Gönderen Konu: LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi. SeaRAM.  (Okunma sayısı 13165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi. SeaRAM.
« Yanıtla #60 : 04 Mart 2024, 20:32:29 »
Öndeki Kanard sayısı 2 olmuş...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #61 : 04 Mart 2024, 20:33:02 »
RAM sisteminin RIM 116 füzelerinde tipik olarak interferometre antenleri var. Benim ilmim tam anlamaya yetmiyor daha önce forumda konuşmuştu. Bazı yerli görsellerdede bu antenler vardı ama burada yok. Görünmemesi olmadığı anlamına da gelir mi bilmiyorum çok mu gereklidir onu da bilmiyorum. Bildiğim IIR ve RF güdümü bir arada yapmak anlamına geliyor.

Şu boynuzlar yani bizim füzede yok

Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #62 : 04 Mart 2024, 20:56:33 »
Merak ettiğim bir şey var. RAM sisteminin RIM 116 füzesine özel sorayım. Bu füze Atmaca füzesini hem radar sinyalinden hem ısısından yakalar on numara hedef onun için. Radar sinyali olmayan ama ısısı olan SOM füzesini de yakalar oda dokuz buçuktan on numara hedef bu füze için. ama acaba motoru olmayan radarı olmayan bizim kanatlı GÖZDE yada TOLUN mühimmatlarımızı yakalar mı. Motorsuz süzülen IIR pasif güdümü olan mühimmatlar. Bence bizimkisi IR değil de IIR olduğu için yakalar teorikte ama çok daha zordur düşük izi nedeni ile. Gemiden destek gerekir karşı önlem için yönlendirme gerekir. Mühendisler daha iyi bilir ama benim gönlümdeki yerli füze MMW radar güdümlü Gökdoğandan evrilmiş bir füzedir. Ama oda karıştırmaya açık olur şeytanca bir düşmanın taktikle karşılaşırsak gemimiz savunmasız kalır olabildiğince pasif önleme de önemli. MMW + IIR olsa çok mu abartmış oluruz acaba.

RIM 116 şunlarda kanatlısında nasıldır performansı acaba. Bu interferometre gemiden aydınlatılan hedefi görmeye yarıyorsa o zaman her şeyi yakalar RIM116

« Son Düzenleme: 04 Mart 2024, 21:00:57 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #63 : 04 Mart 2024, 21:02:37 »
RAM sisteminin RIM 116 füzelerinde tipik olarak interferometre antenleri var. Benim ilmim tam anlamaya yetmiyor daha önce forumda konuşmuştu. Bazı yerli görsellerdede bu antenler vardı ama burada yok. Görünmemesi olmadığı anlamına da gelir mi bilmiyorum çok mu gereklidir onu da bilmiyorum. Bildiğim IIR ve RF güdümü bir arada yapmak anlamına geliyor.

Şu boynuzlar yani bizim füzede yok

Interferometer’ler, bugünkü teknolojimizle, bir cismin boyunu en hassas ölçebilecek ölçüm aletleridir.  RAM füzelerindeki RF alıcılar aracılığıyla füzenin interferometer’leri tek düzlemde ölçüm yaptıklarından, füze kendi ekseni etrafında dönerek iki düzlemde ölçüm yapmasını sağlar ve hedef koordinatlarını belirler.
Bizim füze demekki RF başlığında ölçümü başka yöntemle yapıyor ve yeterli olacağı düşünülmüş ki bu boynuzlara gerek görülmemiş.

Bizim geçen yıl içinde gördüğümüz bazı görsellerde 4 adet boynuz görmüştük. Hatta 4 adet ile füze dönmeyecek demiştik.
Acaba yüksek maliyeti dolayısıyla bizim başlıklarda kullanmama kararımı alındı? (RAM füzelerinin tanesi 1 milyon dolar)
« Son Düzenleme: 04 Mart 2024, 21:09:59 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #64 : 04 Mart 2024, 21:09:48 »
Ben interferometre videolarına bakıyorum ilmim yetmiyor anlamaya.
Her hedefin cayır cayır termal izi yok ki. İçimde şimdilik fakirin RAM sistemi gibi bir hissiyat yok değil af edersiniz
Ama bu konuda iddialı olamam güvenmek en doğrusu
« Son Düzenleme: 04 Mart 2024, 21:12:25 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 04 Mart 2024, 21:30:48 »
Sn Putty,
Her füzenin, high probability of intercept ve low probability of intercept diye tanımladığı hedefler vardır. RAM füzelerinin block-1 versiyonunda hedefi yakalama olasılığı az olan durumlar çok olduğundan block-2 versiyonu imal edilmiş. Bunun da yakalayamayacağı hedefler vardır. Bilhassa çoklu ve sürü saldırılarda bu daha da olasılık dahilindedir.
Karşınızdaki hasım platformun savunma sistemlerini iyi tanımlamışsanız ona göre, mesela, o savunma sistemlerini satüre edecek decoy kullanırsınız. Sistemin tanımlayamayacağı füzeler ya da mühimmat ile saldırı düzenlersiniz.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2024, 21:32:03 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 04 Mart 2024, 21:43:35 »
Bizdeki Ram sistemi Blok0 veya blok1 9 km menzile sahip ve bizdeki Ram füzesi ır yani infrared iken(stingerdan hallice bir başlık) Bizim Levent ise IIR başlık yani görüntüleyici kızılötesi başlık yani hedefin resmini çiziyor yani hedef 0° olsada eksi derece olsada bu füze tarafından görüntülenecektir .şimdi durum bu iken neye göre güvensiz onu anlamış değilim birde pasif RF tarayıcı olacağı söyleniyor.

Emin olun Elimizdeki Ram bloklarından daha iyi füze olacağı kesin.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2024, 23:08:12 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 05 Mart 2024, 02:30:38 »
Eski Levent füzesi tasarımlarınıda atalım. Zihinler bulanmasın ;D :P

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #68 : 05 Mart 2024, 06:34:52 »
Füzenin önkanatçıklarının görevi RF dalgalarını toplayan antenler olabilir mi ? Bir fikir sadece.!
o boyuttaki bir füzede peşisıra 2 ayrı kanat grubu pek alışıldık tasarım değil çünkü.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #69 : 05 Mart 2024, 08:40:25 »
Mantıklı ama katlanan bir kanada bu hassas işi yapacak anteni koyup ölçüm yapmak zor olur kanatların dibindeki sabit yerde olabilir ama. Benim en olası bulduğum kanatlara antenlerin paylaştırıldığı fikri. Zaten dikkat edilirse ön kanatlarda bir form farklılığı var.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2024, 08:55:41 Gönderen: putty »