Gönderen Konu: HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 200993 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRJET
« Yanıtla #950 : 26 Aralık 2022, 19:08:13 »
General Electric geçenlerde Türk yetkilileri F-404 motorunu anlaşmada belirtilen amacı dışında kullanmayın diye uyarmıştı diye biliyorum. Nasıl silahlı versiyonda kullanacağız motoru merak ediyorum çünkü herkes Hürjet'in silahlı versiyonunu eğitim versiyonundan daha çok bekliyor. İleride çok başımızı ağrıtacak bu konu.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2022, 19:09:05 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #951 : 26 Aralık 2022, 19:20:26 »
Sadece eğitim değil;  tek kişilik silahlı versiyonu olsa Afrika ve Orta asyadaki tüm miglerin yerini alabilir aslında. T38/f5 ikilisi gibi..

Motor konusunda artık takılmaya gerek yok. Tf10000 ve tf35000 çıkaran firma.. çok lazım olursa tf20000 de çıkarır.

Elimizdeki en kıt kaynak; zaman..

Batı beslemesi ve destekli Yunan ile kapışmadan veya koalisyon tarafından bombalanmadan geçecek 15 sene lazım.

Yunan'ın arnavut veya Makedon veya her ikisinden terör sorunu olsaydı aslında bizi bu kadar uğrastıracak kaynağı kalmazdı.

Ben 10 sene veriyorum...Sonra ABD-Çin birleşse bizi yıkamaz...

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #952 : 26 Aralık 2022, 23:02:10 »
Azerbaycan da önden bir 10 tane sipariş versin her iki uçak programı için. 3 bana 1 sana yaparız. Hürkuş için 50M, MMU için de 150M'dan 10'ar tane can yakmaz. Kardeşlik bunu kesin gerektirir. Ayrıca Pakistan da inanılmaz bir askeri bütçe ile oynuyor. Onların da kesinlikle önden sipariş vermeleri şart.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #953 : 26 Aralık 2022, 23:29:46 »
Azerbaycan da önden bir 10 tane sipariş versin her iki uçak programı için. 3 bana 1 sana yaparız. Hürkuş için 50M, MMU için de 150M'dan 10'ar tane can yakmaz. Kardeşlik bunu kesin gerektirir. Ayrıca Pakistan da inanılmaz bir askeri bütçe ile oynuyor. Onların da kesinlikle önden sipariş vermeleri şart.

Bizim motorlar ete kemiğe bürünene kadar Ukrayna üzerinden Rus veya Pakistan üzerinden Çin ( gene Rus olur temeli ama belki farkı vardir) motorlarinia veya teknolojilerine ulaşma şansımız var mı?

Son model olmasa bile Rus/Çin temelli bir motorun alınıp güncellenmesi/ iyileştirilmesi mümkün mü? Bize zaman kazandırır mi yoksa abesle iştigal mi olur?

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #954 : 26 Aralık 2022, 23:35:29 »
Çin motorları çok sıkıntılı. Rus motorları ise onun bir tık üstü. Motor dediğimiz şeyler de öyle geçici değerlendirilebilecek fiyatlı aletler değil. 

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #955 : 26 Aralık 2022, 23:41:39 »
Olur da  şu Ukrayna savaşı nedeniyle Rus nefreti doruktayken bu işbirliği pek hayırlı olmaz bizim için...

Çin de aynı şeyin laciverti zaten...

İpleri tamamen koparırım Batı ile dersek olur. S-400 sonrası olanlar malum...

Bakalım 3 cepheden gidiyoruz...
1-Abd motorlarıyla idare etmek
2-RR + Kale ortaklığı 5 senedir ne bitmez pazarlıkmış anlayamadık. Bu pazarlıkların uzaması - ilk teklifin olumsuz sonuçlanması bu işi zorlaştırıyor.
3-TF-6000 ailesiyle yola TEİ ile devam etmek...

Rus-Çin motoru  olasılığı ise imkansız diyorum...

En mantıklısi 3.çözüm bence ... İngilizler para verirsek fabrikayı bile üstüne yapar diyor bazı arkadaşlar ama bilemiyorum , çok uzadı RR işi bu iş olmaz...
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2022, 23:43:58 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #956 : 26 Aralık 2022, 23:45:52 »
Olur da  şu Ukrayna savaşı nedeniyle Rus nefreti doruktayken bu işbirliği pek hayırlı olmaz bizim için...

Çin de aynı şeyin laciverti zaten...

İpleri tamamen koparırım Batı ile dersek olur. S-400 sonrası olanlar malum...

Bakalım 3 cepheden gidiyoruz...
1-Abd motorlarıyla idare etmek
2-RR + Kale ortaklığı 5 senedir ne bitmez pazarlıkmış anlayamadık. Bu pazarlıkların uzaması - ilk teklifin olumsuz sonuçlanması bu işi zorlaştırıyor.
3-TF-6000 ailesiyle yola TEİ ile devam etmek...

Rus-Çin motoru  olasılığı ise imkansız diyorum...

En mantıklısi 3.çözüm bence ... İngilizler para verirsek fabrikayı bile üstüne yapar diyor bazı arkadaşlar ama bilemiyorum , çok uzadı RR işi bu iş olmaz...

Rusya ya da Çin ile doğrudan değil ama onları temel alarak motor kullanan/ yapan 3. Ülkeler üzerinden demek istemiştim onun için Pakistan/ Ukrayna örneğini verdim..

« Son Düzenleme: 27 Aralık 2022, 00:02:06 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #957 : 27 Aralık 2022, 00:06:38 »
[/quot

Hurjet, THKlerinin ihtiyacı var mı bence en az 60 uçaklık var. Ama mesele, ihtiyaç THKleri için acil öncelikli ihtiyaç değil. THKleri belli ki 15-20 yıl daha T-38lerle yıla devam edebileceğini düşünüyor. Buna karşın F-4lerin yerine uçak konulması, F-16 modernizasyonu en acil ihtiyaçları. Ama MMU nün somutlasması, hava kuvvetlerinde de bir rahatlamaya yol açabilir ve T-38, Türk Yıldızları, muharebe hazırlık filoları derken 80-120 Hurjet envantere girer. 60-80 uçak zaten projeyi kurtarır. Geri kalan ve yabancı siparişleri karı olur. Ancak bu şekilde envantere girerse kuvvetin MURAD vs dururken, yabancı radar ve aviyoniklere yüz vereceğini de düşünmüyorum.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #958 : 27 Aralık 2022, 00:14:41 »
Ben tüm savunma sanayisine bütçe aktarılmasını çok isterim ama maalesef öyle bir durumumuz yok. O yüzden projelerin kendi kendini finanse etmesini sağlamamız şart. 1 milyar dolar az bir para değil. Bu paranın geri dönmesini sağlayacağız ondan şüphem yok ama bana bugün lazım.
Azerbaycan 2 senedir nasıl büyüdüğünü görüyoruz. Kendi deyimi ile raks ediyor Aliyev. O yüzden 10 tanesi için önden sipariş verip kardeşliğini gösterecek. Zaten Karabağ madenlerini geri aldığında ellerine ciddi bir para geçecek. Sırf oradaki paraların bir kısmı ile bu işi yapabilirler. Biz de paramızı başka sektörlere özellikle uzay tarafına kaydırabiliriz. Bedava kardeşlik yok. Başınızı öne eğdirmedik, çok şükür daha da eğdirmez bu millet. Artık Hürjet ve MMU için pamuk eller cebe.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2022, 00:15:20 Gönderen: SH »

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #959 : 27 Aralık 2022, 09:00:56 »
  Sadece merak sakallı çakaldı madem neden TRmotor la bu çakala bir çuval para ve bilgi vermeye çalıştık--çakaldı madem neden BMC nin hanudunu buna yedirdik. Bir türlü anlamıyorum, devletin temel görevlerinden birinin yerine getirilmemesi pahasına, ülke bekasını umursamadan, pervasızca çakallara neden yem oluyoruz? Bu oltanın sahibi kim? Neden hep olta bu çakalların önüne düşüyor?
  Hürjetin motou ne olacak--elinin körü olacak--bugünleri öngörmedin mi?
  Bizim firmada olasılıkları hesap etmeden iş yapanı bırak işten atmayı, katranla tüye bulayıp eşeğe ters bindirirler. Milletin parası pulu bu arkadaş. Üzerinde yürüdüğün her bir karış için ne fedakarlıklar yapıldı. İnsaf.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2022, 09:11:38 Gönderen: Türkay »