk işlerden birisi bireysel başvuru hakkının kaldırılması olmalı. Mevcut AYM'nin en son ne zaman millet ve devlet lehine bir karar aldığını hatırlamıyorum. Bir siyasiye hakaret ettiği için cezaevine giren birisinin bireysel başvurusunu reddeden AYM, Can Atalay yahut terör örgütleriyle iltisaklı yahut irtibatlı kişiler oldu mu olağanüstü toplanıp hak ihlali kararı vermekte veya tazminata hükmetmekte.

Buyurun 10 Kasım 2023 tarihli Yargıtay açıklaması: AYM'nin net şekilde Anayasayı çiğneyip yetki gaspı yaptığı ilgili maddeleri örnekleyerek belirtmişler.

https://www.yargitay.gov.tr/item/1755/basin-aciklamasi
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2023, 02:01:34 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı Bordo_43

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #417 : 30 Aralık 2023, 09:54:13 »
Benim ve birkaç  iki defa müebbet ile yargılandığımız iki defa beraat aldığımız davadan dolayı aym başvuru yaptım ve jet hızıyla kabul etmedi.Bize acılan davadaki iddianameyi buraya yazsam çoğunuz şaşırıp kalırsınız hem pusuya düşeceksınız hem
Kurtulacaksınız catışma esnasında kaçakçı vurmaktan dava açılacak

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #418 : 30 Aralık 2023, 13:27:27 »
Kriz olduğunu Cumhurbaşkanı bile kabul ediyor. Merkez bankası başkanı bile ev ve kira fiyatları uçmuş bu nasıl iş diyor. Ama Allah'tan korkmazlar, kuldan utanmazlar hâlâ her şey çok güzel diyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #419 : 30 Aralık 2023, 13:28:04 »
Konu ; yastık altındaki altınların ekonomiye katılması gerektiğini söyleyen Archangel99 'a cevap yazmakla başladı, AYM kararlarına kadar gitti...

Siz istediğin kadar  "Yastık altındaki mevduatlarınızı milli ekonomiye kazandırın" milliyetçilik nutukları atın ,
sizin hukuka saygı göstermediğinizi , beğenmediğiniz mahkeme kararlarını uygulamadığınızı , ülke liderlerinin 2-3 ayda bir  yüksek mahkeme başkanlarına "sizin ipiniz kimlerin elinde" şeklinde suçladığını gören iş insanları bu ülkede yatırım da yapmaz , halk da yastık altındaki altınlarının hukukun güvencesinde olmadığını anlayacaklarından bu çağrılarınıza da kulak asmaz...

Ben bu sözlerimi Türkiye için söylemedim , bu yazdıklarımın Türkiye ile ilgisi yok ... Tamamen paralel bir evrendeki bir ülke için söyledim.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2023, 13:29:10 Gönderen: serkan1976 »