Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 251349 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1110 : 14 Nisan 2022, 15:12:22 »
Rus donanmasının Karadenizdeki sancak gemisi Moskva sizlere ömür. TB2 ile oyalanıp, Neptün ile vuruldu deyola. Ama ben o Neptünlerin, sınırı geçer geçmez devşirilen İngiliz Harpoonları olduğunu düşünüyorum!  ;D

Harpoon olup olmadığı belli olmaz mı?

Neptün henüz deneme aşamasındaki bir füzeydi savaş başlamadan önce envanterlerine aldılarmı bilmiyoruz tabiki.

Öyle olsaydı, öncelikle Odesa önünde bekleşen ördeklere,  ;D pardon Rus çıkarma gemilerine sallarlardı.

Ne zaman ki sarı kafa Borisciğim Kievde arz-ı endâm eyledi ve İngiliz Harpoonları Ukrayna'ya gidecek dedikoduları konuşulur oldu; taa taaa Neptünler birden ete kemiğe bürünerekten hem de Rus sancak gemisini vuruverdiler!

Bu durumda, "Bu Ukrayna Neptünleri, devşirilen İngiliz Harpoonları olmasın sakın?" dersiniz; değil mi?
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2022, 15:35:21 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1111 : 14 Nisan 2022, 15:19:14 »
Saldırı grupları tek başına görev yapmazlar ki...Bu Kruvazörün yanında hava savunma radarı olan en az 2 tane fırkateyn vardır...Sürekli ufku tararsın ...

Dünyanın yuvarlaklığı bu olayda etkili değil diye düşünüyorum atış mesafesi kaç km ki?

Eğer gemi uyarı sistemlerinde bir arıza yoksa ki 3-4 geminin konuşlandığı bir savaş bölgesinde hepsinin birden arıza yaşaması imkansız büyük ihtimalle ben dış kaynaklı bir elektronik harp uygulandığını düşünüyorum bu kruvazöre...

Aşağıda Hakan Kılıç'ın vurulan Moskova Kruvazöründeki S-300 sistemlerinin(64 tane) yerleşimi verdiği resimleri atıyorum...
Eğer bu füzeler reaksiyon göstermemişse bir nedenle gemi radarı göremedi ya da karartıldı... Bölgesel bir karartma da olabilir 2-3 de fırkateyn varsa o bölgede... Ya da müthiş bir sürpriz plan uyguladı Ukrayna...
Bu söylediklerim vuran füze Harpoon veya Neptün olsun farketmez...

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2022, 15:29:44 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1112 : 14 Nisan 2022, 15:30:33 »
Ben hem burada hem başka yerde yazmıştım; gemilerde de 10 yıl içerisinde, tanklarda olduğu gibi bir değişim yaşanacak diye.
İlk endikasyonlarını görüyoruz işte. En büyük ve size ençok acı verecek yerinize basarlar bir savaş anında.
TCG Anadolu’nun kaybına katlanamayız. Ama ilk vurulacak platform o olur bir savaş anında. Onun için TCG Anadolu yerine 4 adet daha Bayraktar Sınıfı gemi daha faydalı olurdu.
Hem korumak zor, hem de ilk savaşta en büyük ve ilk hedef. Ne kadar korumaya çalışsanızda mutlaka açığı olacaktır.
Ucuz, bol adette daha küçük deniz platformu bize lazım olan.
Aynı şey TF2000 için de geçerli. Bittiğinde üzerindeki aksam ve silah ile 1 milyar dolarlık yüzen tabut olacak bu gemiler. Aynı füzeleri İ Sınıfı da atacak. En azından kaybına katlanabileceğimiz ve geride arkası olan bir sınıf olacak İ Sınıfı. Okyanus ötesine de şimdilik güç projeksiyonu yapmayalım. Yok çok gerekli ise 4 adet 125-130m’lik İ-Sınıfı Block 2 yapalım.
O bakımdan Milgem bazlı ADKG korvetleri çok iyi bir adım. 10 adet az bile. Ada Sınıfı ile bunların toplamda en az 16 adet olması lazım. I-Sınıfı da 16 adet olursa ne TF2000’e ne de TF4500’e gerek kalır.
Bize asıl lazım olan Li-İıon bataryalı MiLDEN ler. En az 8 adet bu denizaltılar Reislere ek olarak bizim sahillerimizi daha iyi korur ve donanmamızı daha güçlendirir. Denizaltı (tam boy) filomuzu 20 parça olarak düşünmemiz lazım. Karadeniz, Akdeniz (Batı ve Doğu Akdeniz)  ve Ege’de her an devamlı varlık göstermemiz lazım. Ege’de STM-500’ler tam boy denizaltılardan daha iyi iş görecekler. O bakımdan bu platform çok doğru bir adım.
İleriye dönük olarak sürü ULAQ filoları ve geri planda korvet ve fırkateynler ile deniz kuvvetlerimizi yapılandırmalıyız. FAC tipi güdümlü füze ve torpido atabilen platformlar da adalar denizi ve Akdeniz sahilleri için ideal. Bunları da çoklu adetlerde yapmak daha ekonomik bir yaklaşım olur.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2022, 15:35:46 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1113 : 14 Nisan 2022, 16:08:00 »
Yani LHD ve TF-2000 gibi görece çok kolay hedef olacak , kaybı yıkıma yol açabilecek gemilerden uzak duralım diyorsunuz...

Evet Moskova kruvazörünün (ki bu kruvazörün asıl görevi uzun mesafe salvolarıyla uçak gemisi görev grubunu yoketmek ) batışı galiba bir devrin sonu olacak...

İsrail-Hizbullah-Suriye-Ukrayna savaşları nasıl ki tank devrini kapattıysa Moskova Kruvazörünün batışı da 150 metre üstü su üstü gemilerin sonunu getirecek gibi...

Deniz kuvvetlerimizin Fırkateyn ihtiyacımız dururken araya Açık Deniz Karakol Gemisi (ADKG) Projesine yönelmesinin bu konsept farklılığıyla ilgisi var mı?
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2022, 16:10:44 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1114 : 14 Nisan 2022, 16:19:37 »
Saldırı grupları tek başına görev yapmazlar ki...Bu Kruvazörün yanında hava savunma radarı olan en az 2 tane fırkateyn vardır...Sürekli ufku tararsın ...

Dünyanın yuvarlaklığı bu olayda etkili değil diye düşünüyorum atış mesafesi kaç km ki?

Eğer gemi uyarı sistemlerinde bir arıza yoksa ki 3-4 geminin konuşlandığı bir savaş bölgesinde hepsinin birden arıza yaşaması imkansız büyük ihtimalle ben dış kaynaklı bir elektronik harp uygulandığını düşünüyorum bu kruvazöre...

Aşağıda Hakan Kılıç'ın vurulan Moskova Kruvazöründeki S-300 sistemlerinin(64 tane) yerleşimi verdiği resimleri atıyorum...
Eğer bu füzeler reaksiyon göstermemişse bir nedenle gemi radarı göremedi ya da karartıldı... Bölgesel bir karartma da olabilir 2-3 de fırkateyn varsa o bölgede... Ya da müthiş bir sürpriz plan uyguladı Ukrayna...
Bu söylediklerim vuran füze Harpoon veya Neptün olsun farketmez...

kaç kilometreden attılar, belki 20 belki 50 belki 100 belki 150. Önemli mi, 150 km menzilli füzen olsa bile 10 metre altı mesafeden gelen füzeyi hele ki ram boyası varsa kaç kilometreden görebileceksin. Ufuk hattı önemli olmasa ısrarla denizi yalayarak uçan füzeler üretilmez.  Normalde radarın ufuk hattı bile 10 metre yüksekten gelen cisim için 20 km civarı. Ki S-300 'ün 60 metreden gelen hedefi tespit menzili 20 km olarak veriliyor.  Yine S-300 'ün füze tipine göre minimum önleme irtifası 25 ila 100 metre. Açıkçası S-300'ün denizi yalayarak gelen cruise füzelerine karşı önleme kapasitesi var mı şüpheliyim.  Aynı şekilde ESSM dışında SM serisi de bu füzeleri önleyebilir mi zannetmiyorum. Dolayısıyla dediğim gibi ufuk çizgisi dolayısıyla Hava savunma fırkateynlerinin orta ve uzun menzil önleme kapasitesi Awacs desteği olmadıkça orta ve yüksek irtifada şekilleniyor. 450-600 km menzilli radarın var diye, alçak irtifadan bu menzilleri görebileceğini hayal etme. 20-30 km ile sınırlısın. Aynı şey çölde de söz konusu. Buna karşın 3000 metre yüksekte radarın varsa 200 km'yi görebiliyorsun. Demem o ki Awacs ve ağ merkezli savaş altyapın yoksa işin gerçekten zor. Yaşar Beye %100 hak veriyorum.     

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1115 : 14 Nisan 2022, 16:31:22 »
Herkes hak veriyor yanlış dememiş ki kimse... Bunu siz , ben , Yaşar  Bey biliyorken Rus kurmaylarının bilmemesi mümkün mü?

Muhakkak ki alçaktan-denizi yalayarak gelen füzelerin tespit ve imhasına yönelik tedbirleri vardır Rusların'da...
İngilizlerin Harpoon vereceği Hürriyet gazetesinde bile yazarken Ruslar da bilincindedir olayın...

Ne oldu da Ruslar gafil avlandı...?

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2022, 16:32:23 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1116 : 14 Nisan 2022, 16:34:34 »
Her yerde aynı şey geçerli. İnsanlı platformların aktif/pasif çok iyi zırhlandırılacak, ufak/çevik ve çok iyi kamufle edilmiş olacak. Ateş gücü ve durumsal farkındalığını bu platformların çevresindeki dron sürüleri sağlayacak. İnsanlı platformlar bir nevi seyyar karargah olarak hizmet edecekler.

Yoksa işin yaş.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2022, 16:37:32 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1117 : 14 Nisan 2022, 16:41:04 »
Her yerde aynı şey geçerli. İnsanlı platformların aktif/pasif çok iyi zırhlandırılacak, ufak/çevik ve çok iyi kamufle edilmiş olacak. Ateş gücü ve durumsal farkındalığını bu platformların çevresindeki dron sürüleri sağlayacak. İnsanlı platformlar bir nevi seyyar karargah olarak hizmet edecekler.

Yoksa işin yaş.

Durumsal farkındalık çok önemli...

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1118 : 14 Nisan 2022, 16:44:45 »
Gafletten dolayı gafil avlandılar gibi gözüküyor. Savaşın başından beri böyle bir saldırı olmamıştı, beklemiyorlardı böyle bir saldırıyı herhalde. Teknolojileri yetmedi durdurmaya desek, koca Rusya, bir tuhaflık var ya işin içinde, çıkar belki sebebi veya üstü kapatılır.

O değil destek gemileride mi yok yakınlarda, hepsi mi gaflet içinde o da ayrı konu.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2022, 16:50:21 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1119 : 14 Nisan 2022, 17:02:07 »
İngiltere'nin verdiği ya da vereceği füzeler Harpoon değilde MBDA yapımı Sea Spear anti gemi füzeleri diye biliyorum. Bu arada Amerikalılar geminin ağır hasarlı olduğunu fakat halen su üzerinde olduğunu söylüyorlar.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2022, 17:12:10 Gönderen: fırtına06 »