Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 184915 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1410 : 02 Şubat 2024, 11:41:39 »
MSB kaynakları detayları paylaştı:

💢 Teklif ve kabul mektupları tarafımıza ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacak ve böylece projelerin maliyeti de net olarak ifade edilebilecektir.

💢 Talep edilen mühimmat istekleri harekat ihtiyaçları, envanter durumu ve teknik gereklilikler göz önüne alınarak detaylı bir çalışma sonucunda yapılmıştır.

Neden bu kadar çok mühimmat alıyoruz demiştik ya hepsini-kalem kalem bizim kuvvet talep etmiş... Yorumlarda geçen "TSK bunların hepsini almayabilir , azaltma yapılabilir" efsanesi de çökmüş oldu...

Şimdi kritik soru şu: ABD tüm bu sistem-mühimmat için 23 milyar dolar istemiş , bizimkilerde hepsini alacağız diyorsa nasıl olacak da bu fiyat düşecek deniliyor?

Yani bu para Arap ülkelerine çıkarılan diyet faturalarından bile çok....

Parayı abartıyoruz ama bu en az 6-7 belki daha fazla  senelik bir harcama.

1.aşamada modernizasyon kitleri ve bir kısım mühimmatlar,

2.aşamada  yedek malzemeler, yedek motorlar, bir kısım mühimmatlar,

3.aşamada sıfır uçaklar ve onların yedekleri ile ve mühimmatların kalan kısmı gibi düşünmek lazım.

Bu işler devam ederken arada  bir yerlerde ilk aşamada blok-30'lar için özgür-1 seri üretim ve özgür-2'nin testleri,

4.aşamada tüm blok70 Teslimatları bittikten sonra kalan blok 40 ve 50'ler için özgür-2 modernizasyonu seri üretimi gelecektir.

Nerden baksanız 10 yıla yayılma potansiyeli var. Yani yılda 2-3 milyar dolar aralığını geçmeden öderiz..  ki bunun en yarısı off-set üretim ile bütçeden TL karşılığı ilebyerli firmalara iş olarak döner..

« Son Düzenleme: 02 Şubat 2024, 12:28:33 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1411 : 02 Şubat 2024, 11:48:08 »
Tank konusu nasil oldu da F-16 Modernizasyonu basligi altina girdi ???

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1412 : 02 Şubat 2024, 11:57:48 »
Dikkat çekicidir Sınır ötesi operasyonları haber yapılırken operasyonun yerli mühimmatlarla yapıldığına vurgu yapılıyor. Bence bizim elimizde bir miktar hava- hava hariç hava-yer görevi icra edecek mk serisi dış alım bomba bile yok. Koskoca vatan savunması 36 adet, yerli mühimmat takabildiğin f16 block 30 ve f4 lere kalmış durumda. Onlarda parçasızlıktan ne halde bilen yok. Türkiye'nin vurucu gücü bel kemiği diye diye övündüğümüz hava kuvvetlerimiz ne hale düşürüldü. İnsan üzülüyor. Gerçeklik olgusundan kopuk saçmasapan politikalar yüzünden kim bu hale getirdiyse artık R mi yapar Ğ mi yapar ne halt ediyorsa bu durum düzelmek zorundadır.
Sn Efes,
Elimizde uçar durumda 20 + adet f4 ve 35 adet block 30 F16 var.
70-80 uçaklı saldırı yaptığımızda hangi uçakları yerli mühimmatlar la donattik zannediyorsunuz?

TÜBİTAK Sage başkanı açık açık beyanat verdi; tüm ucklarimiza yerli mühimmatlarımızı entegre edebiliyoruz diye. Hatta son aldığımız ve 29 adet kalan block 50+ lara dahi kendi mühimmatlarımızı takabiliyoruz demişti.
Havada awach destekli 70 uçakla operasyon yapıyorDUK. Ne güzel günlerdi.

Bir daha soruyorum ne duydunuz ve ne biliyorsunuz ki enseyi o kadar karartıyorsunuz?
Benim düşüncem bir çıkarımdır sayın tigerfish. Uzun yıllardır yaptırım altında olduğumuz sır değilki.
Ayrıca enseyi kararttığım yok gelecekten umutluyum. Ancak hava Kuvvetleri'nde bir zafiyet olduğu da tartışma götürmüyor artık. Buna sebep olan hatalı politik kararlar kim tarafından verilirse verilsin benim için farketmeksizin eleştiriyi hakediyor.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1413 : 02 Şubat 2024, 12:00:09 »
@Metin62 :

Olur öyle ;)   bir cümle de geçse baktım konuyla ilgili  yanlış anlaşılabilecek veriler ve eksik bilgiler var ; hafif ayrintiya girerek not düştüm biraz ; ama sonunu f-16'ya bağladım tabi ki.. :)

Yemek sohbeti gibi düşünün aksam yemeğinde ne var'dan başlayıp  komsunun düğününde ne takacağimiza geçerken ; araya memleletteki arsanın durumu da sıkısabiliyor bazen.;)
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2024, 12:01:34 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1414 : 02 Şubat 2024, 12:02:35 »
MSB kaynakları detayları paylaştı:

💢 Teklif ve kabul mektupları tarafımıza ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacak ve böylece projelerin maliyeti de net olarak ifade edilebilecektir.

💢 Talep edilen mühimmat istekleri harekat ihtiyaçları, envanter durumu ve teknik gereklilikler göz önüne alınarak detaylı bir çalışma sonucunda yapılmıştır.

Neden bu kadar çok mühimmat alıyoruz demiştik ya hepsini-kalem kalem bizim kuvvet talep etmiş... Yorumlarda geçen "TSK bunların hepsini almayabilir , azaltma yapılabilir" efsanesi de çökmüş oldu...

Şimdi kritik soru şu: ABD tüm bu sistem-mühimmat için 23 milyar dolar istemiş , bizimkilerde hepsini alacağız diyorsa nasıl olacak da bu fiyat düşecek deniliyor?

Yani bu para Arap ülkelerine çıkarılan diyet faturalarından bile çok....

Parayı abartıyoruz ama bu en az 6-7 senelik bir alım.

1.aşamada modernizasyon kitleri ve bir kısım mühimmatlar,

2.asamada  yedek malzemeler, yedek motorlar, bir kısım mühimmatlar,

3.asamada sıfır ucaklar ve onların yedekleri ve mühimmatları gibi düşünmek lazım.

Bu arada bir yerlerde ilk aşamada özgür-1

4.asamada blok70 Teslimatları bittikten sonra kalan blok 40 ve 50'ler icin özgür-2 modernizasyonu gelecektir.

Merden balsanız 10 yıla yayılma potansiyeli var. Yani yılda 2-3 milyar dolar aralığını geçmeden öderiz..  ki bunun en yarısı off-set üretim ile bütçeden TL karşılığı  yerli firmalara iş olarak döner..

Hocam yine de 23 milyar dolar çok ...

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1415 : 02 Şubat 2024, 12:40:13 »
Bu şekilde devam ederseniz ben de anca bu kadara satarım diyor olabilir adamlar. Bedava vermeyecekti tabi ama f-35 anlasmasindaki gibi full offset bir anlaşma  beklemek de saflık olur. Ortak olarak değil paranla alınca böyle oluyor.

bu yola iktidara oy veren herkes ; oy vermeyen diğelerini de zorlayarak beraberce girdi. Gayet de memnun herkes ben toplumda bir sıkıntı görmüyorum. Halinden memnun, geçinip gidiyor insanlar. Yine sandık koy yine seçerler. O zaman problem de yok.. Gördüğümüz gibi siyaset her zaman her yerde.. mesajlar silinse de gerçekler baki.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2024, 13:23:08 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #1416 : 02 Şubat 2024, 12:57:43 »
Dikkat çekicidir Sınır ötesi operasyonları haber yapılırken operasyonun yerli mühimmatlarla yapıldığına vurgu yapılıyor. Bence bizim elimizde bir miktar hava- hava hariç hava-yer görevi icra edecek mk serisi dış alım bomba bile yok. Koskoca vatan savunması 36 adet, yerli mühimmat takabildiğin f16 block 30 ve f4 lere kalmış durumda. Onlarda parçasızlıktan ne halde bilen yok. Türkiye'nin vurucu gücü bel kemiği diye diye övündüğümüz hava kuvvetlerimiz ne hale düşürüldü. İnsan üzülüyor. Gerçeklik olgusundan kopuk saçmasapan politikalar yüzünden kim bu hale getirdiyse artık R mi yapar Ğ mi yapar ne halt ediyorsa bu durum düzelmek zorundadır.
Sn Efes,
70-80 uçaklı saldırı yaptığımızda hangi uçakları yerli mühimmatlar la donattik zannediyorsunuz?

TÜBİTAK Sage başkanı açık açık beyanat verdi; tüm ucklarimiza yerli mühimmatlarımızı entegre edebiliyoruz diye. Hatta son aldığımız ve 29 adet kalan block 50+ lara dahi kendi mühimmatlarımızı takabiliyoruz demişti.

Bir daha soruyorum ne duydunuz ve ne biliyorsunuz ki enseyi o kadar karartıyorsunuz?
Benim düşüncem bir çıkarımdır sayın tigerfish. Uzun yıllardır yaptırım altında olduğumuz sır değilki.
Ayrıca enseyi kararttığım yok gelecekten umutluyum. Ancak hava Kuvvetleri'nde bir zafiyet olduğu da tartışma götürmüyor artık. Buna sebep olan hatalı politik kararlar kim tarafından verilirse verilsin benim için farketmeksizin eleştiriyi hakediyor.

Size şunu söyleyim F 16 savaş uçakların hakkında bilgi birikiminde dünyanın sayılı ülkelerinden biriyiz. Kendi Sistemlerini entegre edebilen bir de İsrail var ancak İsrail’e tüm kaynak kodlar ve haklar verildi. Bizim hava kuvvetleri ise kendi teyyarlerin sırlarını çözmeyi başardı. Sayın Yaşar’ın yorumuna bakın. Kendisi mühendis ve çok ciddi takip ve bilgi birikimleri var.

Benim size sormamın sebebi bu felaketlerin kaynağını nereden aldınız? Çünkü bir şeyi tam olarak belgelenen den bir iddia ortaya atamam. Artı bunun bir de deseformasyon yasası beraberinde getirdiği yargılamalar var. Spekülasyon yerine kesinlikle kaynaklarla belgelenen iddialar sunum onun dışında susun.

Rica ederim beni sakın yanlış anlamayın

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1417 : 02 Şubat 2024, 13:26:12 »
İnsanları susturmak icin hukuğu kullanacağımıza; 9 sabıkası olan meczup pkk sempatizanını icerde tutmak icin hukuk isteseydik taksici kardeşimiz hayatta olurdu bugün.

Rica ederim beni sakın yanlış anlamayın.

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1418 : 02 Şubat 2024, 13:35:17 »
Sn Efes,

Size şunu söyleyim F 16 savaş uçakların hakkında bilgi birikiminde dünyanın sayılı ülkelerinden biriyiz. Kendi Sistemlerini entegre edebilen bir de İsrail var ancak İsrail’e tüm kaynak kodlar ve haklar verildi. Bizim hava kuvvetleri ise kendi teyyarlerin sırlarını çözmeyi başardı. Sayın Yaşar’ın yorumuna bakın. Kendisi mühendis ve çok ciddi takip ve bilgi birikimleri var.

Benim size sormamın sebebi bu felaketlerin kaynağını nereden aldınız? Çünkü bir şeyi tam olarak belgelenen den bir iddia ortaya atamam. Artı bunun bir de deseformasyon yasası beraberinde getirdiği yargılamalar var. Spekülasyon yerine kesinlikle kaynaklarla belgelenen iddialar sunum onun dışında susun.

Rica ederim beni sakın yanlış anlamayın
Belgeyle konuş dediğinize göre sizinde teyyarenin bize verilmeyen hangi sırlarını ne zaman nasıl kim çözmüş belgeleriyle açıklamanız gerekir. Ancak bana sorarsanız burası mahkeme salonu değilki her söylediğimizi delillerle ispat edelim. Elbette olaylar üzerine kendi yorumunuz çıkarımımız olacak doğal olarak bunlardan bağzısı hatalıda olabilir. Ancak Sipekilasyon yada susun tarzı söylemlerin bende karsılığı yok lütfen sizde beni yanlış anlamayın

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1419 : 02 Şubat 2024, 14:22:03 »
Arkadaşlar 23 milyar dolardan bahsederken elimizde birçok seçenek olduğuna dikkat çekmek istedim.

Mesela bir f110 ge 129 un kimi yerde 4.5 kimi yerde 6.5 kimi yerde ABD dışı alımlar için 10-12 milyon dolar gibi rakamların dolaştığı yerde...

Bizim tei için ek kapasite ek bina ek üretim tezgahı ek mühendis teknisyen tekniker kısca kapasite arttırımı

Yine mühimmatlar ile ilgili roketsan da kapasite arttırımı

Yine mühimmat sensörleri ile ilgili ASELSAN da kapasite arttırımı

Aynı şekil bombalar ilgili mke'de kapasite arttırımı.

Yine aviyonik üretimi (radar,ır,optik ve diğer sensörler) ile ilgili kapasite arttırımı

Gibi yatırımları yapsak...

Gene aynı şekil 80-120 f110 ge 129e alıp 40-60 Kaan uçağını blok10 olarak 2030 a kadar tamamlasak daha mantıklı daha akıllı yatırım yapmış olmaz mıyız?

Bir f110 129'u fahiş fiyat yani birim maliyeti 30 milyon dolar sayalım 120 tanesi 3.6 milyar dolar eder
Aynı şekil kongre ve FMS ile uğraşmadan parasını pesın versek daha mantıklı değil mi?

Son dediğim ile ilgili Arkadaşlara birşey sormak isterim biz FMS ile satın almak yerine direk peşin f110 ge 129 alsak kongre ve onayı ile uğraşır mıyız?

Yoksa belirli adeti yada satıs rakamını geçince kongreye gelmek zorunda mı?