Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 184948 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1330 : 30 Ocak 2024, 01:08:41 »
F-35 Test Pilotu: F-16 ve F-35 karşı karşıya gelirse ne olur?

• F-16’nın hiçbir şansı yok çünkü F16, F35 yaklaşmadan göremez ve yok eder.

• Masanın bir ucuna 2 adet F-35 diğer ucuna 6 adet F-16 koyalım. Bu F-16’ların hiçbiri kurtulamaz.”

Bu senaryo Atlantik ötesinden kalkıp gelen F35'ler için doğru olabilir ama Yunanistan çok uzak değil. Bütün havalimanları fiili gözlem altında. Bir savaş durumunda o uçaklar kalktığı anda haberimiz olacaktır ve yaklaşık yerleri belli olacaktır. Onlara önleme olarak F16 göndermek saçmalık olur. 5 yıl sonra muharip hale gelmiş olacak Kızılelma'lar önde, arkada F16'lar olacaktır. Bütün radarlar o F35'leri arayacaktır. Kaldı ki yunan F35 aldığında bizim onu görmek için tüm firmalarımızı seferber edip kızılötesi, vs bir yöntem bulacağımızdan eminim. Bu bizim Fırat Kalkanı'nda başta tankları dımdızlak sok, sonraki harekatlarda neredeyse hiç tank kaybetmemiz gibi bir durum. Yani bizim kuvvet masanın öbür tarafına asla dımdızlak f16'ları koymayacaktır. Tankların devrini biz bitirdik, insanlı savaş uçaklarına da aynısını yapacağız, görecekiniz.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1331 : 30 Ocak 2024, 01:14:44 »
   Hani bize vermezlerse biz daha iyisini yaparız diyorduk ya, block30 lara modernizasyonu yaptık diyelim; abd den gelecek kitlerle modernize edilenlerle bizim yaptığımızı evrak üzerinden de olsa kıyaslama imkanımız var mı acaba. Hani hangisi daha efektif/verimli/başarılı şu an bir şeyler söyleme şansımız var mı?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1332 : 30 Ocak 2024, 01:36:53 »
Off tekrar yazmak zorunda kaldım

Murad radarı GAN ve sıvı soğutmalı 1153 tr modülü
Sabr gaas ve hava soğutmalı xxxx tr modülü???

Bu anlamda bizim murad radarı daha iyi olacak demek yanlış olmaz

Aynı şekil pik sayısını belirten arkadaş olmuştu malesef aklımda değil galiba bu anlamda da iyidi

Viper için:

-Yeni nesil ABD mühimmatlarını kullanabilecek
-kokpitte tam ortada yeni büyük bir MFD eklenmiş
-pilot baygın yada bilinç kaybında ućağı otomatik uçuran yazılım
-TMLA yani çoklu salan
- gece hedefleme podlarıma ek olarak ırst pod
-sabr radarı
-Galiba dahili ew yada jammer imkanı
Bunlar başlıca özellikler

Özgür projesi

-Murad radarı
-envanterdeki yerli ve yabancı mühimmatları kullanma imkanı
- kokpit neredeyse viper ile aynı
-yerli yabancı podları kullanma imkanı
- yerli harici eh ve Ed podları kullanma imkanı
-pilot bayılırsa yada bilincini kaybederse uçakta otomatik uçuran yazılım olmayabilir viperdan farklı olarak
-birde ew yada jammer işi dahili değil harici pod ile

Kısaca aklımda kalanlar bunlar yanlış noktaları Arkadaşlar düzeltir.

Bizim özgür projesindeki en büyük avantajımız murad radarı .

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1333 : 30 Ocak 2024, 01:44:13 »
Tamamda

Nedense Alt tarafı F35 deyip geçemiyorum

Tarihte "Averof"diye bir gerçek var iken..

Bir Averof ile koca adaları kaybettiysek

40 F35 ile başımıza neler gelebilir onuda bu kadar Rahat davranan Arkadaşlarıma sormak isterim.

Averof zamanında atacak taşın bile yoktu. Şimdi, her çeşitten sayısız uzun menzilli ve hepsi hassas güdümlü füzen var. Bir halt edemezler.

Ek olarak, Murad AESA radarı ve TF-10000 motoru envantere girdikten sonra bile, aradaki ateş gücü farkı, Yunan ne alırsa alsın, kapanmayacak hale gelecek. Kaan ve TF-35000'e gerek bile kalmayacak, onlar pastanın üstündeki çilek olacaklar.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2024, 01:45:58 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1334 : 30 Ocak 2024, 01:44:50 »
Eskiden iki ülkede ithal silahlar ile birer NATO ülkesi iken ben Yunanistan ın kolay ülke olmadığını söylerdim ve özellikle Fransa gibi batı desteği ile önceden hazırlanmış yıkıcı ilk darbeleri sürpriz şekilde yapma ihtimali görürdüm. Örneği ilk saldırıda tüm hava gücümüzü yerde imha etme güçleri pekalada olabilirdi. Ama şimdi durum çok farklı hal aldı. Bu endişeler hala geçerli ama ben iki ülkeyi dışardan değerlendiren üçüncü bir taraf olsam Türkiye nin potansiyel olarak çok fazla kahredici sürprize sahip bir ülke olduğunu düşünürdüm. Şu anda yada yakın gelecekte Türkiye nin savaşın ilk gününde Yunanistan ı dizlerinin üstüne çöktürmesi çok olası. Hatta bunun derecesini kestiremiyor insan bu yıkıcı amansız ilk dalga yarım saat mi sürer on gün mü sürer o bile tartışmalı. Durum böyle ama şimdi dostlar bizim bu ihtimaller bulutunda kendi önlemlerimizi de düşünmemiz gerek. Onların en ama en başında bu uçakları yer altında savaşı bekler şekilde güvene almaktır. Bu kulağa çok kahvehane sohbeti gibi gelmesin bunu yapan çok ülke var ve genelde de bu işleri çok ciddiye alan ülkeler. Örneğin İsrail in uçağını gidip bulup vuramazsınız ortada yoklar yer altında koruganlarda saklıyorlar. Girişi var tabi ama aşağısı nasıl bilmiyorsun nereye ne yönde yayılıyor ne derinlikte bilmiyorsun. İsrail Mısır İran Çin daha bir çok ülke bunu yapıyor. En azından uçakların yarısını yer altında savaşı bekler tutmamız lazım.

Denizci demiş ki kapısını bombarlar. Yahu şimdiki koruganı koruyoruz onda sorun yok ama yer altındakinin kapısını mı koruyamayacağız. Kapı vurulunca ne olur iki dozer gelir açar girişi
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2024, 01:46:58 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1335 : 30 Ocak 2024, 02:12:23 »
Sn putty

O dozer belki oluşacak o mağara yada kapı içersindeki yıkıntıyı hemen açamayabilir saatler yada günler sürebilir .

O saatler sürer dedim ya

Emin olun o saatlerin çok önemi var ki aynı mantıkta durandal pist tahrip bombaları her ülkenin envanterinde hemen hemen var her ülkenin dozer ve asfalt yenileme aracları var tamir edebilirler fakat tamir esnasındaki gecikmeden her ülke korkar ki burda bahsettiğim bir pist tahrip bombası ve ona karşı pist yenileme ekibinin mücadelesi..

Burda bile hasım ülke bu pistler tamir olana kadar bir iki fazla sorti saldırı yapabilir.

Ki biz burda bahsetmiş olduğunuz koca kapı ve kapının içindeki oluşan derinliğin ne kadar derinden hasar alabileceğine değinmişiz değineniliyoruz

Diyelim dediğiniz gibi olsun 6 saatte kapıyı onardık

Peki o esnada Yunan kaç sorti saldırı yapıcak?

Buna karşı dayanma şansımız

İlla yer altına yada dağların ardına birşey saklıyacaksak onun içinde fikir veririm tabiki ama sizin söylediğiniz şeklide uçaklarımızı yer altında saklayıp yer altından çıkararak kullanırsak o kapılar keşfedilir tespit edilir ve sonunda yok edilir siz daha uçak kaldıramadan hava savaşı da havlu atarsınız...

Ne diyeceksiniz uçağımız var gıcır gıcır yeraltı hangarımızın kapısı vuruldu göçtü çıkartımıyoruz çıkartamadık bu yüzden kullanamıyoruz mu?

Birde o dışarda duran hangarın yada hangarların bir mantığı olabilir mi?

Uçakları tek bir yerde yeraltında kapısı belli olan yerde tutmaktansa ve alarm reaksiyon gereken yer ve zamanda bu uçakları sığınağa inip sığanaktan çıkartıp uçurmak bir araya getirmek uzun sürmektense...

Uçakları hangarda ve pilotları üsde lojmanda tutup bir anda alarm reaksiyon da daha hızlı uçaklara ulaştırıp bir anda havalanmalarını sağlamak daha mantıklı değil mi ...

Yer altına gir uçağı al uçağı çıkar uçürmaya başla uzun iş...

« Son Düzenleme: 30 Ocak 2024, 02:13:42 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1336 : 30 Ocak 2024, 02:44:23 »
Tamamda

40 F35 ile başımıza neler gelebilir onuda bu kadar Rahat davranan Arkadaşlarıma sormak isterim.

Averof zamanında atacak taşın bile yoktu. Şimdi, her çeşitten sayısız uzun menzilli ve hepsi hassas güdümlü füzen var. Bir halt edemezler.

Ek olarak, Murad AESA radarı ve TF-10000 motoru envantere girdikten sonra bile, aradaki ateş gücü farkı, Yunan ne alırsa alsın, kapanmayacak hale gelecek. Kaan ve TF-35000'e gerek bile kalmayacak, onlar pastanın üstündeki çilek olacaklar.

Sn . Merzifonlu  Kaan ve TF35000 gelmeden birşey değişmeyecekte ...

Biz aslında kendi kendimizi kandırıyor ve avutuyoruz..

Sesimi çıkartmıyordum ama konuşmak zorundayım.

Şimdi murad ve tf10000 veya tf6000 geldi ama nihai olarak tf10000 geldi ...

Şimdi size bazı örnekler verip gitmek istiyorum

Murad +tf6000 Kızılelma

Murad +tf10000 Kızılelma 2

Murad+ f110 ge F16

Murad + tf35000 Kaan (not: Kaan'da murad kullanılmayacak biliyorum özellikle belirttim)

Şimdi bu dört sistemde ne anlatmak istemiş olabilirim?

Cevabı çok basit burda verimlilikte bahsediyorum...

Sonuçta her sistemde murad radarı ve farklı motor koydum ...

Peki bu murad radarının etkinlikleri aynı olacak mıdır?

Cevap: Hayır

Çünkü ;murad radarının verimli ve üst düzey kabiliyetlerde kullanılması için gereken güç miktarı farklıdır yada daha fazladır.

Ki murad radarı GAN/TR modülü ve sıvı soğutmalı olduğu için yüksek miktarda elektrik sorun oluşturmamalı,kaldırmalı ve kapasitesini arttırmalı
Bu düz mantık söylenebilir.

İşte bu yüzden bu platformların yanına motor örneğini verdim yani her platformun elektrik gücü aynı olmaz dolayısıyla takılan fakat aynı olan murad radarının da performansı aynı olmaz..

Dolayısıyla tf6000 yada tf10000 takılı bir kızılelmadan asla bir F16 ya takılan radar kadar performans almayı beklemeyin,söz konusu murad radarı için

Aynı şekil rcs'si 0.0015 olan ve gaas 1400-1600 arası 
Modüle sahip an apg81 radarına sahip f135 motoru gibi devasa 40000 lb güc ve bu güçlü motorun elektriği ile beslenen radara sahip tenis topu büyüklüğünde olan rcs'si ile bir f35'i asla kızılelma ile kıyaslamayın yada rakip görmeyin..

Kızılelma blok1 rcs'si 0.1 motor al25 yada tf6000 murad radarı ASELSAN Toygun

Kızılema blok2 rcs'si yapılan iyileştirme ile daha iyi olan yanlış hatırlamıyorsam 0.005ama hala f35 değil motor tf10000 murad radarı ve ASELSAN Toygun süpersonik hızda harekat imkanı

Beyazıt karakaş paşanın kızılelma ve F35 i mukayese eden birbirlerine angajman mesafelerini gösteren bir inografik vardı onu burda paylaşırsanız ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.

Yani ez cümle ile kızıl elma gerek rcs'si gerek motor gücü gerek radar kapasitesi olarak bile asla F35 rakip yada denge unsuru olamaz ..olur diyen hayal görür...

Ama ani baskında F16 kaybetmektense akıncı kızılelma kaybetmeyi tercih ederim nede olsa insansız

F35'e tek ve gerçek rakip ancak Kaan olabilir...

Sahi şimdi buldum

Kızılelma blok2 bir f35 i tam 24 km den algılayabiliyorken bir f35 ise bir Kızılelma blok2 yi tam 43 km den algılayabiliyor.

Daha blok1 kızılelma protiplerden ibaret iken kızılelma 2 bile ne kadar sürer üretimi ve kısa sürse bile üretimi yine F35 e gücü yetmiyor.

Üstelik bunu an apg81 ile yapıyor...

peki olduda yaklaşık 1600-1800 arası tr modüle sahip GAN radarı ile modernize ederlerse, değiştirirlerse yada ilerde bu radar ile üretileceği söyleniyor belki Yunanistan'a bu gan radarı ile verilecek

« Son Düzenleme: 30 Ocak 2024, 03:00:46 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1337 : 30 Ocak 2024, 06:20:42 »
Tamamda

bizden toprak alamaz ama her türlü zararı verir. 

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1338 : 30 Ocak 2024, 07:36:28 »
   Bilerek acaba bizim modernizasyon mu yoksa Lm nin Block70 modernizasyonu mu daha iyidir yazdım ki konu başlığında yer alan F-16 modernizasyonuna geri dönelim. Offladık pufladık vs derken hala iki ülkeyi savaştırıyoruz.
   Gerçekten savaşırsak Türkiye de Erzurum un batısı ile Yunanistan da Kalamas ın doğusu arasındaki coğrafyada ne varsa artık kullanılamaz hale gelir, sonra; kim uzun vadeli bir savaşa dayanabilirse kim destek alırsa vs onun kazanımları olur. Öyle 3 füze attım o bana iki harm gönderdi ile bitmez bu iş diye düşünüyorum.
    Ancak, ilk günlerde bizim yumruğumuz çok ama gerçekten çok sert olur, desteğe gelenlerin de canı yanarsa onlar bu işi uzatmamanın politik bir yolunu bulur.
    Konumuza dönersek; aldığımız modernizasyon kitleri son kullanıcı denetimine tabi midir? Eum koşullarına göre denetlenecek midir?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1339 : 30 Ocak 2024, 07:58:37 »
@Denizci16;

Korugan girişinin vurulması konusunda siz haklısınız, @putty haksız. "Giriş vurulsa bile 3-5 saate açarız." denilemez, çok basit değil o iş. Harcanacak o 3-5 saat çok kritik olacaktır. Ancak, bir koruganın 1 tek girişi çıkışı olmak zorunda da değil. Muhakkak yedek çıkışları ile inşa edilir koruganlar. Hatta o yedek çıkışlar, yerleri belli olmasın diye çok iyi de kamufle edilirler ve o acil duruma kadar da kullanılmazlar. Modern koruganları inşa etmeliyiz. Uçaklar sergi objesi değildir.

Uçaklarımızı çok kötü koruyoruz hali hazırda, Bu konuda Sayın putty yerden göğe kadar haklıdır. Pakistan'daki TTP'nin yaptığı havaalanı baskınları herkesin gözünü açmalıdır. TTP teröristleri, hamileri Hindistan'dan aldıkları emir gereği, AWACS uçağı yaktı yahu! Bu işin şakası yok.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Murad radarı ve motor gücüne gelirsek, TF-10000 motoru ile beslenen Murad radarı daha zayıf olur, bu doğru. Ama bizde 40 adet F35 karşısına, 40 adet Kızılelma ile çıkmayacağız ki. Belki 400 adet jet motorlu SİHA olacak. Sayı ve lojistik avantajına sahibiz. O nedenle, yeter ki o radar ve motor seri üretime girsin, gerisi gelir.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2024, 08:00:38 Gönderen: Merzifonlu »