Gönderen Konu: Türkiye Ekonomisi  (Okunma sayısı 80309 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye Ekonomisi
« Yanıtla #430 : 30 Aralık 2023, 16:42:16 »
AYM'nin 1.görevi TBMM tarafından çıkarılan yasaların anayasaya uygun olup olmadığını denetler ve gereken yorumu yapar.Yapılan denetlemede gerekçeli karar ile çıkarılan yasayı iptal veya onaylayabilir.
2.verilen görev ise yapılan yargılamalar sonucunda verilen kararın anayasaya uygun yapılıp yapılmadığını inceler ve gerekli makama gerekçeli kararı ile bilgi verilerek tekrar yapılması yönünde tavsiyede bulunabilir.
Aksi durumda İŞ GÜZARLIK yapmış olur...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #431 : 30 Aralık 2023, 17:25:01 »
Padişahın biri halkının vergiye karşı hangi noktadan sonra direneceklerini test etmek ister. Bunun için vezirlerini çağırır.

Vezirleri huzura çıkar, saygılı bir şekilde beklerler.

Padişah;

— Köprülere adam koyun, geçenden bir akçe alsınlar! der.

Aradan bir süre geçtikten sonra Padişah vezirlerine sorar:
— Nasıl, halk hayatından memnun mudur? Herhangi bir şikâyet var mı?

Vezirler:
— Hiç bir tepki yok Sultanım!

— İyi o zaman. Köprünün diğer tarafına da bir adam koyun, çıkandan da bir akçe alsın!

Aradan bir süre geçmiş, Padişah tekrar sormuş vezirlerine:
— Var mı halinden şikâyet eden?
— Yok!

Halkının tepkisizliğine kızan Padişah, gürlemiş:
— Köprülerin ortasına da birer adam koyun, gelip geçeni …. yapsın!

Aradan birkaç gün geçmiş, halktan bir tepkinin olmamasına içerleyen Padişah, çağırmış vezirlerini,
—Halkı dinleyelim hele bir, demiş. Gitmişler köye, Padişah sormuş:
— Halinizden memnun musunuz, var mı bir şikâyetiniz?

Ses yok. Padişah tekrar :
—Taş üstünde taş omuz üstünde baş komam! Var mı şikâyeti olan hemen söylesin! Diye gürleyince arkalardan cılız bir ses duyulmuş:

—Padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!
—Eeee! demiş Padişah bir umutla… Ne olmuş o köprünün ortasındaki adama?

— Aksamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, mümkünse bir adam daha koysanız…

Siz memnunsanız baştakiler açısından sorun zaten yok...Siz ekonomimizin güzelliklerini pohpohlamaya devam edin...

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #432 : 30 Aralık 2023, 17:54:23 »
Hırsızlar çöker diye altınlarını çıkarmıyor millet... Türkiye artık Anayasa mahkemesi kararlarının bile iplenmediği "  kimin gücü kime yeterse " ülkesine döndü... Kimse çıkarın altınlarınızı ekonomiye can katsın masallarını dinlemez...

Hâlâ ülkenin ne halde döndürüldüğünü anlayamadınız maalesef...

+1. Hemen hemen her işimi kredi kartı, mobil bankacılık ile yapan, elektronik alışverişi çok daha fazla seven hatta bazen yanında 5TL nakit para bile gezdirmeyen üniversiteli ben yıllardır gerek harçlıklar gerek çalışarak gerek biriktirerek elde ettiğim parayı ki çok bir şey değil aslında , yastık altında saklıyorum. Çünkü her an bir vergi çıkartıp elinizdeki altının gramının yüzde 40’ı vergi alınacak denilebilir. Ya da bankaya alınan altının TL değeri verilecek denilebilir. Ülkede hukuk, yasa düzen mi kaldı Allah aşkına. Devletin bankasına güvenmiyorum güvenmeyeceğim. Çağ dışısın diyebilirsiniz ama bu hükümetten her şeyi beklerim. Bankadaki paranız artık bizim bile diyebilirler. Hiç şaşırmam. Soğan ekmek yeriz yine de dayanırız propagandası da yapıldı mı ülkedeki bir kesim oyunu da seve seve atar. Kısacası milleti olduğum toplumumun demokrasisine  güvenmediğim için bu ülkeyi yöneten hükümetler de her şeyi yapar ve yanan yandığıyla kalır. Böyle bir şey hiç oldumu ki derseniz zaten bir kez olur bazı şeyler. Bu ülkede 20 yıldır alınan deprem vergisi vardı, ne oldu o paraya, gerekli yere harcadık dedi hükümet bitti gitti. Kim birşey dedi. Toplumumuz pusula önünde tepki gösterebildi mi. Hükümet doğru düzgün bu para hakkında açıklama bile yapmadı. Böyle bir topluma bende yapmam, iki manipülasyon, karşı çıkanlara din düşmanı Amerika’nın adamı deyip propaganda ile çözmek varken.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2023, 18:10:27 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #433 : 30 Aralık 2023, 18:04:41 »
Padişahın biri halkının vergiye karşı hangi noktadan sonra direneceklerini test etmek ister. Bunun için vezirlerini çağırır.

Vezirleri huzura çıkar, saygılı bir şekilde beklerler.

Padişah;

— Köprülere adam koyun, geçenden bir akçe alsınlar! der.

Aradan bir süre geçtikten sonra Padişah vezirlerine sorar:
— Nasıl, halk hayatından memnun mudur? Herhangi bir şikâyet var mı?

Vezirler:
— Hiç bir tepki yok Sultanım!

— İyi o zaman. Köprünün diğer tarafına da bir adam koyun, çıkandan da bir akçe alsın!

Aradan bir süre geçmiş, Padişah tekrar sormuş vezirlerine:
— Var mı halinden şikâyet eden?
— Yok!

Halkının tepkisizliğine kızan Padişah, gürlemiş:
— Köprülerin ortasına da birer adam koyun, gelip geçeni …. yapsın!

Aradan birkaç gün geçmiş, halktan bir tepkinin olmamasına içerleyen Padişah, çağırmış vezirlerini,
—Halkı dinleyelim hele bir, demiş. Gitmişler köye, Padişah sormuş:
— Halinizden memnun musunuz, var mı bir şikâyetiniz?

Ses yok. Padişah tekrar :
—Taş üstünde taş omuz üstünde baş komam! Var mı şikâyeti olan hemen söylesin! Diye gürleyince arkalardan cılız bir ses duyulmuş:

—Padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!
—Eeee! demiş Padişah bir umutla… Ne olmuş o köprünün ortasındaki adama?

— Aksamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, mümkünse bir adam daha koysanız…

Siz memnunsanız baştakiler açısından sorun zaten yok...Siz ekonomimizin güzelliklerini pohpohlamaya devam edin...

Lafınız bana ise ben sapı da samanı da görüyorum.
Ben emekliyim sözüm meclisten dışarı KERİZ gibi yıllarca tavandan sigorta pirimi yatırmış ve 9040 gün ile emekli oldum ve şu an ilan edilen asgari ücretin altında maaş alıyor ve 3 ocak 2024 zammının ne olacağını kara kara düşünüyorum fakat öyle ekonomi bitti battık diye bağırıp çağırmıyor ve kimseleri de gereğinden fazla eleştirmiyorum geçmişte yapılanları bugün de yapılanları ve şu anki ekonomik durumumuzu analiz ediyor ve ona göre yorum yapıyorum.
Ben attığım linkte yapılanları söyledim geçmişte tersanede parasızlıktan gemi 4 yıl yatmış bugün ise aynı anda bu kadar gemi yapılıyor.
Nasreddin hocanın bir sözü var ""....KEDİ VAR İSE KIYMA NEREDE EĞER KIYMA İSE KEDİ NEREDE"" yani para yoksa ekonomi eyvah eyvah batık yok olduksa bunlar nasıl ve ne ile yapılıyor.
Eleştirmek güzeldir lakin yapıcı olursa bozuk saat dahi günde 2 defa doğru zamanı gösterir...
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2023, 18:17:53 Gönderen: aydındurmus »

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #434 : 30 Aralık 2023, 18:38:11 »
Hırsızlar çöker diye altınlarını çıkarmıyor millet... Türkiye artık Anayasa mahkemesi kararlarının bile iplenmediği "  kimin gücü kime yeterse " ülkesine döndü... Kimse çıkarın altınlarınızı ekonomiye can katsın masallarını dinlemez...

Hâlâ ülkenin ne halde döndürüldüğünü anlayamadınız maalesef...

3 yıldır HDP'yi kapatmayan, ama nerede bir devlet düşmanı nerede bir vatan haini varsa olağanüstü toplanıp hak ihlali veren, devleti tazminata mahkum eden AYM önce işini doğru düzgün yapsın, adaletli olsun sonra kararları iplenir.

Mecliste sürekli Öcalan sloganları atan, her fırsatta PKK'ya yardım ve yataklık ettiklerini, siyasi uzantısı olduklarını açıkça dile getiren bu parti neredeyse 3 yıldır kapatılmıyor. Defalarca ek iddianame yazılmasına rağmen AYM 3 yıldır HDP'yi kapatma davasını gündemine almadı.

Öte yandan anayasada Yargıtay kararını AYM bozar diye bir şey yok. AYM süper temyiz mahkemesi değil. Açıkçası son dönemde AYM'nin kendisi anayasayı çiğnemekte.
Sendeki bu özgüven nereden geliyor onu anlamadım. 3 yıldır bunu AYM gündemine getirtmeyenin hükümet olmadığını nereden biliyorsun? Hatırlarsan AYM Akp'yi de kapatmadı. Akp'nin demokratik, laik ve hukuk devletine saygılı bir parti olduğu sebebiyle.

Sen şimdi Akp'nin parti kapatmayı zorlaştıran yasalar çıkarttığından da bir habersindir. Belki bu yasalar yüzünden bile Hdp/DEM partisi kapatılamayacak. Zaten kapatsa ne olur. Yeni isimle geri geliyorlar. Komedi bir döngü...

Özgüvenim kendimden geliyor bir sorun mu var? Rahatsız mı oldun?

Hükümet ve ortakları daha yakın zamanda AYM'yi bu konuda uyardı takip ettiysen bilirsin. Tabii HDP'nin siyasi ortağı CHP daha 1 hafta önce mecliste ortak bildiriye imza atmazken, sınır ötesi operasyon tezkerelerine hayır oyu verirken maşallah sesiniz çıkmıyor. Kafalar devekuşu misali toprağın altında. Biz bir şey söyledik mi özellikle sen başlıyorsun bir sancılanmaya. Ne iş?

Burada ne yazacağımı, ne fikir belirteceğimi sana mı soracağım? Sen kimsin?

Cahil cühela yorumlar yapıyorsun. Meclisteki tüm partiler boş ve iş yapmaz. Hiç olmasalar ülke için daha iyi. Bana kalsa tüm partiler kapatılmalı, yeni bir anlayış ile siyaset kurumu yenilenmeli

Sen geçen de Kemalizm, Kemalistler falan diye laga luga ettin. Kemalist kime denir biliyor musun? Bunu ilk kullanan kimler?

Bunu İlk Kurtuluş Savaşı dönemi düşman kuvvetleri İngilizler, Fransızca, Yunanlılar v.b. kullandı. Ülkenin kurtuluşu için ayaklanan, savaşan ve can verenler için kullanılıyordu.

Bir kimse Kemalist değilse, nedir sence?

Kemalizm 1930larda ortaya atilmis bir kavramdir, kisaca alti ok'u temsil eder. Kurtulus savasi ile herhangi bir alakasi yoktur. Zaten Ataturk siyaset geregi kurtulus savasinda amacini padisahi kurtarmak olarak gizlemistir, bu amac kemalist ideoloji ile taban tabana zittir. (kaynak: cankaya, Falih Rifki Atay, kendisi bir kemalisttir.)

Kemalist olmadan once, kemalizmin en azindan ne oldugunu bilmekte fayda var.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #435 : 30 Aralık 2023, 18:53:54 »
Hadi yeni yıl müjdesi benden gelsin ; asrın ekonomisti Mehmet Şimşek'ten yeni yıl hediyesi , 2. evden sonra tapu harcı katlanarak artacakmış... :D :D :D

Bu nasıl bir çılgınlıktır bunların ekonomi yönetimini beğenenler var hâlâ?
Her gördüğün alana vergi koyarak-artırarak ekonomi mi düzeleceğini zannediyorlar...
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2023, 18:54:37 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #436 : 30 Aralık 2023, 18:55:53 »
Ben tartışmanın ilk yorumunda yastık altındaki altın ve dövizin ekonomiye kazandırılmasından bahsetmiştim.

Konuyu bir anda hukuka, AYM kararlarının tanınıp tanınmamasına getirenlerin konuyu benim AYM kararına getirmekle suçlamasına açıkçası güldüm.

Bu paralara devletin el koyacağından şüphelendiği için yastık altında saklamayanlar bence hiç durmasın salı günü bankaya koşup varsa mevduattaki paralarını da çekip yastık altına saklasın. Zira devlet isterse onlara da çökebilir.

Allah aşkına komik, gerçeklikle bağdaşmayan yorumlarla kendinize güldürtmeyin insanları.

Birisi hukuku öne sürüp yatırım gelmeyeceğinden bahseder, (Ortada devasa Çin örneği var.) Paranın dini, imanı, cinsiyeti, yasası olmaz. Para kazanacağını düşünen her yatırımcı parasını istediği yere götürür.

Türkiye'de hukuk, demokrasi olmadığı tezleri de yine çocukça. Belki de dünyadaki en demokratik ülkeyiz. PKK'lılar mecliste cirit atıyor. Atatürk'ün partisiyiz diye ortalarda dolaşanlar oy için onlara gülücükler dağıtıyor. Hukuk sistemimiz maşallah teröristlerin yanında. Sürekli hakları mağdur edildi diye karar açıklıyor. İstedikleri gibi at koşturuyorlar. Ne ABD'de, ne İngiltere'de bu kadar demokrasi ve hukuk yok.

Demokrasi ve hukuk yok diyenlerin özlem duyduğu zamanları da bilmiyor değiliz.

Çevrimdışı Prof. Dogu

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #437 : 30 Aralık 2023, 19:04:46 »
HDP'nin kapanmasini niye istiyoruz? Zaten surekli kapanip yenisi aciliyo. Adamlarin (iltifat var burda) oyu surekli olarak dusuyor 2015'ten bu yana her secim daha ilimli olmaya calismalarina ragmen. Zaten belediyelerine de kayyumlar ataniyo, tek aldiklari hazine yardimi ve milletvekili maaslari, onlarda mevcuttaki milliyetci uyanis ile iki secim daha surer veya surmez.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #438 : 30 Aralık 2023, 19:26:08 »
Hadi yeni yıl müjdesi benden gelsin ; asrın ekonomisti Mehmet Şimşek'ten yeni yıl hediyesi , 2. evden sonra tapu harcı katlanarak artacakmış... :D :D :D

Bu nasıl bir çılgınlıktır bunların ekonomi yönetimini beğenenler var hâlâ?
Her gördüğün alana vergi koyarak-artırarak ekonomi mi düzeleceğini zannediyorlar...

O malum kişiyi bende sevmem lakin o harç alım işinin kesinlikle aym den döneceğini düşünüyorum zira Ana Yasanın EŞİTLİK ile ilgili yasasına uygun olmadığından iptal edilir...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #439 : 30 Aralık 2023, 20:30:21 »
Bu gece akıyor maaşallah ....

2024 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne yüzde 58 zam
Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) 2024 yılında, 2023'ün yeniden değerleme oranı olan yüzde 58,46 oranında zam geldi.

Belki bunu da iptal ederler...
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2023, 20:34:12 Gönderen: serkan1976 »