Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 184954 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #1150 : 27 Ocak 2024, 10:58:15 »
Sn battlestar c7 ile d modeli arasında yer alan amraam c8 in özelliği nedir biliyor musunuz?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1151 : 27 Ocak 2024, 11:00:25 »
https://www.dsca.mil/press-media/major-arms-sales/turkiye-f-16-aircraft-acquisition-and-modernization?s=09

Tam liste .  Baya uzun ve detaylı ama bazı mühimmatlar için "or equallant" ibaresi var.

Bende oraya takılı kaldım aim-120 amraam C8 benim için paketin en sevindirici içeriği ama or equivalant c7 ise çok üzülürüm. Umarım aim-260 jatm vs. dir.

Aim-260 daha ABD ordusunda bile hizmete girmedi diye biliyorum..

2 Mayıs 2023'te Hava Kuvvetleri Bakanı Frank Kendall , Senato Silahlı Hizmetler Komitesine JATM'nin bu yıl "umarız" üretime gireceğini söyledi
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 11:02:18 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1152 : 27 Ocak 2024, 11:03:53 »
https://www.dsca.mil/press-media/major-arms-sales/turkiye-f-16-aircraft-acquisition-and-modernization?s=09

Tam liste .  Baya uzun ve detaylı ama bazı mühimmatlar için "or equallant" ibaresi var.

Bende oraya takılı kaldım aim-120 amraam C8 benim için paketin en sevindirici içeriği ama or equivalant c7 ise çok üzülürüm. Umarım aim-260 jatm vs. dir.

c7 ve c8 ayni fuze. sadece bazi parcalarinin uretimleri durdu, o yuzden muadili baska parcalarla degistirdiler o yuzden numarasi degisti. yani bizim halihazirda kullandigimiz c7 fuzelerinin aynilarini c7/c8 karisik hangisinden denk gelirse verecekler.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1153 : 27 Ocak 2024, 11:09:02 »
ABD ambargoyu kaldırdığına göre Eurofighter için Almanlar da OK derse ayrıca Eurofighter da alır mıyız acaba?

Eurofighter teklifini yaparken bizimkiler "bu isteğin F-16 ile ilgisi olmadığını , bağımsız bir alım isteği olduğunu " belirtmişlerdi bence blöf -pazarlık yapıyorduk ama neyse...

Ömer Çay adlı bir arkadaşın mesaji:

F-16V maalesef hava savaşlarında F-35 ile kıyaslanabilir değil.

Kaldı ki Yunanistan'ın F-35A alacak olması kesinken bizim F-16V teslimatı herhangi bir zamanda sekteye uğrayabilir.

Bu yüzden Eurofighter Trench-3/4 ısrarı devam etmeliyiz.

Mantıklı sn Serkan 1976 fakat ef2000'e alternatif olarak ABD bize F110 ge 129 e verse bizde Kaan'ı daha hızlı envantere alsak daha güzel olmaz mı?

Sonuçta ef2000 siparişi versek üretim hatlarının doluluğundan ötürü bu uçakların 2028 gibi teslim edileceği söyleniyor...

Fakat ABD F110 da sorun çıkarmazsa 20 adet Kaan 2028 de envantere girecek...EF'den daha hızlı bir biçimde

Bu kazık bize yeter olmalı. Yunan F-35 alsa bile teslimat tarihibe kadar normalde Kaan F-110 motorlu olsa bile envantere girmeli. Biz Yunan ile kapışma üzerinden hesap yaparsak zaten yazık bize. Mühimmat, füzeler düşünüldüğünde zaten onlar için çatışma delilik olacaktır. Ama Ermenilerin, şu son dönemde yaptıkları, özellikle Zengezur konusundaki tavırları onların kendi iradeleri olmadığını açıkça ortaya koydu. Yunan Ermeni'nin bir iki tık üstüdür bu konuda. Yunan ve biz akıllı olsaydık zaten Ege, Akdeniz, Kıbrıs problemleri olmazdı. Ama bizim için Yunan, Ermeni, Kürt milliyetçileri onların abileri, imparatorluk hayali kuran bencil Íranianlar, geri gücünü toplama fırsatı kollayacak Rus, vekiller kullanan, çatışma  sahalarıni izleyen ABD tehditleri eksik olmayacak. Bu bakımdan askeri üretimde her alanda kendine yeterlilik hedefi bizim için ekonomik, askeri, teknolojik bağımsızlık demektir. Yoksa Blok 70, Eurofighter ancak 8-10 sene çözüm olur.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 11:30:26 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1154 : 27 Ocak 2024, 11:37:01 »
Sn Mehmet 05 birçok noktada mutabakız fakat

Ben bunu kazık gibi görsemde arka planı farklı bu bizim ABD ile sürtüşmemizin bize olan bedelinin ödenmesi şeklinde olarak görüyorum yada düşünüyorum...

Eğer biz kaan'ı aynı anda veya önce alabilirsek yunanın f35 almasının hiçnir sakıncası yok hatta Yunan'a ek mali külfiyet bile olabilir ...

Zaten bir aksilik olmazsa bu son alım sayılır

Belki duruma göre ve zaman göre ABD bize F35 için göz kırpabilir yada uygun anlaşma zemini oluşabilir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1155 : 27 Ocak 2024, 12:15:12 »
KAAN ilk uçuşunu yapınca F-35'lerde gelecek. Biden zaten gidici. Trump sonrası yeni bir sayfa açılır.

KAAN gökyüzüyle buluşunca ABD artık ne satsam kârdır deyip birkaç filo F-35 teklif edecek.

Bu yorum burada dursun zamanı gelince alıntılarız.

Ha KAAN'dan sonra biz ister miyiz orasını bilemem. Belki kendi tek motorlu 5. Nesil uçağımızı üretme kararı alır F-35 defterini tümden kapatırız.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1156 : 27 Ocak 2024, 12:19:59 »
SENATO VE TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDEN DE SATIŞA ONAY

Yabancı ülkelere silah satışlarında denetim görevi olan Senato Dış İlişkiler Komitesinin Başkanı Ben Cardin, Türkiye'ye F-16'ların satışına onay vereceğini açıkladı.

Aynı saatlerde konuya ilişkin bir açıklama yapan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul da İsveç'in NATO üyeliğinin Ankara tarafından onaylanmasından memnuniyet duyduğunu ve mevcut durumda Türkiye'ye F-16'ların satışına onay vereceklerini bildirdi.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3386054-son-dakika-abdden-son-dakika-f-16-karari

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1157 : 27 Ocak 2024, 12:21:13 »
Her iki tarafın tedariklerini müteakip 5-10 yıl aralığında ;

Yunanın envanterinde   40 f-35 , 20/40 arası rafale ve 120+ f-16 blok70 olmak üzere toplam 180+ adet 4+ ve 5.nesil uçak olacak. (Eski f-16'lar ve F-4'ler cıkacak)

Türkiye'nin envanterinde ise ;  119 f-16 blok70 ve 156+ adet f-16 özgür olmak üzere 240+ adet  4+ nesil uçak olacak.( F-4'ler çıkacak, eski f-16'lar da 10 yılın sonunda çıkabilir.).

Kelle hesabı ile bakarsak  10'a 7 oranını yine korunmus oluyor. Ayrıca 70 yıllık nato hikayesinde her zaman bir tık gelişmiş uçagı da sadece yunana veya bizden önce yunana vermistir. (F102 , f-4, a-6 , patriot, apache vb )..  bunlar aklıma gelenler.. yani aslında değişen bir şey yok. Her iki tarafın da birbirine bariz üstünlük kurmaması ve taaruz edememesi icin yaptıkları ayarlama bu şekilde.

Bu noktada dengeyi bozan şey yunanın önceleri mirage simdilerde ise rafale ile fransadan takviye alması.

Bu bağlamda  hem rafale hem de f-35'den doğacak aleyhimize görünen bu ayarı lehimize bozacak ekipman  bana göre kaan ve jet motorlu sihalar.. paketteki anti-radar füzelerini de bu kapsamda anlamlı bulduğumu söylemeliyim.  Dolayısıyla kalan eksiğimiz f-110 ve tf-10000 motorunun geleceği. Tf-36000 gelirse o da kaan sayisini artirarak dengeyi ilelebet bozan çilek olacak.

Bi konu daha var ; aldiklari f-35'leri reflektörsüz veya nato görevleri dışında kullanabileceklerini sanmiyorum. Dolayisiyla barış döneminde egedeki ve doğu akdenizdeki kapışmalar yine f-16 ve rafale vasıtası ile olacaktır. Biz de ota bota mmu kaldırmak istemeyecegiz. 

Velhasıl rafale uçaklarını dengelemek icin erofighter istemeye devam edecek miyiz ?? Yoksa mirage+f16'lara sadece f-16 cıkardıgımız gibi sadece f-16v ile mi devam edeceğiz , bence esas soru bu?

Benim şahsi fikrim erofighter alımını  kovalamadan 10 sene kadar sadece f-16 ile idare edecegimiz ve enerjimizi tamamen kaan'a siha'lara kaydıracağımız yönünde.

Yine de paramız olsaydı sırf ege ve akdeniz icin erofighter alalım derdim.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2024, 13:16:19 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1158 : 27 Ocak 2024, 12:25:14 »
Her iki tarafın tedariklerininsonunda ;

Yunanın envanterinde amerikan menseli  40 f-35 ve 150+ f-16 blok70 olmak üzere toplam 190+ adet 4+ ve 5.nesil uçak olacak. (F-4'ler cılacak)

Türkiye'nin envanterinde ise amerikan menseli : 119 f-16 blok70 ve 156+ adet f-16 özgür olmak üzere 275+ adet  4+ nesil uçak olacak.( F-4'ler çıkacak).

Kelle hesabı ile bakarsak amerika sayı olarak 10'a 7 oranını yine korumus oliyor. Ayrıca 70 yıllık nato hikayesinde her zaman bir tık gelismiş uçagı da sadece yunana veya bizden önce yunana vermistir. (F102 , f-4, a-6 , patriot, apache vb )..  bunlar aklıma gelenler.. yani değisen bir şey yok. Her iki tarafın da birborone üstünlük kurmaması ve taaruz etmemesi icin yaptıkları ayarlama bu şekilde.

Bu noktada oranı bozan sey yunanın önceleri mirage simdilerde ise rafale ile fransadan takviye alması.

Bu bağlamda  hem rafale hem de f-35'den doğacak ayarı lehimize bozacak ekipman ; kaan ve jet motorlu sihalar.. bu bağlamda paketteki anti-radar füzeleri de anlamlı bulduğumu söylemeliyim.  Dolayısıyla kalan eksiğimiz f-110 ve tf-10000 motorunun geleceği. Tf-36000 gelirse o da kaan sayisini artirarak dengeyi ilelebet bozan çilek olacak.

Bi konu da var ; aldiklari f-35'leri reflektörsüz veya nato görevleri dışında kullanabileceklerini sanmiyorum. Dolayisiyla barış döneminde egedeki ve doğu akdenizdeki kapısmalar yine f-16 ve rafale vasıtası ile olacaktır. Biz de ota bota mmu kaldırmak istemeyecegiz. 

Velhasıl rafale uçaklarını dengelemek icin erofighter istemeye devam edecek miyiz ?? Yoksa mirage+f16'lara sadece f-16 cıkardıgımız gibi sadece f-16v ile mi devam edeceğiz , bence esas soru bu?

Benim sahsi cevabım erofighter kovalamadan 10 sene kadar sadece f-16 ile idare etmek ve enerjimizi tamamen kaan'a siha'lara kaydırmak.

Yine de paramız olsaydı sırf ege ve akdeniz icin rofighter alalım derdim.

Bence Almanya onay verirse Eurofighter uçaklarını alacağız.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1159 : 27 Ocak 2024, 14:19:57 »
KAAN ilk uçuşunu yapınca F-35'lerde gelecek. Biden zaten gidici. Trump sonrası yeni bir sayfa açılır.

KAAN gökyüzüyle buluşunca ABD artık ne satsam kârdır deyip birkaç filo F-35 teklif edecek.

Bu yorum burada dursun zamanı gelince alıntılarız.

Ha KAAN'dan sonra biz ister miyiz orasını bilemem. Belki kendi tek motorlu 5. Nesil uçağımızı üretme kararı alır F-35 defterini tümden kapatırız.

Bundan sonra bizim alabileceğimiz tek  F-35 B  belki C modelleri olabilir.