Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 991567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #4210 : 15 Nisan 2024, 10:37:56 »
Yeni firma asaş diye biliyorum asaş alüminyum profil üreten bir fabrika adamlar gayet büyük bir fabrika kuracaklar ama savunma sanayisi ile alakası yok sadece alüminyum profil üretiyorlar. Bmc yeni arsayı teşvikle almadı parasını verdi satın aldı zaten tosyalı holdingin para problemi yok adamlar için para problem değil zaten bu işe de Cumhurbaşkanın ricası üzerine girdiler adamların bmc den kar elde etmek gibi bir beklentileri bile yok Ethem Sancakla bu işin olmayacagını görünce bu işi tosyalı holdinge verdi zaten ethem sancakın serveti bu işi kotarmaya yetmezdi başından beri belli idi bu işler okadar kolay işler değil hatırı sayılı servet ve uzun süre finasman desteği sağlayacak bir firma gerekli idi oda tosyalı idi.

BMC yi Ethem Sancak dan alıp Tosyalıya kim nasıl verdi merak ettim. Adamın malı değilmi nasıl alıp başkasına verebilirlerki.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #4211 : 15 Nisan 2024, 10:55:28 »
Yeni firma asaş diye biliyorum asaş alüminyum profil üreten bir fabrika adamlar gayet büyük bir fabrika kuracaklar ama savunma sanayisi ile alakası yok sadece alüminyum profil üretiyorlar. Bmc yeni arsayı teşvikle almadı parasını verdi satın aldı zaten tosyalı holdingin para problemi yok adamlar için para problem değil zaten bu işe de Cumhurbaşkanın ricası üzerine girdiler adamların bmc den kar elde etmek gibi bir beklentileri bile yok Ethem Sancakla bu işin olmayacagını görünce bu işi tosyalı holdinge verdi zaten ethem sancakın serveti bu işi kotarmaya yetmezdi başından beri belli idi bu işler okadar kolay işler değil hatırı sayılı servet ve uzun süre finasman desteği sağlayacak bir firma gerekli idi oda tosyalı idi.

BMC yi Ethem Sancak dan alıp Tosyalıya kim nasıl verdi merak ettim. Adamın malı değilmi nasıl alıp başkasına verebilirlerki.

Hem de haklı yerde bal gibi Alarak verirler. Bu bostan Korkuluğu denen Ethem Sancak 3,5 milyar $’a yakın devletten teşvik aldı. Motoru kendisi yapacaktı tankı da kendisi yapacaktı ama onun yerine tam anlamıyla Projeyi….( Ağzımı bozmak istemiyorum)

Ortada fol yok yumurta yok en sonunda tesisi olduğu gibi elinden aldılar.

Elimden gelse şu herifi ben bir damla suda boğacam.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #4212 : 15 Nisan 2024, 11:28:12 »
Tamamda BMC adamın malı değil mi senden alıyorum Tosyalıya veriyorum diye bir şey var mı bu hayatta. Tankı üretemediyse ihaleyi iptal eder Otokar a filan verirler firmayı Tosyalıya veremezler ki. Ben cevabı biliyorum da size söyletmek istiyorum başım derde girmesin diye.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #4213 : 15 Nisan 2024, 11:43:33 »
Devletten dediğim gibi yüksek miktarda teşvik aldı. Kendisi hiçbir şeyi üretmeden ve projeyi tamamlamadan milyarları yuttu. Öyle sağlık olsun demekle olmuyor. Bu ceza dünyanın her yerinde kesilir

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #4214 : 15 Nisan 2024, 11:52:18 »
Adam fabrikasını sattı ceza filan yok ki.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4215 : 15 Nisan 2024, 11:56:30 »
İnsanlar genelde hisse satma ile işletme satmanın farkını anlayamıyorlar. Çoğu hukukçu bile anlamıyor. Ceza konusunda tank üretimi devletin yediği ambargo sonucu yapılamadı. BMC'nin herhangi bir kusuru yok. Devlet ceza işletemez. Ancak teşvik varsa şartları dahilinde iptal edebilir. 

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4216 : 15 Nisan 2024, 13:03:39 »
İyide taahhüt vermiyorlar mı şu tarihte üretiriz şu tarihte teslim ederiz diye?

Ne oldu Tank ortalıkta yok.

Bunun hiç mi yaptırımı olmuyacak

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4217 : 15 Nisan 2024, 13:38:56 »
Buradaki asıl hata mali gücü yetersiz adama bu işi vermekti. Ce-Ha-Pe ( :) ) iktidara gelirse, ilk deşeceği yara Altay Tankı Projesi değilse, ben de bir şey bilmiyorum!
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2024, 13:40:02 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4218 : 15 Nisan 2024, 13:57:53 »
Otokar'ın ilk Altay prototipini üretip kamuoyuna yaptığı tanıtıma Reis'in  ileri görüşlü bir sorusu damgasını vurmuştu. .
"Bunun motoru yerli mi?"

Taaa o günden Reis bu projenin akıbetini  görmüş...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4219 : 15 Nisan 2024, 14:22:20 »
İyide taahhüt vermiyorlar mı şu tarihte üretiriz şu tarihte teslim ederiz diye?

Ne oldu Tank ortalıkta yok.

Bunun hiç mi yaptırımı olmuyacak

Motorsuz tank yapabiliyorsan yap. Tank ihalesi ile motor geliştirme işleri ayrı işler. Motor geliştirme işi bir ARGE projesi. ARGE sözleşmelerinde kural olarak sonuç garanti edilmez zira yapan da know how'ı ARGE sırasında edinir. Aksine sonuç garantisi ve süre konulabilir mi konulabilir. Ama esneklik olması gerekir.

Dediğim gibi motor ve ambargolar BMC'nin kusur değil, yani Motor gelinceye kadar BMC'nin bir sorumluluğu yok. Ceza işletemezsin. Kore motoru geldi ama o da şu anda TSK'da denemelerde, yani aslında ortada MSB'nin TSK'nin onayı gereken yeni bir motorlu, yeni alt sistemleri olan Tank var. Yeni bir prototip söz konusu, üretim için daha idarenin prototipi kabulü gerekecek. BMC motoru geldiğinde bu sürecin yine tekrarı gerekecek. Yani özetle motor işi ilk yattığında tarafların sözleşmeyi fesih hakları doğdu. Hatta motor vs ambargo devletten kaynaklandığı için aslında sıkıntılı taraf devlet ama, AMBARGO kural olarak bir mücbir sebeptir. Mücbir sebep edimin ifasını mutlak olarak erteler, şartları varsa ambargo sonrası sözleşmede uyarlama, hakkaniyet gereği şartların çok değişmesi halinde uyarlama dışında fesih de söz konusu olabilir.

Özetle AMBARGO dolayısıyla BMC'yi sorumlu tutmanız hukuken mümkün değil. Kore ve yerli motor dolayısıyla sözleşmede uyarlamalar da olabilir.

Daha başında AMBARGO ile sözleşmenin karşılıklı feshi daha doğru olur muydu, yoksa AMBARGOya karşı bir duruş olarak yapılan mı doğru ?

Hukuken sözleşmenin başında feshi doğru olabilecekken, devlet idaresi/siyasi bakımdan ise mevcut durum daha doğru olabilir. Fesih sonrası bu işler için yeniden ihale süreçleri olsaydı iş çok daha fazla uzayabilirdi. Kore ve Yerli motor testleri bitmeden ihale olamayacak, yeni ihale de sonuçlanmadan kimse fabrika vs yatırımı yapmayacaktı. Yan, ihale 2025'de yapılsa fabrika inşaatı da en az 1 yıl gecikmiş olacaktı.  Motor/Tansmisyon dışında da ambargolar olduğunu ayrıca unutmayalım.