Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 184898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #830 : 21 Ekim 2023, 22:07:04 »
Peki Türkiye , insansız hava araçlarını F-16 vs insanlı uçakların yaptığı görevleri yerine getirecek şekilde yönetecek "YAPAY ZEKA" bilimine sahip mi?

Çok güzel bir soru, tebrik ederim.  Bankerler, konu paraya gelince, "İşte şimdi konuşmaya başladık!" derler ya, o hesap 21. yüzyılda beyin fırtınası yapan herkes gibi, bizler de konu yapay zekaya gelince, "İşte şimdi konuşmaya başladık!" demek zorundayız. Haydi konuşalım...

Bence bu bilgiye sahibiz. Çünkü dronların işbirliği, sürü zekası, ağ merkezli harp gibi konularda, Havelsan ve diğer şirketler uzun süreden beri çalışıyorlar. Daha da önemlisi operasyonel tecrübeye sahibiz. Yapay Zeka'da istatistiksel modeldeki parametrelerin nasıl seçildiği çok önemlidir. Bu seçimler farkı tayin eder. Doğru parametreleri seçmek için ise operasyonel tecrübe şarttır.

Umarım yapay zeka çipleri konusunda planlamaları şimdiden yapmışızdır. Motordan çok çok daha katı ambargolar var yapay zeka çiplerinde. Devamı da yolda. Yumurta kapıya dayanmadan bu işi hal yoluna koymalıyız.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #831 : 21 Ekim 2023, 22:52:27 »
Öncelikle muazzam bir tehdit kütüphanesi oluşturmalıyız.

Bu tehditlerin operasyonel kapasitelerinin-teknolojik sınırlarının ne olduğuna tamamen hakim olmalıyız...

Özelleştirirsek Yunan üssünden kalkan bir Rafale uçağını KE'yı yönlendirmek yetmez hatta bu iş en kolay tarafı yapay zekanın ;  karşısındaki Rafale'nin sahip olduğu manevra kapasitesini , taşıdığı meteor füzesinin No-Escape Zone (Kurtuluşu olmayan alan) ne olduğu , bu uçağın sahip olduğu elektronik harp teknolojisini ve en uygun yaklaşma açısını , olası senaryoları yani milyonlarca veri ve tehdit kütüphanesinin bilinmesi karşı taktiklerin derlenip yüklenmesi gerekir...

Süper çip'ler , milyarlarca algoritma vs...vs... Bu iş sadece Havelsan , Sage ile olmaz milli bir yapay zeka altyapı politikası eğitim ve teknoloji politikası gerekir...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #832 : 21 Ekim 2023, 23:18:34 »
Bu iş sadece Havelsan , Sage ile olmaz milli bir yapay zeka altyapı politikası eğitim ve teknoloji politikası gerekir...

+1.

Ama pek çok ülkeden de önde başlıyoruz. Yazılım işini anaokulundan başlatmalıyız. Rahmetli dayım, Lionel Messi için "Bu adam anasının karnında öğrenmiş top oynamayı!" derdi. Biz de çocuklarımıza analarının karnında olmasa bile anaokulunda kod yazmayı öğretmeliyiz.

Çip kısmına gelirsek, iyi ve kötü haberler var. İyi haber şu: Yapay Zeka çipleri tekdüze ve görece basit çiplerdir. Radar modülü üretmek için zaten büyük bir kapasite kuracağız, onun altyapısından faydalanabiliriz diye düşünüyorum. Kötü haber ise, henüz bunu konuşan yok. Yine ve yeniden, yumurta kapıya dayanınca harekete geçeceğiz bu gidişle!

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #833 : 22 Ekim 2023, 00:05:20 »
Alman bürokratın Suudi Arabistan olmaz ama Türkiye'ye, Katar'a satabiliriz lafı bence Almanların satışa köstek olmayacağı anlamına gelir.

Böyle bir durumda ABD'nin canı cehenneme der 3-4 filo Eurofighter Typhoon siparişi geçerim. Hatta Merzifonlu'nun dediği gibi F-16 modernizasyonuna sıkıntı çıkarabileceğini düşünürsek daha fazla EF Typhoon alımı mantıklı olur.

Yine habere göre üretimin durmaması için 2025'e kadar yeni sipariş alınması gerekiyormuş. Bu açıdan bakarsan Typhoon için şansımız yüksek olabilir. Bir şekilde İngiltere devreye girip Türkiye'ye Typhoon satışını halledebilir.

Umarım bu iş olur. ABD'nin ne yapacağı belli değil. 3-4 filo Typhoon, KAAN gelene kadar bizim işimizi görür açıkçası.

Bu haber beni umutlandırdı açıkçası. Haydi hayırlısı diyelim.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #834 : 22 Ekim 2023, 03:59:03 »
Alman bürokratın Suudi Arabistan olmaz ama Türkiye'ye, Katar'a satabiliriz lafı bence Almanların satışa köstek olmayacağı anlamına gelir.

Böyle bir durumda ABD'nin canı cehenneme der 3-4 filo Eurofighter Typhoon siparişi geçerim. Hatta Merzifonlu'nun dediği gibi F-16 modernizasyonuna sıkıntı çıkarabileceğini düşünürsek daha fazla EF Typhoon alımı mantıklı olur.

Yine habere göre üretimin durmaması için 2025'e kadar yeni sipariş alınması gerekiyormuş. Bu açıdan bakarsan Typhoon için şansımız yüksek olabilir. Bir şekilde İngiltere devreye girip Türkiye'ye Typhoon satışını halledebilir.

Umarım bu iş olur. ABD'nin ne yapacağı belli değil. 3-4 filo Typhoon, KAAN gelene kadar bizim işimizi görür açıkçası.

+1
Katılıyorum.
F16’ları falan unutalım. Derhal alabiliyorsak hem de en yenisinden,  tranche-5 olarak, 80 hatta 120 adet uçağın siparişini verelim. 40 adedi erken duhul Avrupa üretimi, 80 adedi Tusaş üretimi olarak bu uçakları 2030’a kadar envanterimize alalım. Sırtımız yere gelmez. İlk 40 adedin üzerinde meteor füzeleri olsun. Hepsini kaynak kodları açık olarak alalım ki kendi mühimmatlarımızı da yükleyebilelim.
Bu kadar büyük bir projeye hiçbir şirket ve devlet yok demez. Hele üretim hattı boşalmak üzere olan fabrikalarını doldurma şansı doğmuşsa.

Kaan’ın hakkıyla devreye girmesi 2035’i bulur. F110 larda ABD problem çıkarırsa da (ki büyük olasılıkla bu olacak gibi görünüyor) 2028’deki 4.5 nesil KAAN lara da bye-bye demek gerekir.

Hava kuvvetlerini uçaksız bırakmayacaksak, EF2000 en akıllıca atılacak adımdır. Ama zamanlama çok önemli artık. Gecikmeye tahammülümüz kalmadı.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #835 : 22 Ekim 2023, 08:27:04 »
Belki böyle bir pakete + 35.000 motor know how ve üretim altyapısı da eklenebilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #836 : 22 Ekim 2023, 10:29:22 »
İngiltere EF satışında umut görseydi MMU motor ihale görüşmelerinde bu kozu mutlaka oynardı...

Yani İngiltere , "MMU motor ihalesini bana ver ben sana ihtiyacın kadar EF de satarım " derdi böyle bir umut olsaydı...Almanya'nın tepkisinin ne olacağını biliyor İngiltere....

Hele ki İsrail olaylarından sonra imkansızdan da öte EF almamız....

Çevrimdışı salimc

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #837 : 22 Ekim 2023, 12:21:29 »
Günaydın herkese

1) Gelecek insansız savaş uçaklarında, bu kesin. Ancak henüz 'combat proven' değil. İlerleyelim bu yolda ama bunu tek seçenek olarak görmemek gerekir. Türkiye gibi ateşin ortasında bir ülkede iş şansa bırakılamaz.

2) F16 modernizasyonunda ilerleyebildiğimiz kadar ilerleyelim. Zaten radar 1-2 yıla kadar monte edilir ve testler başlar. İleriki aşamalarda ABD uçak başına harcayacağınız paranın daha altında -radar dahil olmak üzere- modernizasyon kiti vereyim diye bir teklif ile gelebilir. Hele Almanlar göz kırparlar ise böyle bir olasılık yüksek. 4. nesil uçağın modernizasyonunu engellemek isteyeceklerini zannetmiyorum.

3) 2-2,5 milyar euroluk denizaltı projesini almanlar ile yürüttüğümüzü unutmayalım. Türkiye' yi Avrupa savaş uçağına geçirmek Almanya' nın işine gelir. Tabi sonra yedek parça konusunda inim inim inletir.

4) Türkiye dış politikada U dönüşleri yaparak ayakları daha yere basan politikalara geçti. Biraz şamata yapsak da malum seçim durumları. İsrail ve ABD, Türkiye' nin iç politikada gaz almak amacı ile biraz gürültü yapmasını doğal karşılıyorlar. Onlar da aynısını seçim dönemlerinde yapıyorlar. Nerede duracağımızı çok iyi biliyorlar. Uçaksız kalacağımızı hiç düşünmüyorum. Bu işten onlarda para kazanıyor. Ama tabi 5. nesil değil:))

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #838 : 22 Ekim 2023, 13:02:34 »
Artık sürekli söylenen " parayı görürlerse, yerli projelerimizin ilerlediğini görürlerse avrupalılar, Almanlar,ABD'liler yarı fiyatına her aracı-ekipmanı" verirler muhabbeti bitsin  artık çünkü vermiyorlar....

Almanya'ya şu an 1 Denizaltı siparişi verin bakalım Ok diyecekler mi? Reis Denizaltı projesi ne zaman kontratı bağlanmış bi bakın...

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #839 : 22 Ekim 2023, 15:42:02 »

+1
Katılıyorum.
F16’ları falan unutalım. Derhal alabiliyorsak hem de en yenisinden,  tranche-5 olarak, 80 hatta 120 adet uçağın siparişini verelim. 40 adedi erken duhul Avrupa üretimi, 80 adedi Tusaş üretimi olarak bu uçakları 2030’a kadar envanterimize alalım. Sırtımız yere gelmez. İlk 40 adedin üzerinde meteor füzeleri olsun. Hepsini kaynak kodları açık olarak alalım ki kendi mühimmatlarımızı da yükleyebilelim.
Bu kadar büyük bir projeye hiçbir şirket ve devlet yok demez. Hele üretim hattı boşalmak üzere olan fabrikalarını doldurma şansı doğmuşsa.

Kaan’ın hakkıyla devreye girmesi 2035’i bulur. F110 larda ABD problem çıkarırsa da (ki büyük olasılıkla bu olacak gibi görünüyor) 2028’deki 4.5 nesil KAAN lara da bye-bye demek gerekir.

Hava kuvvetlerini uçaksız bırakmayacaksak, EF2000 en akıllıca atılacak adımdır. Ama zamanlama çok önemli artık. Gecikmeye tahammülümüz kalmadı.

+1