Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 151202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #820 : 04 Ağustos 2023, 19:03:30 »
Bende F22 nin kazanma nedenini daha iyi kinematik değerler ve daha iyi yakın savaş verebilmesi nedeniyle kazandığını biliyorum ama

Stealth'lık konusunda yf22 uçağı yf23 ün eline su dökemez

Daha iyi manevra daha keskin dönüşler ivmelenme vesaire yf22 nin açık ara yf23'ü ezdiği

Aynı şekilde f22 'nin yf23 den daha ucuz olduğu gerçeği söz konusu....

Bende olsam rüşvet ve komisyonsuz f22 seçerdim
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2023, 19:22:27 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #821 : 10 Eylül 2023, 02:28:10 »
Kimilerimiz Leopard 2a4 e yapılan roketsan zırh iyileştirmesini Leotay'dan daha iyi bulmuştu. Kimimiz ise roketsanın zırh formülüne Aselsan optik ve elektronikleri eklenmesini beklemekteydi.

Şu ana kadar anlaşılan o ki işler şu şekilde gidecek ;

Elimizde bilindiği üzere 160+ civarı sabra kaldı ve bunlar hem fırat hemde tm dediğimiz pulat'ı da içeren bir modernizeden geçiyor.
Bunlara destek olarak acil ihtiyaç 80+ civarı Leopard 2a4 tankı nera zırh + muhtemelen şarapnel önleyici spall linear ve küçük bir ihtimal elektrikli taret modernizesi alıp Leopard 2a5 seviyesine geldi. Eğer topta L55 olsaydı Leo 2a6 diyebilirdik.

Böylece Tsk ilk aşamada 1-2 yıl içinde 250 tanklık ke+heat dayanımlı ve l-44 standartı bir tank filosuna kavuşacak.  Ki hatırlatırım bu sayı Fransanın Leclerc, İngilizlerin Challenger 2, İtalyanların Ariete'lerinin operasyonel sayılarına baktığımızda benzer sayıda olduğu görülecektir. Kaldı ki ilk tanklar tsk'ya teslim edildi. Bunu 1. Orduya bağlı birliklerin bazı tatbikat görüntülerinde basında gördük.

-----

Peki neden 80+ neden sınırlı modernize ? Çünkü görülen o ki Tsk'nın hedefi Leopard 2a4'leri hem daha kapsamlı hemde Altaylarla mümkün mertebe yüksek oranda benzer lojistik altyapısındaki Leotay yani Altay Kuleli Leopard modernizesine yükseltmek istiyor. Ağır bir modernize ancak ben Leopard 2a4'lerin geriye kalan çoğunun yani 240-250 civarının bu şekilde modernize edileceğini düşünüyorum. Muhtemelen en az 3-4 sene sürer ve bittiğinde modern tank sayımızı 450-500 lere çıkartmış oluruz.Tabi 2030'lara kadarda altay'ın 250'lik paketi üretilirse bu sayı 750'lere yükselir.  Ben bu 500'lük paketteki tankların Dm-53 apfsds mühimmatı ile M1a2 Sep serisi ve Leopard 2a6 serisinin ön taretleri dışında bir çok tankı L-44 topları ile delebileceklerini, L-55 topla atılmış Dm-53/63 sınıfı apfsds mühimmatları dışında da önden delinmeyeceklerini (Sabralar hariç) düşünüyorum.

-----

Şimdi birde bizim M-60 TİYK ve/veya Mzk'lı M-60 davası var. Tsk'nın elinde çok ciddi sayıda M serisi tank var. Bunlar değerlendirilmek isteniyor. Keza Ukrayna savaşında da çok fazla tanka ihtiyaç duyulduğunu gördük.

Kaldı ki Mzk tareti gerçekten güzel bir taret olmuş. Beka kabiliyeti çok yüksek. Bunun en büyük sebeplerinden birisi kulesinin silüeti çok alçak ve kesit alanı dar. Yani bir apfsds tarafından isabet şansı düşük. Alsa bile Dm53/63 sınıfı dışında önden delinme ihtimalinin az olduğunu düşündüğüm bir tareti var. Ayrıca 105 mm lik topuyla 105 mm M833 apfsds ile ciddi delme potansiyeli olan bir tank. Baz model M1a1'lere Leopard 1 serisine, T-80/90 dışı T serisi tankları önden delebilme şansı çok yüksektır.

----

Tabi bu tankların Mzk şemalarındaki gibi şasisi de nera zırh bloklarından nasibini almalı ancak burada bir ağırlık sorunu olsa da biz bu tank için yeni bir motor bekliyoruz. 1000 hp civarı. Belki bir İngiliz veya bir İtalyan ?

Bence hiçbiri.

Uzun zamandır Mke E- Fırtına, E- Zma, E-M60 Fnss ise Hibrit-Kaplan, Otokar Alpar isimli elektrikli hibrit tahrikli araçlar üzerinde çalışıyorlar.

Temel olarak aracın motorunu tahrik vermek yerine bir alternatörle aküleri şarj edip paletleri çeviren yüksek beygir elektrik motorlarını besliyorsunuz . Bu sayede ;

+ Tankın eski motorunun beygirinin 1.3 katı fazla beygir.
+ bir kaç katı fazla tork
+ sessiz sürüş dedikleri ses ve termal yalıtımlı sadece bataryalardan bir sürüş modu.
+ çok daha az yakıt tüketimi
+ çok daha fazla yakıt

gibi avantajlara sahip oluyorsunuz. Ben bu yolla Hibrit tahriğe geçip şasi zırhının ağırlık dezavantajını yeneceklerini düşünüyorum.  Ateş gücü hakkındaki  sorunu da bir çok tankı söylendiği gibi kaliteli delici apfds ile vurabileceğini ama yetmediği yerde 120mm Tanok'un 105mm versiyonu ile ana muharebe tanklarının en iyileri ile savaşabilir.

Diğer yandan Mzk taretinin otomatik doldurucusunun sayesinde top doldurucusuna gerek kalmadı ama onun mevkisine bir ika operatör konsolu koyarız ve Alparlarla birlikte muharebe yapmasını sağlayabiliriz.

-----------

Kısaca Tsk en iyi şekilde durumu takip ediyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #822 : 10 Eylül 2023, 06:38:51 »
Sayın BATTLESTAR; Bu plan mantıklı bir plan.

Nispeten değersiz olan bu M60 serisi tanklara, hibrit sistem uygulanacak ve o sistemde kazanılacak deneyimler, ileriki aşamalarda Altay üzerinde de değerlendirilecek.

Bu da başka bir kazanım oluyor. Hoşuma gitti.  8)
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2023, 06:58:13 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #823 : 10 Eylül 2023, 09:54:02 »
Bunların hangisi hali hazırda üretim bandında, hangileri prototip l, hangileri temenni/öngörü?

Kapsamlı Leo modernizasyonu ve mzk kulesi gibi şeyler daha başlamadı galiba? Prototipten öteye geçip eye kemiğe burunecek mı?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #824 : 10 Eylül 2023, 10:40:21 »
Ağırlık azaltılması isteniyorsa

En mantıklı yol yeni bir şasi tasarlamak

M60 lar kompozit zırha sahip değil yada başka deyişle Nera zırha

Gövdesi yada şasisi180-230 mm arası rha zırha sahip(önden)...yani korumasız ve gereksiz ağır

Yani 105 mm'lik sabot bile 520 mm delebilirken,herhangi bir t60 tankı bile deler geçer...
Era zırh eklerseniz,sadece antitank mühimmat engeller...

Bizim Ukrayna yada Rusya'dan Kontakt 5 yani hem sabot hem kimyasal enerji veya antitank engelleyen Era teknolojisine erişmemiz lazım...

Kısaca mzkt kulesi, otomatik doldurucu ve hafiflik sunsada onun için yeni gövde üretmekte fayda var...
50-55 tonu aşmazsa 1000 bg motor yeterli olacaktır.

TSK için ucuz tankın yolu armata yada M1 TTB dir

Ben olsam üç tip tank üretirdim

65-70 ton 127-130 mm top ile ana muharebe
48-55 ton 120mm L55 top ile (yivli-yivsiz)orta tank
37-42 ton 105 mm (PD.destek ,amfibi,hv'dan taşın.)
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2023, 10:50:27 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #825 : 10 Eylül 2023, 10:44:23 »
Kimilerimiz Leopard 2a4 e yapılan roketsan zırh iyileştirmesini Leotay'dan daha iyi bulmuştu. Kimimiz ise roketsanın zırh formülüne Aselsan optik ve elektronikleri eklenmesini beklemekteydi.

Şu ana kadar anlaşılan o ki işler şu şekilde gidecek ;

Elimizde bilindiği üzere 160+ civarı sabra kaldı ve bunlar hem fırat hemde tm dediğimiz pulat'ı da içeren bir modernizeden geçiyor.
Bunlara destek olarak acil ihtiyaç 80+ civarı Leopard 2a4 tankı nera zırh + muhtemelen şarapnel önleyici spall linear ve küçük bir ihtimal elektrikli taret modernizesi alıp Leopard 2a5 seviyesine geldi. Eğer topta L55 olsaydı Leo 2a6 diyebilirdik.

Böylece Tsk ilk aşamada 1-2 yıl içinde 250 tanklık ke+heat dayanımlı ve l-44 standartı bir tank filosuna kavuşacak.  Ki hatırlatırım bu sayı Fransanın Leclerc, İngilizlerin Challenger 2, İtalyanların Ariete'lerinin operasyonel sayılarına baktığımızda benzer sayıda olduğu görülecektir. Kaldı ki ilk tanklar tsk'ya teslim edildi. Bunu 1. Orduya bağlı birliklerin bazı tatbikat görüntülerinde basında gördük.

-----

Peki neden 80+ neden sınırlı modernize ? Çünkü görülen o ki Tsk'nın hedefi Leopard 2a4'leri hem daha kapsamlı hemde Altaylarla mümkün mertebe yüksek oranda benzer lojistik altyapısındaki Leotay yani Altay Kuleli Leopard modernizesine yükseltmek istiyor. Ağır bir modernize ancak ben Leopard 2a4'lerin geriye kalan çoğunun yani 240-250 civarının bu şekilde modernize edileceğini düşünüyorum. Muhtemelen en az 3-4 sene sürer ve bittiğinde modern tank sayımızı 450-500 lere çıkartmış oluruz.Tabi 2030'lara kadarda altay'ın 250'lik paketi üretilirse bu sayı 750'lere yükselir.  Ben bu 500'lük paketteki tankların Dm-53 apfsds mühimmatı ile M1a2 Sep serisi ve Leopard 2a6 serisinin ön taretleri dışında bir çok tankı L-44 topları ile delebileceklerini, L-55 topla atılmış Dm-53/63 sınıfı apfsds mühimmatları dışında da önden delinmeyeceklerini (Sabralar hariç) düşünüyorum.

-----

Şimdi birde bizim M-60 TİYK ve/veya Mzk'lı M-60 davası var. Tsk'nın elinde çok ciddi sayıda M serisi tank var. Bunlar değerlendirilmek isteniyor. Keza Ukrayna savaşında da çok fazla tanka ihtiyaç duyulduğunu gördük.

Kaldı ki Mzk tareti gerçekten güzel bir taret olmuş. Beka kabiliyeti çok yüksek. Bunun en büyük sebeplerinden birisi kulesinin silüeti çok alçak ve kesit alanı dar. Yani bir apfsds tarafından isabet şansı düşük. Alsa bile Dm53/63 sınıfı dışında önden delinme ihtimalinin az olduğunu düşündüğüm bir tareti var. Ayrıca 105 mm lik topuyla 105 mm M833 apfsds ile ciddi delme potansiyeli olan bir tank. Baz model M1a1'lere Leopard 1 serisine, T-80/90 dışı T serisi tankları önden delebilme şansı çok yüksektır.

----

Tabi bu tankların Mzk şemalarındaki gibi şasisi de nera zırh bloklarından nasibini almalı ancak burada bir ağırlık sorunu olsa da biz bu tank için yeni bir motor bekliyoruz. 1000 hp civarı. Belki bir İngiliz veya bir İtalyan ?

Bence hiçbiri.

Uzun zamandır Mke E- Fırtına, E- Zma, E-M60 Fnss ise Hibrit-Kaplan, Otokar Alpar isimli elektrikli hibrit tahrikli araçlar üzerinde çalışıyorlar.

Temel olarak aracın motorunu tahrik vermek yerine bir alternatörle aküleri şarj edip paletleri çeviren yüksek beygir elektrik motorlarını besliyorsunuz . Bu sayede ;

+ Tankın eski motorunun beygirinin 1.3 katı fazla beygir.
+ bir kaç katı fazla tork
+ sessiz sürüş dedikleri ses ve termal yalıtımlı sadece bataryalardan bir sürüş modu.
+ çok daha az yakıt tüketimi
+ çok daha fazla yakıt

gibi avantajlara sahip oluyorsunuz. Ben bu yolla Hibrit tahriğe geçip şasi zırhının ağırlık dezavantajını yeneceklerini düşünüyorum.  Ateş gücü hakkındaki  sorunu da bir çok tankı söylendiği gibi kaliteli delici apfds ile vurabileceğini ama yetmediği yerde 120mm Tanok'un 105mm versiyonu ile ana muharebe tanklarının en iyileri ile savaşabilir.

Diğer yandan Mzk taretinin otomatik doldurucusunun sayesinde top doldurucusuna gerek kalmadı ama onun mevkisine bir ika operatör konsolu koyarız ve Alparlarla birlikte muharebe yapmasını sağlayabiliriz.

-----------

Kısaca Tsk en iyi şekilde durumu takip ediyor.

+1
Tüm düşündüklerimi dile getirmişsiniz Sn Battlestar. Bilhassa hibrit motor olayı çok önemli.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2023, 10:54:24 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #826 : 10 Eylül 2023, 10:51:31 »
Normal modernizasyon projelerinde harcanan para ile elde edilecek fayda nın makul bir dengesi olduğunu atlamayalım. Leo2A7 yi kıskandıracak Leopar 2 modernizasyonu görüp ağğğ ne güzel demeyelim. Aselsan NG öyleydi mesela. Bunun bir istisnası olabilir oda tamda bizim SABRA projesindeki gibi sıfırı alma yolları kapanmışsa o zaman eldekilere maliyet çok gözetilmeden modernizasyon yapılabilir.
Yani demek istediğim modernizasyonları yorumlarken maliyet ahlakına dikkat ederek çok güzel çok kötü gibi yorumlayalım. TSK leri buna dikkat eder ama biz bazen bunu neden yapmışlar öbürü ne güzeldi filan diyebiliyoruz yanlış olarak.

Bu tank mesela şahane bence bu anlamda ben çok beğeniyorum

Yukardaki makul tam ayarında modernizasyon yerine böyle Leopar 2 A7 leri bile kıskandıran şeyler önerilirse o zaman olmaz

Buda güzel ama motoru değiştirmeden yapabilmek gerekir bence mümkünse.

« Son Düzenleme: 10 Eylül 2023, 10:57:03 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 297
« Yanıtla #827 : 10 Eylül 2023, 11:07:49 »
Ukrayna savaşından çıkartmamız gereken bir tank dersi var. Barış zamanındaki tank değeri ile savaş zamanı tank değeri arasında çok fark var. Beğenmediğimiz tankların savaşta yerinin olabildiğini gördük. Bu yüzden bence M48 lerde dahil eldeki tüm eski tanklar için savaş stoğu olarak tutmak ve bunuda görevin üstesinden gelecek asgari modernizasyon ile yapmak gerek. Yani çok abartmadan savaşta görev alabilecek şekilde M48 leride çok maliyet yaratmadan etkinliklerini modern hale getirmek lazım. Biraz zırh olabilir bu ek zırh ile olur ve termal kamera basit bir atış kontrol sistemi iyileştirmesi ile M48 ler savaş stoğu olarak tutulmalılar. Bizim M48 ler ile wikipedia daki M48 leri aynı görmeyin. Namlusu 105 mm oldu motoru dizel değişti paletler değişti şanzıman değişti. 105 mm topu kamyona bile koysanız savaşta yeri vardır onu demek istedim.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #828 : 10 Eylül 2023, 11:09:54 »
Ben rha zırha dayalı tüm tankların özellikle 60-65 ton olupta 1000 bg motor gücü ile mobilitesi sınırlı tankların değiştirilmesi taraftarıyım...

80 lerde tasarlanan tanklar bile istisnasız kompozit zırha sahipken (ariete hariç).

M60 lar bile forumun en yaşlısı olan sn.yaşardan bile yaşlı iken modernize etmeye çalışmak anlamsız...faydalı ve maliyet etkin değil bence.

Altay gibi yeni tank tasarlamak lazım,fakat birim maliyeti ucuz, üretimi kolay olan

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #829 : 10 Eylül 2023, 11:11:57 »
Ukrayna savaşından çıkartmamız gereken bir tank dersi var. Barış zamanındaki tank değeri ile savaş zamanı tank değeri arasında çok fark var. Beğenmediğimiz tankların savaşta yerinin olabildiğini gördük. Bu yüzden bence M48 lerde dahil eldeki tüm eski tanklar için savaş stoğu olarak tutmak ve bunuda görevin üstesinden gelecek asgari modernizasyon ile yapmak gerek. Yani çok abartmadan savaşta görev alabilecek şekilde M48 leride çok maliyet yaratmadan etkinliklerini modern hale getirmek lazım. Biraz zırh olabilir bu ek zırh ile olur ve termal kamera basit bir atış kontrol sistemi iyileştirmesi ile M48 ler savaş stoğu olarak tutulmalılar. Bizim M48 ler ile wikipedia daki M48 leri aynı görmeyin. Namlusu 105 mm oldu motoru dizel değişti paletler değişti şanzıman değişti. 105 mm topu kamyona bile koysanız savaşta yeri vardır onu demek istedim.
.

Bende öyle düşünüyorum fakat m48 ve m60 lar modernize edilmeyecek kadar yaşlı stab(stabilize) bile çalışmıyor