Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 184947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1420 : 02 Şubat 2024, 14:33:00 »
Doğrudan satış bildiğim kadarıyla ABD ordusu envanterinde olmayan ürünler için ve yine kongre onayına tabi. Uçak, mühimmat işi bilgisayar, cep telefonu işine benzemeye başladı, devamlı güncelleme lazım olacak gibi. En kısa zamanda mümkün olduğunca yerli ürünlere geçmek lazım.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2024, 14:33:38 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1421 : 02 Şubat 2024, 14:34:21 »

Yine bir diğer önerim

Viper daki sabr radarı yerine bizim milli radarı takma adapte etme ve kullanma konusunda imtiyaz sağlasak olmaz mı?

Bizim murad radarı gerçekten sabr radarından daha kabiliyetli olacak o yüzden diretiyorum..

İsrail elta radarlarını F16 soufa'ya takabildi biz neden aynı şeyi talep edip yapmayalım..

Sabr gene sipariş edelim parası neyse verelim fakat bu radarı istediğimiz zaman murad aesa ile değiştirme ve kullanma hakkımız olsun.

Bence viper daki tek eksik murad aesa tarzı GAN tr ve sıvı soğutmalı radar.Kapasite olarak gan1154 tr modülü var ve kıyaslama yapar isek rafale 826 adet gaas tr modülünden fazla sayısı...

Arkadaşlar biz özgür projesi ile murad radarını blok30 lar başta olmak üzere imkan dahilinde blok40 Lara da uyguluyacağız.

Şimdi bunun yerine tüm F16 lar yeniler dahil murad aesa radarı olsa daha iyi olmaz mı?

Şimdi biz ABD ile murad radarı için anlaşsak kendi görev bilgisayarımızı kulllanmasak bile  murad radarını ABD yapımı görev bilgisayarına tanıtabilir miyiz?

Onlar gerekli kodu paylaşsa bizde gereken kodu paylaşsak bizim murad radarının sırlarını yada kritik bilgilerini vermeden ABD onayı ile bu entegrasyonu yapabilir miyiz? Bilenlere soruyorum.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1422 : 02 Şubat 2024, 15:50:24 »
Ayrıca Kaan'ın uçmasına az kaldıgı bu zamanda Kaan yerine başka bir uçağa 23 milyar dolar kaynak ayrılması bana mantıklı gelmiyor..

İşin içinde başka bir şey arıyorum sanki Kaan seri üretim projesi değil de....prestij projesi yada seçim projesi gibi...sanki gelecek vaadetmiyor yada ümit kesilmiş gibi..

Eee yani iki üç prototip üretip şov yada gövde gösterisinden öteye gitmeyecekse hiç yapmasınlar daha iyi...

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1423 : 02 Şubat 2024, 16:09:50 »
Ayrıca Kaan'ın uçmasına az kaldıgı bu zamanda Kaan yerine başka bir uçağa 23 milyar dolar kaynak ayrılması bana mantıklı gelmiyor..

İşin içinde başka bir şey arıyorum sanki Kaan seri üretim projesi değil de....prestij projesi yada seçim projesi gibi...sanki gelecek vaadetmiyor yada ümit kesilmiş gibi..

Eee yani iki üç prototip üretip şov yada gövde gösterisinden öteye gitmeyecekse hiç yapmasınlar daha iyi...

KAAN ne zaman hizmete girecek? Belki doğru dürüst bir filo oluşturma 10 yılı bulacak. (2034) Bu sürede hangi uçakları kullanmayı planlıyoruz?

Sanki KAAN yarın hizmete girecek de biz gidip başka uçak bakıyoruz. KAAN ortada yok şu an. Uçuşu geliştirmesi motoru derken en az 7-8 yıl sürecek. Bu sürede elde eskiyen gövde ömürleri azalan uçakları mı kullanalım? Acil uçak ihtiyacı ortada. KAAN gelecek diye bu 10 yıl uçaksız mı bekleyeceğiz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1424 : 02 Şubat 2024, 16:24:14 »

KAAN ne zaman hizmete girecek? Belki doğru dürüst bir filo oluşturma 10 yılı bulacak. (2034) Bu sürede hangi uçakları kullanmayı planlıyoruz?

Sanki KAAN yarın hizmete girecek de biz gidip başka uçak bakıyoruz. KAAN ortada yok şu an. Uçuşu geliştirmesi motoru derken en az 7-8 yıl sürecek. Bu sürede elde eskiyen gövde ömürleri azalan uçakları mı kullanalım? Acil uçak ihtiyacı ortada. KAAN gelecek diye bu 10 yıl uçaksız mı bekleyeceğiz.

Fahiş fiyattan motor alıp daha fazla sayıda Kaan alabiliriz ...

40 adet F16
40 adet ef2000 F35 vesaire

Seçenekler yerine

40 adet blok10 Kaan'ı tercih ederim

Sonuçta eğer motoru verseler yada alsak Kaan 2-4 yıl arası radarı(bürfis) elektrooptikleri ve daha basit yazılım ile envantere girer...

F16 sipariş etsek o bile 2026 yada 2028 den önce siparişe girmez...

O zam başka bir konuyada gircez iş yetkililerin açıklamasına güvenip güvenmeme konusuna geliyor iş...

Peki bizim yetkililer burdan kasıt sn. Temel Kotil neye yada neyine güvenip 2028 de Kaan seri üretime girecek ve zaten plan 2028 de 20 adet Kaan'ı hava kuvvetlerine teslim etmek hedefimiz diyor..

Peki işin içindeki yetkili ki burdan kasıt başındaki kişi 2028 e parmak basarken,siz neye istinaden 2034 u bulur diyorsunuz...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1425 : 02 Şubat 2024, 17:04:10 »
Bu işler hiç tasarlandigi givi yurumez, dünyanın hiçbir yerinde...

Kaan'in oturmasi ve ciddi anlamda envantere girmesi için bence 2035, 2040lar anca....

O vakte kadar eldeki uçaklar ile idare edilmez
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1426 : 02 Şubat 2024, 17:21:57 »
Peki bizim yetkililer burdan kasıt sn. Temel Kotil neye yada neyine güvenip 2028 de Kaan seri üretime girecek ve zaten plan 2028 de 20 adet Kaan'ı hava kuvvetlerine teslim etmek hedefimiz diyor..

Peki işin içindeki yetkili ki burdan kasıt başındaki kişi 2028 e parmak basarken,siz neye istinaden 2034 u bulur diyorsunuz...

2028de 20 KAAN teslim edilecekse, en iyi ihtimal ayda 1 Kaan olarak bir üretim kapasitesi oluşturulması gerekiyor, bu da 2 yıl önce seri üretimin başlaması demek, yani 2026da KAAN seri üretimi başlıyor bu çizelgede.

Şu an 2024teyiz 2-3 yılımız var Kaanı seri üretime yetiştirmek için(en iyi ihtimal), daha CDR bitmedi ilk uçuş yapılmadı, CDR sırasında bir sorun tespit edilmemesi gerekiyor, diyelim ki orda da sorun yok.

Tusaşın bildiğim kadarıyla hala üretim kapasitesini arttırmak için bir çalışması yok. Hadi diyelim yaptı iki yılda yetiştirdi.
Bana biri şunu açıklasın:
daha Murad radarı bitmemişken, iki yılda KAANın radarı ve elektronik harp yeteneği olacak Bürfis radarı nasıl bitecek.

Bunların 2026da seri üretime girecek şekilde hazır olması imkansız.
Eğer güçlü bir radarı IRST ve EOTS olmadan kullanmaya başlarsak. Pahalı maliyetli F-16 uçuruyor olacağız.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1427 : 02 Şubat 2024, 18:19:57 »
Gerekirse bürfis yani bütünleşik radyo frekans işletim sisteminin bileşenleri;

Burun radarı
Burun yanak radarı
Kanat radarı
Kuyruk radarı

Sadece bütün bu radarlar arasından sadece burun radarı olsun o bile yeterli..

Hatta Murad radarlı Kaan bile F16 dan iyidir ..

Hatta Toygun yada karat gibi ırst ve eo sistemler ile yıldırım drıcm sistemi olmasa da olur..

Kaan'ın ilk blokunun rcs'si 0.01(blok10)

F16 rcs'si 1.2 metre kare hiçbirşey takılmamış halı

Ayrıca sadece burun radarı olan Kaan'ın fiyatıda azalacaktır veyahut ABD'nin bize satmak istediği F16 ile aynı olacaktır.

Yani iş Kaan'dan yana yada Kaan'a göre oyun kurulsa hertürlü çözüm bulunur.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1428 : 02 Şubat 2024, 18:32:59 »
Bir tahmin de ben yapayım.

Elimizdeki F-16'larla 11-12 filo oluşturabiliriz. Yeni F-16'larla 2 filo daha oluşturulur. Bu filolarla Akıncı hariç 7 muharip üssü 2'şer filoyla donatabiliriz. Olur da Typhoon alırsak bunlarla 8. muharip üs de faal hale getirilebilir.

Mevcut F-16'larla ilgili olarak sanırım 2018 yılında bir açıklama yapılmıştı. Buna göre, F-16'ların hizmete girişinin 30'uncu yılında kullanım saatleri 7.000 saati bulmuştu. Buradan yıllık 240 saatin altında bir uçuş süresi çıkar. Bu, Nato'nun Avrupa kanadındaki ülkelerin uçuş saatlerinin üzerinde olmakla birlikte oldukça makul bir süredir ve 8.000 saatlik uçuş ömrü dikkate alındığında 34 yıllık bir süreye tekabül eder. Şimdi büyük modernizasyonla uçuş ömrünün 12.000 saate çıkacağını düşünürsek ortaya uçaklarımızı 50 yıl kadar kullanabileceğimiz çıkar. Bu da 2037 gibi bir tarihe işaret eder. Yalnız bu süreçte maalesef kaza ve kırımlar da olacaktır. Buna göre, mevcut F-16'larımızın sayısını 230 gibi düşünebiliriz. Test filosu da dahil bu sayı ancak 12 filo edebilir.

Bu noktada yeni alınacak F-16'ları da dikkate alırsak belirttiğim tarihe kadar çok ciddi yedek parça ve mühimmat ihtiyacı olacaktır. Muhtemelen bizim karar vericilerimiz ABD'den ileride malzeme alamayacağımızı düşünerek hatırı sayılır miktarlarda ve bedelde talepte bulunmuşlardır.

Gelelim sonuca, buradaki tarihleri dikkate alırsak bizim Kaan'ı istediğimiz teknolojileri haiz olarak ve yeterli sayıda alabilmemiz ancak o tarihleri bulacaktır. Typoon talebi de gerçekleşirse ciddi rahatlarız.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1429 : 02 Şubat 2024, 19:20:20 »
Şimdi ölçüp tartıp bictim..

Yada bunu yaptığımda

En doğru seçenek kızılelma ve anka3'e ağırlık vermek.

İhtiyaç için tf6000 bile yeter tf10000 i bekleriz ama ikiside aynı zamanda hemen hemen devreye girecek.

Ve buna murad radarı eklenirse bizim için gerekenler yeterli...murad radarının akıncı ve bir işjetinde denendiği yazıyordu burda biri demek ki testden geçiyor.

40 F16-kitler-mühimmatlar..bunlara 23 milyar dolar vermektense.

23 milyar dolar vermektense 100-120 Kızılelma 40-60 anka3 alsak F16 alımından daha fazla fayda alırız.

Üstelik her ne kadar tf6000 ve tf10000 için bu sene ateşleme seri üretim için 2028 densede insansız sistemlerde deniyeceğimiz için bu tarih 2026 ya çekilebilir...

Eminin 120 ke 60 anka 3 bizim şu 23 milyar dolarlık F16 teklifinden daha ucuza gelecektir.

Ayrıca Cumhurbaşkanı'nın atarlanıp eyy diyerek bu antlasmayı durdurma yada dondurma ihtimali var.

İsrail biryeri bombalar bizimki kınar ondan sonra F16ları vermeyelim derler yada İsrail için kim soykırımı tanıyor diye sorarlar bizimki de iç poltikaya oynucam diye evet der Yunan ile Ege'de kıbrısta petrol aramada gerginlik olur uçakları alamazsın derler aynı şekil PKK ve PYD yi fazla sıkıştırma bizim milis gücümüz derler bizde vurmaya devam edip cevap vermemek yerine gene ey Amerika deriz gene uçak mühimmat ve kitlerle tehdit ediliriz.

Kısaca sn. Merzifonlu'nun dediği gibi bu uçaklar buraya gelmeden inanmayalım f35 gibi verdiğimiz para ile kalmamız çok olası.

Ve galiba tıpkı sn.merzifonlunun dediği gibi bu iş drone kapasitemize kalıcak gibi...

Zaten 23 milyardan sonra kalmalı.