Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 854293 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2020 : 11 Haziran 2019, 13:57:47 »
Antalya'daki Polonyali turiste "rus musunuz?" diye kazara sorunca az kalsin dayak yiyordum.

Polonya, 2. Dunya savasindaki Katyn katliami nedeniyle hala ruslardan nefret eder. Ha abd ve ingiltere de damari bulmus kasiyor o ayri.

Bir de elaleme hayat kadini demeden once 1 mart tezkeresi oncesi nasil at pazarligi yaptigimizi unutmamak gerek.

Hayat kadını demedim ki. Hayat kadını onlardan onurlu dedim.

1 Mart tezkerenin geçmemesi bizim o zamanın siyasilerin en aptal kararıydı. Coniler Bağdat’ta devam edeceklerken biz kuzey Irak’a kazığımızı oturtmuş olacaktık.  Bunun gibi bir fırsat bir daha nah gelir O tezkereye karşı çıkan kanı bozuklar siyasiler bilsin ki ardından şehitlerin akan kanından onlarda sorumludur.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde alınmış en yanlış karardı. Özal zamanında ABD ile ilişkilerimiz tavan yapmıştı. O karardan sonra herşey boka sardı. Birde Pkk ile yıllardır ceremesini çekiyoruz. 100 milyarlarca dolar heba oldu gitti.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2021 : 11 Haziran 2019, 14:00:21 »

1 Mart tezkerenin geçmemesi bizim o zamanın siyasilerin en aptal kararıydı. Coniler Bağdat’ta devam edeceklerken biz kuzey Irak’a kazığımızı oturtmuş olacaktık.  Bunun gibi bir fırsat bir daha nah gelir O tezkereye karşı çıkan kanı bozuklar siyasiler bilsin ki ardından şehitlerin akan kanından onlarda sorumludur.

Katılmam mümkün değil!
O tezkere geçmiş olsaydı bile durum bugünkünden pek farklı olmayacaktı! Bugüne kadar hangi sözlerini tuttular ki Kuzey Irak'ı bize bıraksınlar! Hani bir zamanlar 1 koyup üç alacaktık! Neyi aldık?

Mehmetçik Neden Irak'ta kan dökecek olanlarla kol kola olacaktı? Mehmetçik neden amerikan askerlerinin pisliğini temizlemek zorunda kalacaktı!
Aynı masallarla bizi Suriye'ye çekmeye çalışıp sonra ortada bırakanlar aynı ülkeler değil mi?

O nedenle o tezkereye karşı çıkanlara "kanı bozuk" demeden önce biraz daha düşünmeni tevsiye ederim.

Alıntı
TBMM'den, gereği, kapsamı, sınırı ve zamanı Anayasanın 117'inci maddesine göre millî güvenliğin sağlanmasından ve Silahlı Kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasından Yüce Meclise karşı sorumlu bulunan hükümet tarafından belirlenecek şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a gönderilmesine; etkili bir caydırıcılığın sürdürülmesi amacıyla Kuzey Irak'ta bulunacak bu kuvvetlerin gerektiğinde belirlenecek esaslar dairesinde kullanılmasına ve muhtemel bir askeri harekat çerçevesinde yabancı silahlı kuvvetlere mensup hava unsurlarının Türk hava sahasını Türk makamları tarafından belirlenecek esaslara ve kurallara göre kullanmaları için gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından yapılmasına, Anayasanın 92'inci maddesi uyarınca 6 ay süreyle izin verilmesi istendi.

Tezkerede, en fazla 62 bin yabancı askeri personelin 6 ay süreyle Türkiye'de bulunması öngörülüyordu. Yabancı kuvvetlerin hava unsurları 255 uçak ve 65 helikopteri aşamayacaktı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2022 : 11 Haziran 2019, 14:02:46 »

Parlamentolarından geçen yeni yasa ile Kıbrıs'ta bizi işgalci olarak tanımlamaya başladılar bile bu durum bakılırsa doğu Akdeniz için de bir hamle ABD nin bizi işgalci olarak tanımlaması ile doğu Akdeniz'de çok zor durumda kalırız.
  Tüm bunlar gerçekleştiğinde Rusları çağırmaktan baska şansımız kalmayacak gibi görünüyor.
[/quote]

Sayet yorumunuzu dogru anlamis isem kucuk bir ekleme yapayim ;

Oncelikle BM lerin kibris hakkinda vermis oldugu birden cok kararinda Turkiye kibrista isgalci tanimlasi mevcut. Yani tekrardan ulkelerin parlementolarinda ek karar almalari pek gerekmiyor. KKTC nin taninamasinin ve GKRY/ Kibris cumhuriyetinin adanin yegane taninan ulkesi olmasi yine BM kararinda tanimli.

Ayrietten Dogu Akdeniz konusunda Rusyanin yaklasimi bizim lehimizde olmayacagi da asikar Rusya GKRY /Kibris Cum ile eski dost oldugu gibi dinsel bagantilari da ayni.

** Tabii BM pek takan yoktur o baska mesele :)

« Son Düzenleme: 11 Haziran 2019, 14:05:21 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2023 : 11 Haziran 2019, 15:21:58 »

Sevgili arkadaşım... öyle anlaşılıyor ki, ''1 Mart 2003 Tezkeresi'' konusunu etraflıca çözümleyememişsin. En son söyleyeceğimi en baştan söylemiş olayım; ALLAHIN SEVGİLİ KULLARIYMIŞIZ. BÜYÜK BİR BELADAN KURTULMUŞUZ. 1 MART 2003 TEZKERESİNE HAYIR OYU VEREN TÜM MİLLETVEKİLLERİNDEN ALLAH RAZI OLSUN -demek istiyorum. (Büyük harflerle yazıyorum ki, iyice anlaşılsın diye...O kadar hayırlı bir iş yani)

Şöyle ki,

İlk paragrafa VARAN 1 -demiş olalım.

2003 yılından 2013 yılına kadar olan dönemi analiz etmiş olsak, ne olmuştu; AKP-FETÖ ikilisi iktidara geldiklerinde, ilk yaptıkları işlerden birisi de SİLİVRİ CEZAEVİNİNİ İNŞASINA BAŞLAMAK OLMUŞTUR. Hatta şöyle de bir anım var...Günün birinde; gezip tozmak, kamp yapmak, köfte yemek, dağ havası almak için Tekirdağ-Uçmak Tepeye doğru yola çıkmıştık. Otoban' dan çıkıp Silivri’ye doğru yol almışken, bir de baktık ki sol tarafta devasa bir kompleks! Hayırdır yahu, bu da neyin nesi! Buraya ne yapıyorlar acaba? dediğim günü net şekilde hatırlıyorum. 2007-2008 döneminde Ergenekon-Balyoz Kumpas dava süreci başladığında, bizim jeton anca O zaman düşmüştü! O kompleksin Silivri Cezaevi olduğunu anca anlayabilmiştik. Tesadüfe bakın ki, Silivri Cezaevinin açılışı tam da Ergenekon-Balyoz dava sürecine denk getirildi. Vay anasını sayın seyirciler! Kumpasın derinliğine bakın. Oysaki adamlar yıllar yılı hazırlık yapmış.

Şimdi gelelim; Varan 2-

Bu AKP-FETÖ ikilisi, iktidara geldikleri 2002 yılının hemen ertesinde, II. Körfez Savaşının söylentileri dolanmaya başlamıştı. Bizde diyorduk ki; bu Amerikalılar, niye 1991 yılında Saddam' ı devirmedi! Halbuki adamların bir bildiği varmış. Sonradan öğrendik ki, Ecevit Hükümeti II. Körfez savaşına karşı çıktığı için iktidardan düşürülmüş. Yine Ecevit döneminde bir değiş tokuş olmuştu; APO' yu verdiler karşılığında Fettullah Gülen' i aldılar. Bak sen...! daha neler çıkacak? Türkiye' nin başına yavaştan yavaştan çorap örülmeye başlanmıştı!

Neyse Efenim, gelelim 1 Mart Tezkere gününe,

ABD, Saddam Hüseyin' i devirmek için  II. Körfez Savaşını başlatıp, kuzeyden ikinci bir cephe açarak güya Saddam' ı devirmek istiyordu. AKP iktidara geleli 4 ay olmuştu ki, işte bu gündemle Meclise TEZKEREYİ getirdiler. Bu tezkere kapsamında Türkiye' ye 60 bin - 90 bin arası ABD askeri konuşlanacaktı. Havaalanları, limanlar, askeri tesisler v.b. hep Amerikan kuvvetlerinin emrine verilecekti. Düşünebiliyor musunuz, adamlar Trabzon limanını bile istediler! Ne alaka değil mi? Oysaki karşılarında kolu kanadı kırılmış, bir garip Saddam Hüseyin vardı! Sonradan anlaşılıyor ki, adamların niyeti başkaymış...

Neyse, Tezkere Meclise geldi… AKP' nin içine bir şekilde sızmış olan! namuslu Milletvekilleri sayesinde 1 Mart 2003 Tezkeresi reddedildi; BAYRAMDIR! şayet reddedilmeseydi, başımıza gelecekleri şöyle bir düşünün derim.

AKP-FETÖ ikilisi ve Türkiye' de konuşlanmış Amerikan güçleri…! Ne kadar dehşet verici bir karışım Yarabbi. Ne kadar şer bir ortaklık! Üstüne Türk ordusu da Silivri’ye tıkmışlar. Halimiz nice olurdu? Bi' de üstüne açılım süreci...! Allaaaaahhhh, Kıyamet alametlerinin tamamı kendini belli etmeye başlamıştı. Üstüne bi' de 2011 Suriye Meselesi -Arap Baharı- derken…

Yarabbül Alemin sen büyük Türk milletini koru!

Şimdi efenim, olaylar bu şekilde cereyan etmişken bir Genel Kurmay Başkanı çıktı ve dedi ki; KEŞKE 1 MART TEZKERESİ KABUL EDİLSEYDİ! Bu cümleleri duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Bir genel Kurmay Başkanı bunları nasıl söyleyebilirdi. Yaşanan olaylardan hiç mi ders almamıştı. Ordunun içerisinde ki FETÖ yapılanması falan... hiç mi haberi olmamıştı. Zaten ne kadar yetersiz bir Kurmay olduğu, kumpas sürecinde kendini belli etmişti. Askerini FETÖ' ye teslim etmeyecektin. Hukuk-Mukuk dinlemeyecektin. Çünkü adamlar Hukuku bir silah olarak kullanıyor. Hukuk' a teslim olmayacaktın. Aynı kumpası, MİT Müsteşarına da yaptılar; peki MİT müsteşarı teslim oldu mu? Adamlar Savcılık kararıyla, Mahkeme kararıyla gelmişti. Şayet teslim olsaydı, onu da Silivri’ye göndereceklerdi. AKP’ nin (U) dönüşü yaptığı gündür. Şer ittifakından koparak, yavaş yavaş milli kuvvetler tarafına doğru yol almaya başladı. Silivri’de ki vatanseverler salıverildi falan…  Neyse orası da ayrı dava

Şimdi arkadaşım, konuyu çok uzattık. Bir şey iddia edeceksek; enine boyuna etraflıca düşünmek gerekiyor. Öyle anlaşılıyor ki, sen bu iddiaları İlker başbuğ paşanın beyanından etkilenerek yapıyorsun ama İlker paşa Ordusunu FETÖ ye teslim etmek zorunda kalmış adamdır. Teslim etti de ne oldu yani,  En sonunda kendisi de hapse girmedi mi!

Özetle;

1 MART TEZKERESİNİN REDDEDİLMESİ DOĞRUDUR, GÜZÜLDİR, HOŞTUR. ALLAH TÜRK MİLLETİNİ ŞER İTTİFAKINDAN KORUMUŞTUR. 

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #2024 : 11 Haziran 2019, 20:11:04 »

Sevgili arkadaşım... öyle anlaşılıyor ki, ''1 Mart 2003 Tezkeresi'' konusunu etraflıca çözümleyememişsin.

ve @ Skywolf

Benim bu konuda tavrim net ve aciktir.

Acaba aramizda bu 1.Mart tezkeresini kim cözümleyemis orasini tekra düsünmeni tavsiye ederim. 2003´de  nur icinde yatsin rahmetli Turgut Özal´in sivri siyasi zekasi islemis olsaydi belki bugünlerde farkli ve etkilli konuma gelmis olurduk. Eski siyasi camarsirlari bir de ben ortaya cikarsam benim argümanlarima karsi hic biriniz tutunamaz. Senin yaptigin iste aynisi bu.
O senelerde Fetonun ne b.k oldugu tam olarak biliniormuydu halk arasinda? Onlarin seneler sonra namlularini kendi insanlarina karsi cevireceklerini biliyormuydu RTE?  Reis lakapli liderimizin benim icin pek savunalicak bir kisiligi olmasada adim gibi biliyorum onlari seneler sonra bu 15 Temmuz eylemine gplanlandigini  farkina varsaydi onlari sislierdi. Bu RTE Refah, Saddet ve Gülen hocalarini teker teker fezaya firlatti.

Yani iyiki 1 Mart tezkeresi gecmedi diyenler-kusuruma bakmayin biraz acik sözlüyümdür-Ya cok akilli veya cok saftir. O tezkere gecseydi ne olurdu acaba? Cevap: Tam olarak ne olabilecegini kimse bilemezdi. Bilmek icin icabinda aslanin magarasina girmek gerekir. Ne yazik o cesaret bizim siyasi ve askeri organlarinda herzaman gözlemlenmemistir. Bush Senior Iraka karsi harekati baslatmadan evel Özalin niyeti Amerikanlar güneyden girerken bizim ordu kuzey den girecekti Musul ve Kerküke kadar.  Rahmetlinin niyeti o bölgeyi uzun yillar kontrol altinda tutmak olacakti.Necip Torumtayin cesaretsizligi öyle bir tavan yapti ki adam istifasini sunduktan sonra defolup gitti ve bu ürkekligin bedelini ne kadar agir ödedigimizi Kahraman binbasimizin Osman Pamukoglunun anilarini okusun.

Ayni hatayi 2011 senesinde yine yaptik. Bu hatanin yanisira elit komutanlarin hapise atilmasinin elbette oayi vardi. Ancak ozaman söylenenleri gayet iyi hatirliyorum. Karanlik gücler bizi Suriye batakligina sürüklüyor vs vs.... Savasa girmesi istiyorlar vs vir vir dir dir.....

Simdi bu ayni kisilerin cogu o zaman preventif bir harekat olarak neden Suriyeye girmemisiz ... neden  neden neden... Ayni sahne ayni nakarat ayni tiyatro.

1 Mart tezkeresinin engelin bas mimari Deniz Baykalin ozaman " Iraka girmemekle hata yaptik" rezalet demecini o günlerde iyi hatirlar.

O zaman farkli adimlar atilsaydi belki bu F35 krizini yasamayacak olurduk. Belki. Ilerisi ne gösterebilir orasini kimse tam olarak kestiremez. Kestirebiliyorum diye iddia eden yalan söylüyor.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2025 : 11 Haziran 2019, 20:28:08 »
Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, 10 Haziran’da ABD’nin Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’nü ziyaret ederek üste bulunan 5’inci nesil savaş uçağı F-35’i inceledi ve program hakkında bilgi edindi. Mayıs ayı sonunda ABD’ye 32 adet F-35 Lightning II uçağı tedarik etmek için talep mektubu gönderen Polonya, ABD’nin Türkiye’ye F-35 teslimatını iptal etmesi durumunda F-35 avcı uçaklarının Polonya’ya teslim sürecini hızlandırılmasını umuyor.

Konuyla ilgili olaraktan Błaszczak tarafından yapılan açıklamada, “En son teknolojiye sahip bu ekipmanı (F-35) edinme sürecinde geldik. Bu, Polonya Hava Kuvvetleri’nin savaş yetenekleri için büyük bir atılım. Bu yılın Mayıs ayının sonunda, ABD’ye 32 adet F-35 tedarikiyle ilgili talep mektubu gönderdik. Halen süreçteyiz, Polonyalı ve ABD’li uzmanlar arasında birkaç toplantı yapıldı. Bu süreci çabuk bitireceğimiz için umutluyum.” İfadelerine yer verildi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, 13 Haziran’a kadar ABD’deki üst düzey temasların devam edecek.

https://savunmasanayist.com/2019/06/11/polonya-savunma-bakani-f-35ler-icin-abdde/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2026 : 11 Haziran 2019, 23:15:11 »
ABD Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin şirketi ile 478 yeni F-35 savaş uçağı üretimi için 34 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. 478 uçak siparişi bakanlık tarihinde yapılan en büyük tek seferlik alım olarak tarihe geçti.

Pentagon ile Lockheed Martin, F-35'in 12,13 ve 14 üretim lotları için anlaşmaya vardı.

478 F-35 SİPARİSİ

Anlaşmaya göre, Pentagon, 34 milyar dolar değerinde 478 F-35 tipi uçak üretimi siparişi verdi.

Pentagon ile Lockheed Martin'den yapılan ortak açıklamada, bu anlaşma ile F-35 uçaklarının birim fiyatında bir önceki lotlardan 8,8 oranında daha düşüş olacağını ve böylece uçakların birim fiyatının ortalama 81 milyon dolara mal olacağına dikkat çekildi.

EN BÜYÜK TEK SEFERLİK ALIMI

Açıklamada ifadelerine yer verilen ABD Savunma Bakanlığı Askeri Alımdan Sorumlu Müsteşarı Elen Lord, anlaşmayı "F-35 girişimi için önemli bir köşe taşı ve Bakanlık tarihinde yapılan en büyük tek seferlik alım" olarak nitelendirdi.

Lord, "Bu anlaşmayla lot 11'e nispeten lot 12'de üretilecek F-35A'larda 8,8 oranında bir indirim sağlanacağını belirtmekten gurur duyuyorum. Bu çerçevede lot 13'te F-35A'nın teslimatını 80 milyon doların altına çekebileceğimiz öngörülüyor." ifadesini kullandı.

Bu anlaşmayla F-35’in birim fiyatı Boeing'in yeni F-15X savaş uçağı ile Lockheed Martin'in F-16 savaş uçağının fiyatına yakın bir noktaya gelmiş olacak.

3 VARYANT HALİNDE ÜRETİLİYOR

F-35 uçakları normal iniş kalkış (F-35A), uçak gemileri gibi kısa pistlere (F-35C) ve dikey iniş kalkış (F-35B) yapabilecek şekilde üç varyant halinde üretiliyor.

Üretimin başlangıcında birim fiyatı 105 milyon dolar olan F-35'lerin birim fiyatı daha sonraki üretim lotlarında 100 milyon dolara indirilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra Lockheed Martin ile yeniden masaya oturmuş ve uçakların birim maliyetini 90 milyon dolara kadar indirmişti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2868479-pentagondan-yeni-f-35-anlasmasi/?detay=1

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2027 : 11 Haziran 2019, 23:45:33 »
Hayirli olsun sam amca. Bizim pilotlari gonderiver. F16V modernizasyon fiyati verebilir misin?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2028 : 12 Haziran 2019, 00:16:29 »

Sevgili arkadaşım... öyle anlaşılıyor ki, ''1 Mart 2003 Tezkeresi'' konusunu etraflıca çözümleyememişsin.

ve @ Skywolf

Benim bu konuda tavrim net ve aciktir.

Acaba aramizda bu 1.Mart tezkeresini kim cözümleyemis orasini tekra düsünmeni tavsiye ederim. 2003´de  nur icinde yatsin rahmetli Turgut Özal´in sivri siyasi zekasi islemis olsaydi belki bugünlerde farkli ve etkilli konuma gelmis olurduk. Eski siyasi camarsirlari bir de ben ortaya cikarsam benim argümanlarima karsi hic biriniz tutunamaz. Senin yaptigin iste aynisi bu.
O senelerde Fetonun ne b.k oldugu tam olarak biliniormuydu halk arasinda? Onlarin seneler sonra namlularini kendi insanlarina karsi cevireceklerini biliyormuydu RTE?  Reis lakapli liderimizin benim icin pek savunalicak bir kisiligi olmasada adim gibi biliyorum onlari seneler sonra bu 15 Temmuz eylemine gplanlandigini  farkina varsaydi onlari sislierdi. Bu RTE Refah, Saddet ve Gülen hocalarini teker teker fezaya firlatti.

Yani iyiki 1 Mart tezkeresi gecmedi diyenler-kusuruma bakmayin biraz acik sözlüyümdür-Ya cok akilli veya cok saftir. O tezkere gecseydi ne olurdu acaba? Cevap: Tam olarak ne olabilecegini kimse bilemezdi. Bilmek icin icabinda aslanin magarasina girmek gerekir. Ne yazik o cesaret bizim siyasi ve askeri organlarinda herzaman gözlemlenmemistir. Bush Senior Iraka karsi harekati baslatmadan evel Özalin niyeti Amerikanlar güneyden girerken bizim ordu kuzey den girecekti Musul ve Kerküke kadar.  Rahmetlinin niyeti o bölgeyi uzun yillar kontrol altinda tutmak olacakti.Necip Torumtayin cesaretsizligi öyle bir tavan yapti ki adam istifasini sunduktan sonra defolup gitti ve bu ürkekligin bedelini ne kadar agir ödedigimizi Kahraman binbasimizin Osman Pamukoglunun anilarini okusun.

Ayni hatayi 2011 senesinde yine yaptik. Bu hatanin yanisira elit komutanlarin hapise atilmasinin elbette oayi vardi. Ancak ozaman söylenenleri gayet iyi hatirliyorum. Karanlik gücler bizi Suriye batakligina sürüklüyor vs vs.... Savasa girmesi istiyorlar vs vir vir dir dir.....

Simdi bu ayni kisilerin cogu o zaman preventif bir harekat olarak neden Suriyeye girmemisiz ... neden  neden neden... Ayni sahne ayni nakarat ayni tiyatro.

1 Mart tezkeresinin engelin bas mimari Deniz Baykalin ozaman " Iraka girmemekle hata yaptik" rezalet demecini o günlerde iyi hatirlar.

O zaman farkli adimlar atilsaydi belki bu F35 krizini yasamayacak olurduk. Belki. Ilerisi ne gösterebilir orasini kimse tam olarak kestiremez. Kestirebiliyorum diye iddia eden yalan söylüyor.

Ben de sana pek katılamayacağım. O günlerde Feto'nun ne bok olduğu biliniyordu hatta 90'lı yıllarda bu ve benzeri adamların hakkında Uğur Mumcu ve bir kaç kişi daha kitap bile yazıyordu. Uğur Mumcu öldürüldü failleri bulunamadı nedense. Fetö dışında bazı tarikatlar da dile getiriliyor hep ama halen kimsenin umursadığı yok hatta aksine Fetö'den sonra boşalan yerlere bu tarikatları sokar oldular. Fetö olayına girmeyim çok uzar. El ele giderken neden birden düşman oldular halen tam olarak kafamda oturtamıyorum.

1 mart 2003 tezkeresine gelirsek Akp Irak'a giren Amerikan askerleri için neden kapılarımızı açmamız gerektiği ya da Irak'a girmemiz gerektiği hususunda düzgün, açık bir bilgi veremedi. Amerika için tezkere geçerse Amerikanın bize 10-15 milyar dolar vereceği söyleniyordu. Ancak olası operasyondan sonra Amerikan askerlerinin bölgeyi terk edip etmeyeceğine bile şüpheyle bakılıyordu. Bizim de Irak'a girip ne elde edeceğimiz de belli değildi. Kuzey Irak zaten o operasyona giren Kürt gruplara hediye ediliyordu. Girsek yine Suriyenin Kuzeyindeki gibi Saddam'ın boşalttığı alanda PKK güçleriyle karşı karşıya kalacak ve Amerika tarafından "aman ellemeyin çünkü çatışmanız bizim çıkarımıza ters" deyip frenlenecektik büyük ihtimal.

Amerika ile el ele vererek Suriyeye girdik elimize ne geçti gördük?! Bu işin orospusu* olmuş ülkelerle ayak oyunu oynayıp onları alt etmeye; onları zor durumda bırakıp kazancımızı arttırmaya çalışıyoruz ve elimize yüzümüze bulaştırıyoruz.  Adamlar Pentagonda sayfalarca istihbarat ve istatistiki veri sonrası rapor düzenleyerek Stratejistlerin uzun çalışmaları sonucu karar veriyor; uyguluyor. Biz ise başımızdaki 3-5 kişinin keyfi kararları ve stratejik derinliğine güvenerek "Eyyy!" diyerek dalıyoruz. Irak'a girsek Suriyedekinden çok daha iyi kararlar alacak değillerdi. Reisten önceki Devlet mantığımız daha ağır ama planlı bir yolda gidiyordu; kararlar anlık çıkarlar üzerine değil uzun vadeli bölge çıkarları düşünülerek alınıyordu.

Amerikanın başından beri Kürtlere otorite sağlamaya çalıştığını çünkü Kürtlerin özgürlük beklentisi sayesinde her istenileni yapabildiğini ilk Körfez savaşından beri tecrübe ettik. Irakta beklenti buydu oldu; Barzani ve Talabaninin sivrildiği yılları anımsayın... Akp o dönemde kendi milletvekiline bile tam bir gerekçe gösteremedi. Alınan karar düşündüğün kadar hümanizmden de değil pragmatik olarak karanlık olduğu içindi. Sen bile yıllar sonra girsek ne kazanabileceğimize dair herhangi bir kesin yargıya varamıyorsun.

Suriye de öyleydi. Niye girdik? Ne kazanmayı bekledik? Ne yapıyoruz? Zararımız nedir?
Kelebek etkisine benziyor bu işler. Oraya girişimiz Akdenizde köşeye sıkışmamıza bile etki etti söyleyim sana. Ayrıca biz bir komşumuza gireceksek öyle çapulcu tarzı Işid türevi islamcı örgütlerle değil tam donanımlı ordumuzla girip kontrol sağlamalıyız. Çünkü biz Amerika veya İngiltere değiliz. Onların tuzu kuru; hiçbirine 4 milyon Suriyeli girmedi. düşündükçe delleniyorum neyse...

Konu hep buralara sapıyor.
* (seçtiğim kelimeler için kusura bakmayın)

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2029 : 12 Haziran 2019, 00:40:20 »
Hayirli olsun sam amca. Bizim pilotlari gonderiver. F16V modernizasyon fiyati verebilir misin?
haggaten ya , amerika tarihinin en sığır , uluslararası ilişkiden anlamayan godomanına denk geldik yaşasın derken düştüğümüz duruma bak :D Fetönün desteklediği Hilary başa geçseydi başımıza ne gelirdi acaba düşünmeden geçemiyorum
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.