Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 184979 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1310 : 29 Ocak 2024, 21:00:35 »
Ya niye vuramasın emisyon yayan her şeyi vurur HARM füzesi telsizden radara elektronik harbe kadar. Sen vuramazsın demekle oluyor mu afedersin füzenin işi bu sinyalin merkezine gidiyor. Tamamen de pasif sistem kafası da karışmaz sadece alıcısı var. Harm füzesinin nerdeyse en birinci işlerinden birisi Koral ı vurmak yapılış maksadı bu. Koral dediğin şeyi biz icat etmedik ki ikinci dünya savaşında bile Koral ın ataları vardı. Senin ilmine saygım avar ama akıl var mantık var afedersinde. Bunun Fransız aklı desteği var seyir füzeleri ile yeri bilinen hadefe klasik seyir füzesi saldırısı var. Koral ı gizleyemezsinki düğmesine bastığında santimi santimine yerini öğreniyor düşman.

Evet füzenin işi ama bizim sistemi füze uçak vuramaz.Ben Elektronikçiyim çok gemi radarı telsizi ve bilimum elektronik sistemlerini tamir ettim.
Eğer KORAL normal bir sistem olsa veya batı veya doğu sistemleri olsa eyvallah fakat hiç bir füze ve uçakla koral sistemini vuramazsın bakınız AZERBEYCAN ERMENİSTAN savaşına....Hatta amerika ve rusya bu sisemin üretilmesinin yasaklanması için bm ye şikayet etmiş (sosyal medyadan duymuştum)
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2024, 21:05:00 Gönderen: aydındurmus »

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1311 : 29 Ocak 2024, 21:03:16 »
Bunu bende söylemistim sn Aydın Durmuş

Hatta sn.putty ye bizim icimizden geçebilirler dediğinde yapmayın etmeyin

Bir rafale ile mi bizim polatlıya kadar gelebiler diye hayıflanmıştım..

Benim hayıflandığım şey yunanın Biz Türkiyeyi işgal etme çılgınlığına girişmesi ve bunun için plan yapması

Fakat sadece rafale değil f35+rafale+F16 blok52 +plus viper ile oldukça öldürücü saldırı yapabilirler.

Hava kuvvetlerimizi ve hava savunma sistemleri ile deniz kuvvetleri yüzer unsurlara ağır darbe indirebilirler ki buraya platformlarımıza yönelik yapabilecekleri tehditten bahsediyorum askeri üs sivil tesisler köprüler fabrikalar bunlara girmedim.

Soj konusunda ve Koral konusunda bende aynı şeyi dedim

"Elektromanyetik spektrum'a hakim olan harp alanına hükmeder "

Fakat bir anda unuttuğum yada aklımdan çıkan birşey geldi

Oda Çoğu hava hava füzesinde bulunan hoj yani "home of jammer"  galiba bu özellikle  bu tarz füzeler karıştırmanın tam kaynağına yöneliyor.

Bu bizim soj ve Koral için tehdit oluşturabilir.

Birde bizim soj ve Koral'ın uğrasması gereken an apg-81, rbe2,sabr sea star500 gibi aesa radarları hedefinde olacak bir aesa radarı karıştırmak kör etmek kolay değil ..

Büyük harfle yazıyorum bağırmak anlamında değil.

BİZİM SOJ VE KORAL SİSTEMLERİ;MURAD SABR ERALP CENK-S VE KATARDAN GETİRECEĞİMİZ RAFALE RBE2 RADARLARINA KARŞI TEST EDİLMELi.

Kısaca bu deneme olmazsa olmazımız olmalı

Aklıma Rusya'da imha edilen Rusların övündüğü "KRUSKA" sistemi geldi soj ve Koralın başınada bunlar gelsin istemeyiz

sizce test edilmedimi acaba KORAL-2 ED/ET sistemi bu aksaklığın giderildiği versiyon olamazmı acaba....

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1312 : 29 Ocak 2024, 21:05:08 »
Bizim için en büyük tehlike hava üslerimizde uçaklarımızın 1950 anlayışı ile klasik NATO koruganlarında saklanıyor oluşu. Günümüz görüş ötesi silah tehdidi ile bu koruganlar savaşın ilk saatinde tamamı tam ortasında aynı anda vurulabilirler hatta hava alanı etrafındaki açıktaki tüm uçaklar helikopterler aynı anda seyir füzeleri ile vurulabilirler. Hepi topu 300 uçağı yerde imha ederlerse savaşın gerisi teferruat olur düşman için.
Şu binanın için F16 mız ve yerleride hepsi santimi santimine biliniyor. Hava savunmana emanetler şu anda mesela oraları stingerler filan koruyor oerlikon klasik toplar koruyor ne koruyacak silah mı var başka. Uçaklarımızı İsrail Mısır İran gibi en azından kısmen yer altına almalıyız. Ama dağları oyarak ama yeri kazarak bir Türk tipi yer altında gizlenmiş hava gücü stoğuna ihtiyacımız var mazallah savaşın ilk saatinde tüm uçakları kaybederiz sonra. Karşımızda Yunanistan değil Fransa İsrail var kabul etmeliyiz

« Son Düzenleme: 29 Ocak 2024, 21:07:08 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1313 : 29 Ocak 2024, 21:16:04 »
Bizim için en büyük tehlike hava üslerimizde uçaklarımızın 1950 anlayışı ile klasik NATO koruganlarında saklanıyor oluşu. Günümüz görüş ötesi silah tehdidi ile bu koruganlar savaşın ilk saatinde tamamı tam ortasında aynı anda vurulabilirler hatta hava alanı etrafındaki açıktaki tüm uçaklar helikopterler aynı anda seyir füzeleri ile vurulabilirler. Hepi topu 300 uçağı yerde imha ederlerse savaşın gerisi teferruat olur düşman için.
Şu binanın için F16 mız ve yerleride hepsi santimi santimine biliniyor. Hava savunmana emanetler şu anda mesela oraları stingerler filan koruyor oerlikon klasik toplar koruyor ne koruyacak silah mı var başka. Uçaklarımızı İsrail Mısır İran gibi en azından kısmen yer altına almalıyız. Ama dağları oyarak ama yeri kazarak bir Türk tipi yer altında gizlenmiş hava gücü stoğuna ihtiyacımız var mazallah savaşın ilk saatinde tüm uçakları kaybederiz sonra. Karşımızda Yunanistan değil Fransa İsrail var kabul etmeliyiz

noktasına virgülüne kadar haklısınız.
Yapılması gereken hava alanında yer altına en az 60 metre derinlikte koruganlar yapılmalı çıkış noktalarıda ŞALTIR lerin içinden olacak böylelikle tüm savaş uçakları ve pilotlar yer altında olurlar lakin bizim komutanlar o kadar rahatlarki böyle bir saldırı olabileceğini düşünmüyorlar her zaman en büyük darbeyi ilk saldırıda alacağımızı düşünmüyorlar....
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2024, 21:17:01 Gönderen: aydındurmus »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1314 : 29 Ocak 2024, 21:27:35 »
Öyle bir devirdeyiz ki vallahi billahi pkk terör örgütü bile komik bir hazırlık sonrasında tüm hava gücümüzü motorsiklet motoru ile yapılan 100 kg ağırlığı olan 1000 km menzili olan cam elyafı ile bir odada bile üretilebilecek gövdesi olan hepsiburada dan bile alınabilecek elektroniklerle güdümlenen HAROP benzeri kamikaze ihalar ile tüm hava gücümüzü yok edebilir . Teorikten bahsediyorum koşa koşa dünya oraya gidiyor belki gelecek ay belki iki sene sonra ama beş sene değil yani söyleyim. Pkk deyip geçmeyin içlerinden bir Aselsan çıkartılabilir rahatlıkla ODTÜ de İTÜ de bahçede halay çeken ler yokmuydu pkk nın bildiğin kriptolu cihazlar filan yapan üretim tesisi var fuara götürsen satılabilecek uzaktan kumanda cihazları var bunları yapanlar aselsan da çalışanların sınıf arkadaşları filan yani. Pkk nın potaniyel nitelikli beyaz yaka insan kaynağı Yunanistan da bile yok.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2024, 21:29:12 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1315 : 29 Ocak 2024, 21:34:58 »
sürekli deniyor tenis topu tenis topu diye ama düşünen yok. yahu  radarlarınız size doğru 1.6 mach hızla gelmekte olan bir tenis topu tespit etse siz ne tepki verirsiniz. ya füzedir ya uçak başka seçenek mi var.her halükarda hem hss leri hem uçakları hazır hale getireceksin doğrumu?doğru.  o zaman gelen neyse karşılamak üzere hazırlığın olacak mı olacak heleki bu tespiti 15 km yukardan heikler daha detaylı yapacaklardır. yani öyle boşta yakaladım vurdum olayının olması için üst rütbeli general düzeyinde vatana ihanet olayının yaşanması lazım.emirle radarları kapattıracak falanda anca öyle

Ben sizi çok iyi anlıyorum Sn.SelçukKoçak78 belki kendimi tam ifade etmedim yada edemedim.

Biz bu tenis topu büyüklüğündeki hedefi ister 1000 km ile uçsun ister 500 km ister 2000 km hızla uçsun hangi uzaklıkta tespit edebiliyoruz?

Bu çok önemli bir soru

Çünkü 100 km de fark edebilmek ile 200 km arasında fark edebilmek arasında deli bir reaksiyon gösterme önlem alma farkımız olacak.bu birincisiydi

Peki sanılanın aksine bizim o devasa yolcu uçağı büyüklüğündeki ve devasa aesa radarı olan awacs uçağımız yani e7T Ler ya F35 i 50 km den önce fark edemiyorsa ne yapıcaz..

Elimizde bir E7T nın bir Tenis topu büyüklüğünde olan hedefi şu kadar uzaklıkta fark ediyor diye bilgi-done var mı? Malesef hayır.

Ayrıca

E7T min faaliyetlerine ilişkin illa içerden satılmasına yada vatan hainine ihtiyaç yok ki..

Eralp gibi Radarlar bir yolcu uçağı büyüklüğündeki bir hedefi 600-700 km öteden fark edebiliyor diyebilirsiniz ki yolcu uçağı ile E7T yi ayırt etmek aynı şey değil fakat bu E7T sistemi lpı özelliği varsayalım var buna rağmen yayın yapıyor hassas yada teknolojisi yüksek Ed sistemine sahip düşman tarafından tespit edilebilebilir yeri kestirelemesede fakat hem yolcu uçağı kadar rcs si olan hedef buna ait yayın kestirilirse bunun awacs ve daha doğru araştırılma yapılırsa E7T olduğu öğrenilir.

Bu saatten sonra yapması yada yapılması gereken bu uçakların hangi günlerde hangi tarihlerde hangi aylarda hangi saatlerde uçup uçmadığını öğrenmek.
Yani istihbahrat

Diyelim her ayın 27 sinde bu uçaklar uçmamış daha ne olsun

Ayın birinin 27 sinde o beklemediğimiz baskın olur.

Yani istihbahrat için vatan haini olmasada olur

« Son Düzenleme: 29 Ocak 2024, 21:41:27 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1316 : 29 Ocak 2024, 21:39:58 »
Bunu bende söylemistim sn Aydın Durmuş

Hatta sn.putty ye bizim icimizden geçebilirler dediğinde yapmayın etmeyin

Bir rafale ile mi bizim polatlıya kadar gelebiler diye hayıflanmıştım..

Benim hayıflandığım şey yunanın Biz Türkiyeyi işgal etme çılgınlığına girişmesi ve bunun için plan yapması

Fakat sadece rafale değil f35+rafale+F16 blok52 +plus viper ile oldukça öldürücü saldırı yapabilirler.

Hava kuvvetlerimizi ve hava savunma sistemleri ile deniz kuvvetleri yüzer unsurlara ağır darbe indirebilirler ki buraya platformlarımıza yönelik yapabilecekleri tehditten bahsediyorum askeri üs sivil tesisler köprüler fabrikalar bunlara girmedim.

Soj konusunda ve Koral konusunda bende aynı şeyi dedim

"Elektromanyetik spektrum'a hakim olan harp alanına hükmeder "

Fakat bir anda unuttuğum yada aklımdan çıkan birşey geldi

Oda Çoğu hava hava füzesinde bulunan hoj yani "home of jammer"  galiba bu özellikle  bu tarz füzeler karıştırmanın tam kaynağına yöneliyor.

Bu bizim soj ve Koral için tehdit oluşturabilir.

Birde bizim soj ve Koral'ın uğrasması gereken an apg-81, rbe2,sabr sea star500 gibi aesa radarları hedefinde olacak bir aesa radarı karıştırmak kör etmek kolay değil ..

Büyük harfle yazıyorum bağırmak anlamında değil.

BİZİM SOJ VE KORAL SİSTEMLERİ;MURAD SABR ERALP CENK-S VE KATARDAN GETİRECEĞİMİZ RAFALE RBE2 RADARLARINA KARŞI TEST EDİLMELi.

Kısaca bu deneme olmazsa olmazımız olmalı

Aklıma Rusya'da imha edilen Rusların övündüğü "KRUSKA" sistemi geldi soj ve Koralın başınada bunlar gelsin istemeyiz

sizce test edilmedimi acaba KORAL-2 ED/ET sistemi bu aksaklığın giderildiği versiyon olamazmı acaba....

Doğu bloğu sistemlerine yani eski ve mekanik radarlara gerek Suriye ve gerek Ermenistan'da denendi başarılı oldu ve memnun kalındı.

Peki modern döner ve sabit aesa'lara sahip batılı sistemlerine karşı denendi mi?

Bilmiyoruz  o yüzden herşey olabilir çokta güvenmemek lazım batılı sistemlere karşı ...
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2024, 21:52:05 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1317 : 29 Ocak 2024, 21:50:46 »
Sn.Putty size kısmen katılıyorum

Peki bu yere gömülü  yada dağa gömülü olan sistemler uydular tarafından tespit edilmeyecek mi

Yani giriş-çıkış ve kapıları tespit edilmeyecek mi?

Cevap :edilecek

Eee sonra

Cevabı çok basit bu kapılar giriş çıkış kapıları vurulup kullanılamaz hale getirdiği kapılardan ötürü bu sefer koruduk vurulmadı dediğimiz savaş uçaklarımızı savaşa girmeden savaş dışı bırakmış olucağız
Elimizde yüzlerce savaş ucağı daha havalanmadan savaş dışı kalmış olacak

Hatta bunun başka örneği uçak gemileridir batırmak bölmelerinden dolayı nerede ise imkansız fakat asansör veyahut katapult vurulup savaş dışı kaldığı zaman yüzen Adadan başka birşey değil

Sizin sığınak fikride o hesap...
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2024, 21:58:17 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1318 : 29 Ocak 2024, 21:57:03 »
Aklıma eski forumlardan Harzemşah nikli şahıs geliyor.

Onun bir sözü vardı "çok yakında geliştirdiğimiz sistem sayesinde artık stealth uçaklar bizim için tehdit olmaktan çıkacak..." diye

Ne oldu bilmiyoruz o müthiş teknolojiyi.

Yada yetiş ya sn.merzifonlu şu sizin meşhur stealth hedefleri yakalayan radara yada fikrine ihtiyacımız var.😁

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1319 : 29 Ocak 2024, 22:16:05 »
Ben savunma konularında birikimli olduğunu düşündüğüm Tayfun Erdil'in X (twitter) hesabını takip ediyorum. Adı geçen, bu konuya dair bir paylaşım yapmış. Öncelikle Yunanistan'ın 20 F-35 alacağını, bu uçakların radar kesit görünümünün Anadolu üzerinde okyanus üzerinde olduğu gibi olmayacağını belirtmiş.