Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 251163 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1660 : 10 Kasım 2022, 00:35:50 »
Ruslar kadar rakamlarla oynayan, tiyatro oynayan bir yönetim dünyada başka nerede var bilmiyorum.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1661 : 10 Kasım 2022, 01:10:59 »
Ruslar kadar rakamlarla oynayan, tiyatro oynayan bir yönetim dünyada başka nerede var bilmiyorum.

Aman efendim, tecahül-ü arif söz sanatı yapıyorsunuz. Yani bilip de bilmezden geliyorsunuz. İran'da da var bu tarz idare şekli. Herkes gibi siz de biliyorsunuz bunu!  :D

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1662 : 10 Kasım 2022, 09:51:31 »
Bu savaştan 21 yy savaşları yönünde çıkartılacak dersler var.
Bir kere savaşların artık mutlak işgal ile tamamlanması şart olmuştur. Cephe savaşına razı gelindiğinde en süper güç en vasat ordu karşısında bile aşırı yıpranıyor. Bu devrin silahlarına yöntemlerine cephende sıkı durarak katlanmanın imkanı yok. Tek çare düşmanı tam olarak işgal edip o şartlarda barışa anlaşmaya zorlamak gerek.
Başka bir çıkarımda cephe hattında ve cephe derinliğinde zamanın imkanları ile mükemmel şekilde hedef tespiti ve imhası yapabilmek gerek. Öyle olmalı ki cephe hattında ilk 20 km de hiç bir mekanize unsur bir tank kamyon araç sağ kalamamalı hiç bir piyade gizlenememeli intikal yapamamalı. Bu ilk 20 km eskiden cephe derinliği idi ama artık cephe muharebe hattı oldu sayılır çünkü görüş ötesi silahlar artık muharebeyi ilk 20 kilometreye düşürdü. Eskiden toplar ile 20 km tesir altına alınırken şimdi görerek nokta atış yapılıyor bu menzillerde.
TSK lerini ben bu anlamda çok farkında görüyorum doğrusu. Bizim projelerin en önemli kısımları bu ilk 20 km de düşmanı kahretmeye dönük projeler. Örneğin karadan karaya Umtas Cirit  OMTAS ile ilk 10 km den başlıyor kamikaze silahlar karadan atılacağı söylenen IIR SDB ler güdümlü SAL ve INS topçu roketleri sabit kanatlı ve dronlardan oluşan kaimaze ve silahlı araçlar ve şimdi ciddi üzerine eğilinen insansız muharip çeşit çeşit robotik araçlar. Bunlara SAR radarlar optikler taktik ve mini ihalar ile farkındalık araçları da eklenince Türkiye nin cephe hattındaki düşmana acırım yani. Yunan ordusu böyle bir Türk cephesine tüm yığınağını yapsa iki saatte üstünden geçeriz o cephenin bir dahada başkente kadar hiç bir yeni cephe hattında tutunamazlar.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1663 : 10 Kasım 2022, 11:05:43 »

Aman efendim, tecahül-ü arif söz sanatı yapıyorsunuz. Yani bilip de bilmezden geliyorsunuz. İran'da da var bu tarz idare şekli. Herkes gibi siz de biliyorsunuz bunu!  :D

;D

Bu savaştan 21 yy savaşları yönünde çıkartılacak dersler var.
Bir kere savaşların artık mutlak işgal ile tamamlanması şart olmuştur. Cephe savaşına razı gelindiğinde en süper güç en vasat ordu karşısında bile aşırı yıpranıyor. Bu devrin silahlarına yöntemlerine cephende sıkı durarak katlanmanın imkanı yok. Tek çare düşmanı tam olarak işgal edip o şartlarda barışa anlaşmaya zorlamak gerek.
Başka bir çıkarımda cephe hattında ve cephe derinliğinde zamanın imkanları ile mükemmel şekilde hedef tespiti ve imhası yapabilmek gerek. Öyle olmalı ki cephe hattında ilk 20 km de hiç bir mekanize unsur bir tank kamyon araç sağ kalamamalı hiç bir piyade gizlenememeli intikal yapamamalı. Bu ilk 20 km eskiden cephe derinliği idi ama artık cephe muharebe hattı oldu sayılır çünkü görüş ötesi silahlar artık muharebeyi ilk 20 kilometreye düşürdü. Eskiden toplar ile 20 km tesir altına alınırken şimdi görerek nokta atış yapılıyor bu menzillerde.
TSK lerini ben bu anlamda çok farkında görüyorum doğrusu. Bizim projelerin en önemli kısımları bu ilk 20 km de düşmanı kahretmeye dönük projeler. Örneğin karadan karaya Umtas Cirit  OMTAS ile ilk 10 km den başlıyor kamikaze silahlar karadan atılacağı söylenen IIR SDB ler güdümlü SAL ve INS topçu roketleri sabit kanatlı ve dronlardan oluşan kaimaze ve silahlı araçlar ve şimdi ciddi üzerine eğilinen insansız muharip çeşit çeşit robotik araçlar. Bunlara SAR radarlar optikler taktik ve mini ihalar ile farkındalık araçları da eklenince Türkiye nin cephe hattındaki düşmana acırım yani. Yunan ordusu böyle bir Türk cephesine tüm yığınağını yapsa iki saatte üstünden geçeriz o cephenin bir dahada başkente kadar hiç bir yeni cephe hattında tutunamazlar.

Bir diğer önemli şey de üretim hızı esasında. Teknolojiyi üretmek çok zor onda haklıyız ama ürettikten sonra ne kadar seri üretim yapılabiliyor o daha da kritik bir hal alıyor. Rusya elindeki Kalibr füze envanterini eritmeye başlayınca yerine koyamadı. Belki binlerce en pahalı füzeyi tutmak mantıklı değil fakat gerektiği anda savunma sanayisinin tüm bileşenlerini erittiğin hızda oluşturabilmek çok önemli bir kabiliyet. ABD bile HiMARS için şu anda üretim sorunu yaşıyor. Almanya - İsviçre ekseninde mühimmatların İsviçre tarafından bloklanması önemli bir gösterge. 

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1664 : 10 Kasım 2022, 12:01:04 »
Asıl çıkarılması gereken sonuç
" 20.yy'da meşruiyeti olmayan hiçbir askeri harekat başarılı olamaz" gerçeğidir. Irak,Afganistan,Suriye olayları hep bunun örnekleridır. Ruslar Afganistan işgali sonrası ikinci ahmaklıklarını yaptılar.

Eğer ki başka bir devlet  Rus toprağını işgal etseydi Ruslar bu kadar pasif savaşmazdı, rezil bir görüntü veren Rus ordusu canavar gibi savaşırdı.Dünya bu kadar birleşse bile Ruslar yenilmezdi bu kadar kolay...

Rus kamuoyu bile bu savaşın meşruiyetini sorguluyor bakmayın siz Ruslar bu operasyonu destekliyor laflarına,propagandasına...
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2022, 12:03:56 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1665 : 10 Kasım 2022, 13:05:36 »
Ecnebi politikacılardan, hayatımda duyduğum en utanmazca 2 yalan vardır.

İlki, eski ABD savunma bakanı ve ev kölesi Colin Powell'in söylediği "Irak'ta kitle imha silahı bulduk." yalanıydı.

İkincisi de geçen gece Rusya savunma bakanı Sergei Şoygu'nun söylediği yalandır. Neymiş efendim, "Rus askerlerinin ve sivillerin yaşamları kendileri için değerli"ymiş!

Ulen deyyus, 100.000 rus askerini Ukrayna denilen kıyma makinesinde doğrattınız. Sayısız sivilin kanı ellerinize bulaştı. Çıkmış bir de utanmadan yalanlar diziyorsun!

NOT: Ev kölesi, tarla yerine evde çalıştırılan ve beyaz efendilerine minnetini göstermek için tarladaki kölelere en alçakça zalimlikleri yapan kölelere denir.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2022, 13:11:12 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1666 : 10 Kasım 2022, 15:05:24 »
Ecnebi politikacılardan, hayatımda duyduğum en utanmazca 2 yalan vardır.

İlki, eski ABD savunma bakanı ve ev kölesi Colin Powell'in söylediği "Irak'ta kitle imha silahı bulduk." yalanıydı.

İkincisi de geçen gece Rusya savunma bakanı Sergei Şoygu'nun söylediği yalandır. Neymiş efendim, "Rus askerlerinin ve sivillerin yaşamları kendileri için değerli"ymiş!

Ulen deyyus, 100.000 rus askerini Ukrayna denilen kıyma makinesinde doğrattınız. Sayısız sivilin kanı ellerinize bulaştı. Çıkmış bir de utanmadan yalanlar diziyorsun!

NOT: Ev kölesi, tarla yerine evde çalıştırılan ve beyaz efendilerine minnetini göstermek için tarladaki kölelere en alçakça zalimlikleri yapan kölelere denir.

Malcolm X in terimi...kendi deyimiyle ev zencisi..

Youtubeda kendisinin bu konuşması var, tavsiye ederim
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2022, 22:13:29 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1667 : 10 Kasım 2022, 16:08:09 »
Bu savaş konusunda bir başka faktör daha var. Ukrayna, Rusya ile aynı dinden, mezhepten. Hatta soyları da aynı. Eğer Ukrayna mesela bir müslüman devlet olsaydı Rusya burayı dümdüz etmez miydi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Son dakika... Kremlin'den flaş Herson açıklaması
« Yanıtla #1668 : 11 Kasım 2022, 15:30:24 »
Son dakika... Kremlin'den flaş Herson açıklaması

Ukrayna'daki savaş son sürat devam ederken Rusya'nın Herson'dan çekilme kararı aşması ile çatışmalar yeni bir boyuta girdi. Dünyanın bir numaralı gündem maddesi haline gelen Herson ile ilgili Kremlin'den bir son dakika açıklaması geldi.
Dünyanın gözü kulağı 24 Şubat'tan beri Ukrayna'dan gelen haberlerde. Savaşta rüzgar Rusya'dan gelen açıklama ile terse dönmüş durumda.

Ukrayna ordusu, Rusya'nın ele geçirdiği güney kenti Herson'dan çekileceğini açıklamasının ardından, son bir gün içinde kent çevresinde önemli kazanımlar elde ettiklerini duyurdu.

Ukrayna birliklerinin Herson'un 50 km kuzeyindeki önemli Snihurivka kasabasını geri aldıkları bildirildi.

Ukrayna Savaşı Kiev güçlerinin ilerleyişi ile son sürat devam ederken Kremlin'den yeni bir açıklama geldi.

AFP'de yer alan Son Dakika haberine göre, Kremlin, güney Ukrayna'daki Herson şehrinin hala Rusya'nın bir parçası olduğunu duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı ise, Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde, Dinyeper Nehri’nin batı yakasından çekilmeyi tamamladıklarını duyurdu.

Bakanlık, günlük brifinginde tüm Rus güçleri ve malzemelerinin, Dinyeper’in doğu yakasına taşındığını ve çekilmenin Türkiye saatiyle 05:00’te tamamlandığını bildirdi.

Açıklamada “Nehrin batı yakasında tek bir asker ya da silah bile kalmadı. Tüm Rus askerleri doğu yakasına geçti” denildi. Bakanlık ayrıca çekilme sırasında herhangi bir personel ya da ekipman kaybı olmadığını belirtti.

rdu! Putin'in son umuduydu... Akıbeti belli oldu
Haberi görüntüle
Çarşamba günü Moskova, Ukrayna'yı ikiye bölen Dinyeper Nehri'nin batı kıyısından çekileceğini açıklamıştı.

Televizyonda yayınlanan açıklamaya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılmamıştı.

Çekilme, Rusya’nın dokuz aydır süren çatışmalardaki en büyük gerilemesi olarak görülüyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-kremlinden-flas-herson-aciklamasi-42169103
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1669 : 11 Kasım 2022, 15:50:53 »
Barış görüşmelerine geçmeden sahayı düzenleme çalışmalarımı acaba diye merak ediyor insan..

Ukraynanin ya da Rusyanin büyük çaplı taarruz yapabilecek imkan ve kabiliyeti var mi? Yorumlarınızı merak ediyorum..
What is steel compared to the hand that wields it?