Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 184931 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1430 : 02 Şubat 2024, 20:02:28 »

Eminin 120 ke 60 anka 3 bizim şu 23 milyar dolarlık F16 teklifinden daha ucuza gelecektir.

Asıl maliyet uçaklar değil, modernizasyon kitleri füzeler ve bombalar.
Onların alımı da gerekliydi, bunun dışında yeni viperlara ödenen para 7 milyar doları geçmez. Ayrıca Kaanın maliyetinden bahsederken üretim maliyetinden değil, uçuş maliyetinden bahsediyordum, yani kaan çok daha büyük bi uçak olduğu için kaan uçurmak F-16 uçurmaktan çok daha maliyetli, bu yüzden Kaanın radarları hazır olmadan 2028 civarı teslimatını gereksiz buluyorum şimdilik.

Bu arada, eğer üretilen turbofan motorlardan güzel bir itki gücü çıkarılabilirse F404 ayarında, Kaanın yanına 4.5 nesil bir hürjet çok iyi gider maliyet etkin görevler için, işte o zaman viperlara gerek kalmazdı ama yeni nesil F-16ları incelemek diğer projelerin gelişimi için iyi olabilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1431 : 02 Şubat 2024, 20:12:53 »
Bu işler hiç tasarlandigi givi yurumez, dünyanın hiçbir yerinde...

Kaan'in oturmasi ve ciddi anlamda envantere girmesi için bence 2035, 2040lar anca....

O vakte kadar eldeki uçaklar ile idare edilmez

Ben 5.nesil uçak yaptım , envantere aldım demek de  yetmez şöyle er meydanına çıkıp önce 4.5 nesil F-16V'yi bir devirsin bakalım...

Hiç kimse söylemeye cesaret edemiyor bari ben söyleyeyim aman KAAN'a kadar idare edelim , KAAN 2030'DA ENVANTERE GİRİNCE ALSIN f-16'larını - Eurofighter'larını başlarına çalsın demekle olmuyor bu işler...

Projenin istenilen verimi vermeyebileceği alternatifi üzerinden de bir strateji belirlemek lazm...En azında devletin askeri kanadı bunu düşünmek zorunda...

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1432 : 02 Şubat 2024, 20:14:27 »
İşin teslim edilmeme yada şantaja uğrama ikinci bir F35 vakası olabileceğini gözardı etmemek lazım..

Onlar güvenilir değil bizde uslu çocuk değiliz problem çıkması olası.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1433 : 02 Şubat 2024, 20:35:08 »
Bir tahmin de ben yapayım.

Elimizdeki F-16'larla 11-12 filo oluşturabiliriz. Yeni F-16'larla 2 filo daha oluşturulur. Bu filolarla Akıncı hariç 7 muharip üssü 2'şer filoyla donatabiliriz. Olur da Typhoon alırsak bunlarla 8. muharip üs de faal hale getirilebilir.

Mevcut F-16'larla ilgili olarak sanırım 2018 yılında bir açıklama yapılmıştı. Buna göre, F-16'ların hizmete girişinin 30'uncu yılında kullanım saatleri 7.000 saati bulmuştu. Buradan yıllık 240 saatin altında bir uçuş süresi çıkar. Bu, Nato'nun Avrupa kanadındaki ülkelerin uçuş saatlerinin üzerinde olmakla birlikte oldukça makul bir süredir ve 8.000 saatlik uçuş ömrü dikkate alındığında 34 yıllık bir süreye tekabül eder. Şimdi büyük modernizasyonla uçuş ömrünün 12.000 saate çıkacağını düşünürsek ortaya uçaklarımızı 50 yıl kadar kullanabileceğimiz çıkar. Bu da 2037 gibi bir tarihe işaret eder. Yalnız bu süreçte maalesef kaza ve kırımlar da olacaktır. Buna göre, mevcut F-16'larımızın sayısını 230 gibi düşünebiliriz. Test filosu da dahil bu sayı ancak 12 filo edebilir.

Bu noktada yeni alınacak F-16'ları da dikkate alırsak belirttiğim tarihe kadar çok ciddi yedek parça ve mühimmat ihtiyacı olacaktır. Muhtemelen bizim karar vericilerimiz ABD'den ileride malzeme alamayacağımızı düşünerek hatırı sayılır miktarlarda ve bedelde talepte bulunmuşlardır.

Gelelim sonuca, buradaki tarihleri dikkate alırsak bizim Kaan'ı istediğimiz teknolojileri haiz olarak ve yeterli sayıda alabilmemiz ancak o tarihleri bulacaktır. Typoon talebi de gerçekleşirse ciddi rahatlarız.
Birde sihaların f16 ların yükünü hafiflettiğinide düşünürsek bu süre yıllık 240 saatinde altına düşecektir.

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1434 : 02 Şubat 2024, 20:41:22 »
Bu işler hiç tasarlandigi givi yurumez, dünyanın hiçbir yerinde...

Kaan'in oturmasi ve ciddi anlamda envantere girmesi için bence 2035, 2040lar anca....

O vakte kadar eldeki uçaklar ile idare edilmez

Ben 5.nesil uçak yaptım , envantere aldım demek de  yetmez şöyle er meydanına çıkıp önce 4.5 nesil F-16V'yi bir devirsin bakalım...

Hiç kimse söylemeye cesaret edemiyor bari ben söyleyeyim aman KAAN'a kadar idare edelim , KAAN 2030'DA ENVANTERE GİRİNCE ALSIN f-16'larını - Eurofighter'larını başlarına çalsın demekle olmuyor bu işler...

Projenin istenilen verimi vermeyebileceği alternatifi üzerinden de bir strateji belirlemek lazm...En azında devletin askeri kanadı bunu düşünmek zorunda...

Az önce TGRT haberin dünkü bir kesitine YouTube dan baktım programa konuk olan siyaset bilimci sn.Kemal Olçar F16 nın F35  mağlup edebilceğinden bahsetti manevra kabiliyeti den bahsederek ...

Kısaca size yanlış öğretmişler bizde yanlış okumuşiz F16 f35 den daha iyi uçakmış bunuda öğrenmiş olduk...artık dağılabiliriz.

Ya bu uzman kişiler ne içiyorlar yada neyin kafasını yaşıyorlar anlamış değilim..O kafayı bende yaşamak istiyorum

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1435 : 02 Şubat 2024, 20:45:01 »
Şimdi ölçüp tartıp bictim..

Yada bunu yaptığımda

En doğru seçenek kızılelma ve anka3'e ağırlık vermek.

İhtiyaç için tf6000 bile yeter tf10000 i bekleriz ama ikiside aynı zamanda hemen hemen devreye girecek.

Ve buna murad radarı eklenirse bizim için gerekenler yeterli...murad radarının akıncı ve bir işjetinde denendiği yazıyordu burda biri demek ki testden geçiyor.

40 F16-kitler-mühimmatlar..bunlara 23 milyar dolar vermektense.

23 milyar dolar vermektense 100-120 Kızılelma 40-60 anka3 alsak F16 alımından daha fazla fayda alırız.

Üstelik her ne kadar tf6000 ve tf10000 için bu sene ateşleme seri üretim için 2028 densede insansız sistemlerde deniyeceğimiz için bu tarih 2026 ya çekilebilir...

Eminin 120 ke 60 anka 3 bizim şu 23 milyar dolarlık F16 teklifinden daha ucuza gelecektir.

Ayrıca Cumhurbaşkanı'nın atarlanıp eyy diyerek bu antlasmayı durdurma yada dondurma ihtimali var.

İsrail biryeri bombalar bizimki kınar ondan sonra F16ları vermeyelim derler yada İsrail için kim soykırımı tanıyor diye sorarlar bizimki de iç poltikaya oynucam diye evet der Yunan ile Ege'de kıbrısta petrol aramada gerginlik olur uçakları alamazsın derler aynı şekil PKK ve PYD yi fazla sıkıştırma bizim milis gücümüz derler bizde vurmaya devam edip cevap vermemek yerine gene ey Amerika deriz gene uçak mühimmat ve kitlerle tehdit ediliriz.

Kısaca sn. Merzifonlu'nun dediği gibi bu uçaklar buraya gelmeden inanmayalım f35 gibi verdiğimiz para ile kalmamız çok olası.

Ve galiba tıpkı sn.merzifonlunun dediği gibi bu iş drone kapasitemize kalıcak gibi...

Zaten 23 milyardan sonra kalmalı.

1- Hiçbir insansız hava aracı bir savaş uçağının yaptıklarını yapamaz, onun yerine geçemez.

2- Daha 2 - 3 hafta öncesine kadar bize F-16 bile vermiyorlar diye forumda dövünüp duruyorduk, karalar bağlamıştık. ABD izin verince de niye F-16 istemezük oldu?

3- Bu 23 milyar dolarlık paketin içinde bir dolu mühimmat, motor, AESA radar, silah istasyonu, hedefleme podu, yedek parçalar vb malzemeler var bunların ucuz malzemeler olduğunu mu düşünüyorsunuz?

4- Ürettiğimiz hava - hava füzeleri dahil çoğu mühimmat ya seri üretim aşamasına yeni girdi ya da girecek, girmeye devam ediyor. Bu mühimmatları almamız gerekiyordu.

5- Dünyadaki Batı üretimi uçakların neredeyse hepsi ya ABD yapımı ya da ABD üretimi parçalar kullanıyor. ABD olmadan Batı üretimi uçak alabilmemiz imkansız.

&- Uçak almayacaksak KAAN'ı beklemekten başka çaremiz yok. Yerli üretim motor kullanılana kadar mecbur KAAN'da da ABD üretimi motor kullanacağız.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2024, 21:00:54 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1436 : 02 Şubat 2024, 21:08:09 »
Kusura bakmayın arkadaşlar ama boş yazmayalım bence. Hesabına güvenenler hesabını kitabını çıkarsın yazsın, illa birşey yazılacak ise...

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1437 : 02 Şubat 2024, 21:08:31 »
Neden insansız hava aracı savaş uçağınım yaptığını yapamıyor .bu zamana kadar hiç havada muharip turbofanlı bir İHA görmediğimiz için olabilir mi?Biz veya baskası bunu deniyecek gözlemliyecek ki olup olmadığına beraber bakarız...

Ona bakarsanız oyuncak dronelarla savaş kazanılır deselerdi Ukrayna savaşından önce inanmazdık.

Yani ke veya anka3 aslında bir milat olacak envantere girince çok şükür bu alanda geri kalmayan öncü olan ülkelerden biri olucaz.

F16 nın yerini tutmamasının sebebi F16 dan daha düşük kinematik değerlere sahip olması ve henüz onun kadar itdalaşına girememesi ve üretecegi elektrik gücü yüzünden daha zayıf aviyoniklere sahip olması

İsterseniz Kızılelma blok2 ile F-16 yı karşılaştırın anka2 nın bvr savaşında daha avantajlı olduğunu görürsünüz

Kızılelma blok1 0.3 metrekare rcs ye sahip
Kızılelma blok2 0.0050 metrekare rcs ye sahip olacak
F16 1.2 metrekare rcs ye sahip boş halde iken

Kısaca kızılelma blok1 olmasada blok2 bvr Savaşında daha iyi olacağı açık.

Aynı şekil F16 ve kit ile mühimmatlar isteriz istemesinede...

Bu kadar proje aksarken gecikirken envantere gıdım gıdım alınırken

3-4 yıl sonra envantere girecek olan F16 için ve diğer paketteki kalemler için 23 milyar dolar ödemek ne kadar mantıklı...

Parayı ;
f110 ge 129 a bas
ASELSAN aviyonik kısmı kabliyet ve üretim hattı geniişletmeye bas
Tei ye bas üretim kapasitesi artsın
Tai ye bas üretim kapasitesi artsın
Roketsana bas üretim kapasitesi artsın
ASELSAN arayıcı baslık üretim kapasitesine baş
MKE ye bas bomba üretim kapasitesi artsın

Kısaca üretim altyapını arttır...

Arka sayfalarda bir sürü örnek verdim.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1438 : 02 Şubat 2024, 21:15:40 »
Kusura bakmayın arkadaşlar ama boş yazmayalım bence. Hesabına güvenenler hesabını kitabını çıkarsın yazsın, illa birşey yazılacak ise...

Sayın mehmet05 ne demek istiyorsunuz daha da açarmısınız? Kim kime göre neye göre boş yazıyor? Burası forum insanlar fikirlerini forum kuralları dahilinde yazma özgürlüğüne sahiptir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1439 : 02 Şubat 2024, 21:26:46 »
Neden insansız hava aracı savaş uçağınım yaptığını yapamıyor .bu zamana kadar hiç havada muharip turbofanlı bir İHA görmediğimiz için olabilir mi?Biz veya baskası bunu deniyecek gözlemliyecek ki olup olmadığına beraber bakarız...

Ona bakarsanız oyuncak dronelarla savaş kazanılır deselerdi Ukrayna savaşından önce inanmazdık.

Yani ke veya anka3 aslında bir milat olacak envantere girince çok şükür bu alanda geri kalmayan öncü olan ülkelerden biri olucaz.

F16 nın yerini tutmamasının sebebi F16 dan daha düşük kinematik değerlere sahip olması ve henüz onun kadar itdalaşına girememesi ve üretecegi elektrik gücü yüzünden daha zayıf aviyoniklere sahip olması

İsterseniz Kızılelma blok2 ile F-16 yı karşılaştırın anka2 nın bvr savaşında daha avantajlı olduğunu görürsünüz

Kızılelma blok1 0.3 metrekare rcs ye sahip
Kızılelma blok2 0.0050 metrekare rcs ye sahip olacak
F16 1.2 metrekare rcs ye sahip boş halde iken

Kısaca kızılelma blok1 olmasada blok2 bvr Savaşında daha iyi olacağı açık.

Aynı şekil F16 ve kit ile mühimmatlar isteriz istemesinede...

Bu kadar proje aksarken gecikirken envantere gıdım gıdım alınırken

3-4 yıl sonra envantere girecek olan F16 için ve diğer paketteki kalemler için 23 milyar dolar ödemek ne kadar mantıklı...

Parayı ;
f110 ge 129 a bas
ASELSAN aviyonik kısmı kabliyet ve üretim hattı geniişletmeye bas
Tei ye bas üretim kapasitesi artsın
Tai ye bas üretim kapasitesi artsın
Roketsana bas üretim kapasitesi artsın
ASELSAN arayıcı baslık üretim kapasitesine baş
MKE ye bas bomba üretim kapasitesi artsın

Kısaca üretim altyapını arttır...

Arka sayfalarda bir sürü örnek verdim.

Sayın Denizci16 insansız bir uçak insanlı bir uçağın yapabileceği manevraları yapamaz, sizin de yazdığınız gibi it dalaşına da giremez. Ayrıca K.E. olsun ANKA3 olsun ikisinin de motoru F110'a yetişemez. Jet motorlu İHA'ların uydu bağlantılarındaki gecikme sorunları da cabası. İlerideki gelişmelere göre tabi olabilir fakat şu an için kıyaslanamazlar.

Bu arada ABD ani bir anlaşmazlıkta F-16 ve diğer malzemeleri vermez diyorsunuz fakat  alacağımız F110 motoru da ABD malı?