Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 251334 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #2170 : 20 Şubat 2024, 18:29:47 »
Rusya'nin "stratejik derinlik" diye isimlendirecegim ozellikleri var yildirmak öyle kolay değil:

1. Geniş coğrafya...Rusya Ukraynada istediği her yeri, her tesisi vurur, en azindan baskı altına alır. Ukrayna Vladivostogu vurabilir mi?
2. Hammade ve enerjide büyük olcude kendine yeterlilik
3. Sanayi altyapısı
4. Nükleer güç olması...nükleer güçlerini her zaman masada ayri bir yeri olur
5.Batiya kıyasla daha "direncli" bir halk...tarihsel surec, iklim, coğrafya gibi nedenlere kendi yaglari ile kavrulmaya alismislar.
6. Batıya kıyasla daha milliyetci bir toplum
7. Bati ne kadar denesede Rusyayi tam olarak izole edemez, Afrika Asya vs Ruslar ile is yapmak isteyen ülke cok
8,9,10 maddeler uzar...

Bati halklari Ukrayana bu kadar para vermeye devam eder, Ukraynalilarda batiya kacmak yerine 12-60 yaş arası tüm erkekleri askere alıp cephede sürüp 10 sene savasirlarsa Ruslar belki bikar.....bunun ihtimali bence yüzde 5i gecmez...Ukrayna Afganistan değil
+1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2171 : 20 Şubat 2024, 20:22:52 »
Putink Rus helikopterini kaçıran Maksim kuzminov'u öldürmüş...

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2172 : 20 Şubat 2024, 20:56:28 »
Arkasında halk desteği olmadan Kiev'i alsa bile tutamaz. Donestk, Luhansk zaten Ukraynalıların ayrıldığı Rus topraklarına dönüştü. Kalan halk ise tamamen Rus sayılır. Ezelden beri de Ruslar vardı orada.

Rusların en büyük savaş taktiği budur. Mesela Kazakistan'ı da bu şekilde tehdit ettiler. Kazakistan devlet dili olarak Kazakça'yı açıkladığında, Ruslar Kazaklara mesajı iletti. Orada bizim de halkımız var, ayağınızı denk alın dedi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2173 : 20 Şubat 2024, 21:13:28 »

Boşuna faşist diktatör demiyoruz...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2174 : 20 Şubat 2024, 21:26:45 »

Boşuna faşist diktatör demiyoruz...

İlginçsin Serkan ya, adam devletin savaşsın diye verdiği helikopterle beraber firar ediyor. Dünyada değer yargıları, algılar ne kadar değişti.

Hani başka bir misal versen belki de, bu olmamış gibime geliyor...
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2024, 21:28:28 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2175 : 20 Şubat 2024, 21:39:30 »
Ruslarin yaptigini varsayarak,

Konuya once genel olarak yorum yaparsam: takdir ediyorum...

Buyuk devletsen "bana yamuk yapan nereye kacarsa kacsin bulur, bedelini odetirim" izlenimini herkesin kafasına yerlestireceksin...

Konuya bu olay üzerinden yorum yaparsam;

Adam asker, helikopteri alıp düşmana kacmis...bildiğimiz hain yani...Ukrayna pilotu Rusyaya kacmis olsaydı yine hain olurdu...tartisacak yonu yok bu konunun...

« Son Düzenleme: 20 Şubat 2024, 21:44:37 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2176 : 20 Şubat 2024, 21:47:20 »
Valla kusura bakmayın takdir ediyorum...

Buyuk devletsen "bana yamuk yapan nereye kacarsa kacsin bulur, bedelini odetirim" izlenimini herkesin kafasına yerlestireceksin...o da böyle hareketler ile olur...

Valla bu "bana yamuk yapan nereye kacarsa kacsin bulur, bedelini odetirim" anlayışının nereye gittiğini görüyoruz adam Tarihte Ukrayna gibi bir devlet yok dedi , Adam Kırım'ı yuttu 3 gün sonra Osmanlı Ayestafanos antlaşmasına uymadı açılın boğazlardan , Türkler Orta Asya'ya derse ne yapacaksınız ?

Bu adamın Kırım'ı işgal etmesine Ukrayna'dan sonra , ilk bizim karşı çıkmamız lazım maaşalllah bizimkiler Batı düşmanlığından her ay bu faşisti Türkiye'ye davet ediyor Dostum Putin diye diye ...Asıl size hayret ediyorum...

Doğru vardır , Yanlış vardır Rusların yaptığı yanlış...ABD'nin yaptıklarının da yanlış olduğu gibi...
Rus ayısını yenersin yenmezsin o ayrı ama Rusların Ukrayna'da yaptığı zorbalık , faşistlik...NOKTA...
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2024, 21:48:51 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2177 : 20 Şubat 2024, 21:52:00 »

Buyuk devletsen "bana yamuk yapan nereye kacarsa kacsin bulur, bedelini odetirim" izlenimini herkesin kafasına yerlestireceksin...o da böyle hareketler ile olur...

Valla bu "bana yamuk yapan nereye kacarsa kacsin bulur, bedelini odetirim" anlayışının nereye gittiğini görüyoruz adam Tarihte Ukrayna gibi bir devlet yok dedi , Adam Kırım'ı yuttu 3 gün sonra Osmanlı Ayestafanos antlaşmasına uymadı açılın boğazlardan , Türkler Orta Asya'ya derse ne yapacaksınız ?

Bu adamın Kırım'ı işgal etmesine Ukrayna'dan sonra , ilk bizim karşı çıkmamız lazım maaşalllah bizimkiler Batı düşmanlığından her ay bu faşisti Türkiye'ye davet ediyor Dostum Putin diye diye ...Asıl size hayret ediyorum...

Doğru vardır , Yanlış vardır Rusların yaptığı yanlış...ABD'nin yaptıklarının da yanlış olduğu gibi...
Rus ayısını yenersin yenmezsin o ayrı ama Rusların Ukrayna'da yaptığı zorbalık , faşistlik...NOKTA...

Sikiysa Gel de çıkar buradan diyeceğim, er maydanina çıkacağız...hatta ve hatta madem tarihe girdik Kirimda Ukraynadan da Rusyadanda once  Turkler vardı, orası benim sen çık diyeceğim...

doğru yanlis uluslararası hukuk falan bunlar hikaye....güçlü var gucsuz var...güçlü  olmaya bakacaksin her açıdan gerisi tiyatro

Neyse uzatmiyorum herkesin hayata bakis açısı farklı, siz bana göre daha idealist bir insansiniz
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2024, 22:01:25 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2178 : 20 Şubat 2024, 22:24:56 »
Rusların Ukrayna'da yaptığı zorbalık, faşistlik doğru. ABD'nin Afganistan'da, Irak'ta, Vietnam'da, Japonya'da yaptıkları ne oluyor acaba çok merak ettim. Ya da İsrail'in şu anda Filistin'de yaptıkları. Düşman olduğumuz ABD'nin Teksas eyaletine gidip top mermisi fabrikası açıyoruz nasıl düşmanlık bu? Bu top mermileri Ukrayna'da kullanılmayacak mı e hani düşmanlık?

Yarın bir gün ABD: ''Aç Boğazları Ukrayna'ya savaş gemileri göndereceğim eğer gemilerimizi Boğazlardan geçirtmezsen bedelini ağır ödersin dediğinde ne diyeceğiz? Ruslar Kırım'ı işgal ettiklerinde ya da Donestk'i, Lugansk'ı neden davulla zurnayla karşılandılar oradaki halktan hiç direnişle karşılaşmadılar?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2179 : 20 Şubat 2024, 22:34:19 »

Senin eleştirine yaptığım eleştiriyi dikkatli okuduysan, fazlasıyla zorlama yorum yapıyorsun. Burada evrensel bir suç ile evrensel cezasından bahsettik.  Askerlerin firar hakkı vardır, yaşam hakkı, vicdani red vs dersen bunu yanlış platformda tartışıyor oluruz.

Rus, Putin bazında özelleştiren, bu özelleştirme ardından kendi çalıp, kendi oynayan da sensin. Bu bakımdan basit algı oyunları da yapma, yoksa, Zengezur, Ukrayna sonrası Kazakistan, Özbekistan'a dikkat diye tehlikeyi gündeme getirmeye çalışan da biziz sonuçta.