Gönderen Konu: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''  (Okunma sayısı 98710 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı timsah

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: İran saldırı helikopteri ''Shahed 285''
« Yanıtla #110 : 20 Kasım 2010, 18:17:44 »
Loneatilla arkadaşım azına eline sağlık ,anlatmak istediğimi çok iyi özetlemişsin sağol.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #111 : 20 Kasım 2010, 18:55:01 »
Burda olay İran hayranlığı değil. Sadece paralarını bilinçsiz harcıyorlar diyorum. O para ile yaptıkları şeyi adam gibi yapsınlar az olsun öz olsun. Yoksa teröriste karşı mermi sıkar mı sıkar.

Çevrimdışı BLACKHAWK

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #112 : 20 Kasım 2010, 23:14:29 »
Kazandıkları paralar çöpe gidiyor bari yapamıyorsan hiç uğraşma getir dışardan bilim adamını bilmem neyini yapsınlar versinler sana.Komik tenekeler yapacağınada yapmasın daha iyi yada artık bıraksın bu geyiği batıyı tanısın yok batıdan almam dersede gitsin rusyadan alsın.

Kazandıkları parada az bir şey değil yani aklını kullanan yapar o para bizde olsa neler yapılır neler.....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
« Yanıtla #113 : 20 Kasım 2010, 23:53:07 »
Halen ısrarla İran'ın gerçekten birşeyler ürettiğini ileri süren arkadaşlara şaşırıyorum ve bir yanda da defenceturk.com sitesini kurmakla ne kadar isabetli bir karar vermiş olduğumu görüyorum.

Bir kere daha söylüyorum. İran'ın kendi üretimim dediği silah ve araçları, Şah döneminde alınan ve bugün pek çoğu kullanılmaz durumda olan sistemlerdir. Bunların bazılarının ya renklerini değiştiriyor, ya da üzerinde küçük değişiklikler yaparak sanki yeni birşeymiş gibi büyük bir abartıyla kamuoyuna sunuyor.

Bu başlıkta geçen helikopter ise daha önce de resimlerini eklediğim AB-206 helikopteri. Ne motoru, ne palleri, ne de gövdesi İran üretimi değil. İran sadece gövdesinde ve kuyruk yatay stabilizesinde tadilat yaparak helikopteri tek kişilik hale getirmiş. Üzerindeki silah sistemlerini kullanacak diğer sistemler yoklar. İş görmez mi? Elbette kulanılacağı yere göre değişir. En azından bu konuya bakarak ne kadar propaganda konusunda başarılı olduğu aşikar. :D

İran bunu hep yapıyor. Çünkü yapabileceği başka birşey yok. Bun yaparak aslında dünyadan bihaber halkının moralini yüksek tutmayı amaçlıyor. Savunma sanayi konusunda pek bilgi sahibi olmayanlar ki bu sitede de bazı arkadaşların bu gruba dahil oldukları kesin, İran'ın bu masallarını gerçekten ciddiye aldıklarını görmemek elde değil.

Bakınız Irak ve İran.
Bakınız Afganistan ve İran.
İran bu ülkelerden gerek nüfus, gerekse yüzölçümü olarak, ve de coğrafi konum olarak çok farklı yerde.
Ayrıca ABD de içerisine düşüğü Irak bataklığından yeni yeni kurtulma halindeyken yeni bir pisliğe bulaşabilecek kadar güçlü değil. En azından ABD bile eski ABD değil. Ekonomisi zor durumda.  
İran'ın en fazla ürküten etkeni elindeki Kuzey Kore asıllı balistik füzeleri ve din konusunda aşırı sayılabilecek nüfusu.

Bu konu daha çooook uzar gibi geliyor bana. :)
Ben İran'a karşı değilim. Yapabiliyorlarsa gerçekten yapsınlar. Ancak var olan gerçekleri de görmezden gelemem.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2010, 23:56:39 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #114 : 21 Kasım 2010, 00:17:49 »
İran savunma sanayii ürünleri cidden mizah sınırlarını zorlar oldu son günlerde.Tamamen iç kamuoyuna yönelik gaz verme çabaları bunlar.Vakit ayırmaya bile değmez.Füze projeleri dışında dişe dokunur bir şeyleride yok.Ha onunda güdümü kocaman bir soru işareti...

Helikoptere gelince deveye sormuşlar boynun neden eğri nerem doğru ki demiş misali flir yok,antitank füzesi soba borusu,makineli top desen sağa sola yukarı aşağı nasıl hareket edecek,bildiğin bixi namulusu görünen(bizdeki 3 lü gattling topu) görev bilgisayarı,eh sistemi,chaff flare???

Nerede gören varsa haber versin banada....

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
Tamam işte, demekki varmış.

Bazı arkadaşların fotoğraflara, videolara, açıklamalara ve dahası nükleer teknoloji sevdası yüzünden, dünyayı karşısına almasına rağmen, her İran askeri ürününe körü körüne 'Palavra', 'Abartı' ya da 'Göz boyama' demesi tam bir saçmalık.

Dünya, İran'ı askeri ve dahası 'Tehlikeli bir güç' olarak görürken, buradaki bazı arkadaşların İran'la çocukça dalga geçmeleri, sinir bozucu olmaya başladı.

Arkadaşlar herşeyle dalga geçmiyor. Dalga geçilecek şeyler yapanlarla dalga geçiyor. Var olan şeylerin çoğu bir süre sonra palavra çıkıyor çünkü. Aynen yalancı çoban hikayesinde olduğu gibi.

O zaman tamam, çünkü tabiki bende İran'ın bazı şeyleri abarttığını hatta uyduruk işler yaptığında hemfikirim
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Perslerin oyuncagindan bir sey cikmaz.Disaridan teknoloji transferi olmadan 1 yillik is 5 yil surer.

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Bakınız Irak ve İran.
Bakınız Afganistan ve İran.
İran bu ülkelerden gerek nüfus, gerekse yüzölçümü olarak, ve de coğrafi konum olarak çok farklı yerde.
Ayrıca ABD de içerisine düşüğü Irak bataklığından yeni yeni kurtulma halindeyken yeni bir pisliğe bulaşabilecek kadar güçlü değil. En azından ABD bile eski ABD değil. Ekonomisi zor durumda.  
İran'ın en fazla ürküten etkeni elindeki Kuzey Kore asıllı balistik füzeleri ve din konusunda aşırı sayılabilecek nüfusu.

Bu konu daha çooook uzar gibi geliyor bana. :)
Ben İran'a karşı değilim. Yapabiliyorlarsa gerçekten yapsınlar. Ancak var olan gerçekleri de görmezden gelemem.

Bencede İran yatsın kalksın stratejik konumuna,ABD'nin durumuna,petrol ve doğalgaz kaynaklarına dua etsin.

Birde bu yaptıkları helikopterin topu sabit mi ???

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
Sabit.
top da değil ayrıca.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
yahu hadi sölemeyim, adamların heveslerini kursaklarında bırakmayım, alay etmiş olmayım ayıp olur dedim ama yine dayanamadım,

bu adamlar helikopterin sağındaki solundaki yazıları bile yamuk yazmış, göz var nizam var allah aşkına bir bakın,

kırmızıyla yuvarlak içine aldığım yerde muhtemelen arapça ''shahed'' yazıyor ama yamuk kardeşim. insan onu bari düz yazar hadi helikopterde kullanılan metal işçiliğinin berbatlığını geçtim (sanki darbe almışta çalakalem kaportacıda düzeltilmiş gibi) bu yamuk yazı olayına nedemeli.? simetri hastalığı var bende gördükçe tüylerim ürperiyor.

« Son Düzenleme: 23 Kasım 2010, 00:29:54 Gönderen: TCG Dumlupınar »