Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 167329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #240 : 07 Aralık 2021, 21:55:06 »
Bu olduğuna emin miyiz? Kaynak nedir Serkan Bey?

Eğer doğruysa 2500 kgf 5500 lbf ediyor.
Kıyas açısından F110 motoru 16.600 lbf(dry) 29.000 lbf(after burner) gücüyle boş ağırlığı 10ton azami 21 ton olan F16’yı tek başına uçuruyor.

Max 5.5 ton olarak kalkış ağırlığı öngörülen MİUS için yeterli olur gibi.

Ama tabi şu da var. Rusyanın Ukraynaya saldırısı her şeyi alt üst edebilir. Projeye darbe de vurabilir veya lisansı almamızı da kolaylaştırabilir.

Bir AA füzesi maksimum 200kg olsa ve MİUS 4 tane taşısa yeter bence. Ben bu araçtan düşük RCS bekliyorum açıkçası.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #241 : 07 Aralık 2021, 22:33:08 »
Kaynak sağlam... YouTube  :) :)

Şaka bir yana bizzat Baykar Genel müdürü Halukk Bayraktar açıkladı...
 "Stratejik Akıncı İnsansız Hava Aracımıza Ivchenko Progress'in AI-450 motoru güç veriyordu. Akıncı'yı seri olarak üretiyoruz. Sırada insansız savaş uçağı var. Sözleşme ile insansız savaş uçağımıza da Ivchenko Progress ve Motor Sich'in birlikte ürettiği AI-322F motorunu takacağız. Bu imzanın iki ülke arasındaki stratejik iş birliğini daha da ileri götürmesini, iki ülkeye daha da güç kazandırmasını temenni ediyorum.".

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #242 : 07 Mart 2022, 03:48:08 »
https://twitter.com/Defence_Turk/status/1500376449496363010?s=20&t=zT_vBWeTRlNQSpLKcWG9AQ

İnşallah Tusaş Tisu'dan bahsediyordur. Göksungur ve Şimşek hedef ve kamikaze ihalardan bahsetmiyordur.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #243 : 07 Mart 2022, 17:15:28 »
TF-6000 ıbf motoru Tusaş Tius için geliştiriliyor olabilir...

« Son Düzenleme: 07 Mart 2022, 17:16:02 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #244 : 07 Mart 2022, 17:34:44 »
https://twitter.com/Defence_Turk/status/1500376449496363010?s=20&t=zT_vBWeTRlNQSpLKcWG9AQ

İnşallah Tusaş Tisu'dan bahsediyordur. Göksungur ve Şimşek hedef ve kamikaze ihalardan bahsetmiyordur.

Şu anda yürütülmekte olan jet motorlu İha/Siha projeleri:
Tusaş: TAI TISU, Göksungur, Şimşek-2
Bayraktar : MIUS
Bunlardan Göksungur ve Şimşek-2, oldukça küçük ve diğer daha büyük Tiha ve İha’lardan ateşlenen silahlar.
TAİ TISU ise hakkında çok bir bilgi sızıntısı olmayan bir proje. MIUS için ulu orta çok bilgi var. Çok reklamı yapılıyor. Ama TISU için aynısı söylenemez.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #245 : 07 Mart 2022, 20:02:16 »

Şu anda yürütülmekte olan jet motorlu İha/Siha projeleri:
Tusaş: TAI TISU, Göksungur, Şimşek-2
Bayraktar : MIUS
Bunlardan Göksungur ve Şimşek-2, oldukça küçük ve diğer daha büyük Tiha ve İha’lardan ateşlenen silahlar.
TAİ TISU ise hakkında çok bir bilgi sızıntısı olmayan bir proje. MIUS için ulu orta çok bilgi var. Çok reklamı yapılıyor. Ama TISU için aynısı söylenemez.
Tusaş Tisu'nun devam ettiğine emin değilim, hiçbir işaret yok. Sır olacak bir durum da yok, herkesin yaptığı bir şey, Mius'da göstere göstere açıklandı. Tisu için çalışmalara başladnı, devam ediyor gibi bir şey çıkardı yani. Çünkü, diğer projelerde söyleniyor
« Son Düzenleme: 07 Mart 2022, 20:04:22 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #246 : 08 Mart 2022, 15:48:50 »
Bence TUSAS Tisu  Hürjetin insansiz olani olabilir. Bence Kokpit i olmayan bir hürjet bence akillica olur. TUSAS' in elinde yapilmis bir plattform var, icini pilot koltugu  ve bütün göstergeler yerin anka' nin bilgiyarlarini uyguluya bilse ,belki boyut olarak biraz kisa olursa en azindan bir baslangic olur. Tabii bu benim düsüncülerim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #247 : 08 Mart 2022, 16:46:57 »
Savaş uçağından pilotu çıkarınca insansız savaş uçağı mı oluyor? Bu iş bu kadar basit mi?
Bu kadar basit olsa onlarca çeşit savaş uçağı olan ABD insansız savaş uçağı yapmak için milyarlarca dolar dökmezdi...

Tusaş'in başında yeteri kadar proje var yerli turbofan motorları beklesin Tusaş sonra istediği kadar insansız savaş uçağı yapar...

Hala motor işi çantada keklik gibi davranıyoruz ben de nereden motor bulacaklar merakla bekliyorum..
Haftada bir dış politikamız savruluyor kim bize motor verir ki...
 Öyle prototipler için aldığınız 6-8 motorla göz boyayanları , " blok bilmem kaç için motorlar hazır " , B-C-D  planlarımız  hazır diyenleri seri üretim zamanı gözlerinden öperim...
Altay rezilliği ortadayken hala bu rahatlık nedir acaba?

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #248 : 08 Mart 2022, 17:08:04 »
Amerikanin zaten bir QF 16 si var test amacli yapti. Ben galiba size kendi fikrimi söyledim . Yapilacaksa benim dedigim ellerindeki bir plattformdan  yapilmasi daha uygum dedim.

Sana Motor yönünden katiliyorum elimizde bir Motor olmadan yapilcak demesi cok zor. Ama bence ukranya savasi bu yil icinde cözülecek. Rusya kendinin kandirildigini anladi ama tükürdügünü yalayamiyor.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #249 : 08 Mart 2022, 17:37:05 »
Savasin bitmesi degil, nasil bittigi onemli daha onemli degil mi?

Rusya butun Ukraynayi isgal ederse?
Rusya, motorlarin uretildigi bolgeleri ve fabrikalari ele gecirirse?
Ukraynanin basina Rus yanlisi bir hukumet koyarsa?

Bize motorlarin gelecegini dusunuyormusunuz?

Savas baslamadan once lisans, know -how, uretim bandi, muhendis vs ne kopardiysak koparabildiysek belki..

Koparamadiysak bu saatten sonra ustune bir bardak su icmek zorunda kalabiliriz..
What is steel compared to the hand that wields it?