Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 859912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #4170 : 11 Şubat 2024, 01:42:54 »
[quote author =selcukkocak78 link=topic=9.msg159124#msg159124 date=1707603462]
yunanlılar ne bok yiyeceklerini kara kara düşünüyorlardır şimdi
[/quote]

Yabancı forumlara bakıyorum da henüz onların sesi daha çıkmadı   ;D

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4171 : 11 Şubat 2024, 01:47:12 »
Kaan'ın geleceğini göz önüne alarak F-35 A isteseler de almayalım demiştim, buna karşın donanma için B modelinin alınabileceğini belirttim ancak asıl büyük problemler F-35 B'de diyorsunuz. Bu halde B modeli bizim için de sıkıntılı olacaktır.  Buna karşın Batı Donanmalarında VSTOL uçakları için yapılan bu kadar gemi varken, Harrier'e geri dönüş de mümkün değil ise gemiler uzun süre atıl kalabilir.

B modelinin kendisinde sıkıntı var demedim. Belki vardır, ama konu o değil. Sıkıntı, proje kurgusunda. Hindistan'a bakım sorumluluğu ile birlikte devredilirse, B modelinin üretimi ileride devam edebilir bile.

Hintliler neden bu hamallığı kabul etsinler derseniz, birçok açıdan kazanıyorlar. Her şeyden önce, modern bir uçak üretmeyi öğrenecekler, en azından gövdesini üretmeyi öğrenecekler. Sonra, donanma uçağı için tecrübe biriktirecekler. NATO standartlarına aşina olacaklar, vs vs.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4172 : 11 Şubat 2024, 10:27:59 »
   F-35 durdurulmuş değil. Bu aşamadaki üretimde sorun yaşanması doğal. Herkese satıyorsun ama araba hala seni dinliyor. Abd gerizekalı mı bunu iptal etsin. Parça yetişmiyordur üretim yavaşlatılır, uçakta sorun vardır üretimde değişim için yavaşlatılır, ihtiyaç olur iki katına çıkar.
   F-35 başlığını birazda bu tombul kuşu nasıl engelleriz olarak değerlendirmekte fayda var gibi.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4173 : 11 Şubat 2024, 10:51:33 »
   F-35 durdurulmuş değil. Bu aşamadaki üretimde sorun yaşanması doğal. Herkese satıyorsun ama araba hala seni dinliyor. Abd gerizekalı mı bunu iptal etsin. Parça yetişmiyordur üretim yavaşlatılır, uçakta sorun vardır üretimde değişim için yavaşlatılır, ihtiyaç olur iki katına çıkar.
   F-35 başlığını birazda bu tombul kuşu nasıl engelleriz olarak değerlendirmekte fayda var gibi.

Görecek radarı yaparsan, engellersin. En temizi bu olur.

F-35'in iptal edildiğine şu aşamada ben ikna olmadım. Ama iptal edilmesi de beni şaşırtmaz, diyorum. Nedeni de bariz: Hatalı proje kurgusu nedeniyle, uçak olması gerektiğinden pahalıya mal oldu ve oluyor...
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2024, 19:52:04 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4174 : 11 Şubat 2024, 12:49:32 »
Bu kadar sevinmeyin üretim duracak yada elinde patladı diye bunlar gerçeği yansıtmıyor

Lot17 blok4 ile f35 yeni radarı an apg85 olacak eski radarı an apg81 yerine eski radar gaas temelli yeni radar ise GAN temelli...

Ayrıca motorda yenilenecek f135 yerine da xa101 adında daha güçlü motor gelicek..

Keşke bundan yada bu geliştirmelerden sonra sipariş versek.

Unutmayın F16 da böyleydi ilk defa fly by wire denendiğinden ilk zamanlar baya sorunlar yasadı yada temel görevi gündüz av olduğu için birçok yeni ister aksaklık ve sorun yaşadı, birçok geliştirmeye tabi tutuldu.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4175 : 11 Şubat 2024, 13:54:56 »
Arkadaşlar iyi güzelde gelişen savaş doktrini artık geleneksel yatay kalkış yapan uçakların devri kalkmak üzere veya kalkması gerekmekte sebebi savaş durumunda düşman ilk başta uçuş pistlerini vuracaklarından sizin kaçtane uçağınız olduğunun bir önemi kalmıyor saatlerce havadan sizin yerdeki uçaklarınızı yok ederler sizde ağlayarak izlemek zorunda kalırsınız artık karadada denizded dikey kalkış özellikli uçaklar olmak zorunda bunu sadece uçak gemileri veya buna benzer platformlarla sınırlandırmak veya sınırlandırmaya çalışmak yapılabilecek en büyük stratejik hata olur.
Uçak motor nozulu hareket ettirerek dikey kalkış yeteneği elde etmeye çalışmak şimdilik evet fakat artan konstrüksiyon yapısı ciddi bakım onarım ve idame masrafına sebebp olacaktır.
Ben bu konuda motor geliştirmiş ve platformadada yayınlamıştım lakin bir çok arkadaş ya dalga geçti yada aşağılamaya veya projeyi karalamay çalıştı fakat yarın bu motor teknolojisi nereye evrilecek acaba hidrojen motorumu proton motorumu atom motorumu antimadde motorumu hangisi dikkat ederseniz hepsinin ortak bir özelliği var YAKIT SÜRDÜRÜLEBİLİLİRLİK PROBLEMİ savaş zamanında ne kadar zaman yakıt lojistiğinizin idamesini sağlayabilirsiniz.
İşte sorduğum bu sorunun yegane cevabını verebilen tek enerji kaynağı ELEKTRİK TEKNOLOJİSİ gelecek bu teknolojinin sayesinde daha ileriye gidebilecek gerisi bana gör hikaye...

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4176 : 11 Şubat 2024, 14:03:39 »
üretimin durdurulmasına abd liler den daha fazla üzüldünüz yahu bu nasıl bir abd aşkıdır. abd liler bu kadar üzülmemiştir projeyi durdurduklarına.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4177 : 11 Şubat 2024, 14:42:41 »
En muhtemel olanı yeni motor gelene kadar projenin askıya alınması olabilir. Ama burada Çin dengesini unutmamak gerekiyor. Çin f-135'den çok çok daha geride, bakım gerektiren, ömrü düşük motorlarla devam  ediyor. ABD, şikayetlere karşın güç dengesini gözetmek durumunda. Bana ilginç gelen GE çok daha iddialı bir motoru şimdiden hazır etmiş olmasına rağmen, bu motorun opsiyon olarak bile sunulmaması. Bu da kartelleşmeye karşı olabileceği gibi, işin başka ilişkiler ağına da işaret ediyor olabilir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #4178 : 11 Şubat 2024, 16:58:29 »
üretimin durdurulmasına abd liler den daha fazla üzüldünüz yahu bu nasıl bir abd aşkıdır. abd liler bu kadar üzülmemiştir projeyi durdurduklarına.

Tam olarak durdurulmazsada ama durdurulmaya yakın bu arkadaşların uykularını kaçırmaya kadar yeter. Sana bu konuda çok hak veriyorum. Durum ortada aksilik medyada daha neyi tartışıyorlar ben de anlayamadım

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #4179 : 11 Şubat 2024, 17:00:01 »
En muhtemel olanı yeni motor gelene kadar projenin askıya alınması olabilir. Ama burada Çin dengesini unutmamak gerekiyor. Çin f-135'den çok çok daha geride, bakım gerektiren, ömrü düşük motorlarla devam  ediyor. ABD, şikayetlere karşın güç dengesini gözetmek durumunda. Bana ilginç gelen GE çok daha iddialı bir motoru şimdiden hazır etmiş olmasına rağmen, bu motorun opsiyon olarak bile sunulmaması. Bu da kartelleşmeye karşı olabileceği gibi, işin başka ilişkiler ağına da işaret ediyor olabilir.

Çin Cumhuriyeti’nin başlarında sopalı insan kaynaklarını unutmayalım