Gönderen Konu: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''  (Okunma sayısı 98096 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''
« Yanıtla #70 : 15 Kasım 2010, 11:47:39 »

Neden öyle diyorsun? Uzun uzun bakınca insanın gözleri alışıyor ve güzel görünmeye başlıyor İran'ın helikopteri. Bende baştan öyle düşünmüştüm ama uzun uzun baktım, güzel gelmeye başladı gözüme, bak sende dene öyle olduğunu göreceksin :)

Uzuuuuuun uzun bakıyorum. Yan gözle bakıyorum. Gözlerimi şaşı yapıp yine bakıyorum. Hatta amuda kalkıp da bakıyorum. Ama aklıma diğer saldırı helikopterleri geliyor. İran'ın helikopterin de bir değişme olmuyor.  :D :D

"Eşşeğe altın semer de vursan eşşek yine eşşektir."

AH-1Z King Cobra

AH-64D Longbow Apache

Kamov Ka-52

A-129 ve ATAK

EC 665 Tiger

Rooivalk
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2013, 17:32:49 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #71 : 15 Kasım 2010, 11:53:29 »

Neden öyle diyorsun? Uzun uzun bakınca insanın gözleri alışıyor ve güzel görünmeye başlıyor İran'ın helikopteri. Bende baştan öyle düşünmüştüm ama uzun uzun baktım, güzel gelmeye başladı gözüme, bak sende dene öyle olduğunu göreceksin :)

Uzuuuuuun uzun bakıyorum. Yan gözle bakıyorum. Gözlerimi şaşı yapıp yine bakıyorum. Hatta amuda kalkıp da bakıyorum. Ama aklıma diğer saldırı helikopterleri geliyor. İran'ın helikopterin de bir değişme olmuyor.  :D :D

"Eşşeğe altın semer de vursan eşşek yine eşşektir."

AH-1Z King Cobra

AH-64D Longbow Apache

Kamov Ka-50-2

A-129 ve ATAK

EC 665 Tiger

Rooivalk

Adam haklı beyler :D

http://swfcabin.com/open/1281195944

[Kızmayın bir replik sadece] :D
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2013, 17:34:37 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı gsclup66

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #72 : 15 Kasım 2010, 15:33:04 »
şişirme haber kim bilir hangi füzeyi kamufile ettiler iran zaten bir uçak geliştiriyor bir füze oyuncakmı üretiyorr bu kadar kısa sürede yapabiliyo hepsi şime

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #73 : 15 Kasım 2010, 17:46:30 »
Helikopterin şasisini bile tam düzgün yapamamışlar, yamukluklar var:). Daha çok AH-1 prototipine benziyor:). Tek motor ve Tek kişilik bunlarla ancak kaikaze yapılır :D. İntihra komandosunu koysan tanka dalcan. Aslında mantıklı yaklaşık 5 tank personelini ve bir tankı 30-40 bin dolarlık makine ile saf dışı bırakıyon. NAsıl ama =)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #74 : 15 Kasım 2010, 21:58:36 »
Hatta

Mi-35 Hind

Mi-28 Havoc

Hatta tek kişilik K-50 Hokum

Rafa kaldırılan silahlı keşif helikopteri RAH-66 Commanche

Hatta ve hatta ilk saldırı helikopterleri...

YH-63 King Cobra

Sikorsky S-67 Blackhawk

AH-56 Cheyenne
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2010, 22:19:27 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #75 : 15 Kasım 2010, 23:42:44 »
rah-66 comanche; tasarım olarak 10 numara.çok beğeniyorum o helikopteri.

Çevrimdışı Loneatilla

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #76 : 16 Kasım 2010, 11:36:25 »
daha yeni başlamışlar nasıl yukardaki örnekler gibi bir hell üretsinler ...bence kasaya takılmadan asıl cevap aramamız gereken avyonikleri ucuş bilgisayarı var ise ? motoru ve palleri nasıl ürettikleri ...Ori arkadaş sovyetler yıkıldıktan sonra iranın beyin göçü aldığını düşündüğünü belirtmiş...Ambargo altında olan bir ülkede bunu başarmaları bence güzel keşke bizde o beyin göcünden yararlanıp var olan yapıyla harmanlaya bilseydik..en azından 10 sene atak ihalesini beklemez ABD nin verdim  diye oyuncağa döndürdüğü kobraları istemezdik...,,

İranın şu andaki bu üretimini eliştirmek icin kendimiz milli olanaklar ile şu anda  nasıl bir hell üretiyoruz onu karşılaştırmak lazım yoksa ABD rus yapısı heller ile İranın üretimini karşılastırmak zaten kanımca gereksizdir..

saygılar

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #77 : 16 Kasım 2010, 11:58:01 »
daha yeni başlamışlar nasıl yukardaki örnekler gibi bir hell üretsinler ...bence kasaya takılmadan asıl cevap aramamız gereken avyonikleri ucuş bilgisayarı var ise ? motoru ve palleri nasıl ürettikleri ...Ori arkadaş sovyetler yıkıldıktan sonra iranın beyin göçü aldığını düşündüğünü belirtmiş...Ambargo altında olan bir ülkede bunu başarmaları bence güzel keşke bizde o beyin göcünden yararlanıp var olan yapıyla harmanlaya bilseydik..en azından 10 sene atak ihalesini beklemez ABD nin verdim  diye oyuncağa döndürdüğü kobraları istemezdik...,,

İranın şu andaki bu üretimini eliştirmek icin kendimiz milli olanaklar ile şu anda  nasıl bir hell üretiyoruz onu karşılaştırmak lazım yoksa ABD Rus yapısı heller ile İranın üretimini karşılastırmak zaten kanımca gereksizdir..

saygılar

Kusura bakma ama artık taş devrinde yaşamıyoruz. Bir sistem yapıyorsan ya gerçekten işe yarar birşey yapacaksın, ya da hiç yapmayacaksın. Ambargoymuş şuymuş buymuş hepsi hikaye. İran senelerdir ambargo altında ama son birkaç yıldan beri böyle şaklabanlıklar yapıyor. Bunun da amacı belli. İran'ı bölgesel güç olarak göstermeye çalışmak.

İran'ın helikopterine baktıkça bence beyin göçünden yararlanacağız derken bizim ithal hayvanlar gibi başka birşeyi göç ettirmişler gibi bir hisse kapılıyorum.

İlk saldırı helikopterlerinin resimlerini bile koydum. Benden bile eski araçlar ve üzerlerindeki silah ve sistemlere bakarsanız nasıl büyük bir fark olduğunu görebilirsiniz.

Çevrimdışı Loneatilla

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #78 : 16 Kasım 2010, 12:19:44 »
iranın üretiği helleri yada üretmeyi düşündüğü makinaları ABD ve diğer ülkelerin üretimleri ile karşılaştıramayız arada 60 senelik birikim var ben bu resimi ufak atılmış bir adım olarak yorumluyorum motoru ve palleri ,uçuş bilgisayarı varise ..kendi milli olanakları ve iç kaynakları üretmişlerse bence kendi hanelerine yazan bir başarıdır..

Yok propoganda filan beni ilgilendirmez olaya siyasi bakmıyorum..ambargo altında olan bir ülke bunu yapabilmiş ve resimden gördüğüm kadarı ile uçuyor..palleri var..motoru var..büyük ihtimal tersine mühendisliğin başlangıcı var...

şahsi kanım kendileri için büyük ve güzel bir adım

saygılar

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #79 : 16 Kasım 2010, 12:50:41 »
Ben de tekrar üzerine basa basa diyorum ki,

ABD'nin 60 senelik birikiminin olmadığı dönemlerde(1960'lar) ürettiği ilk saldırı helikopteri bile bundan kat be kat daha iyi bir helikopter. Bu işlerden zeere kadar anlayabilen biri için sadece fotoğrafına baktığınızda hangi amaç için üretildiği net bir şekilde anlaşılıyor.

İran'ın helikopterinde ise kanatlarda dörder soba boRusu benzeri ne oldukları muaamma olan füze/roket vs var. Ama bu silahları hedefe yönlendirecek herhangi hedefleme sistemi yok (!) Görmek için bakmak gerek. Palleri ve motoru kendisinin ürettiğine hiç ihtimal vermiyorum. Her zaman yaptığı gibi elindeki eski batı yapımı araç ve silah sistemlerini değiştirip farklı birşeymiş gibi ortaya çıkarıyor.

« Son Düzenleme: 23 Şubat 2013, 17:44:30 Gönderen: SKYWOLF »