Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 251273 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #2000 : 14 Eylül 2023, 18:17:43 »
Sayın re siz bu savaşta Rusya'yı mı destekliyorsunuz yoksa objektif olarak sadece sahada gördüklerinizi mi söylüyorsunuz?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #2001 : 14 Eylül 2023, 18:24:40 »
Ben Kırım kökenliyim Rusya ya turist olarak bile gidemiyorum o kadar söyleyim sen anla artık
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2023, 18:25:53 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #2002 : 14 Eylül 2023, 19:00:49 »
Trmilitaryde de Teori aynı saçmalığın ters versiyonu yazıyordu , birkaç kere tartıştık hatta kendisiyle, Ruslar battı bitti ukraynalılar sınırlarına şimdi ulaşacak ha ulaşacak şeklinde , orada da aynen söyle dedim daha savaşın başında 2022de
“Batının (anglosaksonların daha doğrusu) amacı zaten Ukrayna’nın savaşı kazanması değil bu yenişememezlik durumunun devam etmesi Rusların sürekli kan kaybetmesi, ama Rusların kazanamaması farklı birşey, savaşı kaybetmesi başka birşey.
Ukrayna’dan bir Afganistan çıkmaz, 10 yıl boyunca bu savaşı devam ettirecek kaynakları yok.
Savaşı çevirecek yegane şey dış aktif müdahele olur ile olur ki bunu da kimsenin yapacağı yok. Ukrayna’ Nato üyesi olsaydı bile böyle birşey olur muydu ?! Bu soruya kesin evet verebilecek biri var mı ?
Avrupa sadece kendi rahatını düşünür dünya batsa umurlarında olmaz. O çıkarları bozulmasın diye Ukrayna’ya savaşın seyrini değiştirecek silah ve ekipman desteğini asla sağlamayacaklar, bu da savaşı uzatıp duracak taaki Putin ölene yerine Gorbaçov tipinde bir yönetici geçene kadar. Çok değil 2-3 ay sonra mevsim değişecek kara harekatı yapmak iyice çamurlaşacak , dersini alan rus ordusu karayollarından uzak duracak pozisyonlarda hiçbir kayda değer değişim görmeyeceğiz. Yani zaman ne Rusların ne Ukrainlerin lehine çalışıyor. Kırımdan Rusları atamadıkları sürece kimse Ukrayna’nın savaşı kazandığından bahsetmemeli.“

Şimdi düzeltiyorum , Ukrayna ordusu Moskova sokaklarında yürümediği sürece Ruslar savaşı kaybetmiş olmaz , tam tersi de doğru bu saatten sonra Ruslara Kiev hayal.
Gene yazıyorum , ABD ve İngilizlerin amacı mümkün olduğunca bu savaşın uzaması minimum masraf ile rus ordusunun maksimum kaybı , aşındırılması. Yoksa ileri itekledikleri ukraynalıların kayıpları ülkelerinin harap olması kimsenin umurunda değil, ukraynanın zenginleri ve entellektüel kesimi zaten kaçtı Avrupa ülkelerine gidip ek iş gücü masrafsız beyin gücü transferi sağladı.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2023, 19:08:30 Gönderen: DelKu »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #2003 : 14 Eylül 2023, 19:02:21 »
Bir metin editleyemedim pardon  :P
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2023, 19:03:29 Gönderen: DelKu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2004 : 14 Eylül 2023, 19:02:37 »
Ben Kırım kökenliyim Rusya ya turist olarak bile gidemiyorum o kadar söyleyim sen anla artık

Ne bu tavır o zaman öğrenilmiş çaresizlik sendromu mu? Aslanlar gibi savaşıyor Ukraynalılar vatanlarını korumak için ; bazıları her ne kadar "Batı , Rusya'ya karşı yıpratıcı bir savaş manivelası olarak Ukrayna'yı kullanıyor" dese de taaa Turuncu devrimden bu yana Ruslara karşı özgürlük savaşı veriyor Ukrayna....?

Ne yapsın Ukrayna milleti ; Rus'un kölesi , Oblast'ı mı olsun? Ukrayna , Nato üyesi olabilirmiş onun için Rusya haklıymış...Özgür bir ülke ne yapacağını , kaderini ,yaşamak istediği hayat tercihini Rusya'ya mı soracak...

Sayın DelKu sizde olayı AB-BATI denklemi dışında düşünün ; Ukrayna  , Rusya ne derse öyle yaşamak zorunda mı? ABD-Batı kendilerine silah desteği vermezse mücadeleleri haklılığını mı kaybedecek?

« Son Düzenleme: 14 Eylül 2023, 19:05:40 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #2005 : 14 Eylül 2023, 19:23:27 »
anlamadım kusura bakma
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2006 : 14 Eylül 2023, 20:41:06 »
anlamadım kusura bakma

Anladığınızı biliyorum , kinayenizi anladım ...

Demem o ki sürekli Rusları övüp her Ukrayna konu başlığında "Ruslar istese Ukrayna'nın içinden geçer , Ruslar şöyledir , böyledir vs" iddialarınız aylardır doğru çıkmıyor ama ısrarla bu söylemi devam ettiriyorsunuz ... Ben de Ukrayna zaferinin sizin söylediğiniz gibi kolay olmayacağını kabul ediyorum ama Rusya bu savaşı hem askeri hem de ahlaki olarak çoktan kaybetti ...
Ayrıca kazandığı toprakları kaybetmese bile bu zafer gerçek bir zafer değil ancak PİRUS zaferi olacaktır...

Bu savaşta asıl hatayı ; savaşın başından beri çatışmaları İsrail'i rahatsız etmeden sürdürürken çaresiz kalıp İran'dan kamikaze iha alarak bunun karşılığında Rusya'ya savaş uçağı satarak yaptı , bu alım İsrail'i  yani Dünya finans çevrelerini tamamen kendisine cephe aldıracaktır...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2007 : 14 Eylül 2023, 22:17:55 »
Aslında konuyu kaydırmak yada saptırmak istemem ama...

Bu savaş bize ders olmalı..

Özellikle Türkiye -Yunanistan savaşı açısından

Biz Rusya gibiyiz
Yunanistan ise Ukrayna gibi..

Biz olası Yunan-Türk savaşında Rusya gibi tecrit edilcez.Yunanistan ise her türlü desteği alıcak Ukrayna gibi....

Evet Timuçin in dediği gibi sadece adaları ve Trakya dan bir parça toprak alsak bile...

Türk kurmayı aklı yunanlıları Adriyatik Bulgaristan ve Makedonya gibi tüm komşularından tecrit edebilmeli olası savaşta yardım almaması için...

Bu günkü deniz kuvvetleri gücü ile bu imkansız

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2008 : 14 Eylül 2023, 22:19:32 »
ABD NEDEN SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTESİN Kİ? bir kere sadece para ve silah yardımıyla rusları köşeye sıkıştırdılar. üstelik bir tek askerlerini bile kaybetmeden. nükleer savaş korkusu yok kayıp korkusu yok. kazanan abd kaybeden ruslar ve ukraynalılar oldu. ekonomik ambargolarla zaten iyice köşeye sıkıştırdılar. hiç ellerini kirletmeye ihtiyaç bile duymadılar. ölen ukraynalılar için zerre üzülmüyorlardır çünkü abd çıkarları uğruna diğer tüm milletlerin ölmesi abd lilerin umurunda bile olmadığı bir konu. yeter ki istediklerini alsınlar. yan kazançları da çok oldu beyin ölümü gerçekleşmiş natoyu dirilttiler, avrupaya devasa silah satışı yaptılar, bir çok tarafsız ülkeyi kendilerine köle ettiler daha ne olsun. üstelik bunu sadece zelensky denilen bir soytarıyı kuklayı başa geçirerek yaptılar. bence büyük bir başarı

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2009 : 14 Eylül 2023, 23:31:44 »
https://www.ntv.com.tr/dunya/ab-kis-oncesi-gaz-depoluyor-doluluk-yuzde-90a-yaklasti,OSOr4jQ99kiT_rgR95KSog
ab geçen sene çok sert kış olmaması ve yazında ihtiyacın az olması nedeniyle stoklarını olabildiğince dolduruyor, yeni kaynaklar peşinde ayrıca. bu savaşın uzaması rusya nın doğalgaz üzerinde ki hegemonyasını baya zora sokar.
Savaşta en masumu Ukrayna bence, rus kıskacından kurtulmak istemesi suç değil.  batıdan taraf oldu diye işgal edilmesi saçmalık.