Anket

Altay Tankı Üretimi Kime Verilmeli?

Otokar
63 (45.3%)
FNSS
25 (18%)
BMC
22 (15.8%)
Ordu Donatım Fabrikaları
20 (14.4%)
Farklı bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
9 (6.5%)

Toplam Oy Verenler: 139

Gönderen Konu: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi  (Okunma sayısı 994139 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALTAY Yeni Nesil Tank Projesi
« Yanıtla #2480 : 23 Haziran 2020, 09:59:40 »
Arkadaşlar bir ürün hiç bugüne kadar ürettiniz mi sifırdan. Ben Yabancı bir ülkede üretilen ama türkiyede üretilmeyen bir ürün üretiminde bulundum. Ürünün protatip üretimi beş sene sürdü. Seri üretim müşteriden gelen şikayetlerle düzeltimesi geliştirilmesi ve mükemmelleşmesi de beş sene sürdü toplam 10 yıl burda tank motoru ve transmisyondan bahsediyoruz Yani bu iş hemen bugünden yarına olacak bir iş değil. O yüzden biraz sabretmemiz lazım bize dünyada hiç bir ülke tank motoru vermez. Vermek istese dahi veremez bu yüzden kendimiz yapacağız bundan başka alternatifimiz yok.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2481 : 23 Haziran 2020, 11:03:52 »
Adam arasının iyi olduğu ülkeye savaş uçağı veriyor motor niye vermesin...?

Siz konuyu anlamamışsınız. Biz Almanya bize niye  MTU 883 tank motoru üretim sırlarını vermiyor demiyoruz. Tabiki vermez adam 15 yıl arge yapıp ürettiği motorun teknolojisini.

Almanya bize hazır motoru bile parasıyla niye vermiyor onu konuşuyoruz burada.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2482 : 23 Haziran 2020, 12:19:30 »
Altay Projesine ilk başlandığında, TRM' de tartışıyoruz ve dedim ki:

Ben olsam, şimdiden 250 adet motor ve transmisyonu ne yapar ne eder temin etmeye çalışırım. Madem motor İçin MTU, transmisyon için RENK firmalarının seçildi... O halde en azından 250 adet kesin sipariş verelim ki,  motorlarımızı bir an evvel alalım ve güvenli bir şekilde depolayalım -dedim. Seri üretime geçtiğimizde hiç bir gecikme olmadan projeye devam edebiliriz.

Bunları söylediğimizde projeye henüz yeni başlamıştı veyahut 1. prototip üzerinde çalışılıyordu... Ortada ürün falan yoktu diye hatırlıyorum. Niye öyle demiştim; çünkü örnekleri vardı ve içime doğmuştu. Dedim ki, bu Almanlar mutlaka bir it' lik yaparlar dedim. Projeyi geliştirmek için dur durak bilmeden çalışırsın... bir de bakmışsın ki, Almanya' dan örtülü ambargo gelmiş! Çünkü her zaman aynı numarayı yapıyorlar.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2483 : 23 Haziran 2020, 12:33:28 »
Siz konuyu anlamamışsınız. Biz Almanya bize niye  MTU 883 tank motoru üretim sırlarını vermiyor demiyoruz. Tabiki vermez adam 15 yıl arge yapıp ürettiği motorun teknolojisini.

Sn Serkan1976  Almanyanin bize MTU tank motoru satmamasinin onundeki ana engel Turkiye karsin Almanyanin uygulamakta oldugu ortulu ambargo oldugunu dusunmekteyim." Suriyede kullanilabilecek her turlu silah ve yedek parcaya karsin ambargo"

Ambargo kararinin ozeti.
Alman devletinin ve siyasetcilerinin Turkiyenin ye kurt sorununa bakis acisi uygulanmakta olan ambargonun temel nedenini teskil ediyor. Alman devletinin bu bakis acisina sahip olmasi  ulkedeki kurt kokenli Alman vatandaslarin oylari, ulkesinin cikarlari ki bunun icerisinde ulke dahilinde bulunan Turk ,Kurt gerginliginin onune gecmek olarak dusunebiliriz.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2484 : 23 Haziran 2020, 14:07:40 »
Valla Almanya'nın keyfi bilir. Bu zihniyet uzun vadede (aslında fazla da uzun olmayan bir vadede) Türkiye'nin Almanya'dan önce silah ithalatını tamamen sonlandırmasına ve daha sonra da normal ticari ilişkileri bile kesmesine yol açar. İlk faslı başladı bile.

Size sürekli düşmanlık besleyen ve horgören birisi ile eninde sonunda önce selamı sabahı keser, sonra da "Haydar"ı elinize alır ve kafasını kırmak için fırsat gözlersiniz. İnsan ilişkilerinin doğası böyledir...

NOT: Haydar, budaklı meşe odunu oluyor.  8)
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2020, 14:11:50 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2485 : 23 Haziran 2020, 15:34:40 »

Sn Serkan1976  Almanyanin bize MTU tank motoru satmamasinin onundeki ana engel Turkiye karsin Almanyanin uygulamakta oldugu ortulu ambargo oldugunu dusunmekteyim." Suriyede kullanilabilecek her turlu silah ve yedek parcaya karsin ambargo"

Ambargo kararinin ozeti.
Alman devletinin ve siyasetcilerinin Turkiyenin ye kurt sorununa bakis acisi uygulanmakta olan ambargonun temel nedenini teskil ediyor. Alman devletinin bu bakis acisina sahip olmasi  ulkedeki kurt kokenli Alman vatandaslarin oylari, ulkesinin cikarlari ki bunun icerisinde ulke dahilinde bulunan Turk ,Kurt gerginliginin onune gecmek olarak dusunebiliriz.

Hocam ben de YILLARDIR bunu söylüyorum. Bu Almanlar özellikle kara araçlarında "tank-zırhlı araçlar kürtlere karşı kullanılacak" propagandasıyla sürekli zorluk çıkarır.
E bee salaklar buna rağmen hala niye Alman itleriyle iş yapıyorsun ya da skywolf'u dediği gibi motorları önceden üretme gibi bir önlem almıyorsun.

Bu Almanya bunu hep yapıyor."Eşşekler adam olur,fenerbahçe olmaz"sloganı tam bu ihaleyi yapanlara uygun...Bile bile hala bunlarla iş yapıyorsunuz.

Kullanılmış Leopard2A4 verirler , bunları modernleştirmeye,yedek parça teminine her halta müdahale ederler...

Maalesef bizim orduda taaa 1. Dünya savaşından beri Alman teknolojisine hastalık derecesinde bir bağımlılık var...

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2486 : 23 Haziran 2020, 15:43:17 »
Ben teknoloji transferinden bahsetmedim zaten tank motorunu almanya bize ne yaparsak yapalım vermez. Katarada tank motoru kesinlikle satmaz o motorların bize gideceğini almanya bilmeyecek kadar aptalmı? Katarın tank üretecek fabrikasımı varki tank motoru versin katara yaklaşık onkeredir yazıyorum türkiye 1000 altay tankı üretmesi demek bütün dengelerin alt üst olması demek. Bizim avrupa karşısında ikinci bir rusya olmamız demek. Ortadoguda Tek Devlet olmamız demek Osmanlının hortlaması demek savunma sanayide nasıl bir ambargoyla karşi karşiya olduğumuzu bilmiyorsunuz. Elektronik komponent tedarikçilerden savunma sanayi ile ilgili işlemci işlemciyi bırak konnektör dahi alamıyoruz bizzat bunu yaşıyorum. Kendi tasarladığım Elektronik kartların kompanentlerinde Bu yüzden Bizim bu motoru kendimiz yapmak dişinda bir alternatifimiz yok.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2487 : 23 Haziran 2020, 17:05:21 »
Altay Projesine ilk başlandığında, TRM' de tartışıyoruz ve dedim ki:

Ben olsam, şimdiden 250 adet motor ve transmisyonu ne yapar ne eder temin etmeye çalışırım. Madem motor İçin MTU, transmisyon için RENK firmalarının seçildi... O halde en azından 250 adet kesin sipariş verelim ki,  motorlarımızı bir an evvel alalım ve güvenli bir şekilde depolayalım -dedim. Seri üretime geçtiğimizde hiç bir gecikme olmadan projeye devam edebiliriz.

Bunları söylediğimizde projeye henüz yeni başlamıştı veyahut 1. prototip üzerinde çalışılıyordu... Ortada ürün falan yoktu diye hatırlıyorum. Niye öyle demiştim; çünkü örnekleri vardı ve içime doğmuştu. Dedim ki, bu Almanlar mutlaka bir it' lik yaparlar dedim. Projeyi geliştirmek için dur durak bilmeden çalışırsın... bir de bakmışsın ki, Almanya' dan örtülü ambargo gelmiş! Çünkü her zaman aynı numarayı yapıyorlar.

Katılıyorum şimdiden 80 kadar F110 alınmalı yoksa MMU ejderha masalına döner

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2488 : 23 Haziran 2020, 17:24:26 »
Arkadaşlar Alman motoru Altay'ın kaderi. Çünkü Türk ordusunun isterlerinin sonucu budur.

Nasıl ?

Bizim ordumuzun azılı rakibi yunanlılardır. İki ülke çoğu alımda yarış içindedir. Bizim kurmaylarımız da haklı olarak 170 adet yunan leopard 2a7'sine karşı tasarlanmıştır.  Doğal olarak 120mm L/55 top koyar yine aynı topun dm-53 sabot mühimmatına dayanım için zırhlandırırsanız tankın ağırlığı otomatik olarak 65 tona çıkıyor. Aksini sağlayan bir tank yok. Belki Type 10 var onunda zırh koruması vasat çünkü rakiplerinin tanklarının sabot deliş mm'leri düşük.

Batı bloğunda 1500 hp itki veren 3 motor var. Amerikan motoru, Fin Motoru, Alman Motoru. Amerikan motoru olmaz yakıt tipinden dolayı, Fin motoru olmaz hem sorunlu hemde Fransız kontrolünde malum ermeni olayları,  geriye ne kalıyor Alman motorları. Anlayacağınız başka çare kalmıyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2489 : 23 Haziran 2020, 17:26:48 »
Neden en başta yani 2008'de başladı Altay projesi yanlış olabilir. En başından beri motor yapabilirdik 12 sene boyunca motor gayet yapılabilirdi. Neden yapılmadı en başından yani tank yapıyoruz motorda yerli olsun diyip.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.