Gönderen Konu: Tek kimlikli-çok kültürlü' yapıya geçiş sancıları  (Okunma sayısı 7622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
'Tek kimlikli-çok kültürlü' yapıya geçiş sancıları...

Yiğit Bulut yazdı...
18 Aralık 2010 Cumartesi, 10:15:55
'Tek kimlikli-çok kültürlü' yapıya geçiş sancıları...

Birkaç gündür bana göre abuk sabuk olan “iki dil” tartışmasını izliyorum. Bir taraf kendini iyi ifade edemiyor, diğer taraf “abartarak kendine siyasi yol açıyor”!

Sevgili dostlar, 2006 yılından itibaren tartışmaya açtığım “genleşen Türkiye” ve “Büyük Avrasya Konfederasyonu” tezleri doğal akış içinde ortaya çıkıyor. Sanmayın ki, Türkiye Cumhuriyeti yıkılacak, yerine bir konfederasyon kurulacak; bu vurguyu “etki alanı” anlamında kullanıyorum. İki dil tartışmasını, hatta “çoklu dil” dinamiğini bu gerçek ışığında ele almalı ve değişen dünya denklemini bu gözle sorgulamalıyız. Türkiye’de bazı bölgelerde “entegrasyonu hızlandırmak” amacıyla iki dil, hatta gerekirse “birçok dil” bazı faaliyetlerde kullanılabilir...

Birlikte sorgulayalım ve örnekleyelim...

1-Yıllardır “Türkiye bölünecek” diyenlere karşı şu cümleleri söylüyorum: Hayır bölünmeyecek, tam tersi genleşecek ve bu genleşmenin ilk halkası da Kuzey Irak olacak... Bugünlerde bunu çok net görüyoruz. Kuzey Irak için hatta Türkiye’den başlayarak kalın bir şerit halinde Suriye, Irak ve İran’ın bazı bölgelerinden aşağıya kadar Türkiye’nin “fiilen yaşandığı” yerler var. Kuzey Irak en belirgin ve en yakın alan. Burada yaşayanların hastanesini, okulunu, üniversitesini Türkler yapıyor ve en önemlisi çok hızlı bir “bütünleşme” süreci var.

2-Şimdi bir adam düşünün; Iraklı bir Kürt, ailesinin bir bölümü Diyarbakır’da, işyeri Diyarbakır’da, hatta iş yaptığı bankanın şubesi Diyarbakır’da. Bu arkadaş arabasına bindi ve karayolundan Türkiye’ye geliyor. Bazı tabelaların Türkçe’sinin altında Kürtçe’si de olsa ne olur? Türkiye bölünür mü? Ancak şu olur: Türkiye’nin genleşme hızı artar...

3-Burada daha önce yazdığım bir notu tekrar düşeyim: Kuzey Irak, göreceksiniz bir süre sonra yapılacak bir halkoylamasıyla Türkiye’ye katılmayı seçecek!

Sevgili dostlar, yıllar önce katıldığım bir toplantıda, bunu yazılarımda da paylaştım, yeni dünya devi Türkiye, “Ege’den Hazar’a dört tarafı denizlerle çevrili yeni süper güç Türkiye” başlığı altında tartışılmıştı. Bugün bu yapı ortaya çıkıyor. Kompleks yapmaya, “Bölünüyoruz, iç savaş çıkıyor” gibi şarkılar söylemeye hiç gerek yok. Refah, paylaşım ve huzurun olduğu hiçbir yerde “savaş” çıkmaz. Türkiye “çok kültürlü-tek kimlikli” potansiyelinin farkına varıyor ve bunu hayata geçiriyor. Hiç korkmayın ve aklımızı bulandırmaya çalışanlardan uzak durun! Burası “dünya düzeninin merkezi” olacak! Yaşasın tam bağımsız, iç-dış yerleşiklerinden kurtulmuş, özgür, hakça bölüşen, emperyal büyük Türkiye...

http://www.haberturk.com/gundem/haber/582453-tek-kimlikli-cok-kulturlu-yapiya-gecis-sancilari
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Tek kimlikli-çok kültürlü' yapıya geçiş sancıları
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2010, 11:00:25 »
Sayın bulut herhalde başka bir ülkeden, hatta başka bir gezegenden geldi buraya, ki bu ülkenin kurulduğundan beri tek kimlikli ve çok kültürlü olduğunu bilmiyor. Bilmediği başka birşey de sadece bu ülkenin kuruluşunda değil, onun öncesindeki cihan imparatorluğu döneminde de aynı şekilde tek kimlikli ve çok kültürlü olduğu.  Ve yine bilmeme acizliğiyle o cihan imparatorluğunun, emperyalistlerin etnik kökenler üzerinde oynadığı oyunlar sonucu nasıl parçalandığını bilmiyor veya bilmezden geliyor.

Siz birilerine sizin diliniz bu değil, şu, sizin eğitiminiz de o dilden olmalı vs diyeceksiniz. Her fırsatta içlerinde bulundukları durumun sorumlusunun devlet olduğunu söyleyenlerin beyin yıkamasına izin vereceksiniz. Sokaklarda, meydanlarda isyan içerisinde sağa sola saldıran, herşeyi yakıp yıkan kalabalıkları görmezden geleceksiniz. Sonra da "“Bölünüyoruz, iç savaş çıkıyor gibi şarkılar söylemeye hiç gerek yok, bölünme" yok deyip "bütünleşmeden" bahsedeceksiniz. Hadi canım sen de...

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Önce bilgi sahibi ol, ondan sonra kalemşörlük yap bulut efendi.
Tarih tekerrürden ibarettir.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2010, 12:15:38 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2010, 11:19:42 »
Şu Yiğit Bulut nasıl bir adamdır ya. Yine saçmalamış.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3 : 18 Aralık 2010, 11:20:06 »
Genelkurmay’dan iki dilli hayat açıklaması

TSK sitesinden açıkladı
BDP'nin iki dilli hayat söylemi üzerine TSK'dan bir açıklama geldi. Genelkurmay, gelişmeleri endişeyle izlediklerini açıkladı..

BDP'nin iki dilli hayat projesi üzerine Genelkurmay'dan açıklama geldi. Anayasa'nın değiştirilmesi dahi teklif edilemez maddelerinin hatırlatıldığı açıklamada, dil birliğinin olmadığı durumlarda ülkelerin ağır bedeller ödendiği kaydedildi.

İşte TSK'nın internet sitesinde yayınlanan 5 maddelik o açıklama:

1. Büyük Önder Atatürk'ün Türk ulusuna armağan ettiği en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti; halk egemenliğine dayalı, kuruluş felsefesinin temelinde, "Üniter devlet" ve "Ulus devlet" olgusunun yer aldığı, demokratik bir yapı ve sağlam hukuki temeller üzerinde yükselerek bugünlere ulaşmıştır.

2. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın değiştirilmeyecek hükümleri arasında yer alan 3'üncü maddesi; "Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir." hükmünü amirdir.

3. Dil, kültür ve ülkü birliği, bir millet olmanın başta gelen vazgeçilmezleridir. Dil birliğinin olmaması durumunda bunun sonuçlarının neler olacağı, tarihteki birçok acı örnekleriyle gözler önündedir.

4. Son günlerde "Dilimiz" üzerinde kamuoyunun gündeminde yer alan birtakım tartışmaların, cumhuriyetimizin temel kuruluş felsefesini kökten değiştirecek bir noktaya doğru hızla götürülmeye çalışıldığı endişeyle izlenmektedir.

5. Türk Silahlı Kuvvetleri; Devletin, Anayasamızda yer alan, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi koruma görevi kapsamında; Ulus devlet, üniter devlet ve laik devletin korunmasında her zaman taraf olmuş ve olmaya devam edecektir.

http://www.ensonhaber.com/genelkurmaydan-iki-dilli-hayat-aciklamasi-2010-12-17.html

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2010, 11:22:00 »
Adam mı?

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2010, 12:03:23 »
Arkadaslar sizinisiniz zor.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2010, 13:20:16 »
Arkadaslar sizinisiniz zor.

bencede ,  her  konuşanın  söylediklerini kafaya takacak olursan  çabuk yaşlanırsın  o yüzden  taraflı  siyaset yapanlara ve haberini verenlere  itimat etmemek  gerekir  onların amacıda can sıkmaktır zaten.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2010, 13:55:58 »
Ben Azerbaycandanim.Turk tvlerini cok izlerim.Bazen oyle insanlar konusuyorki bunlar gercekdende turkmu? diye dusunuyorsun.Ve ya kendi tarihlerinden yada dunyadan haberleri yokmu? Hatta bazen kendi alaninda uzman adlandirilan yazarla,poliyikacilar.Ozellikle kose yazarlari .Cogu bunu bilerekden coguda bilmeyerekden yapiyor.
Demokrasi iyi bir seydir. Fakat demokrasiyi bayrak tutupda ahlaksizlik,terbiyesizlik ve hakaret yapmak artik demokrasi kurallarinin disinda kaliyor.
Gecenlerde bir politika programi izliyordum adamin biri cikmis bizim tarih sahte ben fransada okudum orda Turkler ermenilere soykirim yapmisdir diyorlar.Ve gitmis ozur dileme kampanyasina katilmis.Fransa dogruyu soyluyor olsa once gider  Elcezairde yaptigi soykirimi kabullenir.Sahte tarihi yazan onlar buda gidip onlarin yazdiklari sacmaliklari esas alarak kendi milletini asagilar ve hakaret edercesine sacmaliyordu.
Ve bir Rus kanalindan izlemisdim. Fransanin AB parlamentosundaki millet vekillerinden birinden roportaj aliyorlardi .Turkiye hakinda oyle konusuyorduki sanki Afrikada bir devletden bahs ediyordu.Henuz ABye uye olmak icin ne medeni nede demokrasi bakimindan gerekli seviyyeye ulasmamislarmis guya.Boyle on yarqili ve kinli dusunun fransiz elbetde oyle yazar.
 Qaliba movzudan biraz kaydik.
Ama bazen acaba diktatorluk dahami iyi diye dusunesin geliyor.Ozaman boyle insanlarinda sacmalama hakki olmaz
gibi yalnis dusuncelere kapiliyorsun.
Amma sonra her sacmalayana kulak verirsen bu isin sonu olmaz diyorsun.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2010, 14:14:39 Gönderen: QRI »

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2010, 15:56:10 »
Adam mı?
Kadın mı? :)

Bu bir ara radikaldeydi orda da ara sıra saçamlıyordu. Ekonomi programı da yaptı, Sansürsüz diye bir şeyde sundu. Saçma saçma şeyler yapıyor. Bu milli birlik konusunda seçici olmamız lazım.

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2010, 16:55:47 »

Ben ne saçmalamış ne saçmalamamış olarak bakmıyorum mevzuya.

Dikkatimi çeken husus Yiğit Bulut Başbakan ile arası çok iyi en son Lübnan'a beraber gitmişlerdi.

Adam diyorki:

Göreceksiniz bir süre sonra Kuzey Irak Türkiye'ye bağlanacak.İçerden tüyo gelmese bu adam bukadar iddialı yazamaz diye düşünüyorum.

Tartışılması geren bu husus,Yiğit Bulut ne saçmalamış ne saçmalamamış değil.