TÜRK SAVUNMA SANAYİ > Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler

TF-6000 Turbofan Motoru

<< < (28/28)

aydındurmus:
Arkadaşlar fan çapı ne kadar önemli olsada asıl önemli olan reaktör yani yanma odasının basınç ve ısı dayanımı ile türbin kanatlarının ısıya,basınca,itme,çekme,esneme,savrulma basınçlarının ne kadar yüksek olmasıdır.
Fan ve komprösörü çalıştıran şafttır şaftıda çalıştıran türbindir türbinide döndüren yanma odasındaki yanmış yakıtın gücüdür eğer bu isterleri istediğimiz efsafta yapabilirsek sadece hava alığını büyütüp motorun ebatlarını değiştirmedende istediğimiz gücü alabiliriz....

mehmet05:
TF-6000 çekirdeği acaba yapılması düşünülen ufak sınıf bölgesel uçak motoru için de kullanılmak üzere düşünülüyor olabilir mi? Bu uçak ortaya çıkana kadar motor da kendini Kızılelma ve Anka-3 de ispat eder.

Ocak:

--- Alıntı yapılan: putty - 23 Şubat 2024, 09:32:44 ---TF10000 ile mini Kaan ne alaka kendi kendimize proje üretip ona inanmaya başlarsak zihin bulanıklığının içinden çıkamayız.

--- Alıntı sonu ---

Sayın Putty

Hangi dost ve müttefik ülke var ki tanesi 100 milyon dolardan fazla bir paraya Kaan alabilsin? Hedefimiz İslam ülkeleri ama Körfez harici o parayı verebilecek ülke çok az.

Zorlarsak belki birkaç filo satarız.

Ama benim tahminim kuru itkisi enaz 12000-14000 lbf olacak olan, çift TF10000 motoru ile, Stealth karakterde, gövde içi istasyon kapasitesi düşük, hafif tonajlı ihracat odaklı bir uçak ortaya çıkarabiliriz.

20000 lb+ güçlerde ikinci bir ara motor tasarlamak için zaman ve bütçe olmadığı düşüncesindeyim, "bence" tf-6000-10000 motorundan sonra direkt tf-35000-38000 motoru için çalışmalar sürecek.

Niye Tf-10000 dediğime gelecek olursak; kısa zamanda geliştirilerek Anka3 ve Kızılelma üzerinde test uçuşlarına başlanacağını düşünüyorum. Yani Kaan seri üretime girmeden tf-10000 motoru askeri olarak sertifiye edilebilir. Ayrıca uçak gemisi için Kaan'ın çok büyük olduğu düşüncesindeyim.

Öyle veya böyle, bize Çin ve Rus hatta Pakistan fiyatlarına yakın ama daha üst sınıf olacak bir ihracat odaklı uçak gerekiyor düşüncesindeyim.

Haddim olmayarak zihnim biraz bulanık.

serkan1976:
Bir arkadaş 1,5 ay sonra prototip TF-6000 çalıştırılacak diye yazmıştı  yanlış hatırlamıyorsam...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git