Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 1006571 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #3590 : 08 Ocak 2023, 15:01:33 »
Bugünkü ukraynanın üç tanesini üst üste koyun bugünkü Rusya o Ukrayna yı bir haftada ezer geçer işgal eder.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3591 : 08 Ocak 2023, 15:28:35 »
Bugünkü ukraynanın üç tanesini üst üste koyun bugünkü Rusya o Ukrayna yı bir haftada ezer geçer işgal eder.

Şu yorumu Putin görse gülmekten yıkılırdı.  :)

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 362
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3592 : 08 Ocak 2023, 15:30:20 »
TRLG-230, mükemmel bir silah. Evet ama tank avcısı olarak kullanın. Hemen nasıl durdurulacağı konusunda bir çözüm çıkar. TB2’ler de, yakın gelecekte bilhassa Batılı sistemlere karşı geçmişteki kadar etkin olmayacaklar.

Bunlar yarı balistik yörüngeli füzeler. Sungur gibi ya da Sungur’dan türetilmiş füzeler TRLG-230’ları vurur. Doğru radar ile Korkut’ta vurur bu füzeyi. Hatta şu hali ile bile indirebilir TRLG-230’u.
Karşı tarafta “sniper” tüfeği ile piyade vuruyorlar diye piyadeyi savaşa sokmuyormuyuz? Tabii ki sokuyoruz. “Sniper”’ı bulup vuracak önlem alıyoruz. Ona göre saklanarak hareket ettiriyoruz piyadeyi.
Tanklarda ona göre evrilip sahaya sokulacaklar. Yanlarında piyade taşıyorlardı. O zaman, üzerlerinde anti füze füzesi taşıyacaklar. Belki de Akkor sistemi TRLG-230 vuracak bir sisteme evrilecek.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #3593 : 08 Ocak 2023, 15:47:17 »
Rusya Ukrayna ile kedi fare oynar gibi oynuyor. Kiev i işgal etmeye yüz metre kalmıştı geri çekildiler kendileri için önemli olan doğu topraklarını işgal ile yetindiler. İlk günleri unuttunuz Ukrayna dört bir yandan işgal ediliyordu. Rusya nın Ukrayna ya yenildiğini gücünün yetmediğini iddia etmeniz bu foruma yıllardır katılanlar olarak şaşırtıcı. Kim güçlü kim güçsüz bunu bakınca göremiyor musunuz üstelikte biri Rusya biri Ukrayna gibi abes bir karşılaşmada. Ben inatlaşır gibi söylüyorum sanıyorsunuz ama vallahi billahi Rusya değil üç tane on tane Ukraynayı dümdüz eder canı istese

Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
« Yanıtla #3594 : 08 Ocak 2023, 16:18:59 »
Ayrıca Rus tümenleri Kiev'e  doğru ilerleseydi sonuç pek farklı olmayabilirdi. Hatta daha da vahim olabilirdi. Herşeye rağmen Ruslar Kiev'i ele geçirmiş olsalardı bile bu savaşın sona erdiği anlamına da gelmezdi.

Peki bir ülke nasıl işgal edilecek? Saldıran tarafın savunana göre her zaman mevcut olan dezavantajlarını ve meslun mahallerin artık 19. Yy öncesi kaleleri gibi piyadenin bir yerde mıhlanıp kalmasına zaman para emek ve can kaybına yol açmasına nasıl bir çözüm bulunacak. Evet tank geçmişe göre yeni ve başa çıkması zor tehditlerle karşı karşıya, tek erin ya da bir manganın modern atgm ile sahip olduğu nokta atış yeteneği, çnralar ve modern topçu kabiliyetleri başa bela. Savunanın avantajları halk desteği varsa muazzam hale geldi bu bir sorun. Saldıran neyle saldıracak? 2. Dünya savaşı tankın savaşıydı değil mi? O savaşta her gün 70 tank kaydedildi. Büyük çaplı harekatlarda tankların ortalama yüzde 68 i kaybedildi. Tankın işini kolaylaştıracak bir şey geliyor: 360 derece koruma saplayacak Aktif koruma sistemi. Ama 5 yıla ama 10 yıla gayet başarılı ürünleri görürüz

Daha önce de pek çok yazmıştım. Tanklar artık savaş meydanlarının kralları değiiler. Öncelik sıralamasındaki yerleri değişti. Çünkü bir tankı iha edebilme yolları hergeöen gün artmakta. Milyonlarca dolarlık tanklar ucuz sistemlerle bile savaşdışı bırakılabiliryor. Aktif koruma sistemleri tankalrın güvenliği iöin olumlu bi gelişme. Ancak günümüz şartlarında tankları eski şaaşalı günlerine döndürebilecek bir sistem değil. Savaşlar artık daha çok şehirlerde ve binaların arasında ilerleyen bir tanka yer yönden sayısızı tehdit gelebiliyor. Bir video vardı mesela; sanıyorum Kırım'da çekilmiş eski bir görüntü, Rus tanklarının üzerine onlarca, belki de yüzden fazla, yağmur gibi molotof kokteyli atıyorlardı. Tanklar cayr cayır yanıyordu. Bunu önelyebilecek bir sistem yok! Aktif koruma sistemleri binalar arasında kısa mesafeden gelen roketleri de tam verimle engelleyemez. Ayrıca can güvenliğini sağlamakla görevli bu sistemler, yakınlarındaki dost piyadelerin canından edebilir.  Çeşitli patlayıcı tuzaklar, ev yapımı dronlarla bile yukarıdan bırakılabilen paylayıcılar vs bir yığın tehdit tankları zırhlı tabutlara çevirebiliyor.

Kırsal alanda ise, karşınızda hava gücü olmayan terör örgütü benzeri güçlere karşı aktif koruma sistemleriyle donatılmış tanklar iş görebilir. Ancak düzenli bir ordu için yine kolay avlanan hantal hedefler olabilirler. Sihalar, uçaklar, helikopterler, düşmanın topçu birimleri,  teknolojik ve akıllı mühimmatlar vs dünya savaşındakinden çok daha fazla tehdit yaratıyor.

Günümüz savaş alanlarının kralları artık insanız sistemler, akıllı güdümlü sistemler vs. Bu gibi sistemlerle saldıran kazanıyor.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2023, 16:20:19 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3595 : 08 Ocak 2023, 18:45:29 »
Rusya Ukrayna ile kedi fare oynar gibi oynuyor. Kiev i işgal etmeye yüz metre kalmıştı geri çekildiler kendileri için önemli olan doğu topraklarını işgal ile yetindiler. İlk günleri unuttunuz Ukrayna dört bir yandan işgal ediliyordu. Rusya nın Ukrayna ya yenildiğini gücünün yetmediğini iddia etmeniz bu foruma yıllardır katılanlar olarak şaşırtıcı. Kim güçlü kim güçsüz bunu bakınca göremiyor musunuz üstelikte biri Rusya biri Ukrayna gibi abes bir karşılaşmada. Ben inatlaşır gibi söylüyorum sanıyorsunuz ama vallahi billahi Rusya değil üç tane on tane Ukraynayı dümdüz eder canı istese

Bu dediğiniz gibi 3 katı ukrayna gücünü alt edecek kadar güçlü ise doğu daki topraklarda ilerlemek için neden kuzeyden asker kaydırdı. Doğu da şuan ki toprakları işgal ederdi, üstüne kuzeyde kiev i alırdı. hatta ve hatta tüm ukraynayı alır ve savaşı bitirirdi. Daha sonra da kırım a yaptığı gibi topraklarına katardı ve bi süre sonra unutulurdu. Ruslar bağımsızlığını seçim ile ilan eden topraklardan bile çekilmek zorunda kaldı. Ki savaşı devam ettirebilmek için seferberlik ilan etmiş bir ülkeden istese  dümdüz eder geçerdi demek çok abes kaçıyor benim gözümde.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 140
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3596 : 08 Ocak 2023, 19:12:09 »

Putty ortama hareket katmak istiyor galiba ;D

Çevrimdışı ErAlp

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3597 : 08 Ocak 2023, 19:31:08 »
Günümüzde hava üstünlüğü jet uçakları artık savaşın sonucunu belirleyici konumdadır. Hava üstünlüğünü bu platformlarla ele geçiren taraf düşmanın kara ve deniz unsurlarını, ve kritik tesislerini keklik gibi vurur. HSS sistemleri uzak menzilli anti-radyasyon füzelerinin, gemiler AS füzelerinin hedefi haline gelir. Hava üstünlüğü olmadan lazer işaretleyici İHA'lar ve helikopterler uçamazlar.  Biraz abartı gibi olabilir ama tankların değil kara kuvvetlerinin artık günümüzde hiçbir değeri kalmamıştır. "Boots on the ground" gibi bir tabire de inanmıyorum çünkü tüm kritik tesisleri ve milyonlarca dolar değerindeki kara unsurları havadan güdümlü bombalarla vurulan ve havadan canlı istihbaratla takip edilen bir düşmanı çok basit kara unsurlarıyla işgal edebilirsiniz.   

Bu gerçek Amerika tarafından çoktan anlaşıldı, gelecekte tüm uluslar tarafından anlaşılacak. Umarım çok geç olmadan bu gerçeği kavrarız.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 140
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3598 : 08 Ocak 2023, 20:02:19 »
Aslında hava üstünlüğü kara ve deniz sistemleri ile bütünleşik şekilde bir bütün artık. Önemli olan görünmeden görmek ve gördüğünü ağ merkezli olarak vurabilmek. Görmenin en önemli unsurları havada Awacslar veya lpi easa radarları olabilir. Kara veya deniz radarları ise orta yüksek irtifada uzun menzilli gözümüz olabilecektir. Önlemeyi yapacak füze ise stealht bir uçaktan, karadan, denizden atılabilir. Keza SİHA, ihalar için de görünmeden görmek , önlenemez olmak esas unsur olmalıdır. Menzil, havada kalış süresi bu önceliğin yanında özellikler olabilecektir ancak

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3599 : 08 Ocak 2023, 20:25:51 »
Tarih boyunca içinde bulunulan dönemin silah ve taktiklerine  bağlı olarak bazen savunmada kalmak daha avantajlı, bazen saldırmak daha avantajlı olmuştur..

Bence içinde bulunduğumuz dönem saldıran tarafın daha avantajlı olduğu dönemdir, bunu göz önüne alarak savunma odaklı bekle gör stratejilerden ziyade  saldırı odaklı stratejilerin uygulanması lazim...

Anı ve hızlı şekilde elindeki bütün imkanlar ile saldırıp karşı tarafın direnme imkan kabiliyet ve arzusunu ortadan kaldiracaksin...bugünkü silahlarla elinde binlerce HSS olsun anca zaman kazanırsın, bütün tesislerin depolarin savaşı sürdürme kabiliyetin darmadağın olur..

Onun için saldıran olacaksin, karşı tarafa cevap verme firsati bile vermeden işi ivedilikle bitireceksin..Bu durumda değilsen işe girmeyeceksin...
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2023, 20:29:24 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?