Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 150448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 139
  • DefenceTurk.com
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #1011 : 18 Mart 2024, 20:08:35 »
Hiç beğenmedim özenti süksesi için motive olunmuş bir tasarım. Bizim tank modernizasyonları on numara maşallah. Özellikle Leo2 A4 ün modernizasyonu çok kendine öz güvenli layığıyla oldu. Türk M60 da çok iddialı marjinal oldu ama bir sükselik şıklık cazibe derdi öne çıkmadı oda layığı ile oldu. İkiside on numara oldu bizim modernizasyonların ben beğendim. İran tankı tam bir kompleks ürünü olmuş Polonya nın bir ara salak sapık tank projesi vardı onla yarışır 
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1012 : 19 Mart 2024, 05:41:35 »
İrani ve İslami'nin Tank modernizasyonu estetik gözüküyor yalnız.fakat estetik görünümü onu modern bir tank yaptığı anlamına gelmiyor.

Acaba Tankın ağırlığı ne oldu?
Motor değişti mi?
Antitank zırh plakası var deniliyor seviyesi ne?
Daha iyi optikler deniliyor atış görüntüsü var mı?

Gibi soruları sormak lazım.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1013 : 19 Mart 2024, 06:16:42 »
Bizde işler daha ciddi yürüyor.

Mesela Mztk kulesi yada modüler zırhlı Tank kulesi böyle değil ...

Stanag level 6 sabot koruması var ,bu şu anlama geliyor

30 mm yada 30x173 mm Apsds mermisi 60° lik plakalarda 70 mm zırh delebiliyor 1000 metrede

30 mm yada 30x173 mm apfsds mermisi 60°lik plakalarda 100 mm zırh delebiliyor 1000 metrede

30 mm a10 silahı veya bushmaster mk2 gibi silahlara karşı koruma altındayız

Yada
30 mm veyahut 30x165 Rus terminatör mühimmatı Apsds mermisi ile 60°lik plakayı 50 mm delebiliyor
1000 metrede

Yani Rus terminatör aracıda bu kuleyi delemez

Aynı şekil Era blokları tow vesaire gibi tanksavarları ve tandem başlıklı tanksavarları durdurabiliyor..

İşte biz bu tip seviye ve stanaglarla hareket ediyoruz yani işimizi ciddiyetle yapıyoruz.
« Son Düzenleme: 19 Mart 2024, 14:38:31 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1014 : 19 Mart 2024, 13:25:15 »
Stanag 6'yı kule cephesi hariç anlamak istiyorum. Zira Kule cephe için Stanag 6 düşük kalır. Yine 40 mm yaygınlaşıyor, ABD 50 mm  otomatik topa geçiş yapmaya hazırlanıyor.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1015 : 19 Mart 2024, 14:40:54 »
Mesafe vermeyi unutmuştum 1000 metre mesafe diye güncelledim....

Açık alanda Bir tankın yanına 1000 metre yaklaşmak ciddi bir iş çünkü tank size 3-4 km den nüfus edebilir.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1016 : 19 Mart 2024, 14:58:55 »
Mesafe vermeyi unutmuştum 1000 metre mesafe diye güncelledim....

Açık alanda Bir tankın yanına 1000 metre yaklaşmak ciddi bir iş çünkü tank size 3-4 km den nüfus edebilir.

Tankı ATGM ile 8-10km, FPV dron ile 15km, kanatlı kamikaze dron ile 80-90km öteden devamlı vurulan dönemde yaşıyoruz.

Bunların hepsı uzak mesafeden tank kadar büyük olmadığından yakalanması zor hedefler, onlar seni görür ama tank mürettebatı onları görmesi imkansız veya gördüğünde çok geç kalmış olur.

Tanklar cephede düz atış yapmaktan bile kaçınan, hatta yapmasına izin verilmeyen döneme geldik. Kundağı motorlu obüsler gibi saklanarak düz değil açı ile uzaktan vurmaya çalışan aletlere döndü, öbüsler kadar uzak mesafeye de ateş edemez.

Bir nevi cephedeki zırhlı yem diyebiliriz.
« Son Düzenleme: 19 Mart 2024, 15:05:33 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1017 : 19 Mart 2024, 15:51:13 »
Bunların sorun olmasının sebebi savaşın işgal maksatlı yapılmayıp bazı gerekçeler ile cephede yıldırma savaşına dönmesi. Eğer tank vurulana kadar 50 km düşman toprağının el değiştirmesine yarasa ordular bundan sorun yaşamazlar feda ederler tankı bu kadar kazanım için. Tanklar her zaman vuruluyordu ama eskiden savaşlar adabıyla olurdu karşı başkenti ele geçirmek için yapılırdı.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 48
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1018 : 19 Mart 2024, 16:12:09 »
Konumuz tank ve tank modernizasyonu.

Örnek veriyorum, siklet olarak bu 2 ülke aynı ağırlıkta.
Türkiye - İran savaşırsa tankların rolü ne olur.
Dağlı bölgede, uçaklar, İHA, kamikaze dronlar, hava savunma sistmeleri,  topçu obüsler, seyir füzeler ve balistik füzeler düdüğü çalar. 

Tanklar dağlı bölgede ya yem olur, ya da savunma amaçlı yerinden kıpırdamaz.

Konumuz dağılmasın arakadaşlar. Sunni - şii, Türk - Farsi vs gibi dağlara taşlara gitmesin.

Tanklar günümüzde büyük çaplı savaşlarda neler yapabilir...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1019 : 19 Mart 2024, 17:11:09 »
Konumuz Tank özelinde

Şunu vurgulamakta fayda var Tanklar genelde 1960-1990 doktrinlerine göre üretildikleri için eksik ve yetersiz kalmaları normal.

Sadece bazı ülkeler Tanklarını güncelleyebildi ABD , Almanya,Fransa, İngiltere,Rusya,Çin,G.Kore,İsrail gibi ülkeler yeni nesil tank üretti veya modernize edebildi.

Esas sıkıntı denk güçler birbiri ile denk gelmedi aynı şekil ise kabiliyeti yani keşif kabiliyeti yüksek bir ordu ile karşılaşsan o İHA'lar, SİHA'lar,Roketler,Füzeler, Topçular ilkbaş imha edilirdi ..Bunu yapanın Tankları hasım ülkede hasar bile almadan yada tek tük kayıp ile savaşı sürdürürdü...

Örnek, Ukrayna ve Rusya arasında binlerce Tank ziyan olurken,İsrail ve Filistin yani Gazze savaşında Merkavalar Gazzenin içinde cirit atıyordu,Filistin antitankları ciddi bir biçimde merkavaları delemedi sadece bir tane ciddi kayıp kapağı açık merkava tankına yukardan drone ile serbest bırakılan RPG veya havan mühimmatı ile ciddi hasar verebildi.

Şu an için Tanklar adına genelde eski nesil tanklar birbiri ile karşıya geldikleri için yada sahaya sürüldükleri için doğru ve sağlıklı yorum yapmak zor bence

Ama Tanklar artık etkisiz demek yanlış ve eksik bakış açısı

Onca kayıba rağmen Ukrayna batıdan Tank istiyor
Onca kayıba rağmen Rusya deli gibi Tank üretiyor