Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 251475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #2010 : 15 Eylül 2023, 09:45:15 »
Ukrayna sütten çıkmış ak kaşık değil arkadaşlar kusura bakmayın...Bu, Rusya haklı demek değildir yanlış anlamayın..

Zaten haklı haksız bunlar uluslararası alanda nereye çeksen gelir tarzı kavramlar, kazanan haklıdır, nokta..

Sen Ukraynayi yonetiyorsan, politikani Rusyanin gözüne parmak basmamak üzerine kurmak zorundasın...Moğolistan mesela Rusya ile Çin arasına sıkışmış, nüfusu gücü belli birine yanaşıp diğerinin gözüne parmak sokuyor mu? Resmi politikası ikisi ile de iyi geçinmek

Bağımsız demek belli sınırlar içinde egemenim demektir, komşularım yok, uluslararası düzen yok uzayda vakumda yaşıyorum kimseyi etkilemeyiyorum kimseden etkilenmiyorum demek değildir...

Rusya'nın da hatasii büyük, savaşmadan ağırlığını koyup kendi istediklerinin büyük kısmını alabilmek varken bulaştırdı, yaktığı yorgan pireye değmeyecek..

Sonuç, önderlik çok önemli...Hem Putin hem Zelensky sınıfta kaldı..

Herhalde herkesin anlasabilecegi tek nokta da, malı goturenin ABD olduğudur..
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2023, 09:52:15 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #2011 : 15 Eylül 2023, 10:46:02 »
Ukrayna sütten çıkmış ak kaşık değil arkadaşlar kusura bakmayın...Bu, Rusya haklı demek değildir yanlış anlamayın..

Zaten haklı haksız bunlar uluslararası alanda nereye çeksen gelir tarzı kavramlar, kazanan haklıdır, nokta..

Sen Ukraynayi yonetiyorsan, politikani Rusyanin gözüne parmak basmamak üzerine kurmak zorundasın...Moğolistan mesela Rusya ile Çin arasına sıkışmış, nüfusu gücü belli birine yanaşıp diğerinin gözüne parmak sokuyor mu? Resmi politikası ikisi ile de iyi geçinmek

Bağımsız demek belli sınırlar içinde egemenim demektir, komşularım yok, uluslararası düzen yok uzayda vakumda yaşıyorum kimseyi etkilemeyiyorum kimseden etkilenmiyorum demek değildir...

Rusya'nın da hatasii büyük, savaşmadan ağırlığını koyup kendi istediklerinin büyük kısmını alabilmek varken bulaştırdı, yaktığı yorgan pireye değmeyecek..

Sonuç, önderlik çok önemli...Hem Putin hem Zelensky sınıfta kaldı..

Herhalde herkesin anlasabilecegi tek nokta da, malı goturenin ABD olduğudur..

Tam +1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2012 : 15 Eylül 2023, 18:01:19 »
İyi ki Anadolu'yu işgalden kurtarıp Türkiye Cumhuriyetini kuran Atatürk ve silah arkadaşları ; o zamanlardaki  Osmanlı saray zerzevatı gibi düşünüp "Uluslararası dengeler , İngiltere'yi ürkütme cart curt " demeyip işgale direnmişler ,

Biraz daha ileri gitseniz Rusya iyi ki insanların ülkesini işgal etmiş , iyi olmuş diyeceksiniz...Turuncu devrimi okuyun Rus gizli servisi 2 günde bir Ukraynalı liderleri zehirliyordu , Zelensky'e şaklaban diyenleri faşist Putin'in eylemlerini ve de onu destekleyen bizdeki asıl şaklabanları görmeye davet ediyorum...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #2013 : 15 Eylül 2023, 18:50:42 »
Serkan bir kurgu hatan yok mu afedersin ama
Ben Ukrayna değil Rusya üstün deyince Rusya yı Ukrayna dan daha çok tutuyor gibimi oluyorum. Senin tuttuğun taraf yenilemez mi sevdiğin taraf yenilemez mi yada mağdur olan mağrur olan yenilemez mi. Bir tarafa güçlü demek üstün demek onun tarafında olmak demek mi haksızlığa uğrayan zorbalığa uğrayan mağdur olan üstün değil demek haksızlıktan yana çıkmak demek mi.  Bunlar afedersin ideolojik insanların analiz yapmadan taraf tutmaları biraz. Senin de bir ideolojin var kesseler bile ona göre kimin üstün olduğuna karar veriyorsun bence. Rusya üstün demek bir ülkücü için küfür gibi bir iddia yada bir koministe Amarika nın şusu iyi demek küfür gibidir yada bir dindara israil şöyle haklı diyemezsin hiç bir konuda. Ben öyle bir ideolojik takıntısı olmayan biriyim Rusya üstünse üstündür değilse değildir bu mekanik bir şey duygusal bir yanı yok. Yahu Rusya üstün diyorum altı üstü bunun Ukrayna nın haklı davası na karşı olmak la ne alakası var elma armut yani.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2014 : 15 Eylül 2023, 18:59:24 »
Serkan bir kurgu hatan yok mu afedersin ama
Ben Ukrayna değil Rusya üstün deyince Rusya yı Ukrayna dan daha çok tutuyor gibimi oluyorum. Senin tuttuğun taraf yenilemez mi sevdiğin taraf yenilemez mi yada mağdur olan mağrur olan yenilemez mi. Bir tarafa güçlü demek üstün demek onun tarafında olmak demek mi haksızlığa uğrayan zorbalığa uğrayan mağdur olan üstün değil demek haksızlıktan yana çıkmak demek mi.  Bunlar afedersin ideolojik insanların analiz yapmadan taraf tutmaları biraz. Senin de bir ideolojin var kesseler bile ona göre kimin üstün olduğuna karar veriyorsun bence. Rusya üstün demek bir ülkücü için küfür gibi bir iddia yada bir koministe Amarika nın şusu iyi demek küfür gibidir yada bir dindara israil şöyle haklı diyemezsin hiç bir konuda. Ben öyle bir ideolojik takıntısı olmayan biriyim Rusya üstünse üstündür değilse değildir bu mekanik bir şey duygusal bir yanı yok. Yahu Rusya üstün diyorum altı üstü bunun Ukrayna nın haklı davası na karşı olmak la ne alakası var elma armut yani.

Haklısın. Batının desteği olmasa Ukrayna çoktan kaybetmişti. Ancak bu Artık Ukrayna ile Rusya arasında bir savaş değil. Batı ile Rusya arasında bir savaş.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2015 : 15 Eylül 2023, 19:13:16 »
İyi ki Anadolu'yu işgalden kurtarıp Türkiye Cumhuriyetini kuran Atatürk ve silah arkadaşları ; o zamanlardaki  Osmanlı saray zerzevatı gibi düşünüp "Uluslararası dengeler , İngiltere'yi ürkütme cart curt " demeyip işgale direnmişler ,

Biraz daha ileri gitseniz Rusya iyi ki insanların ülkesini işgal etmiş , iyi olmuş diyeceksiniz...Turuncu devrimi okuyun Rus gizli servisi 2 günde bir Ukraynalı liderleri zehirliyordu , Zelensky'e şaklaban diyenleri faşist Putin'in eylemlerini ve de onu destekleyen bizdeki asıl şaklabanları görmeye davet ediyorum...

Kurtuluş savaşı gibi iyi ve kötünün bu kadar açık ve net olduğu savaşlar artık yaşanmıyor. Kaldı ki Ukrayna'nın içinde bulunduğu mücadele de Kurtuluş savaşıyla kıyaslanamaz.

Ukrayna devleti ve toprakları 2004'ten beri Batı bloğunun ve Rusya'nın birbirleri üzerinde hakimiyet kurma mücadelesinin yaşandığı bir "no man's land" olmuş durumdadır. 1984 kitabındaki devletlerin ilelebet üstünde savaştığı topraklar gibi düşünebilirsiniz.

Bu mücadele günümüzde sıcak savaşa evrilmiş olmakla birlikte, ondan önce de casusluk ve 5.kol faaliyetleriyle zaten yürütülmekteydi. Rus gizli servisinin yediği nanelerden bahsederken Amerikalıların yaptıklarını es geçersek taraflı bir analiz yapmış oluruz.

Tıpkı 2006'da olduğu gibi bugün de Kiev'de kararları Zelenski değil küreselciler vermektedir:
https://youtu.be/UXA--dj2-CY?si=4JHW5zPZc--zXZ3Y

Hal odur ki Ukrayna "Russki Mir" olmayayım derken "Yeni Hazarya" olmuş, halkı ise ne yazık ki düpedüz batının ayrıcalıklı kölesi, yeni bir Israil'in inşası için kanı harca karıştırılan goyim olmuştur.

Bu çıkmazın içinden çıkmak için gereken irade ne Zelenski'de, ne Erdoğan'da, ne Batı'daki liderlerde, ne de Putin'de mevcuttur.
Bu irade ancak gerçek anlamda uyanmış bir Ukrayna halkının içinden çıkabilir.
Tıpkı uyanan Türk'ün içinden bir Mustafa Kemal'in çıktığı gibi...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #2016 : 15 Eylül 2023, 19:42:01 »
Kurtuluş savaşı hakkında bilmediğiniz çok şey var.
İstanbul düştüğünde Türkler Anadolu'da bir cephe açtı sanıyoruz ama bu Yunanistan için gerçek olsa da İngiltere Fransa için bizim bu direnişimiz eğer işgal niyetleri olsa hiç bir anlam ifade etmezdi.
Bu büyük devletler iki şeyden dolayı Anadolu da yeni bir Türk devleti kurulmasını en iyi çözüm olarak gördüler.
Birinci endişeleri Andeniz'e inen Rusya ihtimali idi çünkü paylaşılan bir Anadolu da Rusya da doğudan paylaşıma başlayabilirdi.
İkinci endişe ise Mora da desteklenen Yunanistan'ın Anadolu'da ilerleyerek Avrupa'nın en büyük devleti haline gelme ihtimali idi. Avrupalı mazlum Yunanistan'ı kurmak istedi ama Akdeniz'in en büyük yüzölçümlü ülkesi olması ihtimalini sindiremediler.
Bu yüzden Rusya İtalya Fransa Anadolu'dan çekildi sadece tabi ki Yunanlılar bir başlarına direndiler Türklerde bir tek Yunanlılar ile baş başa kalarak savaşı kazanabildi.  İngilizler çok yakında askerleri olmasına rağmen bu savaşa katılmadılar çünkü Türklerin kazanmasını istiyorlardı. Bir tek Yunanlılar ikna edilemedi bu projeye Türklerde bu işi Kurtuluş savaşı ile kendisi halletti
Yani İstanbul idaresi İngiliz yanlısı Ankara karşıtı olayı doğru değil. Bilakis Türkiye Devletini İngilizlerin sayesinde kurduk onların onayı olmasa kesinlikle tarihe karışmıştık yerimizde yeller esiyordu şimdi. Olmaz sanmayın Babür nerde şimdi mesela aşağı yukarı aynı tarihler.
İngilizler ama bir şartla yeni Türkiye devletine izin verdiler. Bu yeni devlet A Tipik Türklerce değil B Tipik Türklerce kurulacaktı
Bir birinden nefret eden bu A Tipik Türkler ve B Tipik Türkler kaderin cilvesi ile aslında bir birlerini destekledikleri ikiside bir biri sayesinde şu anda bir devlet olduğumuzu görmeleri gerekir. A Tipik Türkler son dönemde tekrar iktidara geldiler ama bunu B Tipik Türkler var olduğu için başarabildiler bunu bilmeleri gerekiyor.
A Tipik Türkler yatsın kalksın dua etsin bu ülkede B Tipik Türkler olduğuna yoksa şimdi Ankara Yunanistan dı her birimiz kim bilir nerelerdeydik hangi dilleri konuşuyorduk şimdi. Amarika bu projeye ikna olmadı ama İngiltere'nin ısrarı ile biz var olabildik. Şimdi Amarika İngiltere'ye sitem ediyor gördünüz mü biz size dememiş miydik diyorlar pentagonda buluştuklarında.

Bu İngiltere kralı ne yüzle bu ülkeye geldi sanıyorsunuz
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2023, 19:48:30 Gönderen: re »

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2017 : 16 Eylül 2023, 10:12:57 »

Sayın re, konudan uzaklaştık ama kendimi açıklama getirmek zorunda hissettim.

İngilizlerin 1.Dünya savaşı sonrasında Kurtuluş savaşındaki gibi ikinci bir düzenli orduya karşı çıkabilecek askeri bir dermanı kalmamıştı, sömürgelerinden askeri kuvvet çekecek durumda değillerdi ayrıca kamuoyları uzun savaşlardan bıkmıştı zaten bu nedenle Yunanı kullandılar, asker ve teknoloji olarak bizden iyi durumda olmaları doğrudur ama onlar da nerdeyse bitmişti ve sonrasında savaşı göze alamayıp İstanbul'u bir kurşun atmadan terk etmek zorunda kaldılar.

Hatta istihbaratımız bu konuyu daha iyi çözümlesebilseydi, o zamanlar Musul ve Kerkük gibi topraklarımızı geri alabilirdik, maalesef İngilizlerin durumunu daha iyi analiz edemediğimiz için kurmaylarımız onlardan korktu ve ileri gidemedik ve daha sonrası iş işten geçti.

Eğer imkanları olsaydı bizi bitirirlerdi kaldı ki, o zamanki haritalarında Orta Anadolu ve Karadeniz bölgesinde bir miktar toprağı bize layık görmüşlerdi hatta öncesinde bize uygun sömürge bayrakları bile tasarlamışlardı, diğer yandan bakacak olursak, o yıllardaki Yunan kralı aslında Viktoryanın torunu olan bir İngiliz Prensiydi veya Rusların durumuna gelirsek, Bolşevik isyanından sonra Anadolu coğrafyasından geri çekilmek ve ana vatanlarına çeki düzen vermek üzerine meşguldüler yani büyük Yunanistan veya Rusların paylaşım isteyebileceği konusu gibi iddialar o zamanki bakış açısından bakılırsa doğru değil. Zaten İngilizleri yenmemiz onların karizmasını çizmiş, yenilmez Güneş batmayan İmparatorluk imajı sarsılmış ve daha sonrasında çeşitli sömürgelerinde bağımsızlık isyanlarıyla uğraşmak zorunda kalmışlardır.

Kısacası konjönktür bizden yana idi ama pek çok sebepten ötürü bunu iyi değerlendiremedik ama Kurtuluş savaşı ve kurduğumuz Cumhuriyet, İngiliz'e rağmen onların desteğine ihtiyaç olmadan başarılmıştır.

Konuya dönecek olursak, Amerika ile anlaşıp Kırım'ı almak konjönktürel olarak uygun ama geçmişte olduğu gibi Rus harbi deyince tir tir titreyen bir Subay kadromuz var. Ruslar daha Ukrayna ile bile baş edemiyor, Amerika ve Avrupa destekli bize karşı hiç duramazlar. Bir taraftan olaya biz dahil olursak, öte yandaki sınırlarını Çin ve Japonya delecektir ve Rus ayısını iki yılda Knezlik seviyesine indiririz. Merak etmeyin Nükleer falan da kullanamazlar.

Amerika açısından, ileride her zaman Avrupaya karşı, Orta doğu ve İran'a karşı, Rusya'ya karşı, Çin'e karşı hatta Hindistan'a karşı bile durabilecek ve kullanabilecek bir Türkiye gibi bir ülke var ama biz maşa veya vasal olmayız biz bağımsız bir devletiz diyerek yerli yersiz ve zamansız çıkışlar yaparak Amerika gibi bir müttefiği bile kullanamadık, şimdi Amerikayı  Yunana kaptırdık hatta şimdi Ermeniler de sıraya geçti.

Aslında bizim bu yürek yemiş davranışlarımızdan bıkmış olan Amerika, eğer Uk-Rusya savaşı patlamasaydı üzerimize Yunanı salacaktı, artık konjönktür mü diyeceğim, Allah'ın sevgili kuluyuz mu diyeceğim şaşırdım, bir şekilde kedi gibi dört ayak üzerine düşüyoruz ama bu kadar fakirlik bu kadar yokluk çekmek Türk halkına yakışmıyor, yeri geldiğinde kendimizi kullandıracağız, yeri geldiğinde biz onları kullanacağız.

Maalesef son 30 yıldır, zamanı doğru okuyamayan bir bürokratik kadromuz var diye düşünüyorum.

not; Amerikancı değilim.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2018 : 16 Eylül 2023, 10:33:09 »
Rauf Denktaş ne zaman özgür olacağız Türkiye ne zaman müdahale edecek diye kaygılandığı günlerde gece rüyasında Atatürk'ü görür, Atatürk ona "Konjonktür Rauf, konjonktür" demiştir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #2019 : 16 Eylül 2023, 10:50:54 »
Sayın Ocak Dumlupınar'daki çevirme harekatını Afyonkarahisar savaşlarını biraz incelerseniz bizim sadece Yunanistan ile savaşı bile ucu ucuna kazanabildiğimizi anlarsınız. Yunanı önümüze katıp darmaduman ettik sanmayın tepeler karşılıklı el değiştirerek bu savaşı kazandık. İngiliz tırnağının ucuyla bile Yunanistan kazansın illa niyeti olsa bizi durdurmaya yeterdi. Bizden sonra İngiliz Mısır'dan Ortadoğu'dan Hindistan'dan çekilmedi de bir tek bize Dumlupınar'da bir tabur asker çıkartmaya mı gücü yetmedi. Tabi ki ortaokul kitaplarında İngilizlerin bu sessizliği savaşa dahil olmayışları çoluk çocuğa izah edilmesi gerekiyor bu yüzden 1. Dünya savaşında çıkan İngilizler savaşı göze alamadı deniyor. Bizim gücümüz bir tek Yunanistan a yetebilirdi o şartlar neyse ki oluştu yoksa maazallah tarihten silinmiştik. Kalbiniz kırılabilir ama bu bir realitedir Suudileri Mısır ı nasıl İngilizler kurdu ise Türkiye'de İngilizlerin oluru ile kuruldu. Sadece Yunanlılar yeni Türkiye fikrine tabi ki ikna değildi onlar büyük Yunanistan taraftarıydı o meseleyi de biz hallettik son gücümüz ile. Akıl var mantık var biraz düşünün İngiliz Fransız bizi istemese tarihten silmek istese mümkün mü o şartlarda. Çanakkale savaşını düşünün o kadar inatla saldıran bir İngiliz ordusunu Ankara önlerinde durduracak gücümüz var mıydı bizim. Gururunuz incinecek biliyorum ama gerçek budur. İtalyanlar Fransızlar başta olmak üzere Akdeniz'de büyük Yunanistan fikrinden dehşete düşüyorlardı ve bu büyük Yunanistan da zaten kurulmuştu daha da büyümekteydi o esnada. Akdeniz'i kendi denizi sanan Fransa coğrafi olarak kendinden üç kat büyük Hristiyan Avrupalı Yunanistan istemedi.  Hatta Ortadoks Ruslar bile  büyük Ortodoks Yunanistan istemediler bize silah yolladılar. Bunda ayrıca kötü bir şey yok bir hatırımız dünya dengelerinde tercih edilen seçenek olmamız kötü bir şey değil. Türkler tamam pes etmedi esir olmadı yenilmedi Ankara'da direnişe geçtik ama İngiliz Fransız İtalyan karşımızda olsa direne direne onurumuzla yok olacaktık
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2023, 10:54:32 Gönderen: re »