Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1020127 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #6370 : 31 Mart 2024, 06:19:14 »
o  büyük motor yuvalarına  AL-41  takmayı da düşünmek yararlı olabilir.

Buna gerek kalmaz bence. Artık 50 çift F110-129 geleceğine neredeyse eminim. Niye? Çünkü, ABD F35 nedeniyle panikledi. Çin seri halde gemilerini suya indirmekle kalmıyor, aynı zamanda J-20 uçaklarını da imalat hatlarından akıtmaya başladı. Buna karşılık, ABD yeterli hızda F35, daha doğrusu F35'in orta gövdesini üretemiyor. Çünkü Alamanlar orta gövdeyi üretmek konusunda pek bir hımbıl çıktılar! Bütün bu F35 çarkının ardında bu olgu var.

Bizimkiler de "ver paramı, ver Kaan motorlarımı toptan, ver F16 yükseltme kitlerini toptan. Biz de orta gövdeyi üretelim." demişlerdir.
« Son Düzenleme: 31 Mart 2024, 06:20:00 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6371 : 31 Mart 2024, 07:29:35 »

bizimkiler demiştir de,  ABD  açısından  manzara tam bu şekilde değil.
ilki USAF   F35  adeti  açısından  belirli bir doygunluğa  ulaşmış gibi görünüyor,  diğer ortaklar da  2030'a  kadar  planlanan adetlere ulaşır tahminen.
yani F35 üretim hızının  görece yavaş  kalması  ABD  özelinde pek hissedilir bir sorun değil gibi.
bu hız meselesi biraz da ortak olmayan harici müşterilerin siparişleri nedeniyle  oluştu bence,  örneğin Yunanistan gibi.
J20  karşılaştırmasına gelince:  ABD  sadece F35'e  bel bağlamadı hiçbir zaman.
birçok farklı  uçak var,  F16,  F15, F18...
buralarda da envanter doygunluğa ulaştığı gibi,  gerek görülürse de yağdırır  yani.
---
ha,  ben eğer biz istersek bir gün F35  bile alabileceğimizi düşünüyorum;  ama  bi gün,  bu gün değil.
o günler gelinceye kadar şu Kaan için alternatif bir motor  bulmakta yarar var.
AL-41  için 15 yıllık  lisanslı üretim anlaşmasını bir yoklamak gerek.
---
insansız uçak filan demeyin,  Kaan ve diğer uçak projelerindeki  genetik motor hastalığı  insansız uçaklar için de aynen devam ediyor.
üstelik  özellikle Ukrayna savaşıyla birlikte  insansız uçakların  fosforlu devrinin  sonuna geldiğimizi düşünüyorum artık.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6372 : 31 Mart 2024, 07:59:04 »
üstelik  özellikle Ukrayna savaşıyla birlikte  insansız uçakların  fosforlu devrinin  sonuna geldiğimizi düşünüyorum artık.

Aksine, asıl şimdi o fosforlu devir başladı. TB2/3'ler artık en ön cephede yer almayacaklar ve daha yüksek irtifaya çıkmak zorunda olacaklar. Bu nedenle MAM-L türü silahları taşımayacaklar. Ama saldırı işini üstlenecek daha efektif başka araçlar olacak.

Telaşa gerek yok, bence o F110 motorları gelecek. Endişe etmemiz gereken asıl şey, bence TF-35000 motorudur. Radardan yana da endişem vardı, ama çok şükür o iş hallolma rotasına girdi. Yazılım faslı aslında radarda daha zor olmasına rağmen, yazılımdan yana şüphem yok. (Radarda işimiz bitmedi. Zor kısmı bitti ama daha zoru yeni başlıyor!)

Bu motor darboğazı çok can sıkıcı. Ama asıl kötüsü bizi çip işinden alıkoyması oldu. Hıyarın önde gideni Alamanlar yüzünden, çok değerli zamanı ve parayı kaybettik.
« Son Düzenleme: 31 Mart 2024, 08:12:08 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6373 : 31 Mart 2024, 12:26:59 »
Şu Murad Aesa radarını aslında G.Kore nın kf-21 uçağına ihraç edebiliriz yoksa mevcut aesa ile kf-x en düşük kapasiteli 4.5 nesil olmaya Aday..

Aslında Bende Sn . Serkan 1976 gibi düşünüyorum herhangi bir aksilik ihtimaline karşılık uçakları satın almalıyız .bana kalsa ikinci el blok30 blok50 ne kadar uçak varsa 60-80 adet daha alırım.
Kfx motorları bizim radarı yeterince beslemez   8)

Yunan block 30larını elden çıkarıyormuş ölü parasına kaynak koduyla alsak ;D
yunanın bakımsız f 6 blok 30 ları mecburi ölü parasına satar ve anca 3. dünya ülkeleri alır hatta ukrayna bile almaz. adamlar fren disklerinin parasını verip alamadığından uçuramadığı uçaklar bunlar. bakım yok modernizasyon yok gövdeleri kimbilir ne haldedir.

kfx in burun konisi çok küçük.onun için baştan ölçülendirilip ona göre modül yerleştirmesi yapılır ve modül sayısıda çok küçük olur. güç konusunda hangi apuyu seçtiler bilmiyorum ama yeterli çıkış gücü üretemiyorsa o radarlar çok anlam ifade etmez
« Son Düzenleme: 31 Mart 2024, 12:29:10 Gönderen: selcukkocak78 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6374 : 31 Mart 2024, 13:45:16 »
bu tür haberlerin Kaan ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
muhtemelen devlet de ABD  ile yapılan sözleşmenin  bir bahaneyle her an bozulabileceğini ön görüyordur.
F35'lere el koyanlar F16'lara mı el koyamayacak istese yani?

ha,  bu durum bence sadece  F16  için geçerli değil,  Kaan motoru için de geçerli.
yani F35  gelmeyip,  üzerine bir bahaneyle F16 da gelmezse Kaan motorlarının geleceğini  kim garanti ediyor?.
F16'yı  boş verip Kaan  bekleyelim hesabına   benim kafam hiç basmıyor.
o  yoksa   o nasıl olacak?
20  blok 10  için  en az 40  motor gerekli.
40  motor tedarik edildi mi?
---
Kaan büyük bir uçak ve  yetkililer  motorun en büyük ikinci motoru olacağını söylemişti.

Hocam biz bir punduna getirip faydasız S-400'lerden kurtulmaya çalışıyoruz , siz bütün uygar Dünya'nın tepkisini çeken işgalci Rusya'dan savaş uçağı motoru alalım diyorsunuz...

Bu dediğiniz Türkiye düşmanlarına koz vermekten , ambargo yemek için fırsat vermek dışında bizim ne işimize yarayacak ? Motoru alacaksın başka bir sistem-kredi ihtiyacında tam tökezleyeceğiz.

Batı bize motor vermese , biz kendimiz üretemesek bile  işgalci Rusya'dan savunma sanayi alımı yapılmaz , başka bir alanda intikam alır Dünya bizden...S-400 sonrası bunu da yaparsak haketmişiz demektir...

Ben Türkiye düşmanı olsam ilk yapacağım dua "Allah'ım inşallah Türkler , Rusya'dan silah alsın" demek olur...

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 73
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6375 : 31 Mart 2024, 14:09:44 »

Böyle düşünmenizin nedeni nedir hocam, biraz açıklayabilir misiniz?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6376 : 31 Mart 2024, 14:31:58 »
bu tür haberlerin Kaan ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
muhtemelen devlet de ABD  ile yapılan sözleşmenin  bir bahaneyle her an bozulabileceğini ön görüyordur.
F35'lere el koyanlar F16'lara mı el koyamayacak istese yani?

ha,  bu durum bence sadece  F16  için geçerli değil,  Kaan motoru için de geçerli.
yani F35  gelmeyip,  üzerine bir bahaneyle F16 da gelmezse Kaan motorlarının geleceğini  kim garanti ediyor?.
F16'yı  boş verip Kaan  bekleyelim hesabına   benim kafam hiç basmıyor.
o  yoksa   o nasıl olacak?
20  blok 10  için  en az 40  motor gerekli.
40  motor tedarik edildi mi?
---
Kaan büyük bir uçak ve  yetkililer  motorun en büyük ikinci motoru olacağını söylemişti.

Hocam biz bir punduna getirip faydasız S-400'lerden kurtulmaya çalışıyoruz , siz bütün uygar Dünya'nın tepkisini çeken işgalci Rusya'dan savaş uçağı motoru alalım diyorsunuz...

Bu dediğiniz Türkiye düşmanlarına koz vermekten , ambargo yemek için fırsat vermek dışında bizim ne işimize yarayacak ? Motoru alacaksın başka bir sistem-kredi ihtiyacında tam tökezleyeceğiz.

Batı bize motor vermese , biz kendimiz üretemesek bile  işgalci Rusya'dan savunma sanayi alımı yapılmaz , başka bir alanda intikam alır Dünya bizden...S-400 sonrası bunu da yaparsak haketmişiz demektir...

Ben Türkiye düşmanı olsam ilk yapacağım dua "Allah'ım inşallah Türkler , Rusya'dan silah alsın" demek olur...

Nedense Rusya Ukrayna'nın işgalinde bütün dünyanın tepkisini çekerken İsrail Filistin'de soykırım uygularken kimsenin tepkisini çekmiyor. Neyse uzatmayım daha fazla konu dağılmasın. ABD, F-35 üretiminde sıkışmış vaziyette ve Türkiye'den yardım isteyeceğe benziyor. Bunun karşılığında koparabileceğimiz kadar taviz koparmamız lazım. Fakat Trump yönetiminde ABD ne yapar muamma. Ayrıca Suriye'de yeni operasyondan bahsediliyor bu da ABD ile ilişkileri nasıl etkileyecek bakalım.

Bence şu an en önemli konu Murad AESA radarı ve Özgür projesi. Bu projelerin mutlaka başarıya ulaşması lazım. İkincisi de TF-35000 motoru olacak. ABD'de kongredeki ve senatodaki azılı Türk düşmanları eminim ki Türkiye, Suriye'de bir hamle yapsa da bizde engellemeye devam etsek diye fırsat kolluyorlardır.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3411237-abdli-cumhuriyetci-kongre-uyesinden-skandal-cagri-gazzeye-nukleer-bomba-atin

Bu insan demeye bile dilim varmayan varlıklarla iş yapmaya çalışıyoruz işte bunlar Ruslardan daha beter.

« Son Düzenleme: 31 Mart 2024, 14:38:56 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6377 : 31 Mart 2024, 15:19:30 »
Tf 6000 bitti sonuclari geldi abd  f 110 gelmez ise  Al-41 alinabilir

TF 35000  2026 protipi  hazir  olur insallah

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6378 : 31 Mart 2024, 15:42:23 »
Tf6000 sonuclari ile ilgili bir bilgi var mi?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 459
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6379 : 31 Mart 2024, 16:05:09 »
Tf6000 sonuclari ile ilgili bir bilgi var mi?

İlk çalıştırma dışında video da gelmedi...