Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 993268 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Ukrayna ALTAY milli tank prejesine katılmak istiyor.
« Yanıtla #160 : 25 Ocak 2011, 21:01:33 »
biz bu atakı altayı milgemi tihayı vs çevre ülkelere satmak için çok iyi bir gövde gösterisi yapmalıyız bu araçlarla amerika gibi.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı MilliyetciVatandas

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #161 : 25 Ocak 2011, 21:47:55 »
Arkadaslar bence böyle Projelere saglam olan bütün Ülkeleri sokmaliyiz. Bakin Amerikaya bir Ucak üretiyor 10-20 Ülkenin parasini aliyor, sonrada o ucaklari bu Ülkeleri satiyor. Bu Ülkelerde sade parca üretiyor, sizde biliyorsunuz.
Bu Tank Projesine diyelimki 5-10 Ülkeyi katsaydik bastan hepsinden 100 er Milyon para alsaydik Proje maliyetini distan kaynaklamis olurduk. Ürettikten sonrada zaten en büyük pay bizim olurdu cünkü Proje bizim.

Bence cok iyi bir gelisme. Iyi Ülke diye saydigimiz bir kac Ülke katilabilir iyi olur. Ukrayna katilirsa Tank Rus tanklari gibi olur demek bence dogru degil. Öyle olmaz cünkü Türkiye nasil isterse öyle olur onlarda bu hedefe dogru destek saglar sonrasindada pay alir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #162 : 25 Ocak 2011, 22:12:57 »
Bazı arkadaşlar nedense Ukrayna'yı küçümsüyor. Oysa teknik olarak epey ilerideler. Bize katabilecekleri çok şey olduğunu düşünüyorum. Oplot çok gelişmiş bir tank. Belki bazı dezavantajları olabilir ama hiç de küçümsenecek bir araç değil. Bizim henüz böyle bir aracımız dahi yokken neden küçük görüypruz anlayamadım. Mesela Ukrayna ile insansız kuleli otomatik dolduruculu bir Altay versiyorunu yapabiliriz. Bu da dış pazar için etkileyici bir seçenek olabilir.

10 yılda 1000 tank üretimi nedir ki? Uzay mekiği yapmıyoruz, tanktan bahsediyoruz. Pek çok parçasını taşeron firmaların üretebilecekleri, kendi kritik parçaların Otokar tesislerinde ve hatta ordu fabrikaları da buna eklenebilir üretilerek montajının yapılacağı bir araçtan bahsediyoruz. Bu alanda pazar epey büyük. Tanklar uzun yıllar kullanılan araçlar. Ve uzun yıllardır aynı araçları kullanan, kısa sürede bunları değiştirmeyi  düşünen pek çok ordu var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #163 : 25 Ocak 2011, 22:43:48 »
Altay'a daha çok var. Henüz ortada bile olmayan bir tankı pazarlamanız çok zor. Savunma sektöründe alınan malzeme rakamları miktar olarak azaldı fakat teknolojinin başdöndürücü hızı nedeniyle devinim arttı. Bu da ülkeleri ve orduları az sayıda alıma; ancak daha sık modernizasyona yöneltiyor. Savunma firmalarımız kısa vadede modernizasyona odaklansalar çok daha iyi ederler. Bu alanda en büyük pazar şu anda latin amerika.
Arjantin: 200 TAM
Brezilya: 350 leo1, 91 m60a3
Şili      :  200 leo1

toplamda 850 adetlik bir pazar sözkonusu. buna diğer ülkeler dahil değil. Bu pasta kaçırılmamalı ve kaptırılmamalı! Yoksa Altay için daha 10 sene var.

Not: 10 senede 1000 tank üretimi konusunda m1 ve leo2 üretim miktarı nedir bilen var mı acaba?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #164 : 25 Ocak 2011, 22:56:37 »
Defenceturk Silah sistemleri ansiklopedisinden...

ilk M1 1978’de üretim bandına konuldu.  İki yıl sonra deneme testleri için bu ilk araç 28 Şubat 1980’de Birleşik Devletler ordusuna götürüldü. 1985’te arazi denemeleri sonucu ilk değişiklik talepleri ortaya çıktı ve üretim M1A1’e yönlendirildi. Ağustos 1985’te ilk M1A1 ünitesi teslim edildi. Birleşik Devletler ordusu 368 eski M1’i M1A2’ye dönüştürdü. Ek olarak 580 eski M1’in de 5 yıl içerisinde A’ seviyesine yükseltilmesi, böylece 998 M1’in yükletilmesi planlandı. 1999’da ABD ordusu M1’leri M1A2 SEP [System Enhancement Program – Sistem Artırım Programı] biçimine yükseltmeye başladı. SEP, sayısallaştırma yeteneğini Abrams’ın elektronik mimarisi içerisine yerleştirir.

8.800 adedin üzerinde M1 ve M1A1 tankı, Birleşik Devletler Kara Kuvvetleri ve Donanma Birlikleri için ve ayrıca Mısır, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Avustralya orduları için üretilmiştir. Üretilen M1A1 ve M1A2 tankları, dış askeri satışlar için son fazdır. Üç model Abrams tankı halen servistedir; 1980’lerdeki orijinal versiyon M1 ve yeni tasarlanan modeller M1A1 ve M1A2. M1A1 serisi 1985 ve 1993 yılları arasında üretilmiştir.

Leopard 1 ile ilgili bilgi...
Defenceturk Silah sistemleri ansiklopedisinden...

İlk parti Leopard üretimi 500 aracı kapsıyordu ve Eylül 1965 ile Haziran 1966 arasında üretildiler (Fahrgestell Nr. 5001 – 5999). Bu araçlar Alman 1. Kolordusundaki eski M 47 tanklarının yerini aldılar. İkinci parti üretim temel değişimlerle 600 tankı içeriyordu ve Haziran 1966 ile Haziran 1967 arasında üretildiler (Fahrgestall Nr. 6001 - 6999). Alman 1. ve 3. Kolordularına verildiler. Yine birkaç temel değişiklik içeren 500 tanklık üçüncü parti de Haziran 1967 ile Ağustos 1968 arasında üretildiler (Fahrgestall Nr. 7001 - 7999). Bu tanklar da Alman 1. ve 3. Kolordularına verildiler. Dördüncü parti ihraç için tasarlanmış modelleri kapsıyordu. Fahrgestall Nr. 8001 – 8999 Alman Silahlı Kuvvetleri için ve Fahrgestall Nr. 12001 – 12999 ile Fahrgestall Nr. 13001 – 13999 olan araçlar ihraç için üretildiler. Beşinci parti Leopard üretimi 1972 ile 1974 yılları arasında gerçekleştirildi. Bu partinin 232 adedini kalınlaştırılmış zırhlı döküm kuleli 1 A2 modeli oluşturuyordu. Geri kalan 110 adet de uzatılmış kaynaklı kuleli ve köşeli tip namlu kalkanı bulunan 1 A3 modeliydi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #165 : 25 Ocak 2011, 23:14:41 »
tamam da ben leo1'i değil leo2'yi sordum. mümkünse son vesiyonu leo2a6gr mesela... discovery'de bir belgeselde 1 m1a2 tankının üretimine başlanması ile fabrikadan çıkması arasında geçen sürenin 6 ay olduğunu söylüyordu. aynı anda kaç tankı üretim bandına koyabilirsiniz ki? 50 tank olsa, senede 100 tank eder. ucu ucuna yani...

bu 6 ay mevzusu doğru mudur peki?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #166 : 25 Ocak 2011, 23:19:57 »
Leopard 2 ile bilgi sorduğunuzun ben de farkındayım. Ben sadece örnek olması açısından bildiğimi belirttim. Belgeselde diyorsa doğrudur bence. Abramsın zırhı içerisindeki indirgenmiş uranyum nedeniyle belki işlemi uzun sürüyordur. Üretim hızı biraz da ihtiyaca bağlı. Acil kullanım gerektiren bir savaş mı var ki yüzlerce tankı birden üreteceksiniz. İkinci dünya savaşı yıllarında olduğu gibi.

Günümüzde işler daha yavaş işliyor. Zaten kullanılan sayılar soğuk savaşın ardından azaldı. Pek çok savunma kuruluşu krize girdi veya başkasıyla birleşti. İstihdamı sağlayabilmek ve ayakta kalabilmek için yeterli sürede ve sayıda üretim mantıklı.

Çevrimdışı harzemşah

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #167 : 26 Ocak 2011, 01:02:23 »
Bazı arkadaşlar nedense Ukrayna'yı küçümsüyor. Oysa teknik olarak epey ilerideler. Bize katabilecekleri çok şey olduğunu düşünüyorum.

Sorun Ukrayna'yı küçük görmekten ziyade geçmişte yaşadığımız deneyimler...
WS-1 projesi için Çin'e gitmeden önce, füze teknolojisi know-how'ı için Ukrayna'ya gitmiştik. Öyle bir rakam telafuz etmişlerdi ki, resmi dökümanlarda sehven bir sıfırın yanlış yazılıp yazılmadığı tartışılmıştı.

Ukrayna ile herhangi bir işbirliği söz konusu olmaz. Türkiye bundan sonra iğreti çözümlere tevessül etmez. Hele Azerbaycan'a Fırtına ihracatında Almanların çıkardığı motor lisans engelindenden sonra asla....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #168 : 26 Ocak 2011, 01:12:12 »
Büyük konuşmamak lazım :)
Çıkarlarımız uyuşursa herşey olur.

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #169 : 26 Ocak 2011, 09:17:34 »
Şu tankı görelimde, makedonlarla bile iş birliği yapabiliriz..Yeterki çıksın bi ortaya..